Kiełki w naszej kuchni.docx

(54 KB) Pobierz

Kiełki w naszej kuchni

Hodowanie kiełków swoją wielowiekową tradycję zawdzięcza starożytnym Chinom, gdzie wykorzystywane były głównie w celach medycznych. Jedno z podań opowiada o poszukujących lądu chińskich żeglarzach, dla których kiełkująca fasola stała się  w pewnym momencie jedynym, ale bardzo zasobnym w energię pokarmem. W zbiorach piśmiennictwa z XVI w. zachowały się nawet szczegółowe wskazówki odnośnie poszczególnych kiełków i ich stosowania w różnych dolegliwościach. W Europie ich cennymi właściwościami zainteresowano się dopiero w XVIII w.


NA CZYM POLEGA FENOMEN KIEŁKÓW?


Przemiany zachodzące podczas kiełkowania są bardzo korzystne dla naszego organizmu. Dzięki uaktywnianym enzymom zawarte w nasionach substancje odżywcze przetwarzane są w taki sposób, aby organizm mógł je lepiej przyswoić. Tylko w kiełkach występuje tak wiele sił witalnych i odżywczych w tak skoncentrowanej postaci. Kiełki nasion są bardzo dobrym źródłem witamin, minerałów, białek i kwasów omega-3, są przy tym smaczne i niskokaloryczne. Można dodawać je do sałatek, surówek, jako dodatek do chleba i zup.


HODOWLA


Kiełki nie wymagają specjalnych warunków, można je hodować z powodzeniem przez cały rok. Najlepiej wybrać nasiona ekologiczne, aby uniknąć związków chemicznych, które mogłyby zostać wchłonięte przez organizm.
Kilka prostych zasad uprawy nasion:

1.    Do hodowli kiełków można użyć specjalnej kiełkownicy, albo po prostu sitka lub innego pojemnika o perforowanym dnie.
2.    Przed wyłożeniem nasion do naczynia moczymy je w zależności od rodzaju od czterech do dwunastu godzin.
3.    Nie wystawiamy kiełków na bezpośrednie nasłonecznienie, najlepsze jest światło pośrednie lub całkowita ciemność. Na dzień przed zebraniem kiełków warto wyeksponować je na ok. pół godz. na słońce w celu przyspieszenia
       wzrostu i wytworzenia chlorofilu.
4.    Temperatura powinna wynosić od 18 st. C do 22 st. C
5.    Nasiona potrzebują wilgoci, ale nie mogą być mokre, dlatego po płukaniu nasion (2-3 razy dziennie) trzeba dokładnie odsączyć nadmiar wody.
6.    W zależności od gatunku nasiona kiełkują od dwóch do pięciu dni.
7.    Wyhodowane kiełki można przechowywać w lodówce ok. tygodnia, najbardziej wartościowe są jednak te bezpośrednio spożywane.


NAJPOPULARNIEJSZE NASIONA NA KIEŁKI


Dynia – zawiera sporo żelaza, fosforu i witaminy E. Zalecana jest przy anemii, pasożytach jelitowych i schorzeniach nerek.
Słonecznik – zwraca uwagę zdumiewającą ilością witamin (A, K, E, D oraz z grupy B) i związków mineralnych – magnezu, cynku, żelaza, fosforu, wapnia, jodu. Ma korzystny wpływ na układ krążenia, szczególnie polecany dla dzieci i młodzieży oraz osób w podeszłym wieku.
Rzeżucha – wyróżnia ją bardzo wysoka zawartość witaminy C, a także innych witamin – A, B i D. Ze względu na właściwości lecznicze pobudza przemianę materii i usprawnia pracę nerek.
Lucerna – bogata szczególnie w witaminę C (pół szklanki kiełków zawiera tyle co 6 szklanek soku pomarańczowego), wapń, żelazo, magnez i fosfor. Zapobiega osteoporozie, nowotworom, pomocna w dolegliwościach układu trawiennego i nerek.
Fasola mung – wyhodowano ją w Chinach specjalnie w celu pozyskania kiełków . Zawiera najważniejsze witaminy – A, B, C, E oraz wapń, żelazo, fosfor, potas. Obniża poziom cholesterolu, zapobiega chorobom serca i nowotworom.
Brokuły - najbardziej znane ze swoich właściwości przeciwnowotworowych, wzmacniają również układ nerwowy i odpornościowy, zapobiegają chorobom układu krwionośnego i udarom mózgu.
Soczewica – zapewnia dostarczenie kwasu foliowego niezbędnego do rozwoju mózgu i układu nerwowego, dlatego polecana jest szczególnie kobietom w ciąży. Uzupełnia witaminy z grupy B, C oraz minerały : cynk, wapń, żelazo i magnez.
Soja – bogata w białko i witaminy – A, B, C i K  a także żelazo, fosfor, magnez i potas. Ze względu na obecność fitoestrogenów polecana kobietom w okresie menopauzy, pomaga też obniżyć poziom cholesterolu i ciśnienia krwi.


POMYSŁY NA DANIA Z KIEŁKAMI


Faszerowane jajka

4 jajka, 3 łyżki jogurtu lub gęstej śmietany, 3 łyżki twarogu, sól ziołowa, 1 łyżka kiełków z lucerny.

Jajka ugotować na twardo i przekroić podłużnie na połówki. Wyjąć żółtka, rozgnieść widelcem i wymieszać z twarogiem, śmietaną (lub jogurtem) i doprawić solą do smaku. Do powstałej masy dodać kiełki i po wymieszaniu przełożyć w połówki jajek.

Przygotowane w ten sposób jajka znakomicie pasują do sałatek, surówek, sałatki ziemniaczanej lub chleba pełnoziarnistego.


Mizeria

1 duży ogórek sałatkowy,  1 filiżanka kiełków soczewicy, 1 cebulka dymka, 2 pęczki szczypiorku.

Sos: 250 g jogurtu, sok z 1/2 cytryny, 1/2 łyżeczki musztardy, 1/2 łyżeczki soli ziołowej, 1 ząbek czosnku, świeżo mielony pieprz.

Ogórka umyć, ewentualnie obrać i zetrzeć na grubej tarce. Cebulę pokroić w plasterki i posiekać szczypiorek. Jogurt wymieszać z sokiem cytrynowym i doprawić do smaku solą, pieprzem, musztardą i zmiażdżonym ząbkiem czosnku. Wymieszać wszystkie składniki sałatki razem z kiełkami, polać sosem.


Warzywa duszone z kiełkami

3 łyżki oleju, 1cebula, 600 g cukinii (najlepiej odmiany żółtej), 4 duże pomidory, 2 filiżanki kiełków fasoli mung, sól ziołowa, pieprz, tymianek, oregano, bazylia, 1 ząbek czosnku, 50-100 g tartego sera (gatunek wedle upodobania).

Cebulę obrać i pokroić w kostkę. Cukinię umyć i pokroić w cienkie plasterki. Dodać do cebuli i razem poddusić przez 10-15 minut na oleju, na małym ogniu. Dodać poćwiartowane pomidory, przyprawić solą ziołową, ziołami oraz wyciśniętym ząbkiem czosnku. Na samym końcu dodać kiełki i już nie zagotowywać, lecz jedynie je zagrzać. Przed podaniem oprószyć tartym serem.

 


Kiełki w naszej kuchni

Zgłoś jeśli naruszono regulamin