GĘSI TŁUSZCZ.docx

(23 KB) Pobierz


GĘSI TŁUSZCZ 

Czy wiesz, że mięso z gęsi jest bardzo zdrowe?

Gęś jest najmniej kaloryczna i bardzo zdrowa. Białko jest łatwo przyswajalne i charakteryzuje się wyjątkowo niską ilością tłuszczu. Co oznacza, że gęś jest szczególnie zdrowa dla osób zagrożonych ryzykiem chorób sercowych i zbyt dużym cholesterolem.białko, gęsi, gęsina, krajowa rada drobiarstwa, tłuszcz Kto szczególnie powinien jeść mięso z gęsi? Dietetycy coraz częściej zalecają gęś osobom osłabionym. Powszechnie mięso z gęsi propagują lekarze - zalecając je pacjentom przy osłabieniu 
organizmu, a także osobom przepracowanym, przemęczonym. Zalecają je także dzieciom, które aktywnie pracują umysłowo, dużo ćwiczą na zajęciach poza lekcjami. O tym, że mięso z gęsi ma wyjątkowe właściwości wiedziały choćby nasze prababki, które uważały, że w przypadku choroby warto jeść mięso z gęsi. Stosowały też smalec z gęsi jako maść rozgrzewającą na zbolałe od reumatyzmu nogi, ręce, plecy.

W czym tkwi sekret niezwykłych właściwości zdrowotnych gęsiny?

Jak podaje Krajowa Rada Drobiarstwa mięso z gęsi jest wyjątkowo zdrowe, gdyż posiada bardzo dużo białka, żelaza oraz witamin z grup A, B i E. I choć mięso gęsi nie nalezy do chudych - skład zawrtego przez nie tłuszczu jest o wiele korzystniejszy niż ma to miejsce w przypadku wieprzowiny. W tłuszczu gęsi znajdują się bowiem jedno- i wielonienasycone tłuszcze - uważane z zdrowszy rodzaj.
KRD powołuje się na badania, które dowodzą, że polska gęś owsiana to samo zdrowie. Oto walory zdrowotne mięsa gęsi: wysoka zawartość witamin A, B1, B2, D, E i PP, fosforu, żelaza i magnezu, nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Gęś najlepsza jest pieczona z jabłkami, mejerankiem i czosnkiem.

GĘSI TŁUSZCZ 

Smalec , który leczy 

W medycynie ludowej od dawna uważany był za świetny lek, zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. 

Gęsi smalec, wytapiany wraz z jabłkami i majerankiem, miał dodawać energii, także tej seksualnej, poprawiać samopoczucie. Zewnętrznie stosowano go w formie okładów przy bólach reumatycznych i stawowych, stanach zapalnych, niektórych ranach. Choć jest kaloryczny, jak zresztą każdy tłuszcz zwierzęcy, to istotnie wykazuje wiele zdrowotnych właściwości. A głównie jest to zasługa zawartych w nim nienasyconych kwasów tłuszczowych, m.in. kwasu oleinowego, tego samego, który zawarty jest w oliwie z 
oliwek. Poza tym można go podgrzewać nawet do temp. ok. 200 st. C i nie traci swoich właściwości.

***************************************************************************************************
Oto kilka przepisów na leki z gęsiego smalcu:

Na dolegliwości dróg oddechowych

łyżeczkę smalcu gęsiego i łyżeczkę miodu rozpuść w połowie szklanki gorącego mleka. Pij 1-3 razy dziennie, zwłaszcza przed snem.Przy takich dolegliwościach można też wcierać czysty smalec (bez dodatków) przed snem w piersi i plecy. Da to efekt rozgrzewający.

Na regenerację kręgosłupa

zmieszaj smalec gęsi z olejkiem rycynowym (na słoiczek smalcu ok. 30 ml olejku). Tą miksturą naciera się kręgosłup 1-3 razy w tygodniu. Nacieranie powinno być w miarę upływu czasu coraz mocniejsze i dłuższe. Po miesiącu powinno trwać nie krócej niż 10-15 min.

Na regenerację stawów

przyrządź miksturę jak wyżej. Co wieczór nacieraj bolące stawy przynajmniej przez 5 min tak. Ulga następuje po miesiącu kuracji, ale terapię dobrze stosować jeszcze przez miesiąc.

Smalec gęsi dla zdrowia - Używany w medycynie ludowej: 

Regeneracja stawów (szczególnie biodro, kolano, łokieć): 

Metoda ta jest polecana w szczególności ludziom starszym, którym stawy odmawiają posłuszeństwa. 
Do słoiczka smalcu gęsiego wlewamy opakowanie apteczne olejku rycynowego (ok. 3O ml). Dobrze mieszamy - najlepiej silnie wstrząsając zakrytym słoiczkiem. 
Otrzymaną miksturę należy przechowywać w temperaturze pokojowej i co wieczór nacierać bolące stawy (przynajmniej 5 minut), tak aby wchłaniała się w ciało. Ulga zwykle następuje po miesiącu kuracji, ale dobrze jest smarować jeszcze przez miesiąc. 

Regeneracja kręgosłupa: 

Zmieszać smalec gęsi z olejkiem rycynowym (jak w przepisie wyżej). Nacierać kręgosłup 1-3 razy tygodniowo (w zależności od potrzeb) w sposób następujący: 
Skraplamy pacjentowi kręgosłup przygotowaną miksturą i opuszkami palców wcieramy ruchem jednostajnym od dołu ku górze na całej długości tak, aby przedostawała się przez skórę, tkankę mięsno-tłuszczową i błonę kręgosłupa do jego wnętrza. Nacieranie powinno być w miarę upływu czasu szybsze i mocniejsze i trwać 10-15 minut. 
Jest to stosunkowo tania, łatwa i skuteczna kuracja kręgosłupa. Jest polecana przez wielu czołowych polskich kręgarzy (m.in. Stanisława Wróża z Pajęczna). 

Dolegliwości dróg oddechowych: 

Przepis na kurację smalcem gęsim pochodzi ze Śląska. Tamtejsze babcie (kiedy smalec był powszechnie dostępny) stosowały go następująco: 
Łyżeczkę smalcu gęsiego i łyżeczkę miodu rozpuścić w 1/2 szklanki gorącego mleka. 
Pić 1-3 razy dziennie w szczególności przed snem. 

Małym dzieciom wcieramy czysty smalec (bez dodatków) w piersi i plecy przed snem. 
Wywoła to efekt rozgrzewający. 

***************************************************************************************************
To najlepszy tłuszcz zwierzęcy. 

Smalec gęsi jest tłuszczem o niezwykle delikatnej konsystencji i po przekroczeniu temperatury pokojowej staje się płynny. Dzieje się tak z uwagi na wysoką zawartość (ponad 3/4) nienasyconych kwasów tłuszczowych, które bardzo korzystnie wpływają na nasz organizm. Przeważa tutaj kwas oleinowy - o bardzo podobnej strukturze do tego, który znajduje się w oliwie z oliwek - oraz NNKT czyli Niezbędne, Nienasycone Kwasy Tłuszczowe, które z reguły występują w tłuszczach roślinnych. 

NNKT zbawiennie wpływają na nasz organizm i są nie zastąpione przy prawidłowym odżywianiu. Ich działanie to min.: 

# zapobieganie chorobom układu krążenia 
# zapobieganie tworzeniu się zakrzepów 
# obniżanie ciśnienie krwi 
# regulacja pracy układu nerwowego oddechowego oraz nerek 
# dbają o nawilżenie i ładny koloryt skóry 
Ponadto tłuszcze gęsi zawiera cenne witaminy oraz deficytowe składniki mineralne. 

Zastosowanie w kuchni

Czołowi i znani kucharze polecają go do smażenia, pieczenia i gotowania. W przeciwieństwie do innych tłuszczów smalec gęsi może być używany w wysokich temperaturach, nawet powyżej 200oC - bez niszczenia jego struktury molekularnej. Pod tym względem jest jednym z najlepszych tłuszczów do smażenia dostępnych na rynku. Ze względu na nieprzeciętne walory smakowe polecany jest również do pieczywa.

Przykładowe przepisy: 

Smalec gęsi do chleba 

Składniki: 25dkg smalcu gęsiego, 1 jabłko, 1 średnia cebula, 5dkg smalcu wieprzowego, sól, majeranek. 
Posiekaną cebulę zrumienić na smalcu wieprzowym, następnie dodać jabłko obrane i starte na grubej tarce. Chwilę dusić aż jabłko zmięknie. Następnie połączyć wszystko ze smalcem gęsim i chwilę smażyć razem, dodać sól, majeranek, można szczyptę cukru. Odstawić w chłodne miejsce do skrzepnięcia. Mieszać od czasu do czasu tak by cebula i jabłko nie opadły na dno. Dodanie 10-15dkg smalcu wieprzowego ułatwia krzepnięcie. 

Czulent 

Składniki: 3/4 kg ziemniaków, 1/2 kg mięsa wieprzowego, ok. 50g smalcu wieprzowego, 2 cebule, 1 szklanka czerwonej fasoli, 3/4 szklanki pęczaku lub kasy perłowej, kilka ząbków czosnku, sól, pieprz. 
Fasolę namoczyć dzień wcześniej. Na gęsim tłuszczu obsmażyć cebulę i odstawić, następnie obsmażyć pokrojone w kostkę i doprawione mięso. W dużym żaroodpornym naczyniu układać warstwami: na samym spodzie namoczoną fasolę, następnie obsmażone i przyprawione mięso, pokrojone w kostkę ziemniaki, podsmażoną cebule, całe ząbki czosnku, całość posypujemy pęczakiem, solimy. Całość zalewamy szklanką gorącej wody lub lepiej bulionu. Przykryte naczynie wkładamy do piekarnika i pieczemy w temp. 180oC im 
dłużej tym lepiej, w razie potrzeby w trakcie pieczenia podolewać wodą. Smakuje wybornie z kiszonymi ogórkami lub surówką z kiszonej kapusty. 

Gęsi smalec 

Regeneracja stawów 

Smalec gęsi połączony z olejkiem rycynowym to znakomity środek na zwyrodnienia stawów i kręgosłupa. Gęsi smalec to regeneracja stawów: biodrowego, kolanowego i łokciowego , a także drobnych stawów stopy i dłoni.To szybka ulga i duża pomoc w walce z bólami kręgosłupa.Gęsi smalec jest pomocny przy zapaleniu oskrzeli, płuc i przy przeziębieniu. 

Lekarze często przez całe miesiące próbują leczyć te dolegliwości, najczęściej bez skutecznie. Metoda, którą tu polecam jest tania i bardzo często przynosi trwałą ulgę w cierpieniu. Smalec gęsi w ludowym lecznictwie był znany i stosowany od wieków, jako znakomity środek leczący różne schorzenia. 

Sposób użycia : Z sieci: 

Co wieczór ciepłą miksturą nacierać bolące miejsca. Dlaczego ciepłą ? Lepiej wchłania się w ciało. Miksturę przed użyciem wstrząsnąć a następnie niewielką ilością natrzeć chory staw i okolice po czym dokładnie masować.Masaż chorego stawu powinien trwać co najmniej 5 minut.Konieczna cierpliwość, zwykle ulga następuje po około miesiącu kuracji, ale wskazane jest jeszcze 
smarowanie i masaż przez miesiąc. Podobnie postępujemy przy dolegliwościach kręgosłupa. Po masażu chore miejsce zawinąć i utrzymać ciepło przez 30 minut. 

Podaję tę metodę szczególnie do użytku dla osób starszych, którym stawy odmawiają posłuszeństwa. Kuracja smalcem gęsim zregeneruje sztywne biodra, kolana, łokcie.Oraz skutecznie zmniejszy dolegliwości związane z kręgosłupem. 

Przy zapaleniu oskrzeli, płuc czy przeziębieniu nacieramy kilkakrotnie w ciągu dnia klatkę piersiową, plecy i stopy. Po nacieraniu okryć ciało kocem i utrzymać ciepło conajmiej 30 minut"

Smalec gęsi to produkt używany w tradycyjnej kuchni polskiej do smażenia, pieczenia oraz jako dodatek do wielu potraw.

Smalec gęsi ze względu na wysoką zawartość (ponad 2/3) nienasyconych kwasów tłuszczowych zalicza się do zdrowych tłuszczów zwierzęcych. Przeważa tutaj kwas oleinowy (podobnie jak w oliwie z oliwek), który obniża poziom złego cholesterolu (LDL), natomiast nie zmniejsza dobrego cholesterolu (HDL). Potwierdzają to choćby badania przeprowadzone we Francji, które dowiodły, iż osoby spożywające tłuszcz gęsi rzadziej zapadają na chorobę wieńcową serca.

W zdrowej polskiej kuchni obecny od wieków, m.in. ze względu na nieprzeciętne walory smakowe oraz właściwości zdrowotne. W przeciwieństwie do innych tłuszczów smalec gęsi może być używany w wysokich temperaturach - nawet powyżej 200 stopni C - bez niszczenia jego struktury molekularnej. Stosować go można do wszystkich rodzajów potraw - w zależności od upodobań gotującego. Jest tłuszczem o delikatnej konsystencji i po przekroczeniu temperatuey pokojowej staje się płynny.

Dolegliwości dróg oddechowych:

Przepis na kurację smalcem gęsim pochodzi ze Śląska. Tamtejsze babcie (kiedy smalec był powszechnie dostępny) stosowały go następująco:
Łyżeczkę smalcu gęsiego i łyżeczkę miodu rozpuścić w 1/2 szklanki gorącego mleka.
Pić 1-3 razy dziennie w szczególności przed snem.

Małym dzieciom wcieramy czysty smalec (bez dodatków) w piersi i plecy przed snem.
Wywoła to efekt rozgrzewający.

Co mamy z gęsi? Smalec! 

Smalec gęsi (smalec z tłuszczu sadełkowego) ze względu na wysoką zawartość (ponad 2/3) nienasyconych kwasów tłuszczowych zalicza się do zdrowszych tłuszczów zwierzęcych. Przeważa tutaj jednonienasycony kwas oleinowy (podobnie jak w oliwie z oliwek), którego spożywanie zaleca się w profilaktyce przeciwmiażdżycowej. Jego właściwości są powszechnie znane, m.in. obniża poziom cholesterolu (LDL), nie zmniejszając poziomu dobrego cholesterolu (HDL). To głównie on powoduje, że smalec gęsi jest 
delikatnym tłuszczem i po przekroczeniu temperatury pokojowej staje się płynny.

Smalec gęsi oprócz niezłego smaku zawiera także właściwości lecznicze, stąd też od stuleci znajduje zastosowanie jako środek przeciwreumatyczny. Do dziś nasze babcie używają go w celu leczenia różnych schorzeń i dolegliwości.

Po dodaniu olejku rycynowego (około 30 ml do jednego słoiczka smalcu) który to (rącznikowy) jest do nabycia w sklepach zielarskich i aptekach, jest bardzo skuteczny na bóle stawów, biodra czy kręgosłupa, zwłaszcza w przypadku ludzi starszych, którym stawy zaczynają z wiekiem odmawiać posłuszeństwa. Przy takiej kombinacji należy olejek rycynowy bardzo dobrze zmieszać ze smalcem, najlepiej przez wstrząśnięcie. Otrzymany preparat należy przechowywać w temperaturze pokojowej i każdego wieczoru 
stosować na bolące stawy poprzez dokładne wcieranie przez około 5 minut. Po około miesiącu kuracji bóle powinny ustąpić przynosząc upragnioną ulgę.

W przypadku bólu kręgosłupa, należy nacierać go 1 do 3 razy w tygodniu w następujący sposób: nakładamy miksturę na plecy i jednostajnym powolnym ruchem nacieramy od dołu ku górze na całej długości, umożliwiając przeniknięcie preparatu do wnętrza kręgosłupa poprzez skórę, tkankę mięsno-tłuszczową i błonę kręgosłupa. W miarę upływu czasu nacieranie powinno być coraz szybsze i mocniejsze. Zabieg powinien trwać około 15 minut.

Kuracja smalcem z gęsi jest jednocześnie i w miarę prosta i bardzo skuteczna, co czyni ten sposób wysoce rekomendowany przez wielu naturoterapeutów. Znany jest też pewien przepis na kurację smalcem, który pochodzi ze Śląska. Do pół szklanki gorącego mleka dodajemy jedną łyżeczki smalcu i jedną łyżeczkę miodu. Miksturę taką należy spożywać raz do trzech razy dziennie, w szczególności przed snem. Smalec z gęsi może być również bez połączenia z innymi substancjami. W przypadku małych dzieci 
działa jako środek rozgrzewający. Wciera się wówczas czysty smalec bez żadnych domieszek w piersi i plecy przed snem.

Warto wiedzieć, że pieczone gęsi zawsze zajmowały ważne miejsce w kuchni staropolskiej. Doceniano ich smak, a także niską zawartość tłuszczu tylko 6 procent, podczas gdy wieprzowina ma go aż 30 procent. Odpowiednio przyrządzona gęsina jest krucha, soczysta, delikatna w smaku. Dzisiaj wiemy, że mięso gęsie zawiera dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, skutecznie obniżających poziom cholesterolu, a co za tym idzie zapobiegających powstawaniu schorzeń naczyniowo-sercowych. Odznacza się ponadto 
wysoką zawartością witamin A, B1, B2, D, E i PP oraz minerałów – zwłaszcza magnezu i żelaza. Z tych względów jedzenie gęsiny zalecano wszystkim osobom po przebytych chorobach, anemicznym, osłabionym.

Razem z mięsem powraca też pomału do polskiej kuchni smalec z gęsi. Ponad dwie trzecie jego zawartości to nienasycone kwasy tłuszczowe i dlatego zalicza się go do zdrowych tłuszczów zwierzęcych. Podobnie jak w oliwie z oliwek przeważa w nim kwas oleinowy, obniżający poziom złego cholesterolu, lecz nie zmniejszający nasycenia dobrym cholesterolem. Zawiera ponadto witaminy i niewielkie ilości składników mineralnych. Jedzenie go zapobiega chorobom układu krążenia, tworzeniu się zakrzepów. Obniża 
ciśnienie krwi, reguluje pracę nerek i układu oddechowego. Prawidłowo wytopiony poznamy po tym, że jest mało spoisty i w pokojowej temperaturze przybiera postać płynną. Ma w kuchni szerokie zastosowanie. Używa się go do pieczenia, smażenia. Jest odporny na wysokie temperatury, w których, w przeciwieństwie do innych tłuszczów, nie niszczy się jego stru- ktura. Najczęściej dodaje się go jako zasmażkę do czerwonej i białej kapusty; przyrządza się też na nim zasmażane buraczki. 

W dawnych spiżarniach zawsze stało kilka słoików z gęsim smalcem. Gospodynie używały go nie tylko w kuchni, ale także w celach leczniczych – w chorobach dróg oddechowych, stawów, kręgosłupa i by złagodzić kolki, zwłaszcza u dzieci. Wcierano go w plecy i piersi przy kaszlu, a w obolałe miejsca, wymieszany z niewielką ilością olejku kamforowego, przy chorobach reumatycznych i zwyrodnieniowych. Taka kuracja działała rozgrzewająco i skutecznie łagodziła dolegliwości. Prowadzono ją przez 
dwa-trzy tygodnie, zwykle przed snem, żeby już nie schładzać rozgrzanego ciała.

Gęsina 

Większość z nas nie wie nawet jak smakuje gęsina za to wie, że jest to tłuste mięso. Szkoda, bo polska gęś jest szczególnie doceniana przez zagranicznych smakoszy. Nasz kraj jest największym producentem tego mięsa w Europie, tylko, że prawie całe trafia na rynek niemiecki. Między innymi gęsi dostępne w naszych sklepach mają na opakowaniu napisy w tym właśnie języku. Jeśli chodzi o same gęsi to jest sporo gatunków z najsławniejszą nasza rodowitą Gęsią Białą Kołudzką. Jest ona karmiona prawie 
wyłącznie paszami zielonymi a dopiero przez trzy ostatnie tygodnie dostaje owies. Niektórzy z nas kusza się na gęś w listopadzie przy święcie Marcina. Choć nawet ten obyczaj, serwowania gęsiny w tym okresie, zaczyna zanikać. Od kilku lat promuje się gęsinę w największych restauracjach w naszym kraju w ramach specjalnego programu promocji tego mięsa. Nie ukrywam, że gęś jest najbardziej kalorycznym drobiem, bo 100 g to 339 kcal. Dla porównania kurczak ma 158 kcal. Ale naukowcy twierdzą, że w 
porównaniu z innym drobiem gęś ma korzystniejszy skład tłuszczy. Jest w niej dużo kwasów jedno i wielonasyconych, kwasów omega 3 i omega 6 w porównaniu z innym drobiem. Z tuszki o średniej wadze około 6 kilogramów można uzyskać 1kg smalcu. Jest to tłuszcz w czystej postaci. Jednak najsmaczniejsze jest mięso ze sztuk młodych ważących od 3 do 4 kg. Te starsze są bardziej tłuste,. Najbardziej mi odpowiada gęś pieczona szczególnie nadziewana jabłkami lub gruszkami. Owoce te bardzo pasują do 
gęsiny podobnie jak przyprawy takie jak majeranek, kminek czy rozmaryn. Gęś przed pieczeniem moczy się w zimnej wodzie 2-3 godziny. Potem nacieramy ją przyprawami i ponownie wkładam w chłodne miejsce, najlepiej do lodówki, jeśli chodzi o pieczenie to najlepiej przeprowadzić je w brytfannie z kratką, dzięki czemu tłuszcz będzie skapywał na dno. Ale w czasie pieczenia tuszkę trzeba polewać tłuszczem, bulionem lub winem. Gdy gęś się już upiec to warto skroplić ją zimną woda i jeszcze chwilę 
potrzymać w piekarniku, dzięki temu skórka będzie chrupiąca. Kwasy zawarte w mięsie gęsi wpływają na obniżenie złego poziomu cholesterolu we krwi, podwyższają poziom dobrego i wspomagają pracę mózgu. Ale to nie wszystko, ponieważ mięso z gęsi dostarcza nam wielu cennych witamin E, B. Jest w niej też sporo składników mineralnych w tym najwięcej potasu, fosforu, magnezu i żelaza. W świecie prowadzone są też badania na temat wpływu gęsiny na nastrój i samopoczucie psychiczne. Leczniczy smalec 
wytapiany z gęsi jest od dawna doceniany przez medycynę ludową.

Kosmetyczny balsam na gęsim tłuszczu

Kosmetyczny balsam na gęsim tłuszczu - unikalne połączenie tradycyjnych ludowych składników roślinnych i składników zwierzęcego pochodzenia . Każdy ze składników sprawdzony przez pokolenia ludzi żyjących w symbiozie i harmonii z przyrodą. Gęsi tłuszcz znany ludowej medycynie już od ponad trzech stuleci, stanowi efektywny środek przeciw przeziębieniu. Rozgrzewa i stymuluje głębokie przenikanie wszystkich aktywnych składników wchodzących w skład balsamu. Składniki balsamu działają 
przeciwzapalnie, zmniejszają natężenie bóli mięśni i stawów, zmniejszają objawy przeziębienia. 

Składniki aktywne: 

Smalec gęsi (Goose Butter) - od stuleci znajduje zastosowanie w medycynie ludowej. Nasze babcie do dziś leczą dolegliwości dróg oddechowych za jego pomocą (ciepły do picia w połączeniu z miodem i mlekiem). Wcieramy intensywnie w pierś i plecy przed snem. Wywoła to efekt rozgrzewający. Stosowany zewnętrznie (po dodaniu olejku rycynowego) jest bardzo pomocny w przypadku zmian zwyrodnieniowych stawów (kolana, biodra, kręgosłup). To najlepszy tłuszcz zwierzęcy. 
Kit pszczeli (Propolis) - choroby układu oddechowego (grypa, katar, przeziębienia), choroby układu pokarmowego, choroby skóry, rany, oparzenia i inne.

Wosk pszczeli (Beeswax) - składa się z około 300 substancji chemicznych, głównie estrów powstałych z kwasów tłuszczowych i wyższych alkoholi. Stanowią one około 75 % wosku pszczelego. 11-17% stanowią węglowodory, 12-16% to wolne kwasy tłuszczowe, a reszta to barwniki, substancje aromatyczne, alkohole, biopierwiastki, itd.

Kamfora (Camphor) - kamfora bardzo dobrze przenika przez skórę, powodując uczucie zimna, działa znieczulająco. 
Nalewki z: 
Żywica sosny długoigielnej (Pinus Palustri Wood Tar) - silny antyoksydant, działa przeciwzapalnie, odżywia. 
Echinacea ( Echinacea Purpurea Extract ) – wykazuje działanie anti-aging, zwiększenia odporności komórek skóry na stres, chroni skórę przed negatywnym oddziaływaniem środowiska , ponad to zapobiega powstawaniu plam starczych . Posiada działanie antyoksydacyjne oraz zapobiegające powstawaniu podrażnień. 
Kwiat lipy (Tilia Blossom) - łagodzi nerwobóle 
Olejek pichtowy (Abies Siberica Oil) - zapobiega i wspomaga doraźne leczenie kataru, kaszlu, infekcji górnych dróg oddechowych, anginy, grypy, przeziębień. Niezawodnie wzmacnia i chroni organizm w okresach przesileń i zmian pogodowych. Odpręża i łagodzi bóle głowy. 
Olej z gorczycy (Brassica Alba Seed Oil) - łagodzi bóle reumatyczne i przeziębienie

Sposób użycia:

Nanieść niewielką ilość balsamu na ciało i wmasowywać do pojawienie się odczucia rozgrzewania. Efekt wzmacnia ciepła odzież lub wełniane opaski, osłony.

Składniki INCI: Petrolatum, Paraffin, Goose Butter, Propolis, Beeswax, Montan Wax, Camphor; Tincturas: Pinus Palustri Wood Tar, Echinacea Purpurea, Lime Blossom, Abies Sibirica Oil, Brassica Alba Seed Oil,BHA,BHT. 

Pojemność opakowania 75 ml. 
Cena brutto – 25 zł


NATURALNY BALSAM DO NACIERANIA ROZGRZEWAJĄCY, TŁUSZCZ GĘSI, PROPOLIS, MUMIO, ROSJA - PRZEZIĘBIENIE, BÓL

Naturalne składniki balsamu mają działanie napotne, przeciwzapalne, łagodzą bóle mięśni i stawów oraz objawy przeziębienia. 

BALSAM DO NACIERANIA NA BAZIE TŁUSZCZU GĘSIEGO

Wyjątkowe połączenie środków ludowych pochodzenia roślinnego i zwierzęcego z nowoczesnymi technologiami obróbki surowców. 

Tłuszcz gęsi znany w medycynie ludowej od trzech stuleci i jest skutecznym środkiem na przeziębienie. Dzięki działaniu rozgrzewającemu stymuluje głębokie przenikanie wszystkich składników balsamu. 

Propolis zawiera flawonoidy, kwasy aromatyczne, estry, alkohole, aldehydy, kumaryny, terpeny, sterole, kwasy tłuszczowe, mikroelementy. Ma zdolność niszczenia, blokowania bakterii, grzybów chorobotwórczych, wirusów i pierwotniaków. Propolis znalazł zastosowanie w profilaktyce i leczeniu grypy oraz zazębień. Szereg bakterii wykazuje wrażliwość na działanie propolisu. Zaobserwowano, że propolis hamuje rozwój szczepów bakteryjnych odpornych na działanie antybiotyków.

Mumio jest najbardziej aktywnym ze znanych naturalnych biostymulatorów, a przede wszystkim, czynnikiem powodującym procesy przyspieszonej regeneracji różnych komórek organizmu. Zawiera ono od 80 do 330 bioaktywnych związków, mikro i makroelementów i witamin skomponowanych przez naturę. Przyspiesza procesy regeneracji w zniszczonych tkankach, ma silne działanie antyoksydacyjne (neutralizuję wolne rodniki).

Kamfora ma działanie stymulujące ukrwienie, a jednocześnie przeciwdziała zapaleniom. 

Naturalne składniki balsamu mają działanie napotne, przeciwzapalne, łagodzą bóle mięśni i stawów oraz objawy przeziębienia. 

STOSOWANIE: nanieść niewielką ilość balsamu na skore klatki piersiowej oraz łopatek i wcierać masując do uczucia ciepła.

SKŁADNIKI (INCI): Petrolatum, Paraffin, Goose Butter (tłuszcz gęsi oczyszczony), Propolis, Beeswax, (wosk pszczeli biały), Montan Wax (mumio), Camphor (kamfora), Tincturas: Pinus Palustris Wood Tar (żywica), Echinacea Purpurea (jeżówka purpurowa), Lime Blossom (kwiat lipy), Abies Sibirica Oil (olejek pichtowy), Brassica Alba Seed Oil (olej gorczyczny), BHA, BHT (ok.40 zł)



Zgłoś jeśli naruszono regulamin