NISKIE CIŚNIENIE.docx

(17 KB) Pobierz



 

NISKIE CIŚNIENIE - NIEDOCIŚNIENIE


Porady na niedociśnienie

Z powodu niskiego ciśnienia cierpią przede wszystkim kobiety i dorastające dziewczęta. Często mają zawroty głowy, ich samopoczucie pogarsza się wraz ze zmianą pogody. Jak sobie radzić, gdy należy się do niskociśnieniowców
Lekarze zapewniają, że niskie ciśnienie z reguły nie wymaga leczenia. Marne to jednak pocieszenie, gdy czasem nawet nie można wstać z łóżka, bo kręci ci się w głowie. Na szczęście nad hipotonią, czyli zbyt niskim ciśnieniem, też można zapanować.
Nie lekceważ niskiego ciśnienia krwi
Rodzimy się z niskim ciśnieniem, które z wiekiem nieco wzrasta. Jednak nie u wszystkich wystarczająco. Ciśnienie tętnicze poniżej 90/60 mmHg u kobiety i 100/70 mmHg u mężczyzny uważane jest za zbyt niskie i nazywane niedociśnieniem. Cierpi na nie 1 - 2 proc. dorosłych ludzi. Choć nie jest tak groźne jak nadciśnienie, nie powinno się go lekceważyć. Bo do gwałtownego spadku ciśnienia powodującego utratę przytomności może dojść np. podczas prowadzenia samochodu. Jeśli zatem kilkakrotnie mierzyłaś 
sobie ciśnienie i aparat uparcie pokazywał, że jest ono zbyt niskie, skonsultuj się z lekarzem.
Diagnoza niedociśnienia
Gdy zgłosisz się do lekarza i wielokrotne pomiary ciśnienia potwierdzą, że jest ono zbyt niskie, specjalista może ci zlecić dodatkowe badania, by postawić ostateczną diagnozę. Zwykle trzeba zrobić badanie moczu, morfologię, EKG, a czasem USG serca. Potrzebna bywa analiza stężenia biopierwiastków we krwi lub tzw. holter ciśnieniowy. To badanie pozwala lekarzowi rozróżnić, czy ma do czynienia z hipotonią pierwotną, czy z ortostatyczną.
Doraźna pomoc
Lekami trudno na stałe ustawić ciśnienie hipotonika na odpowiednim poziomie. W sytuacjach podbramkowych, gdy czujesz, że ciśnienie niepokojąco się obniża, możesz zażyć np. Cardiamidum, Colvital, Cardiol C, Glukof, Glucardiamid czy Kofex. Możesz też wypić filiżankę kawy naturalnej, szklankę coca-coli czy tzw. drink energetyzujący, np. Power Horse czy Red Bull. Napoje te zawierają kofeinę, która pobudza ośrodkowy układ nerwowy, naczynioruchowy i ośrodek oddechowy. Na jakiś czas odzyskasz formę. 
Niestety, do kofeiny łatwo się przyzwyczaić i dlatego organizm wymagał będzie coraz większych dawek, a to nie jest korzystne dla zdrowia. Dlatego kardiolodzy zalecają picie kawy naturalnej, ale w niewielkich ilościach, np. szklankę małymi łykami przez 4 - 5 godzin.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-krwionosny/porady-na-niedocisnienie_34546.html 


Ważne rady dla niskociśnieniowców

Jeżeli masz niskie ciśnienie, przestrzegaj kilku zasad - to pomoże ci uniknąć przykrych następstw, takich jak omdlenia, zawroty głowy, nudności.
Unikaj gwałtownych zmian pozycji. Nagłe wstawanie z krzesła czy podniesienie się z łóżka powoduje, że krew szybko odpływa do nóg i robi się słabo. Dlatego po przebudzeniu poleż chwilę spokojnie, poprzeciągaj się, a potem powoli usiądź, spuść nogi z łóżka i pomału wstań.
Zanim wstaniesz rano, jeszcze w łóżku możesz wykonać masaż na sucho - ręcznikiem lub rękawicą frotte najpierw masuj ręce i nogi od palców w kierunku serca, a potem resztę ciała.
Bierz naprzemienny prysznic chłodno-ciepłym (trzeba skończyć chłodnym strumieniem wody).
Unikaj długiego stania, wielogodzinnego przebywania na słońcu i opalania się.
Ćwicz regularnie. Wskazany jest ruch, który uelastycznia naczynia krwionośne nóg, np. pływanie, aerobik, biegi, jazda na owerze.
Wysypiaj się, wypoczywaj. Śpij na wysokiej poduszce. Takie ułożenie ciała często zapobiega nadmiernemu oddawaniu moczu (a więc częstemu wychodzeniu w nocy do łazienki), a to chroni przed poranną hipotonią.
Nie pal papierosów. Uciekaj z zadymionych miejsc.Nie siedź w źle wentylowanych pomieszczeniach.
Jadaj częściej, ale niewielkie porcje - głód może prowadzić do spadku ciśnienia, bo obniża poziom cukru we krwi. Jedz dużo owoców, warzyw i wędzone ryby, a ogranicz w diecie tłuszcze zwierzęce. Możesz też dosalać nieco potrawy (sól odgrywa ważną rolę w utrzymaniu na odpowiednim poziomie ciśnienia tętniczego).
Pij około 2 l płynów dziennie. W czasie upałów i dużego wysiłku fizycznego więcej, bo gdy się pocisz, obniża się ciśnienie.
Wypróbuj zioła. Wymieszaj po 30 g kwiatu lawendy, korzenia lubczyku, ziela tymianku, majeranku, serdecznika i liści mięty. Łyżkę stołową mieszanki zalej szklanką wody. Doprowadź do wrzenia, ale nie gotuj. Parz pod przykryciem przez 5 minut. Przecedź i pij ziołowy napój 3 - 4 razy w ciągu dnia, ale ostatnią porcję nie później niż 2 godziny przed snem.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-krwionosny/porady-na-niedocisnienie_34546.html 


Za niskie ciśnienie - kiedy trzeba je leczyć?

Zbyt niskie ciśnienie również może być objawem choroby

W przeciwieństwie do nadciśnienia traktowane jest jako wydumany problem. Osobom, którym dokucza, zwykle w ramach leczenia zaleca się "kielicha", albo "małą czarną". Tymczasem niedociśnienie może być objawem poważnego schorzenia, w tym niewydolności krążenia.
Nie dziw się, że niedociśnienie tętnicze, czyli hipotonia, nie jest traktowane zbyt serio przez wielu lekarzy. Jeśli twoje ciśnienie tętnicze krwi spada poniżej 100/60 mm Hg, prawdopodobnie, nawet w odległej przyszłości, nie dostaniesz zawału, ani wylewu. Najczęściej twój problem nie zagraża zdrowiu i życiu, a z nieprzyjemnymi dolegliwościami możesz walczyć domowymi sposobami. Warunek jest jeden: trzeba najpierw upewnić się, że cierpisz na tzw. niedociśnienie pierwotne (idiopatyczne). W 
przypadku niedociśnienia wtórnego sprawa może być poważna.
Wrodzone, czy nabyte?
O samoistnym, czyli pierwotnym niedociśnieniu, mówimy wtedy, gdy przewlekle utrzymują się niskie wartości ciśnienia tętniczego krwi, a ich przyczyny nie udaje się odkryć. Często występuje rodzinnie. Niedociśnienie pierwotne dotyczy najczęściej nastolatków i osób w wieku średnim, a także młodych, szczupłych kobiet. Blisko 90% chorych cierpi na ten rodzaj niedociśnienia, a ono nie wymaga specjalistycznego leczenia. To fakt, który nie powinien jednak uśpić czujności, gdyż pozostałe 10% 
niedociśnieniowców to potencjalni pacjenci kardiologów i endokrynologów. Niedociśnienie wtórne bywa bowiem spowodowane poważnymi schorzeniami.

Nie tak łatwo odkryć, na który rodzaj niedociśnienia cierpimy. Zwykle nie kontrolujemy go przecież systematycznie. Wrodzone niskie ciśnienie występuje u kilkuset tysięcy Polaków. To sporo, ale na pewno jest rzadsze, niż się powszechnie sądzi. Nawet bardzo młoda osoba, która ma niskie ciśnienie, powinna pokazać się lekarzowi, by upewnić się, że nie jest chora.
Kiedy do lekarza?

Z pewnością jednorazowy nieprawidłowy pomiar (mówimy o nim wtedy, gdy ciśnienie skurczowe spada poniżej 100 mm Hg lub rozkurczowe poniżej 60 mm Hg) nie jest powodem do paniki. Konsultacja lekarska, a także szczegółowe badania są jednak wskazane, gdy spadki powtarzają się i towarzyszą im takie objawy, jak uczucie duszności,
bóle w klatce piersiowej, obrzęki kończyn, silne bóle, bądź zawroty głowy, czy omdlenia. Dodatkowym sygnałem do niepokoju przy niskim ciśnieniu jest przyspieszony puls (ponad 100 uderzeń serca na minutę w spoczynku).
Jeśli kiedykolwiek chorowałeś na nadciśnienie, jesteś po zawale, czy masz problemy z krążeniem, a teraz dokucza ci niedociśnienie, nie zwlekaj z wizytą u lekarza, najlepiej kardiologa. Jeżeli nie jesteś jeszcze pod jego opieką, np. z powodu nadciśnienia, skieruje cię lekarz pierwszego kontaktu.

Podstawowe badania

Ponieważ nadciśnienie wtórne zwykle towarzyszy schorzeniom kardiologicznym (niewydolność krążenia, zwężenie aorty, zaburzenia rytmu serca), lekarz, by je wykluczyć, prawdopodobnie w pierwszej kolejności zaleci wykonanie elektrokardiogramu (EKG). Jeśli nie rozstrzygnie w pełni wątpliwości, czasem wykonuje się dodatkowo echokardiografię. Możliwe też, że zleci morfologię krwi i badania biochemiczne, by upewnić się, że nie masz anemii lub niedoboru minerałów. Często niedociśnienie dokucza 
kobietom, które stosują restrykcyjne diety odchudzające.
Znaczenie będzie też miał podstawowy wywiad, dotyczący twojego zdrowia. Spadek ciśnienia mogą wywoływać leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym i chorobie Parkinsona, leki przeciwarytmiczne, psychotropowe i odwadniające. Czasem zaburzenia hormonalne, np. niedoczynność kory nadnerczy.
Dopiero wykluczenie tych wszystkich przyczyn pozwala z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że nie musisz przejmować się niedociśnieniem.

Walcz z dokuczliwymi objawami

Jeśli okaże się, że cierpisz z powodu niedociśnienia samoistnego, nie wymagasz wprawdzie "poważnego" leczenia, ale też nie ma powodu, byś pokornie znosiła przykre dolegliwości. Wzmożona senność, ogólne osłabienie i mniejsza wydolność fizyczna to najczęstsze skutki hipotonii. Inne to: problemy z koncentracją, podatność na nastroje depresyjne, nadmierne ziębnięcie nóg i rąk, szum w uszach, ćmiące bóle głowy.
Stara, jak świat, metoda, czyli mocna kawa, rzeczywiście pomaga wielu osobom z niedociśnieniem, a jedna, dwie filiżanki dziennie jeszcze nikomu nie zaszkodziły. Równie modny alkohol to zdecydowanie gorszy pomysł. U części chorych nawet niewielka dawka alkoholu, zamiast "rozgrzać", sprzyja dalszemu spadkowi ciśnienia i pogorszeniu samopoczucia.
Osoby z niskim ciśnieniem nie muszą, a nawet nie powinny, ograniczać soli w diecie. Wskazane jest, by dostarczały organizmowi odpowiednią ilość płynów: co najmniej dwa litry na dobę. Uwaga: nie wliczamy w to kawy.
Błyskawiczne, ale i długoterminowe, oczekiwane efekty, czyli wzrost ciśnienia, gwarantuje ruch na świeżym powietrzu i pływanie. Dobrze jest spać "wysoko", na dwóch poduszkach. Można także stosować specjalne pończochy lub skarpety uciskowe, które poprawiają krążenie żylne.
Jeśli zawiodą wszelkie domowe sposoby, porozmawiaj z lekarzem o leczeniu farmakologicznym.
Nie zapominaj o regularnych wizytach u okulisty. Warto pamiętać, że osoby z niskim ciśnieniem należą do grupy zwiększonego ryzyka zachorowania na jaskrę.

Eliza Dolecka01.04.2011 aktualizacja: 2011-07-07
http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,105912,8454054,Za_niskie_cisnienie___kiedy_trzeba_je_leczyc_.html


Zgłoś jeśli naruszono regulamin