epidemiologia_-_Ref_z_Aids.doc

(261 KB) Pobierz
HIV

                                     AIDS

 





CO OZNACZA WYNIK TESTU?

Negatywny wynik testu. Oznacza to, że przeciwciała HIV nie zostały wykryte w Twoim organizmie. Jednak nie zawsze znaczy to, że nie jesteś zakażony HIV. Potrzebny jest okres około dwóch do trzech miesięcy, aby przeciwciała HIV wytworzyły się w naszym organizmie w ilości wykrywalnej testami laboratoryjnymi. Czasami trwa to nawet jeszcze dłużej. Ze względu na tę specyficzną sytuację należy poczekać z wykonaniem testu lub - gdy test został już wykonany - może zaistnieć potrzeba powtórzenia tego badania.

Pozytywny wynik testu (potwierdzony testem Western blot). Oznacza to, że przeciwciała HIV zostały wykryte w Twojej krwi i nastąpiło zakażenie HIV. Osoba, która otrzymała pozytywny wynik testu będzie już zakażona przez całe życie. Pozytywny wynik testu nie wskaże jednak, kiedy dana osoba zachoruje na AIDS. Pozwoli jednak w sposób fachowy prowadzić monitoring systemu odporności tego człowieka oraz zastosować leczenie, które będzie opóźniało postęp choroby i chroniło pacjenta przed innymi infekcjami.


W niektórych państwach test HIV (bez względu na jego wynik) wpływa istotnie na załatwienie formalności związanych np. z zawarciem polis ubezpieczeniowych oraz z uzyskaniem kredytu hipotecznego.

W jaki sposób można zakazić się HIV?

HIV nie można zakazić się w taki sam sposób jak przeziębieniem lub grypą. Istnieją trzy główne drogi zakażenia HIV.

Podczas stosunków seksualnych z penetracją (analnych lub dopochwowych) bez zastosowania zabezpieczenia.

Przez przedostanie się zakażonej krwi innej osoby do naszego krwioobiegu. Dzieje się tak często, gdy strzykawki i igły są wykorzystywane nie jednorazowo lub poprzez transfuzję krwi, szczególnie w krajach, gdzie zapasy krwi nie zostały przebadane na obecność HIV.

W czasie ciąży, podczas porodu lub karmienia dziecka piersią przez matkę zakażoną HIV.

W NORMALNYCH, CODZIENNYCH KONTAKTACH (ZARÓWNO ZAWODOWYCH, JAK I TOWARZYSKICH) NIE MA RYZYKA ZAKAŻENIA SIĘ HIV

HIV nie zakazimy się poprzez dotykanie drugiej osoby, podawanie ręki, ściskanie lub całowanie nowo poznawanej osoby. Łzy drugiej osoby także nie spowodują zakażenia HIV.

Nie można zakazić się wirusem poprzez pływanie w tym samym basenie, korzystanie ze wspólnej toalety, dzielenie się jedzeniem, wspólne korzystanie ze sztućców, naczyń, ręczników oraz książek.
Można bez obaw mieszkać w jednym mieszkaniu, domu lub razem pracować. m HIV nie przenosi się poprzez kaszel lub kichanie.

Nie można zakazić się HIV od psów, kotów lub innych zwierząt.

Ukąszenia komarów bądź innych owadów nie rozprzestrzeniają zakażenia HIV.

Możliwe natomiast jest zakażenie się HIV poprzez korzystanie ze wspólnej maszynki do golenia lub szczoteczki do zębów ze względu na to, że może znajdować się na nich krew - nawet, jeżeli nie widać jej gołym okiem.

HIV i AIDS a ciąża

Kobieta, która jest zakażona HIV, może przekazać zakażenie swojemu jeszcze nienarodzonemu dziecku. Zanim więc zajdziesz w ciążę lub jeśli już jesteś w ciąży, warto odwiedzić lekarza, porozmawiać z pielęgniarką lub osobą profesjonalnie przygotowaną do pomocy Tobie i Twojemu dziecku.

W wielu krajach kobietom ciężarnym proponuje się zrobienie testu na obecność przeciwciał anty- HIV jako część działań dokonywanych w okresie przedporodowym. Taka propozycja powinna być przedstawiona pacjentce wraz z zaoferowaniem pomocy doświadczonego terapeuty zarówno przed, jak i po wykonaniu testu. Przekazanie HIV jest także możliwe w trakcie trwania ciąży lub przy narodzinach dziecka. Prawdopodobieństwo przekazania HIV z matki na dziecko wynosi 8 40%.

Podawanie leków antyretrowirusowych w czasie ciąży i porodu w istotny sposób może zmniejszyć ryzyko zakażenia dziecka. Istnieje także duże niebezpieczeństwo przekazania dziecku wirusa poprzez karmienie piersią. Stwierdzenie czy dziecko uległo zakażeniu, zajmuje sporo czasu. U dzieci zakażonych HIV, choroba może się rozwinąć w stosunkowo wczesnym okresie ich życia. Może też się zdarzyć, że dzieci pozostają zdrowe przez wiele lat.

HIV i AIDS a narkotyki

Bardzo łatwo jest zakazić się HIV, gdy wstrzykując sobie narkotyki lub inne substancje używamy wspólnie tych samych igieł, strzykawek lub innych akcesoriów przy mieszaniu narkotyków co osoba, która jest zakażona HIV. Równie łatwo można zakazić się HIV od osoby, która używa igły wraz z innymi. Korzystanie z używek typu alkohol lub narkotyki może spowodować złą ocenę sytuacji lub brak odpowiedniej ostrożności w niektórych sytuacjach. Może to zwiększyć ryzyko zakażenia HIV.


Musimy pamiętać o tym, że HIV - podobnie jak wirusowe zapalenie wątroby, zwane popularnie żółtaczką - jest zakażeniem kontaktowym, tzn. musi istnieć droga wniknięcia wirusa do organizmu człowieka. Przede wszystkim należy więc zabezpieczyć się poprzez stosowanie opatrunków na wszelkiego rodzaju skaleczenia lub otarcia.

 

.

 

 

Poziom

 

 


Poziom zakażeń HIV jest znacznie zróżnicowany w wielu krajach. Również opieka medyczna świadczona pacjentom różni się często bardzo drastycznie. W niektórych państwach istnieje ryzyko zakażenia się HIV w wyniku przeprowadzania leczenia (np. poprzez transfuzje krwi lub stosowanie igieł oraz innego sprzętu medycznego, który nie został prawidłowo wysterylizowany). Przed udaniem się w podróż, warto więc skonsultować się ze swoim lekarzem, Ministerstwem Zdrowia lub ambasadą danego państwa. Zdobyte informacje pozwolą nam stwierdzić, czy nie powinniśmy na wszelki przypadek zabrać ze sobą zestawu igieł i strzykawek.

Jeżeli chcemy zrobić sobie tatuaż lub przekłuć skórę - bez względu na to czy dokonujemy tego we własnym kraju czy też zagranicą - zawsze upewnijmy się, czy osoba wykonująca dla nas taki zabieg posiada wysterylizowany sprzęt.


HIV i AIDS a seks

HIV może znajdować się w płynach ustrojowych człowieka. Podczas stosunku płciowego ulegają one wymianie. Wirus może być obecny w nasieniu zakażonego mężczyzny lub wydzielinie pochwowej oraz krwi menstruacyjnej zakażonej kobiety.

 

 

 

 

 

 

 

Postawy i opinie młodzieży

W opracowaniu pt. Postawy i opinie młodzieży wykorzystano badanie nt. Wiedza, postawy społeczne wobec HIV/AIDS i zachowania seksualne, w którym uczestniczyły osoby w wieku 15-49 lat. Z wypełnionych ankiet wybrano informacje dotyczące młodzieży w wieku 15-19 lat.

Głównym celem opracowania było:
-określenie poziomu wiedzy młodych ludzi o HV i AIDS,
-określenie występowania ryzykownych zachowań seksualnych w tej grupie wiekowej,
-poznanie stylu życia młodych osób.

Badanie zostało zrealizowane metodą ankiety samodzielnie wypełnianej przez respondenta. Ankieta zawierała ok. 150 pytań, na które respondenci odpowiadali w obecności ankietera. Było to konieczne, ponieważ mógł on w każdej chwili wyjaśnić ewentualne wątpliwości.

Przedstawione poniżej opracowane wyniki badań zawierają wytyczne do przeprowadzenia kampanii informacyjnej nt. HIV i AIDS dla młodzieży.

Raport został opracowany przez TNS OBOP na zlecenie Krajowego Centrum ds. AIDS.

 

 

Postawy studentów akademii medycznych wobec HIV i AIDS

Badanie, które przeprowadzono w 2000 roku, miało na celu opisanie stanu wiedzy i postaw psychologicznych studentów pierwszego i ostatniego roku akademii medycznych wobec problematyki HIV i AIDS.

Osoby ankietowane odpowiadały na pytania pozwalające na analizę postaw etycznych wobec HIV, AIDS oraz poglądów na temat form finansowania działań prowadzących do ograniczenia epidemii i sposobów opieki nad ludźmi żyjącymi z HIV, AIDS. W ramach realizacji projektu otrzymano dane określające miejsce i rolę zagadnień związanych z HIV, AIDS w świadomości studentów wszystkich wydziałów akademii medycznych, a także informacje o znajomości prawnych i ekonomicznych uwarunkowań problemu i źródłach posiadanej wiedzy.

Badanie zostało wykonane metodą ilościową w formie wywiadów kwestionariuszowych. W celu pogłębienia informacji dotyczących postaw i motywacji, przeprowadzono badanie jakościowe w jednym z ośrodków akademickich.

Raport został opracowany przez R.U.N. Badania Rynkowe i Społeczne na zlecenie Krajowego Centrum ds. AIDS.

 

 

Badanie obyczajowości i zachowań seksualnych młodzieży szkół warszawskich

Badanie obyczajowości i zachowań seksualnych młodzieży szkół warszawskich przeprowadzone przez Janusza Halika z Zakładu Epidemiologii Instytutu Medycyny Społecznej AM w Warszawie w 1998 roku były częścią międzynarodowego badania Młodzież a AIDS w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

W zamieszczonym poniżej opracowaniu przedstawiono większość tych wyników badania, które ilustrują wpływ obaw przed AIDS na konkretne zachowania seksualne młodzieży polskiej. Przede wszystkim zauważono, że zdecydowana większość tych badanych, którzy prowadzą już życie seksualne używa jakiś środków antykoncepcyjnych. Najczęściej jest to prezerwatywa – jednakże okazało się, że w znikomym stopniu jest ona używana jako środek zapobiegawczy przeciwko AIDS. Ci młodzi Polacy, którzy planują stosunek seksualny rzadko rozmawiają ze sobą na temat AIDS, uważają bowiem że nie jest to problem, który mógłby obchodzić ich osobiście. Znacznie częściej rozmowę taką inicjują dziewczęta niż chłopcy. Młodzież polska na ogół nie dopuszcza do siebie informacji o możliwości osobistego zakażenia wirusem HIV. Osób, które kiedykolwiek martwiły się, że są zakażone wirusem HIV jest niewiele – tylko 8% chłopców i 7% dziewcząt.

Pomimo że tak niewiele badanych osób odnosi bezpośrednio do siebie zagrożenie wirusem HIV, to jednak są one przekonane, że ogół młodzieży nie docenia go. Aż 90% badanych jest przekonanych, że ich koledzy w zbyt małym stopniu obawiają się zakażenia wirusem HIV, a 75% uważa, że wszyscy młodzi ludzie podczas stosunków seksualnych powinni stosować prezerwatywę jako środek ochronny.

Okazało się również, że tak prosty sposób uniknięcia zakażenia HIV jak odmowa uprawiania seksu zwłaszcza w trakcie przelotnych kontaktów towarzyskich jest bardzo zróżnicowany, zależny od płci osób badanych. Trudno jest odmówić uprawiania seksu aż 17% chłopców, a jedynie 1% dziewcząt. Łatwo zaś odmówić 17% chłopców i aż 47% dziewcząt.

Atrybuty roli społecznej mężczyzny i kobiet dały o sobie znać zwłaszcza w przypadku odpowiedzi na pytanie o sposób zachowania wobec szkolnego kolegi, który okazał się być chorym na AIDS. Dziewczęta zdecydowanie częściej niż chłopcy gotowe są podtrzymywać kontakty z takim kolegą, a generalnie rzecz biorąc postawy ukierunkowane na odrzucanie chorych są wśród polskiej młodzieży bardzo rzadkie.

Na zakończenie należy podkreślić, że polska młodzież wypada na tle innych badanych uczniów bardzo korzystnie. Liczba 17-latków, którzy rozpoczęli życie płciowe jest stosunkowo niewielka (35%) w porównaniu do np. młodych Bułgarów (ponad 80%). Pożyciu seksualnemu w Polsce towarzyszy dużo uczuciowości – stosunki płciowe są uprawiane przede wszystkim z osobami kochanymi, z którymi łączą silne więzy emocjonalne.

Stosunek do osób zakażonych HIV jest raczej życzliwy lub też tolerancyjny.

Czerwona Wstążeczka

CZERWONA WSTĄŻECZKA to symbol solidarności z ludźmi żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodziną i przyjaciółmi. Symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. Stanowi pierwszy krok na drodze upowszechnienia problematyki HIV i AIDS i oswojenia ludzi ze słowem AIDS.

Idea czerwonej wstążeczki powstała w 1991 r

Światowy Dzień AIDS

Światowy Dzień AIDS obchodzony jest co roku 1 grudnia. Uroczyste obchody niosą przesłanie współczucia, nadziei, solidarności z ludźmi żyjącymi z HIV i AIDS, a także zrozumienia problemów związanych z HIV, AIDS w każdym kraju na świecie.

 

 

Dane epidemiologiczne - Polska

HIV i AIDS w Polsce - dane od początku epidemii (1985 r.)
do końca GRUDNIA 2003 roku

 

8.491 zakażonych ogółem

co najmniej 4.972 zakażonych w związku z używaniem narkotyków

1.366 zachorowań na AIDS

665 chorych zmarło

 

w grudniu 2003 r. poinformowano o uprzednio nie zgłoszonych

 

48 zakażeniach obywateli polskich, wśród których było:

20 zakażonych w związku z używaniem narkotyków,

1 osoba zakażona drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych,

27 osób bez informacji o drodze zakażenia.

 

Wśród nowo wykrytych zakażonych były 34 osoby płci męskiej i 14 płci żeńskiej.
Zakażeni byli w wieku od 18 do 53 lat

Opracowano na podstawie danych z PZH

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                             

Dane epidemiologiczne - Świat 1999

DOROŚLI I DZIECI ŻYJĄCY Z HIV/AIDS W 1999 r



 

 

 

 




 

OGÓŁEM 33.6 MLN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dane epidemiologiczne - Świat 2000

DOROŚLI I DZIECI ŻYJĄCY Z HIV/AIDS NA ŚWIECIE - DANE NA KONIEC 2000 ROKU


 

 

 

 




 

OGÓŁEM 36,1 MLN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dane epidemiologiczne - Świat 2001

DOROŚLI I DZIECI ŻYJĄCY Z HIV/AIDS NA ŚWIECIE - DANE NA KONIEC 2001 ROKU



 

 

 

 





 

OGÓŁEM 40 MLN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dane epidemiologiczne - Świat 2002

 

Liczba osób żyjących z HIV i AIDS
ogółem 42 miliony
dorośli 38,6 miliona
kobiety 19,2 miliona
dzieci poniżej 15 lat 3,2 miliona

Liczba osób zakażonych HIV w 2002
ogółem 5 milionów
dorośli 4,2 miliony
kobiety 2 miliony
dzieci poniżej 15 lat 800 000

Zgony z powodu AIDS w 2002
ogółem 3,1 miliona
dorośli 2,5 miliona
kobiety 1,2 miliona
dzieci poniżej 15 lat 610 000

Od początku epidemii do końca 2002 r. na świecie z powodu AIDS zmarło ok. 22 miliony osób

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dorośli i dzieci żyjący z HIV/AIDS na świecie - dane na koniec 2002 roku

 

 

 

 

 

 

 





Ogółem 42 miliony

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szacunkowa liczba nowych zakażeń HIV dorosłych i dzieci w 2002

 

 

 





Ogółem 5 milionów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szacunkowa liczba zgonów dorosłych i dzieci z powodu HIV/AIDS w 2002
 

 

 

 





Ogółem 3,1 miliona

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HIV I AIDS - Liczby i fakty (KONTRA NR 1/1)

Szacuje się, że w czasie dwóch dekad od wykrycia wirusa HIV zostało nim zakażonych na świecie ok. 33.6 miliona osób. Do około 90 % zakażeń dochodzi w krajach rozwijających się, gdzie choroba zredukowała już przewidywaną długość życia o ponad 10 lat.

Przewiduje się, że w następnym stuleciu przepaść dzieląca kraje biedne i bogate, a ściślej Afrykę od reszty świata, jeszcze się powiększy.

W odróżnieniu od wcześniejszych prognoz epidemia HIV/AIDS przybrała różne formy w różnych częściach świata. W Afryce wirus rozprzestrzenia się w równym stopniu zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn, w innych krajach natomiast szczególnie narażone na zakażenia stają się pewne subkultury np. narkomani stosujący narkotyczne środki dożylne (nśd).

W regionie wschodnioeuropejskim skumulowana liczba przypadków zakażeń HIV wzrosła tylko między rokiem 1995 a 1997 ponad pięciokrotnie (1). W krajach byłego Związku Radzieckiego liczba osób żyjących z HIV/AIDS podwoiła się między rokiem 1997 a 1999. 90% wszystkich nowych przypadków wykryto na Ukrainie, Białorusi i w Rosji (1).

Kraje takie jak Mołdawia, Kazachstan oraz kraje nadbałtyckie i kaukaskie podawały jako główną drogę zakażeń przyjmowanie narkotyków dożylnych, podczas gdy za główną drogę zakażeń w krajach bałka...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin