Jak zwalczać mrówki w ogrodzie.rtf

(5 KB) Pobierz

Jak zwalczać mrówki w ogrodzie?

Mrówek w ogrodzie, nikt nie lubi. Jedzą resztki roślin, oblepiają kwiaty. Szczególnie lubią te, które przy kwitnieniu wypuszczają na zewnątrz słodki sok, na przykład Peonie. Najgorzej jednak jest, gdy z ogrodu wchodzą do domu i spacerują sobie przy oknie balkonowym w salonie czy przy kuchennym stole.

Naturalnych sposobów na pozbycie się mrówek jest kilka:

Mąka kukurydziana – sypiemy ją w każde miejsce, gdzie pojawiają się szkodniki, zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Mrówki najadają się mąki, pęcznieją i giną.

Proszek do pieczenia – posypujemy nim miejsca, które najczęściej szkodniki odwiedzają, jest to najprostszy sposób na pozbycie się mrówek.

Polewanie wrzątkiem – polewamy mrowisko wrzącą wodą prosto z czajnika, co skutkuje jego znaczącym zniszczeniem.

Spodek z miodem – na spodek lub inną podstawkę nakładamy miód, mrówki bardzo go lubią, przylepiają się do niego i giną.

Spleśniała cytryna – eliminuje szkodniki z szafek.

Liście pomidora – jejku jak one uciekają od tego zapachu, można jeszcze rozetrzeć liście w ręku przed rozłożeniem ich w miejscach najczęstszych spacerów niepożądanych gości.

Cynamon – obsypujemy nim na przykład warzywnik, na około, wtedy mrówki zostawią go w spokoju.

Woda z pokrzywami i czosnkiem – moczymy w wodzie czosnek i pokrzywy przynajmniej dwa dni, potem polewamy tą wodą szkodniki. Mrówki szybko giną.

Poza tym mrówkom przeszkadzają też niektóre zapachy, na przykład wyciąg z majeranku, czy lekko sfermentowana mieszanka pokrzyw z piołunem, którą podlewa się ścieżki, którymi chodzą szkodniki.
Mrówki nie podejdą, również tam, gdzie rosną takie rośliny jak lawenda, tymianek czy polna mięta.

Czasami, trzeba też skorzystać ze środków chemicznych, jednak tyko wtedy, gdy zawiodą naturalne metody. Do zwalczania owadów możemy, wtedy użyć środków w postaci: granulatu, aerozolu czy trutki pokarmowej.

Przy całkowitym pozbyciu się szkodników będzie nam przeszkadzał tryb życia jaki prowadzą szkodniki, chodzi tutaj głównie o możliwość dotarcia do ich kryjówek.
Gdy użyjemy preparatów do opryskiwania to wytrują one przede wszystkim mrówki robotnice, zabieg ten nie zniszczy całego gniazda, tylko ograniczy liczbę szkodników. Najlepiej zastosować takie działanie, gdy mrówek jest niewiele. Jeżeli zdecydujemy się na preparaty aerozolowe, to służą one do zwalczania owadów, które pozostają w ruchu. Działają szybko i bezpośrednio na poruszające się mrówki.

Następnym elementem walki ze szkodnikami jest zastosowanie trutki pokarmowej, którą charakteryzuje powolne działanie owadobójcze. Mrówki robotnice rozprowadzą ją po gnieździe, karmiąc larwy i „królową” znoszącą jaja, doprowadzi to do zniszczenia gniazda. Trutkę umiejscawia się tam, gdzie „spacerują” owady.

Polecane środki niszczące szkodniki to Faratox oraz Mrówkofon Bros.

Wypróbować możemy również sprawdzone rady babć: wylejmy wokół gniazda fusy z kawy lub posypmy gniazdo cynamonem, czy też proszkiem do pieczenia. Wielu ogrodników stosuje również radykalną i brutalną kąpiel we wrzątku, bądź też dostępne na rynku preparaty. Gniazdo potraktować możemy więc insektycydem kontaktowym Mrówkiller, Mrówkofon, Mrówkosep, Mrówkogran, Mrówkogran turbo, czy Raid. Wykorzystać możemy również Diazinon 10GR, Faratox, Faratox B, Lafarex K zawierające metopren, preparat hormonalny, hamujący rozwój larw i poczwarek oraz powodujący bezpłodność larw nimi karmionych. Trutkę uzyskać możemy również sami. Zmieszajmy boraks, wodę i cukier w stosunku wagowym 1:18:7. Uważajmy na proporcje.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin