konspekty wychowanie.doc

(51 KB) Pobierz
KONSPEKT LEKCJI Z PRZEDMIOTU WYCHOWANIA DO ŻYCIA W RODZINIE

 

KONSPEKT LEKCJI Z PRZEDMIOTU  WYCHOWANIA  DO ŻYCIA W RODZINIE

 

 

 

Klasa: piąta

TEMAT:W kręgu kolegów i koleżanek.

TREŚCI: Istota koleżeństwa i przyjaźni: wzajemny stosunek, udzielanie sobie pomocy, współpraca; kształtowanie pozytywnych cech osobowości; dążenie do samooceny; tolerancja i zrozumienie .

CELE: po przeprowadzonej lekcji uczeń powinien:

-dostrzegać potrzeby innych i wychodzić im naprzeciw;

-uświadamiać sobie cechy dobrego kolegi, przyjaciela;

-umieć określić, które z cech dobrego kolegi już ma;

-dojrzewać do stwierdzenia, że o wartości kolegi nie decyduje status materialny;

- umieć współpracować w grupie;

- uczyć się tolerancji, wzajemnego poszanowania ;

METODY I TECHNIKI PRACY Z GRUPĄ:

technika grup sąsiedzkich- kierowana praca w grupach; praca w małych grupach; zdania niedokończone; ranking; rozsypanka; zabawa interakcyjna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

plansze, rozsypanki przysłów, karteczki, test: „Czy nadaję się na przyjaciela?”, zabawa interakcyjna „Sześć pytań”

 

 

 

PRZEBIEG LEKCJI:

 

1.     Powitanie (krzesła ustawione w kole )

Zabawa : „Gorące krzesło”- na wyznaczonym krześle siadają kolejno wszyscy uczestnicy zajęć ; każdy mówi siedzącemu o czymś co w nim lubi i ceni.

2.     Nawiązanie do tematu lekcji:

Rozmowa o istotnych cechach koleżeństwa i przyjaźni –swobodne wypowiedzi. Zawieszenie planszy pod hasłem: „Cechy dobrego kolegi”. Podział na grupy Grupy wspólnie na karteczkach wypisują około pięciu cech. Liderzy grup zawieszają karteczki na planszy. Ranking najważniejszych cech dobrego kolegi.(Podkreślenie ich czerwonym kolorem.)

3.     Chwila refleksji przy muzyce.

Każdy zastanawia się, które cechy dobrego przyjaciela posiada, a nad którymi musi jeszcze popracować.

4.     Dalsza realizacja tematu.

Zawieszenie planszy z hasłem: „Cechy złego kolegi” W tych samych grupach określenie i zapisywanie cech. Ranking najważniejszych cech.

5.     Chwila refleksji przy muzyce.

Każdy zastanawia się, które z cech wymienionych trapią go jeszcze, jak się ich pozbyć ?

6.Zaproszenie do uczestnictwa w zabawie interakcyjnej.:

-Staramy się znaleźć przyjaciela . Sami też chcemy być koleżeńscy. Co cenią w nas inni? Pomoże nam w tym w tym zabawa: „Sześć pytań.”

Praca odbywa się w grupach sześcioosobowych.

-Usiądźcie w małych kołach. Po zapoznaniu się z formularzem wpiszcie imiona kolegów z grupy, tak aby imiona się nie powtarzały. Spróbujcie dla każdego znaleźć właściwe zadanie.(załącznik nr 1)

 

Po wykonaniu zadania, każda grupa omawia i uzasadnia swoje wybory. Zabawa ma pomóc w pobudzaniu  do zastanowienia : „Jaka strona naszej osobowości jest przez innych ceniona i co w sobie chciałbym rozwijać?”

7.Po zabawie próbujemy się zastanowić: „Czy już dziś jestem kandydatem na przyjaciela ?” –krótkie wypowiedzi.

Jako ćwiczenie pomocnicze można wykorzystać tekst „Czy nadaję się na przyjaciela ?” Indywidualne uzupełnianie tekstu. (załącznik nr 2)

Podsumowanie zadania:

- Test zachowaj dla siebie. Nawet jeśli nie uzyskałeś wielu punktów TAK to nic straconego, możesz być przyjacielem; może właśnie te zajęcia w tym ci pomogą.

8.Wspólne układanie wskazówek dla przyszłego przyjaciela.

Podawanie sposobów na okazywanie przyjaźni innym: „Jak okazujemy przyjaźń?” na podstawie ułożonych z rozsypanek i cytatów przysłów.

 

„Umiesz być przyjacielem – znajdź przyjaciela” I. Krasicki

„Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia A.Einstein

„Tego samego chcieć i tego samego nie chcieć, oto jest dopiero trwała przyjaźń” Salusiusz

„Za dobrym przyjacielem warto iść nawet w głębiny” przysłowie koreański.

 

9.  Rundka: „Chcę wam powiedzieć, że dzisiejsze zajęcia ...”

  10.Ewaluacja : Na kolorowych kartkach napiszcie, jak wam się podobały dzisiejsze    zajęcia, czy wniosły jakieś ważne treści do waszego życia. Oceńcie w skali 1-6

 

 

 

 

 

 

 

ZAŁĄCZNIK NR 1

 

 

Sześć pytań

 

Z którym kolegą/koleżanką chciałbyś coś przedsięwziąć?

 

 

1.Gdybym mógł zabrać kogoś na wakacje, wybrałbym..........................................

ponieważ..................................................................................................................

 

2.Gdybym mógł wybrać kogoś, aby odrobić trudne zadanie domowe, zdecydowałbym się na ............................................................................................

gdyż on/ona jest.......................................................................................................

 

3.Do drużyny koszykówki wybrałbym....................................................................

ponieważ..................................................................................................................

 

4.Gdybym miał zmartwienie, chciałbym porozmawiać z ......................................

ponieważ..................................................................................................................

 

5.Do wymyślania fantastycznych historii wybrałbym ...........................................

ponieważ .................................................................................................................

 

6.Jako rzecznika grupy wybrałbym.........................................................................

ponieważ..................................................................................................................

 

 

 

ZALĄCZNIK NR 2

 

Test: CZY NADAJESZ SIĘ NA PRZYJACIELA?

                                                                                                      TAK-NIE

 

1.Czy umiesz dotrzymywać słowa, obietnicy?

 

2.Czy umiesz panować nad emocjami np.: złość?

 

3.Czy umiesz się powstrzymać przed dokuczaniem innym?

 

4.Czy potrafisz brać udział w dyskusjach ?

 

 

KONSPEKT LEKCJI Z PRZEDMIOTU WYCHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE

 

 

Klasa: szósta

TEMAT: Moja szansa na rozwiązywanie konfliktów.

TREŚCI: Istota i rodzaje konfliktów; wykazanie złożoności problemów z życiem w rodzinie i grupie rówieśniczej; wskazanie sposobów konstruktywnego rozwiązywania konfliktów.

CELE: po przeprowadzonej lekcji uczeń powinien:

-znać istotę i rodzaje konfliktów;

-starać się rozumieć postawę innych;

-mieć świadomość własnej odpowiedzialności za sytuacje konfliktowe;

-znać sposoby rozwiązywania prostych konfliktów.

METODY I TECHNIKI PRACY Z GRUPĄ:

Burza mózgów, praca indywidualna, praca w grupach,

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Karteczki chmurki, opis przykładowej sytuacji konfliktowej, rzutnik, foliogramy i plansze do tematu, materiały biurowe (papier, przybory do pisania)

 

 

 

PRZEBIEG LEKCJI:

 

1.Powitanie

Rundka: „Co chcesz dziś powiedzieć grupie?”

 

2. Nawiązanie do tematu lekcji:

Burza mózgów: uczniowie ustalają listę skojarzeń do słowa „konflikt”. Omówienie propozycji uczniów, odczytanie definicji konfliktu.

 

3. Uczniowie indywidualnie zapisują na karteczkach w kształcie chmurek najbardziej dla nich przykre sytuacje konfliktowe, których doświadcza w relacjach z rodzicami lub rówieśnikami. Naklejanie kartek na duży arkusz.

 

4.Omówienie na „gorąco”-„Co ja zrobiłbym w takiej sytuacji?”- dowolne wypowiedzi.

 

5.Przedstawienie uczniom kilku prostych modeli rozwiązywania konfliktów:    odczytanie fragmentów tekstu: „Rozwiązywanie konfliktów.”(T.Król „Wędrując ku dorosłości ”s 30). Omówienie zilustrowanych modeli: „wiadukt”, „sygnalizacja świetlna”, „ręczne kierowanie ruchem”.

 

6.Podział na grupy, każda grupa otrzymuje opis przykładowej sytuacji konfliktowej. Ich zadaniem jest ustalenie istoty konfliktu oraz sposobów jego rozwiązania.

Grupa zastanawia się: co jest przyczyną konfliktu, jaką rolę w naszych konfliktach odgrywają emocje.

 

7.Poszczególne grupy prezentują swoją scenkę metodą inscenizacji. Starają się przedstawić modele rozwiązań tego konfliktu.

 

8.Podsumowanie: ustalenie warunków potrzebnych do właściwego rozwiązywania konfliktów.

*obie strony jasno określają swoje stanowisko,

*obie strony wykazują dobrą wolę,

*obie strony muszą być podatne na argumenty.

 

9.Zakończenie zajęć: iskierka.

     10.Ewaluacja : Na kolorowych kartkach napiszcie, jak wam się podobały dzisiejsze       zajęcia, czy wniosły jakieś ważne treści do waszego życia. Oceńcie w skali 1-6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Literatura:

Klaus W. Vopel: Zabawy interakcyjne  część 2

Klaus W. Vopel: Zabawy, które łączą   część 1 i 2

M.Braun- Gałkowska: W tę samą stronę

R. Portmann :Gry i zabawy przeciwko agresji

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin