Zestaw C.doc

(68 KB) Pobierz

Zestaw c

1.

Model logiczny danych zawiera w sobie nie tylko liste typow encji wraz z ich atrybutami ale także informacje o powiązaniach poszczególnych encji miedzy soba. Należy zatem rozmownic model logiczny danych od modelu fizycznego danych

(określa sposób rozmieszczenia danych, charakter powiązań między nimi, ogólnie sposób zachowywania sie systemu.)

Model fizyczny- to taki który opisuje konkretne położenie poszczególnych wpisów reprezentujących dane. (to propozycja konkretnej realizacji (implementacji) modelu logicznego)

 

3.

Architektura trójwarstwowa- architektura typu klient-serwer, w której interfejs użytkownika, przetwarzanie danych i składowanie danych są rozwijane w postaci osobnych modułów, zwykle na oddzielnych platformach.

Architektura tego typu pozwala aktualizować lub zastępować poszczególne moduły niezależnie od siebie, w miarę jak zmieniają się warunki techniczne - przykładowo, zmiana systemu operacyjnego na komputerze użytkownika (np. z Windows na Linux lub odwrotnie), wpływa jedynie na warstwę interfejsu użytkownika, ale nie na przetwarzanie i składowanie danych.

Warstwa górna – interfejs użytkownika
Warstwa średnia – reguły dziedziczenia
Warstwa dolna – realizująca dostęp do bazy danych
Zalety:
- Większość zalet architektury klient – serwer
- prostsze projektowanie i implementacja
- powtórne wykorzystanie komponentów
Wady:
- trudniejsze technologicznie
- zwiększony ruch
- ograniczenia w funkcjonalności interfejsu „cienkiego” użytkownika

4.

Transakcja - zbiór operacji na bazie danych, które stanowią w istocie pewną całość i jako takie powinny być wykonane wszystkie lub żadna z nich. Przykładem transakcji może być transakcja bankowa jaką jest przelew. Muszą tu zostać dokonane 2 operacje - zabranie pieniędzy z jednego konta oraz dopisanie ich do drugiego. W przypadku niepowodzenia żadna z tych operacji nie powinna być zatwierdzona, gdyż zajście tylko jednej powodowałoby nieprawidłowości w bazie danych (pojawienie się lub zniknięcie pieniędzy).

Transakcja składa się zawsze z 3 etapów:

1)     Rozpoczęcia 2) wykonania 3) zamknięcia
 

 

5.

Klucz relacyjny (kandydujący)- to taki superklucz który nie ma wlasnego podzbioru danej relacji. Każdą krotkę należącą do relacji R można zidentyfikować jednoznacznie „pod wypływem” tego klucza.
Klucz główny – wybierany dla krotek tego samego typu, okresla je jednoznacznie
alternatywny – kandydujący, nei wybrany na główny

Obcy – atrybut lub zbiór atrybutów jednej relacji który odpowiada kluczowi kandydującemu do relacji

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin