Dieta dr Ewy Dąbrowskiej.docx

(47 KB) Pobierz

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej

Zasady. Przebieg.

Co można, a co jest zabronione – zasady diety

Produkty zalecane – warzywa nisko skrobiowe: dyniowate (kabaczek, ogórki, dynia), kapustne (kalafior, kapusty, brokuł), cebulowe (por, czosnek, cebula), korzeniowe (rzodkiew, buraki, seler, pietruszka, marchew, chrzan), liściaste (sałaty, zioła, natka pietruszki), psiankowate (papryka, pomidor) oraz owoce: grejpfruty, cytryny, jabłka, niewielkie ilości jagód).

Produkty przeciwwskazane – zboża, ziemniaki, chleb, warzywa strączkowe, olej, mięso, mleko, orzechy, słodkie owoce.
*Nie można pić herbaty, kawy, alkoholu, a także palić papierosów.

Owoce oraz warzywa można spożywać na surowo, jako surówki oraz w postaci zup, warzyw pieczonych, duszonych z dodatkiem ziół, kompotów owocowych bez dodatku cukru, herbat owocowych, czy wywarów z warzyw. Podczas kuracji pomocne będą aktywność fizyczna oraz zwiększenie spożycia płynów – zwłaszcza wody.

 

Przebieg kuracji

Proponowany przez Nas przebieg kuracji dietą warzywno-owocową: zalecamy stopniową zmianę nawyków żywieniowych, przed rozpoczęciem diety warzywno-owocowej (tydzień wprowadzający), a po skończonym poście stopniowe rozszerzanie jadłospisu. Proponowany przez nas schemat terapii składa się z następujących etapów:

Etap 1: Tydzień wprowadzający – proponowany jadłospis składający się z produktów zbożowych bezglutenowych, kasz, nasion, pestek, warzyw oraz owoców dostarczający ok. 1000 kcal w ciągu doby.

Etap 2: Dieta warzywno-owocowa, opracowana zgodnie z zaleceniami dr Dąbrowskiej. Czas trwania: maksymalnie do 6 tygodni, wartość energetyczna jednego dnia diety wynosi do 800 kcal.

Etap 3: Tydzień wyprowadzający – stopniowe rozszerzanie jadłospisu o produkty zbożowe, kasze, pestki, nasiona, a także warzywa i owoce nieobecne w poście. Kaloryczność: ok. 1000 kcal.

 

 



Dieta dr Ewy Dąbrowskiej

Przepisy diety owocowo-warzywnej.

Przepisy diety warzywno-owocowej

 

1)      Zestawy surówek:

˗          sałata, szczypior, koper, pomidor, seler naciowy, tarte jabłko, ogórek kiszony wymieszać z wodą od kiszonych ogórków, przyprawić zielem estragonu;

˗          marchew, seler, jabłko i sok z cytryny;

˗          marchew, jabłko, kapusta, cebula skropione kwasem mlekowym;

˗          marchew, jabłko;

˗          kapusta kiszona, cebula, lub szczypiorek, jabłko;

˗          burak gotowany, jabłko, cebula, sok z cytryny;

˗          kapusta kiszona, cebula, lub szczypiorek, jabłko;

˗          burak gotowany, jabłko, cebula, sok z cytryny;

˗          kapusta kiszona, marchew, jabłko, szczypiorek;

˗          ogórki kiszone, cebula;

˗          sałata z cytryną;

˗          kapusta biała (sparzona wrzątkiem) z jabłkiem, cytryną.

 

2)      Zestaw soków:

˗          marchew, jabłka;

˗          marchew, burak;

˗          marchew, seler, pietruszka;

˗          seler, dynia, jabłka;

˗          pomidor, marchew, szpinak;

˗          pokrzywa, jabłka;

˗          kapusta, pietruszka zielona, marchew, jabłka itp.

 

3)      Przepisy na inne dania:

˗          Zupa jarzynowa: marchew, seler, pietruszkę, por, cebulę pokroić i ugotować dodając pod koniec łyżkę koperku i sól. Można zupę zmiksować, dodać majeranku, czosnku lub bazylii. Na bazie zupy jarzynowej można ugotować barszcz, zupę ogórkową, pomidorową, kalafiorową, szczawiową, kapuśniak itp.

˗          Zupa z papryką: ugotować pokrojone jarzyny: paprykę, cebulę, czosnek, marchew, pomidory, seler, por, pietruszkę, kapustę. Przyprawić solą i pieprzem.

Uwaga! Do zup nie dodawać mleka, śmietany ani tłuszczu.

˗          Bigos jarski: zalać wrzątkiem pokrojoną kapustę świeżą, lub kiszoną z cebulą i po 20 min dodać pokrojone jabłka, przecier pomidorowy. Przyprawić kminkiem, majerankiem, liściem laurowym i solą.

˗          Leczo: pokrojoną cebulę ugotować w małej ilości wody, dodać surową paprykę, przecier pomidorowy i gotować do miękkości. Przyprawić solą, cukrem i pieprzem.

˗          Leczo inne: do rozgotowanej cebuli dodać kabaczek lub dynię i surową paprykę oraz przecier pomidorowy. Przyprawić solą i pieprzem.

˗          Dynia: pokroić na plastry, ugotować na parze, posypać solą, natką.

˗          Marchew: ugotować na parze, posypać koperkiem i solą.

˗          Burak gotowany: podać w plastrach na ciepło.

˗          Kalafior lub kapusta włoska: ugotować w osolonej wodzie.

˗          Sok z buraków kiszonych: 1 kg buraków, 2 l wody, 3 ząbki czosnku, 1,5 1yżeczki soli szarej, 2 łyżeczki cukru, skórka z chleba razowego. Po 3 dniach można pić na surowo lub używać do barszczu.

˗          Jabłka pieczone w folii.

 

 


Dieta dr Ewy Dąbrowskiej

Przykładowy jadłospis na diecie oczyszczającej.

Przykładowy jadłospis na diecie oczyszczającej

 

Dzień 1

˗          Śniadanie: sok z marchwi; surówka: pomidor, ogórek kiszony, seler naciowy; surówka z białej kapusty z jabłkiem; gotowany burak; herbata miętowa; sok jabłkowy.

˗          Obiad: zupa ogórkowa; duszona papryka nadziewana jarzynami; surówka z czerwonej kapusty z grapefruitem; gotowany kalafior, kompot z jabłek (z goździkami, bez cukru).

˗          Kolacja: mus jabłkowy na ciepło; surówka z marchwi z jabłkiem; gotowana biała kapusta; sok pomidorowy, herbata z róży.

 

Dzień 2

˗          Śniadanie: pomidor z cebulą; surówka z białej rzodkwi, jabłka i ogórka kiszonego; surówka ze świeżej kapusty, marchwi i pora; sok z marchwi i jabłek, herbata;

˗          Obiad: zupa jarzynowa (marchew, seler, por, pietruszka, kapusta biała, cebula, czosnek, bazylia, cząber, só1); surówka z selera z jabłkiem, z dodatkiem wody, soku z cytryny i soli; surówka z kiszonej kapusty z marchwią, jabłkiem i porem.

˗          Kolacja: sałatka z gotowanych buraków z jabłkiem i cebulą; jabłko pieczone; sok pomidorowy, herbata miętowa.

 

Dzień 3

˗          Śniadanie: jarzyny na ciepło; surówka z papryki, ogórka kiszonego, pomidora, cebuli; utarte jabłko z chrzanem; sok z kiszonej kapusty, herbata miętowa.

˗          Obiad: zupa kalafiorowa; leczo jarskie; kapusta kiszona z jabłkiem, szczypiorkiem; kompot z dyni z goździkami bez cukru.

˗          Kolacja: mus jabłkowy; surówka z marchwi z jabłkiem; buraczki z chrzanem na ciepło; sok z czerwonej porzeczki, herbata z melisy.

 

Dzień 4

˗          Śniadanie: sok z marchwi; pomidor ze szczypiorkiem; gotowany kalafior; surówka: czerwona kapusta, por, jabłko; sok z czarnej porzeczki, herbata wieloowocowa.

˗          Obiad: buraczek faszerowany; surówka z białej kapusty z jabłkiem i przyprawami ziołowymi; surówka z ogórka kiszonego z cebulą; herbata owocowa, sok pomidorowy.

˗          Kolacja: bigos jarski; marchew gotowana z koperkiem; tarte jabłka z rzodkwią; sok pomidorowy, herbata wieloowocowa.

 

Dzień 5

˗          Śniadanie: surówka z białej kapusty z jabłkiem i cytryną; pomidor z ogórkiem kiszonymi, sok z marchwi, herbata miętowa.

˗          Obiad: zupa kapuśniak; leczo jarskie; surówka z marchwi i jabłka; kompot z jabłek z goździkami.

˗          Kolacja: 1/2 grapefruita, surówka: papryka czerwona, cebula, jabłko, ogórek kiszony; burak gotowany; herbata z melisy.

 

Dzień 6

˗          Śniadanie: surówka z marchwi; buraczki na gorąco z chrzanem; pomidor z ogórkiem kiszonym; herbata miętowa.

˗          Obiad: barszcz ukraiński; surówka: sałata pekińska, seler naciowy, jabłko, ogórek kiszony, natka, szczypiorek, papryka; sok z marchwi; kompot jabłkowy.

˗          Kolacja: 1/2 grapefruita; surówka: kapusta świeża, cebula, jabłko, sól; leczo jarskie z dynią; herbata owocowa.

 

Dzień 7

˗          Śniadanie: surówka: jabłko z chrzanem; sok wielowarzywny: marchew, seler, rzepa, burak, cytryna; kalafior gotowany; pomidor pokrojony z ogórkiem kiszonym; herbata z dzikiej róży.

˗          Obiad: gołąbki jarskie; buraczki na gorąco; surówka: pory z jabłkiem; kompot z jabłek.

˗          Kolacja: surówka: ogórek kiszony, gotowany burak, cebula; surówka: świeża kapusta, melon, jabłko; sok jabłkowy, herbata z hibiskusa.

 

Dzień 8

˗          Śniadanie: kapusta biała gotowana; ogórek kiszony, pomidor z cebulą; surówka: papryka, pomidor, jabłko, ogórek kiszony, natka, sałata, seler naciowy z kwaskiem mlekowym; sok z marchwi.

˗          Obiad: barszcz ukraiński; surówka z jabłka i porów; surówka z białej kapusty z arbuzem; sok pomidorowy, sok jabłkowy, herbata miętowa.

˗          Kolacja: bigos jarski; jabłko pieczone; surówka: kiszona kapusta, marchew, szczypiorek, jabłko; sok jabłkowy, herbata owocowa.

 

Dzień 9

˗          Śniadanie: burak gotowany; pomidor z cebulą; surówka: marchew, jabłko, chrzan; sok z buraka kiszonego; herbata miętowa.

˗          Obiad: barszcz z kiszonych buraków z czosnkiem; gołąbki jarskie; ogórek kiszony z cebulą; surówka: seler korzeniowy, jabłko, cytryna, z dodatkiem wody; kompot z jabłek.

˗          Kolacja: jabłko pieczone; surówka: kapusta kiszona z grapefruitem; surówka: brukiew, jabłko, marchew; sok jabłkowy, sok pomidorowy.

 

Dzień 10

˗          Śniadanie: marchew gotowana (w całości), pomidor z cebulą; surówka: kapusta kiszona, papryka, szczypiorek, natka, jabłko; sok z kiszonego buraka; sok z marchwi, herbata miętowa.

˗          Obiad: kapuśniak ze świeżej kapusty; kabaczek pokrojony w paski i ugotowany; surówka z marchwi, jabłka, chrzanu, kiełków lucerny, sałata z sokiem z cytryny; sok z jabłek i buraków.

˗          Kolacja: leczo jarskie; surówka z kapusty białej z papryką; buraczki na gorąco, sok z selera i marchwi, herbata owocowa.

 

Dzień 11

˗          Śniadanie: pomidor z cebulą; ogórek kiszony; surówka z rzepy, rzodkiewki, jabłka; surówka z czerwonej kapusty z czosnkiem; sok z marchwi; sok z surowego buraka z wodą i sokiem z cytryny; herbata miętowa.

˗...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin