My z XX wieku.docx

(19 KB) Pobierz

 

Konspekt lekcji języka polskiego – klasa II gimnazjum

 

Temat: Jaki jest naprawdę człowiek z drugiej połowy XX wieku?

 

Cel główny: Refleksja na temat funkcjonowania człowieka we współczesnym świecie.

 

Cele lekcji:

·         Doskonalenie umiejętności opisu dzieła sztuki;

·         Wzbudzanie emocji związanych z utworem muzycznym;

·         Doskonalenie umiejętności analizy i interpretacji utworów lirycznych;

·         Refleksja na temat samotności i bezsilności człowieka we współczesnym świecie;

·         Wyjaśnienie pojęcia cynizm i ironia;

·         Dyskusja na temat wielowarstwowości człowieka i maski, jaką przybiera w życiu.

 

Wykorzystane elementy metody: analizy wykonawczej, przekładu intersemiotycznego, dyskusji.

 

Środki dydaktyczne: podręcznik Słowa na czasie dla klasy 2, wiersz „My z drugiej połowy XXwieku”, zdjęcie rzeźby Konstantego Laszczki „Opuszczony”, interpretacja głosowa wiersza
w wykonaniu Teatru Kuźni Brackiej

 

Przebieg zajęć:             

1.       Czynności organizacyjno – porządkowe.

 

2.       Prowadząca pokazuje uczniom zdjęcie rzeźby Konstantego Laszczki „Opuszczony”. Zadaniem uczniów jest opisanie dzieła sztuki, nazwanie emocji jakie wzbudza, podanie skojarzeń związanych z dziełem np. :

 

§         Skulona postać – zamknięcie w sobie, strach, samotność, potrzeba bliskości

§         Nagość – czystość, bezbronność

§         Postać na ziemi – wolność, kontakt z naturą

§         Zamknięte oczy – strach, lęk, niepewność

 

3.       Odsłuchanie nagrania wiersza „My z drugiej połowy XX wieku” w wykonaniu Teatru Kuźni Brackiej. Po wysłuchaniu nagrania uczniowie mogą swobodnie wypowiedzieć się
o odczuciach jakie wzbudziła w nich liryczna interpretacja utworu.

 

4.       Uczniowie z pomocą prowadzącej charakteryzują wiersz:

§         Wiersz wolny, biały, nieregularny;

§         Dominują epitety, oszczędność środków artystycznych;

§         Język prosty, zbliżony do prozy.

 

5.       Wspólna analiza wiersza np. :

rozbijający atomy, zdobywcy księżyca ogólnodostępna technologia, postęp cywilizacyjny, potęga ludzi i świata;

wstydzimy się - uczucia są spychane na drugi plan, nie wypada ich pokazywać;

kiedy cierpimy.., kiedy przychodzi miłość.. skrywane emocje, walka ze sobą;

dopiero późną nocą .. – w samotności, w ukryciu opada napięcie i ukazuje się prawdziwe oblicze człowieka, jego wnętrze.

 

6.       Prowadząca wspólnie z uczniami wyjaśnia pojęcia cynizm i ironia np. :

Cynizm - nieuznawanie obowiązujących ogólnie praw i obyczajów, lekceważenie wszelkich  wartości i zasad.

Ironia ukryte, komiczne znaczenie negatywne, różniące się od dosłownego; pogarda wyrażona przy pomocy pozornej aprobaty.

 

7.       Prowadząca podaje temat lekcji: Jaki jest naprawdę człowiek z drugiej połowy XX wieku?

 

8.       Prowadząca podejmuje dyskusje na temat pytania zawartego w temacie lekcji. Uczniowie
w swobodnych wypowiedziach odnoszą się niego i formułują wnioski np. :

§      Wśród ludzi panuje moda na ‘bycie’ obojętnym i cynicznym, żyje się szybko, nie zwracając uwagi na nikogo i na nic. W świecie telefonów, komputerów i Internetu nie ma czasu na rozmowy, spotkania, czułe gesty. Emocje zepchnięte są na drugi plan, stają się zbędne , wręcz uwłaczające. Od człowieka oczekuje się rzeczy nadludzkich zapominając
o tym co ważne. Dopiero w zaciszu własnego domu człowiek ściąga maskę i cierpi stając się po prostu zwykłym człowiekiem.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin