Ordynacja większościowa.txt

(4 KB) Pobierz
Szanowni Państwo! Drogie koleżanki posłanki i koledzy posłowie.
Na dzisiejszym naszym spotkaniu pragnę poruszyć sprawę zmiany konstytucji i wprowadzeniu systemu większociowego w wyborach do Sejmu.
Obecna ordynacja wyborcza- proporcjonalna przyczynia się do tracenia bezporednoci wyborów, a partie, które przekroczyły próg wyborczy uzyskujš liczbę mandatów nieproporcjonalnš do oddanych na nie głosów, jednoczenie głosy oddane na partie, które nie przekroczyły progu sš przenoszone na partie inne niż te, na które oddał głos wyborca. Dlatego też postuluję o zmianę ordynacji i wprowadzenie systemu większociowego w wyborach do Sejmu. System ten umożliwia wybór pomiędzy ludmi i ocenianie dokonań indywidualnych kandydatów, korzystnie wpływa na tworzenie się klarownej większoci w parlamencie, pozbawia partie skrajne i populistyczne wpływu na władzę. Ważnš istotš tego systemu jest również wytwarzanie silnych więzi między wybranymi, a wyborcami. Należy również pamiętać, iż formuła jednomandatowych okręgów wyborczych daje możliwoć wyboru osób popularnych, lokalnych działaczy społecznych, bšd jednostek zasłużonych. 
Mam nadzieję, że moje wystšpienie skłoni Państwa do poczynienia wielu refleksji oraz ustosunkowania się do proponowanej zmiany. Uważam, że system, jaki obecnie posiadamy nie jest odpowiedni do naszych potrzeb.
Dziękuję za uwagę.
XYZ


Cechy ordynacji większociowej
wiadomo kto reprezentuje dany okręg wyborczy
umożliwia wybór pomiędzy ludmi i ocenianie dokonań indywidualnych kandydatów, choć w praktyce nie ma to większego wpływu na wynik wyborów
podtrzymuje powišzanie reprezentanta z jego wyborcami  mogš go wybrać ponownie, odrzucić w trakcie jego kadencji
daje szansę na wybór popularnym niezależnym kandydatom, zwiększa niezależnoć kandydatów od kierownictwa partii
dwubiegunowoć systemu  grupowanie głosów wokół 2 najpopularniejszych kandydatów lub opcji (w zależnoci od poglšdów dwubiegunowoć można też uznać za wadę)
korzystnie wpływa na tworzenie się klarownej większoci w parlamencie, dzięki czemu utrzymuje się spójna podstawa dla rady ministrów
pozbawia partie skrajne i populistyczne wpływu na władzę (dzięki stabilnej większoci  mali koalicjanci nie majš na niš wpływu)
opozycja w parlamencie jest z reguły silna i konkretna
wspiera 'ogólnowiatopoglšdowe' partie kosztem partii jednego 'tematu'
zazwyczaj sš proste i łatwe do zrozumienia (ale sš wyjštki, np. system alternatywnego głosu)
prowadzi ona do zjawiska tzw. "głosów straconych" (oddanych na mniej popularne opcje; zwycięzca bierze wszystko)
wymuszenie głosowania na najpopularniejsze opcje jako jedynej racjonalnej możliwoci  problem ten można zminimalizować stosujšc wieloturowe wybory lub system głosu alternatywnego (można bez obaw o nieważnoć głosu dać najwyższe preferencje kandydatowi najbardziej lubianemu, a nie temu, który ma największe szanse wygrać)
w praktyce istnieje wzmocniona tendencja do głosowania partyjnego, rzadko udaje się w tym systemie zwyciężyć kandydatom niezależnym
dwubiegunowoć systemu  wyklucza mniejszoci wiatopoglšdowe i etniczne (chyba że sš mocno skoncentrowane w jednym regionie wyborczym)
wspiera politykę 'etnicznš' w krajach np. afrykańskich
w większym stopniu wykluczajš kobiety z parlamentu
'regionalizacja poparcia'  pewne regiony w kraju stajš się ostojš jednej opcji politycznej (np. Demokrata mieszkajšcy w Utah nie ma szans posiadania własnego posła, gdyż region jest ostojš Republikanów; głosowanie w tym regionie staje się formalnociš).
system nie zawsze odzwierciedla spadek zaufania opinii publicznej do polityków (por. wybory w Wielkiej Brytanii z 2005 roku)  w systemie alternatywnego głosu ten problem jest minimalizowany
łatwoć manipulacji obszarem okręgów w celu 'wykreowania' korzystniejszych okręgów dla partii rzšdzšcej (a nieraz nawet na zasadzie porozumienia między głównymi partiami) (patrz: Gerrymandering)
bardzo ciężko jest odsunšć partie systemu dwubiegunowego od władzy, przez co dochodzi do wyboru typu 'mniejsze zło'  poczucie obywateli, że ich głos jest nieważny, jest wzmocnione, przez co notuje się z reguły niższš frekwencję wyborczš niż w systemach proporcjonalnych



Zgłoś jeśli naruszono regulamin