MSG wykład.doc

(97 KB) Pobierz
MSG Wykłady

MSG Wykłady

 

13/10/2006

 

e-mail : wojciech.drozdz@wzieu.pl

              wojciech.drozdz@mexico.com

 

Konsultacje: Środa, 11.00 do 12.00

 

 

20/10/2006

 

Temat 1: Międzynarodowy Podział Pracy (M.P.P)

 

Międzynarodowy podział pracy jest podstawową kategorią ekonomiczną Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych. Wykształcił się w następstwie społecznego podziału pracy (czyli wyspecjalizowania się w ramach społeczności).

 

Międzynarodowy podział pracy wykształcił się od pierwszej rewolucji przemysłowej.

 

Różnice pomiędzy społecznym a międzynarodowym podziałem pracy:

- różnicowanie produkcji odbywa się w skali krajów, a nie społeczności lokalnych

- przedmiotem wymiany międzynarodowej w MPP są dobra i usługi stanowiące specjalizację poszczególnych krajów, a nie nadwyżki produkcyjne poszczególnych gospodarek, tak jak to miało miejsce w społecznym podziale pracy, który zakładał sprzedaż tylko nadwyżek.

- MPP ma charakter strukturalny i polega na trwałych powiązaniach międzynarodowych gospodarek wynikających z ich zróżnicowania w strukturach gospodarczych.

- Państwo za pomocą zagranicznej polityki ekonomicznej zachęca lub zniechęca wytwórców do produkcji na potrzeby rynku światowego, będąc głównym podmiotem MPP

 

Od XIX wieku do 1914 (czyli do 1 wojny światowej) – Klasyczny MPP

Po 2 wojnie światowej – współczesny MPP, trwający do dziś.

 

Klasyczny MPP

polegał na układzie bipolarnym – 2 biegunowym – na jednym biegunie znajdowały się metropolie kolonialne, a na drugim biegunie kraje kolonialne.

 



                                                                                    Kolonie

 



Metropolie

 

                                                                                    Kolonie

 

 

Z metropolii do kolonii płynęły towary przetworzone, a z kolonii do metropolii płynęły surowce do produkcji przemysłowej oraz żywność, która nie była produkowana w industrializujących się metropoliach – co z kolei związane było z urbanizacją, zanikiem wsi i przenoszeniem się ludności ze wsi do miast.

 

 

Współczesny MPP

Wyróżniamy dwa rodzaje determinant MPP: czynniki wewnętrzne oraz zewnętrzne

 

Czynniki wewnętrzne wiążą się ze specyficznymi warunkami poszczególnych krajów, np. z klimatem, dostępnością bogactw naturalnych, potencjałem demograficznym, poziomem rozwoju cywilizacyjnego czy ustrojem politycznym

 

Czynniki zewnętrzne – są niezależne od poszczególnych państw i stanowią efekt rozwoju MPP oraz zmian w strukturze gospodarki światowej.

 

 

Wyróżniamy 4 rodzaje czynników

- strukturalne

                                                                      - techniczne

                                                                      - instytucjonalne

                                                                      - koniunkturalne

                                                                     

Czynniki Strukturalne

Wiążą się one ze zróżnicowaniem w dostępności do podstawowych czynników produkcji (czyli pracy, ziemi i kapitału).

ZIEMIA – chodzi tu o różnice w zasobach bogactw naturalnych. Początkowo różnice te determinowały specjalizacje poszczególnych krajów. Obecnie znaczenie zasobów naturalnych maleje – nie jest już podstawową determinantą – np. to, że kraj ma dużo żywności nie czyni go super fajnym bo i tak już nikogo to nie podnieca.

Surowce naturalne poza ropą naftową i gazem również tracą na swoim znaczeniu, trend spadkowy zaobserwować można również jeśli chodzi o ceny – a to wszystko dlatego, iż stosowane są surowco-oszczędne technologie produkcji, stosuje się oraz ciągle poszukuje nowych substytutów dla poszczególnych surowców, itd…

Reasumując: Kraje specjalizujące się w produkcji surowcowej lub rolnictwie straciły w świecie swoją niegdyś dominującą pozycję.

 

PRACA – różnice w zasobach pracy były istotnym czynnikiem kształtującym MPP w warunkach braku masowej migracji siły roboczej.

Kraje mające dużo „rąk do pracy” specjalizowały się w produkcji pracochłonnej, natomiast kraje nie mające dużych zasobów siły roboczej specjalizowały się w produkcji kapitałochłonnej.

Sytuację tą zmieniły masowe migracje siły roboczej oraz wzrost wydajności pracy. Kraje posiadające bardziej wydajnych pracowników uzyskały przewagę nad krajami o dużych zasobach pracowników mało wydajnych. Wydajność pracy jest nadal bardzo ważnym czynnikiem.

 

KAPITAŁ – różnice w jego zasobach decydują o dynamice i strukturze wzrostu gospodarczego, kształtując zakres i efektywność realizowanych inwestycji.

Kraje ubogie w kapitał tworzą inwestycje kapitało-oszczędne, których efektem jest produkcja tradycyjna. Kraje zasobne w kapitał inwestują kapitałochłonnie czego efektem jest produkcja nowoczesna i bardziej efektywna.

Różnice w zasobach kapitału i wynikające z nich inwestycje dodatkowo pogłębiają zacofanie gospodarcze państw pierwszej grupy i specjalizację produkcyjną oraz wysoki poziom rozwoju państw grupy drugiej.

 

Czynniki techniczne

Mają one większy wpływ na kierunki rozwoju MPP niż czynniki strukturalne. Przyczyną tego jest rewolucja naukowo – techniczna, która:

- zwiększa wydajność pracy i kapitału

- zwiększa rolę państw aktywnie uczestniczących w postępie naukowym i technologicznym

- zwiększa koszty przeobrażeń naukowo technicznych

- wyznacza nowe kierunki rozwoju ekonomicznego

 

Postęp cywilizacyjny nie dotyczy wszystkich krajów, co powoduje jeszcze bardziej nierównomierny rozwój  państw na świecie.

 

Wyróżniamy dwie grupy krajów

1)     Kilkanaście krajów będących lokomotywami rozwoju

2)     Reszta, kraje nie prowadzące zaawansowanych badań, korzystające z osiągnięć grupy pierwszej

3)     Najbiedniejsi – którzy nawet nie starają się nadążać – około ¼ krajów świata

(co dociekliwsiJ pewnie zauważyli że, choć na górze pisze, iż wyróżniamy 2 grupy krajów, to wymieniłem 3 – tak podyktowane było na wykładzie)

 

 

Czynniki instytucjonalne

W odróżnieniu od poprzednich grup mają charakter krótkookresowy i wysoce subiektywny. Zaliczamy do nich:

- ustrój polityczny,

- politykę gospodarczą

- umowy i traktaty międzynarodowe

Ustrój polityczny – im bardziej demokratyczne, tym chętniej państwo uczestniczy  w MPP.

Przy braku demokracji, państwo może dążyć  do modelu autarkii – samowystarczalności i zamknięcia na zewnątrz, ograniczając swój udział w MPP do sprzedaży nadwyżek w celu pozyskania dewiz (dewizy są w takim wypadku potrzebne, aby kupić za granicą dobra, których nie da się wytworzyć w kraju).

 

Polityka gospodarcza – poprzez politykę gospodarczą  rządy krajów zachęcają lub zniechęcają do wymiany na poziomie międzynarodowym.

 

Traktaty i umowy międzynarodowe mogą być:

a)     dwustronne (bilateralne) zacieśniające współpracę komplementarnych gospodarek, lub kooperację dla gospodarek konkurencyjnych

b)     wielostronne (multilateralne), mające na celu likwidację barier w międzynarodowym obrocie towarami, usługami i kapitałem.

 

Im dany kraj jest uczestnikiem większej liczby umów tym aktywniej uczestniczy w międzynarodowym podziale pracy.

 

 

27/10/2006

 

Dokończenie wykładu z 20 października.

 

Czynniki koniunkturalne

Mają charakter koniunkturalny, związane są z wachaniami podaży i popytu na rynku międzynarodowym.

Ruchy po krzywych podaży i/lub popytu skutkują zmianą ceny równowagi.

 

Przy dobrej koniunkturze pojawiają się tendencje do rozwoju wymiany międzynarodowej oraz zmniejszania barier w handlu międzynarodowym – kraje handlujące ze sobą dążą do coraz to większej liberalizacji.

Przy dekoniunkturze kraje dażą do ochrony własnego rynku przed zagraniczną konkurencją i bariery są zwiększane.

 

Znaczenie czynników koniunkturalnych jest szczególnie istotne dla krajów malych i biednych.

Dla wysoko rozwiniętych gospodarek maja one znaczenie mniejsze, marginalne, gdyż w dużych gospodarkach ceny jednocześnie maleją i rosną, tak więc bilans może być w najgorszym wypadku zerowy.

Natomiast małe gospodarki – monoeksporterzy – np. Senegal ze swoimi orzeszkami ziemnymi - które są skazane na jeden produkt eksportowy – są bardzo wrażliwe (te kraje) na zmiany czynników koniunkturalnych.

 

 

Temat 2: Specjalizacja międzynarodowa

 

MPP zakłada specjalizowanie się krajów lub ich grup w produkcji i wymianie towarów.

 

W kolejności chronologicznej wyróżniamy następujące rodzaje specjalizacji:

1) Specjalizacja sektorowa

2) Specjalizacja międzygałęziowa

3) Specjalizacja wewnątrzgałęziowa

4) Międzynarodowa kooperacja produkcji.

 

 

Ad 1. Specjalizacja sektorowa

Już nie funkcjonuje w świecie. Polegała ona na specjalizacji krajów w produkcji żywności i surowców a innych krajów w produkcji artykułów przemysłowych.

Podstawowym czynnikiem wyznaczającym miejsce danego kraju w tej specjalizacji były  uwarunkowania strukturalne, oraz przesłanki historyczne.

Wymiana towarów odbywała się pomiędzy krajami słabo a wysokorozwiniętymi.

 

Ad 2. Specjalizacja  miedzy gałęziowa

Warunkiem udziału w takiej specjalizacji jest posiadanie przez dany kraj co najmniej jednej gałęzi przemysłu, która oferuje wyroby/produkty finalne.

Efektem tego jest wymiana międzynarodowa produktów finalnych  z różnych gałęzi gospodarki. Np w zamian za lekarstwa otrzymuje się komputery i słonie, albo chleb za armatyJ

 

Ad 3. Specjalizacja wewnątrzgałęziowa

Jest ona najwyższą formą międzynarodowego podziału pracy.  Rozwija się ona na bazie istniejących już wielogałęziowych struktur przemysłowych.

Najlepsze warunki do rozwoju posiada w przemysłach charakteryzujących się wieloetapowością i zróżnicowanym profilem produkcji; np. przemysły chemiczne produkujące i kwas i nawozy i perfumy i leki..

 

Specjalizacja wewnątrzgałęziowa może mieć charakter PIONOWY lub POZIOMY

Poziomy – następuje tu koncentracja produkcji poszczególnych krajów na odmiennych wyrobach w ramach tej samej gałęzi przemysłu.

Wymaga to istnienia względnie wyrównanego poziomu rozwoju ekonomiczno technologicznego kraju. Np.: jeden kraj produkuje promy, a drugi tankowce i się ścigają potem po zatoce na ćwierć miliJJJ

 

Pionowy

Odbywanie się procesu produkcyjnego w międzynarodowym podziale pracy, gdzie każdy z krajów uczestniczących produkuje określone komponenty, podzespoły, części, akcesoria a produkt finalny składany jest w jednym z tych krajów. Powoduje to, iż kraje te są od siebie w jakiś sposób zależne, np. Airbus

 

 

Gospodarka światowa

Oznacza zespół stałych powiązań ekonomicznych między podmiotami uczestniczącymi w MPP.

Najważniejsze powiązania to

- powiązania handlowe

- powiązania technologiczne

- powiązania produkcyjne

- powiązania instytucjonalne

- powiązania walutowo finansowe

 

Gospodarka światowa ukształtowała się na pewnym etapie rozwoju ekonomicznego świata, wówczas, gdy wymiana nadwyżek miedzy państwami zastąpiona została przez powiązania międzynarodowe o charakterze specjalizacyjnym

 

Gospodarka światowa ma charakter dynamiczny – oznacza to, że zmienia się zarówno charakter powiązań między podmiotami jak i zmieniają się same podmioty gospodarek światowych.

 

Od przełomu XVII i XIX wieku aż do 1914 funkcjonowała na świecie tradycyjna (klasyczna) gospodarka światowa.

 

Cechy klasycznej gospodarki światowej

a)     monopodmiotowość jedynymi podmiotami gospodarki światowej były wtedy gospodarki narodowe (państwowe)

b)     grupowanie się krajów wysokorozwiniętych jako eksporterów artykułów przemysłowych i skazanie tym samym reszty świata na monoprodukcję i monoeksport artykułów spożywczych i surowcowych

c)     obrót handlowy kształtował się w obrębie trójkąta USAßàEuropa ZachodniaßàKraje surowcowo rolne

d)     krótkotrwałe, ewentualne zaburzenia równowagi niwelowane były fizycznym przepływem złota – kraje spłacały zobowiązania zlotem

e)     podstawowym rodzajem specjalizacji była specjalizacja sektorowa a następnie w końcowej fazie międzygałęziowa

 

 

10/11/2006

 

Współczesna gospodarka światowa

Jej początki szacuje się na lata 50 XX, trwa do dziś i ma się nadspodziewanie dobrzeJ

 

Cechy współczesnej gospodarki światowej

1)     zróżnicowanie form pomiedzynarodowych – w gospodarce klasycznej jedynymi powiązaniami były powiązania handlowe. Obecnie mamy też powiązania technologiczne, współpracę produkcyjną i inwestycyjną, wymianę usług i czynników produkcji. Powiązania te maja więc charakter wielopłaszczyznowy.

2)     Zróżnicowaniu ulegają podmioty współczesnej gospodarki światowej- wzrasta udział podmiotów międzynarodowych i transnarodowych.

3)     Zmienia się charakter międzynarodowego podziału pracy – specjalizacja o charakterze międzygałęziowym  (passe) ustępuje miejsca specjalizacji wewnątrzgałęziowej (trendy)

4)     Zmieniają się kierunki handlu światowego – kraje wysokorozwinięte chętniej handlują między sobą a inne powiązania między nimi również wzrastają; dzieje się tak oczywiście kosztem krajów słabo rozwiniętych. Następstwem tego jest fakt iż krajom 3 Świata coraz trudniej  jest się dostać do grupy krajów bogatych.

5)     Zmienia się struktura handlu światowego – coraz większa rola w handlu światowym przypada dla towarów przemysłowych. Wzrasta rola podzespołów, akcesoriów i części zamiennych w całości obrotów w handlu światowym.

6)     We współczesnej gospodarce  światowej maleje znaczenie przemysłu (industrializacji). Wzrasta natomiast  rola usług i postępu naukowo – technicznego. Kraje industrializujące się są zacofane, gdyż to usługi powodują bogacenie się społeczeństwa a nie przemysł. Dlatego też najlepiej rozwijającymi się gospodarkami są te oparte o sektor usługowy, ew przemysł hi – tech

7)     Gospodarka światowa przestaje być sumą gospodarek narodowych a staje się gospodarką globalną.

 

 

 

 

Podmioty współczesnej gospodarki światowej grupują się w następujących strefach:

- przedsiębiorstwa krajowe uczestniczące w MPP

- korporacje transnarodowe

- gospodarstwa narodowe

- międzynarodowe organizacje gospodarcze i finansowe

- regionalne organizacje integracyjne (zwrócić uwagę na egzamin na latynoamerykańskie)

 

Przedsiębiorstwa krajowe stają się podmiotem gospodarki światowej gdy nawiązują stale połączenia z innymi podmiotami gospodarczymi innych krajów.

 

3 poziomy umiędzynarodowienia przedsiębiorstwa krajowego

1)     Gdy przedsiębiorstwo krajowe planuje ekspansje  na rynki zagraniczne, zapoznając się z warunkami panującymi na tych  rynkach i nawiązując kontakty handlowe z partnerami zagranicznymi.

2)     Wiąże się z podjęciem przez przedsiębiorców działalności produkcyjnej za granicą w  celu zwiększenia zysku skali produkcji i rynku zbytu.

3)     Nazywany globalizacją przedsiębiorstwa – polega na wprowadzeniu globalnego systemu zarządzania firmą.

 

Korporacje transnarodoweprzedsiębiorstwa prowadzące działalność  o szerokim zasięgu międzynarodowym, mające swoje filie w przynajmniej dwóch innych  krajach niż przedsiębiorstwo macierzyste. Np: General Motors, Shell, Coca-cola. W Coca Cola przykładowo jest korporacją rozpoznawaną na całym świecie, przedsiębiorstwo macierzyste (headquater) znajduje się w Atlancie. Filie rozsiane po całym świecie posiadają swoje autonomie, dzięki czemu mogą realizować lokalne strategie, musząc mimo tego dopasowywać się do globalnej strategii firmy.

Korporacje transnarodowe dzielimy na:

- Właściwe – takie, których aktywa w całości lub w przeważającej większości  należą  do przedsiębiorstwa macierzystego.

- Wielonarodowe – przedsiębiorstwo macierzyste ma mniejszość aktywów korporacji, a reszta w formie joint-venture należy do przedsiębiorstw zagranicznych.

 

Korporacje transnarodowe tworzą około ¼ światowej produkcji, 1/3 globalnego PKB oraz kontrolują około 80% rynku technologii hi-tech.

 

 

Gospodarstwa narodoweistotną rolę w tych podmiotach stanowi władza, utozsamiana z rządem. Za pomocą polityki gospodarczej rząd decyduje o intensywności danej gospodarki narodowej w gospodarce światowej.

55% globalnego PKB tworzą kraje wysoko rozwinięte. Mimo wszystko ich udział maleje, gdyż w latach 60 XX wytwarzały one 80% światowego PKB.

 

Kraje wysoko rozwinięte dokonują około ¾  wymiany międzynarodowej. Te około 30 krajów to mniej niż ¼ powierzchni i 1/6 powierzchni globu. .

Pozostałe 170 krajów generuje zaledwie ¼  wymiany międzynarodowej.

 

 

 

 

 

Międzynarodowe organizacje gospodarcze i finansowe ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin