Szkol_Okres-Samokształcenie biurowych1.doc

(525 KB) Pobierz
SZKOLENIE OKRESOWE BHP

1

 

SZKOLENIE OKRESOWE (SAMOKSZTAŁCENIE)

PRACOWNIKÓW ADMINISTRACYJNO- BIUROWYCH

zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r.  w sprawie obowiązkowych szkoleń BHP (Dz. U. 2004 r. Nr 180 poz. 1860).

 

Możliwość odbycia obowiązkowego szkolenia BHP w formie samokształcenia kierowanego została usankcjonowana prawnie rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004r. w sprawie obowiązkowych szkoleń BHP (Dz. U. 2004 r. Nr 180 poz. 1860,  paragraf 4 ust. 2 pkt.4).

 

 

SPIS TREŚCI SZKOLENIA

Temat 1. Wybrane regulacje prawne z zakresu prawa pracy dotyczące bhp

1.        Źródła prawa pracy

2.        Przepisy wewnątrzzakładowe

3.        Obowiązki pracodawcy i uprawnienia pracownika w zakresie bhp

4.        Obowiązki pracownika w zakresie bhp

5.        Odpowiedzialność za naruszanie przepisów i zasad bhp

6.        Ochrona pracy kobiet

7.        Ochrona pracy młodocianych

8.        Wypadki przy pracy i choroby zawodowe

9.        Świadczenia z tytułu wypadów przy pracy i chorób zawodowych

10.    Profilaktyczna opieka zdrowotna nad pracownikami

Temat 2. Postęp w zakresie oceny czynnikami występującymi w procesach pracy

1.        Czynniki chemiczne i pyły

2.        Czynniki fizyczne

3.        Mikroklimat

4.        Wysiłek fizyczny.

5.        Zasady likwidacji lub ograniczenia oddziaływania czynników środowiska pracy

Temat 3. Problemy związane z organizacją stanowisk pracy biurowej

1.        Pomieszczenia pracy

2.        Organizacja pracy biurowej

3.        Ergonomia

Temat 4. Postępowanie w razie wypadku i w sytuacjach zagrożeń

1.        Postępowanie w razie pożaru lub awarii

2.        Zasady udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku

 

Cel szkolenia

Celem szkolenia jest aktualizacja i uzupełnienie wiedzy i umiejętności w szczególności z zakresu:

a.    Oceny zagrożeń związanych z wykonywaną pracą,

b.    Metod ochrony przed zagrożeniami dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników

c.    Kształtowania warunków pracy w sposób zgodny z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy

d.    Postępowania w wazie wypadku oraz w sytuacjach awaryjnych.

Uczestnicy szkolenia

Szkolenie przeznaczone jest dla pracowników administracyjno-biurowych, w tym zatrudnionych przy obsłudze monitorów ekranowych, a także pracowników placówek służby zdrowia, szkół i innych placówek oświatowych, jednostek naukowo- badawczych i innych pracowników, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpo-wiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Egzamin

Egzamin organizowany jest w dniu konsultacji, o których mowa w pkt.3.3. bezpośrednio po zajęciach. Egzamin ma charakter testowy. Egzamin prowadzony jest pod nadzorem organizatora szkolenia.

 

5.Zaświadczenie ukończenia szkolenia

Uczestnicy, którzy złożą egzamin z wynikiem pozytywnym, otrzymują zaświadczenie ukończenia szkolenia identyczne jak w przypadku szkolenia stacjonarnego, na blankiecie (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006r w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej ,umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 31 poz. 216).

 

PROGRAM SZKOLENIA OKRESOWEGO PRACOWNIKÓW ADMINISTRACYJNO- BIUROWYCH

Lp.

Temat

Czas samokształcenia

w godzinach 45”

1.

Wybrane regulacje prawne z zakresu prawa pracy dotyczące bezpieczeństwa higieny pracy,

z uwzględnieniem:

Praw i obowiązków pracowników i pracodawców w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz odpowiedzialności za naruszenie przepisów i zasad bhp,

Ochrony pracy kobiet i młodocianych,

Wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz świadczeń z nimi związanych,

Profilaktycznej ochrony zdrowia pracowników.

2

2.

Postęp w zakresie oceny zagrożeń czynnikami występującymi w procesach pracy oaz w zakresie metod ochrony przed zagrożeniami dla zdrowia i życia pracowników.

2

3.

Problemy związane z organizacją stanowisk pracy biurowej, z uwzględnieniem zasad ergonomii, w tym stanowisk wyposażonych w monitory ekranowe i inne urządzenia biurowe.

2

4.

Postępowanie w razie wypadków i w sytuacjach zagrożeń (np. pożaru, awarii), w tym zasady udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.

Egzamin.

2

Razem:

minimum 8

 


Temat 1

Wybrane regulacje prawne z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

KONSTYTUCJA.

Najwyższym rangą aktem prawnym w RP jest Konstytucja - wola wszystkich obywateli, członków organizacji społecznej zwanej państwem, wyrażona dobrowolnie poprzez referendum. Wszystkie niższe akty prawne muszą być zgodne z Konstytucją. W razie potrzeby orzeka w tej kwestii Trybunał Konstytucyjny RP, którego orzeczenie jest ostateczne i nie podlega kontroli władz ustawodawczych. Konstytucja stanowi m.in.:

a.    Praca znajduje się pod ochroną Rzeczypospolitej Polskiej. Państwo sprawuje nadzór nad warunkami wykonywania pracy - art. 24,

b.    Każdy ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy – art. 66 ust.1.

USTAWA KODEKS PRACY.

Najwyższym aktem prawnym realizującym zapisy Konstytucji i stanowiącym na jej podstawie jest ustawa. Tylko i wyłącznie w ustawie mogą być ustanowione obowiązki i prawa obywateli naszego państwa. Obowiązki te, na podstawie mandatu od obywateli ustanawiają w imieniu obywateli i dla obywateli ich przedstawiciele, wyłonieni w wyborach powszechnych, zwani ogólnie parlamentarzystami - w Polsce przedstawiciele ci nazywani są posłami na Sejm i senatorami. Ustawę regulującą kompleksowo daną dziedzinę prawa konstytucja nazywa Kodeksem.

Szczegółowo gwarancje konstytucyjne w zakresie prawa pracy realizuje ustawa zwana Kodeksem pracy (j.t. - Dz.U. 98 r. Nr 21 poz.94). Kodeks pracy m.in. ustanawia i definiuje pojęcie ochrony pracy jako: zespół norm prawnych ustanowionych w celu ochrony pracownika przed utrata życia lub zdrowia w związku z wykonywaną pracą lub zmniejszeniem niekorzystnego wpływu środowiska pracy na jego stan zdrowia zarówno w sensie fizycznym, jak i psychicznym. Dział X kodeksu pracy reguluje kompleksowo zagadnienia bezpieczeństwa i higieny pracy.

Polska od wielu lat realizuje zasadę dostosowania prawa pracy, w tym Kodeksu pracy ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, do przepisów międzynarodowych, zawartych w Konwencjach Międzynarodowej Organizacji Pracy oraz w Dyrektywach Rady Wspólnoty Europejskiej. Przykładem tego może być w kolejności:

Konwencja MOP nr 148

a.    art. 207 $ 2. Kodeksu pracy (Pracodawca jest obowiązany chronić życie i zdrowie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki)

b.    art. 227 $ 1. Kodeksu pracy (Pracodawca jest obowiązany stosować środki zapobiegające chorobom zawodowym i innym chorobom związanym z wykonywana pracą ...)

Konwencja MOP nr 155

a.    art. 207 § 2. Kodeksu pracy (Pracodawca jest obowiązany chronić życie i zdrowie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy ...)

b.    art. 220 § 1. Kodeksu pracy (Niedopuszczalne jest stosowanie materiałów i procesów technologicznych bez uprzedniego ustalenia stopnia ich szkodliwości dla zdrowia pracowników i podjęcia odpowiednich środków profilaktycznych)

c.    art. 227 § 1. Kodeksu pracy (Pracodawca jest obowiązany stosować środki zapobiegające chorobom zawodowym i innym chorobom związanym z wykonywana pracą a w szczególności np. utrzymywać w stanie stałej sprawności urządzenia ograniczające lub eliminujące szkodliwe dla zdrowia czynniki środowiska pracy oraz urządzenia służące do pomiarów tych czynników oraz przeprowadzać na swój koszt badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia)

d.    art. 237 – 11a § 1. Kodeksu pracy (Pracodawca konsultuje z pracownikami wszystkie działania związane z bezpieczeństwem i higieną pracy ...)

e.    art. 237 – 11a § 2. Kodeksu pracy (Pracownicy mogą przedstawiać pracodawcy wnioski w sprawie ograniczenia lub eliminacji zagrożeń zawodowych)

Konwencja MOP nr 170,

a.    art. 220 § 1. Kodeksu pracy (Niedopuszczalne jest stosowanie materiałów i procesów technologicznych bez uprzedniego ustalenia stopnia ich szkodliwości dla zdrowia pracowników i podjęcia odpowiednich środków profilaktycznych)

b.    art. 221 § 1 i § 2 Kodeksu pracy (§ 1 Niedopuszczalne jest stosowanie substancji i preparatów chemicznych nie oznakowanych w sposób widoczny) (§ 2. Niedopuszczalne jest stosowanie niebezpiecznych substancji i niebezpiecznych preparatów chemicznych bez posiadania aktualnego spisu tych substancji i preparatów oraz kart charakterystyki)

c.    art. 228 § 3. Kodeksu pracy (Minister właściwy ds. pracy w porozumieniu z ministrem właściwym ds. zdrowia określi w drodze rozporządzenia wykaz najwyższych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.

Dyrektywa Rady 89/391/EWG z dnia 12 czerwca 1989 r.

a.    w art. 207 § 1. Kodeksu pracy (Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy)

b.    w art. 226. Kodeksu pracy (Pracodawca ocenia i dokumentuje ryzyko zawodowe związane wykonywana pracą oraz stosuje niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko

Dyrektywa Rady 98/24/WE z dnia 7 kwietnia 1989 r.

a.    w art. 220 § 1. Kodeksu pracy (Niedopuszczalne jest stosowanie materiałów i procesów technologicznych bez uprzedniego ustalenia stopnia ich szkodliwości dla zdrowia pracowników i podjęcia odpowiednich środków profilaktycznych)

b.    art. 221 § 1 i § 2 Kodeksu pracy (§ 1 Niedopuszczalne jest stosowanie substancji i preparatów chemicznych nie oznakowanych w sposób widoczny)

 

USTAWY OKOŁOKODEKSOWE.

Duże znaczenie dla prawa pracy mają w Polsce tzw. ustawy około kodeksowe np. ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy (j.t. Dz.U. z 2001 r. Nr 124 poz. 1362), ustawa o społecznej inspekcji pracy (Dz.U. z 1983 r. Nr 35 poz. 163), czy ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. 2002 r. Nr 199 poz. 1673 z późn. zmianami).

Ustawodawstwo polskie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym Kodeks pracy i inne ustawy są zgodne z ratyfikowana przez Polskę w roku 1997 Europejską Kartą Społeczną podpisaną w Turynie w 1961 r.

ROZPORZĄDZENIA - jest to akt prawny wykonawczy, wydany na podstawie delegacji zawartej w ustawie przez uprawniony organ państwa w celu jej wykonania. Rozporządzenia w zależności od upoważnienia ustawowego wydają Rada Ministrów oraz ministrowie i wojewodowie. Rozporządzenie musi być zgodne z ustawą na podstawie, której zostało wydane oraz z Konstytucją. W tej sprawie orzeka Trybunał Konstytucyjny -ale tylko na wniosek. Trybunał nie działa z własnej inicjatywy.Z takim wnioskiem wystąpić mogą: Prezydent, Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, Premier, Prezes Sądu Najwyższego, Prezes NSA, Prezes NIK, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz grupa co najmniej 50 posłów lub 30 senatorów.

Na podstawie delegacji zawartych w Dziale X Kodeksu pracy wydano wiele rozporządzeń regulujących zagadnienia bezpieczeństwa i higieny pracy (wykaz najważniejszych aktów w załączeniu).

Harmonizacja przepisów wykonawczych z prawodawstwem WE.

Szczególne znaczenia dla polskiego prawa pracy, w tym przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy mają następujące dyrektywy Rady WE:

Dyrektywa Rady 89/654/EWG z dnia 30 listopada 1989 r., która została wprowadzona do prawa polskiego rozporządzeniem MPiPS z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bhp (t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 169 poz. 1650)

Dyrektywa Rady 90/269 /EWG z dnia 29 maja 1990 r., która została wprowadzona do prawa polskiego rozporządzeniem MPiPS z dnia 14 marca 2000 r. w sprawie przepisów bhp przy ręcznych pracach transportowych ( t.j.: Dz. U. z 2000 r. Nr 26 poz. 313 z późn. zm.)

Dyrektywa Rady 9258//EWG z dnia 24 czerwca 1992 r., która została wprowadzona do prawa polskiego rozporządzeniem MPiPS z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bhp (t.j.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169 poz. 1650) oraz Polskimi Normami w sprawie znaków bezpieczeństwa (PN-92/N-01256/01; PN-92/N-01256/02; PN-93/N-01256/03)

POLSKIE NORMY

Polskie Normy, które w zasadzie nie są źródłami prawa, mogą zostać podniesione do rangi przepisu prawa, jeśli akt prawny wyższego rzędu np. rozporządzenie wprowadza obowiązek ich stosowania. Szczególnie dużo takich przepisów znajduje się w rozporządzeniu MPi...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin