Konspekt lekcji z programu Baltie.doc

(87 KB) Pobierz
Konspekt lekcji TECHNIKI dla klasy VI Szkoły podstawowej

Konspekt lekcji INFORMATYKI dla klasy VI Szkoły podstawowej

 

 

 

Część ogólna lekcji

(tzw. metryczka konspektu)

 

 

 

1. Data: Przedmiot: Informatyka

Klasa: VI

2. Miejsce odbywania zajęć:

3. Temat jednostki metodycznej: Programowanie i animacja w Baltie.

4. Temat jednostki lekcyjnej: Proste programy w środowisku Baltie .

5. Cele lekcji:

a) Dydaktyczne:

- Poznawcze:

-         Uczeń zna podstawowe komendy w Baltie.

-         Uczeń wie jak uruchomić i zatrzymać całkowicie oraz na określoną ilość czasu program w Baltie.

-         Uczeń zna terminologię związaną z programem Baltie.

- Kształcące:

-         Uczeń potrafi zaprogramować proste programy w Baltie.

-         Uczeń potrafi poruszać się po programie Baltie ( potrafi przełączać tryby, potrafi znaleźć obiekty w banku przedmiotów oraz wszystkie potrzebne komendy do napisania kodu)

b) Wychowawcze

-        Uczeń postępuje zgodnie z poleceniami nauczyciela.

-        Uczeń stosuje się do zasad BHP sali komputerowej

- Uczeń rozwija swoją: kreatywność, samodzielność, wyobraźnię, inicjatywę, zaangażowanie, dyscyplinę, kulturę osobistą.

- Uczeń wykazuje szacunek wobec nauczyciela.

6. Metody pracy nauczyciela:

- Programowane: z użyciem komputera

- Pokaz z objaśnieniem

7. Środki dydaktyczne:

-Komputer

-Tablica Interaktywna

-Załączniki w postaci programów do wykonania

8. Forma organizacji pracy uczniów:

- praca zbiorowa

- praca indywidualna (na komputerach)

9. Czas trwania lekcji: 45min

10. Prowadzący lekcję:

 

 

 

 

 

 

 

Część szczegółowa lekcji

 

 

 

OGNIWA LEKCJI

 

 

 

     PRZEBIEG LEKCJI

 

CZAS

 

 

 

 

Czynności

nauczyciela

 

Czynności

ucznia

 

 

I. Stworzenie ładu zewnętrznego i wewnętrznego

- Przedstawia się

- Sprawdza obecność

- Informuje o pracy na ocenę

-Wita się z nauczycielem.

-Potwierdza swoją obecność na lekcji

-Słucha informacji związanych z ocenianiem na lekcji

 

 

 

3 min

II. Poznanie faktów i

opracowanie nowego materiału

-        Podaje temat lekcji.

Zadaje proste pytania w celu przypomnienia wiadomości z ostatniej lekcji.

Przekazuje podstawową wiedzę na temat programu Baltie. Nauczyciel informuje, iż powinno się pytać gdy się czegoś nie wie.

Zapisanie tematu do zeszytu.

Uwaga na lekcji.

Odpowiadanie na pytania zadane przez nauczyciela.

Obserwowanie pokazu objaśniającego.

 

 

 

 

5 min

III. Kształtowanie pojęć

Uczeń dostaje gotową notatkę na kartce

(Załącznik 1)

Nauczyciel czyta oraz objaśnia notatkę.

Zapoznanie się z notatką, wklejenie jej do zeszytu.

5 min

IV. Wiązanie teorii z praktyką

Przechodzi do praktycznego pokazania uczniom poszczególnych opcji programu. W tym celu uruchamia program i pokazuję poszczególne przyciski krok po kroku tłumacząc do czego służą.

Szczegółowa obserwacja pokazu prowadzonego na tablicy interaktywnej.

 

 

 

7 min

V. Kształtowanie umiejętności i nawyków4

Prosi uczniów aby usiedli przy stanowiskach komputerowych oraz wykonali zadanie praktyczne. (Ilość zadań dopasowana do poziomu przyswajania wiedzy przez uczniów) Załączniki 2-5

Wykonuje zadanie praktyczne przy stanowiskach komputerowych

 

 

20 min

 

 

VI. Utrwalenie wiadomości

Krótkie pytania odnośnie poznanych komend i ich zastosowania w prostych programach w Baltie.

Prosi o zostawienie porządku przy stanowiskach komputerowych oraz wyłączenie monitorów.

Uważne słuchanie nauczyciela oraz odpowiadanie na pytania.

Zostawia porządek przy stanowisku oraz wyłącza monitor.

 

 

2 min

VII. Kontrola i ocena

Następuje kontrola i ocena pracy uczniów.

Żegna się z uczniami.

 

Oczekiwanie na sprawdzenie pracy.

Żegna się z nauczycielem.

 

 

 

3min

 

 

 

 

 

 

 


Załącznik1

   -



krok do przodu                            - obrót w lewo oraz w prawo

 

 

-       

Czekaj na naciśnięcie klawisza lub przycisku myszy

 

              (jeżeli ustawimy ten przycisk na końcu kodu naszego programu, ten nie zamknie się od razu po wykonaniu wszystkich czynności Balti'ego)

Możemy też ustawić czas po którym Baltie zacznie wykonywać kolejną czynność bądź też zamknie program.

                                         

Np.

 

 

                                                        Taki kod spowoduje , że Baltie zrobi krok, a następny dopiero po 3                                           sekundach ( gdyż czas jest mierzony w milisekundach – 1/1000 sekundy).

 



-        Bank przedmiotów

 



 

Symbol służący do powtarzania czynności.

                               Umieszczamy naszą czynność pomiędzy nawiasami, a przed nim wstawiamy liczbę powtórzeń danej czynności.



 

Np.                                          

Taki kod oznaczać będzie, że Baltie wyczaruje obok siebie dziesięć tulipanów.

 

 

 


Program  wraz z przykładowym kodem. Załącznik 5





Program przykładowy robiony na tablicy wraz z kodem. Załącznik 2







Program    z przykładowym kodem . Załącznik 3





Program   wraz z przykładowym kodem. Załącznik 4



Zgłoś jeśli naruszono regulamin