!opis książki.txt

(2 KB) Pobierz
Tytuł: Poczwarki
Autor: John Wyndham
Tytuł oryginalny: The Chrysalids
Język oryginalny: angielski
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: science fiction
Forma: powieć
Rok pierwszego wydania: 1955
Wydanie ksišżki nagrywanej: WYdawnictwo Literackie 
Miejsce i rok wydania: Kraków, 1984
Tłumacz: Juliusz Kydryński

Rodzaj: audioksišżka
Wersja językowa: polska
Treć: pełna
Nagranie: Zakład Wydawnictw i Nagrań Polskiego Zwišzku Niewidomych w Warszawie
Rok nagrania: 1986
Czyta: Piotr Gasparski
Czas trwania: ~9 godz. 32 min.
Rozmiar: ~131 MB (20 plików)
Format: MP3 (KBPS:32, KHZ:22, mono)
ródło: CC (Compact Cassette)

Opis ksišżki:
Akcja powieci dzieje się w Ameryce Północnej na Labradorze, szeć wieków po Cierpieniu, które zesłał Bóg na Starych Ludzi. Niewielka kraina ze wszystkich stron otoczona jest złym krajem, a mutacje niszczš plony, ulega im też wielu ludzi. Ludzie obdarzeni przez los wyglšdem dalekim od boskiego wizerunku, znikajš z kolonii.
Lektura "Poczwarek" pozostawia nas w szczególnym nastroju. Wprawdzie końcowe akcenty ksišżki brzmiš raczej optymistycznie, trudno nam jednak zorientować się, czy wyrażajš one tylko marzenie autora tej bajki, czy jego głębokš wiarę w ostateczne zwycięstwo humanizmu. Bo zasadniczym problemem ksišżki jest przyszłoć ludzkoci i pytanie, czy potrafi ona wyzwolić się z właciwych - niestety - jej naturze przypadłoci i stworzyć wiat nowy, oparty na wartociach prawdziwie humanistycznych, to znaczy: majšcych na względzie rzeczywiste dobro jednostki i społeczeństwa.

O autorze:
John Wyndham, którego twórczoć jest u nas prawie nie znana, urodził się w 1903 r., a zmarł w 1969 r. w Anglii. Zanim zaczšł pisać, uprawiał rozmaite zawody, był farmerem, prawnikiem, agentem ubezpieczeniowym. Jego pierwsze opowiadania ukazały się w 1925 r. Drukował je niemal wyłšcznie w magazynach amerykańskich. Podczas wojny służył w obronie cywilnej, a potem w regularnej armii. Wrócił do pisania w 1946 r., wtedy też stworzył zmodyfikowany rodzaj science fiction, do którego należš "Poczwarki". Jest autorem kilku powieci, z których "The Day of the Triffids" i "Kraken Wakes" przetłumaczono na kilka języków, natomiast na podstawie "The Midwich Cuckoos" powstał film pt. "The Village of the Damned".
Zgłoś jeśli naruszono regulamin