URAZY.docx

(20 KB) Pobierz


URAZY - OPARZENIA ,SKRĘCENIA , STŁUCZENIA

OPARZENIE - SZYBKO NA 10 min POD ZIMNĄ WODĘ [moja uwaga]

Oparzenia - jak sobie pomóc?

Oparzenia potrafią być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego warto wiedzieć jak na nie reagować i jak sobie z nimi radzić.

POSTĘPOWANIE

Warto przypomnieć sobie, jak postępuje się przy oparzeniu. Najpierw trzeba jak najszybciej usunąć źródło ciepła. Jeśli ubranie nasiąkło wrzątkiem, należy je zdjąć. Nie zrywamy jednak "wtopionego" w skórę materiału, tylko go ucinamy wokół oparzenia. Następnie trzeba ciało szybko schłodzić, najlepiej zimną wodą, a nie kostkami lodu (chyba że owiniętymi w czystą ściereczkę). Oziębiamy oparzone miejsce przez 1015 minut. To przynosi ulgę, łagodzi ból i obrzęk, zapobiega wnikaniu ciepła do 
głębszych tkanek, co zwiększałoby uraz. Jeśli ból jest dotkliwy, warto sięgnąć po środek przeciwbólowy. Oparzenia nie wolno polewać spirytusem, wódką, rywanolem ani innymi środkami dezynfekującymi. Nie należy go smarować mlekiem, masłem, białkiem jaja, śmietaną, kremem, maścią. Jeśli utworzyły się pęcherze, nie trzeba ich przebijać. Oparzenie po schłodzeniu ciała lepiej zostawić bez opatrunku, nie zaklejać plastrem ani nie bandażować. Jeśli utworzyła się rana, trzeba ją na czas dojazdu do 
szpitala ochronić, przykładając jałową gazę. Gdy jej nie mamy, wystarczy świeżo wyprasowana, czysta ściereczka. Nie nadaje się do tego wata ani lignina.

DO LEKARZA

Szybka pomoc lekarza jest konieczna, jeśli poparzeniu uległo dziecko lub osoba w podeszłym wieku, oparzenie jest duże, obejmuje szczególnie wrażliwe miejsca, takie jak twarz lub krocze, ubranie przylgnęło do rany, poszkodowany ma trudności z oddychaniem.

http://www.kobieta.pl/zdrowie/medycyna/zobacz/artykul/oparzenia-jak-sobie-pomoc/ 


Gdy dopiecze słońce

Czas na kosmetyczną brygadę ratunkową: płatki owsiane, kefir i rumiankowy sprej. Bez chemicznych dodatków
Na początek schłódź ciało, by gorąco nie przeniknęło w głębsze warstwy skóry.
* Weź chłodny lub letni prysznic albo taką samą 2030-minutową kąpiel. Do tej drugiej możesz dodać sodę oczyszczoną (filiżanka na wannę) albo 10 kropli wybranego olejku eterycznego: z rumianku rzymskiego bądź lawendy. Po kąpieli nie trzyj skóry, jedynie lekko osusz ją ręcznikiem. Po sodzie najlepiej w ogóle jej nie wycieraj, tylko pozwól wyschnąć.
* Chłodna kąpiel z płatkami owsianymi. Zmiel na mączkę pół szklanki płatków i wsyp do wanny. Aby uniknąć kawałków łusek w kąpieli, możesz zawiązać mączkę w bawełniany materiał (np. pieluchę, gęstą gazę) i wrzucić do wanny albo powiesić pod kranem. Inny sposób jest taki: ugotuj owsiankę z pół szklanki płatków, zmiksuj, wlej do wanny.
* Po kąpieli możesz stosować chłodne 10-minutowe kompresy z wody lub herbaty (zielonej albo czarnej, napar zrób z 6 torebek na pół litra wody). Herbatę możesz też dolać do kąpieli.
* Uwaga na zimną wodę! Nie używaj do kąpieli ani nie pij lodowatej wody, bo może to doprowadzić do szoku, a nawet udaru. Chłodna woda dobra jest dla dorosłych i starszych dzieci, letnia dla maluchów.
Nawilżaj skórę. Kiedy skóra jest jeszcze gorąca, nie nakładaj kremów ani olejków (szczególnie tych zawierających substancje ropopochodne: olej mineralny, wazelinę, parafinę), bo będą hamowały oddawanie ciepła.

* Spryskuj skórę chłodną wodą. Możesz zmieszać ją z wyjętym z lodówki hydrolatem, czyli wyciągiem kwiatowym (do kupienia w zielarniach i sklepach internetowych), np. z rumianku lekarskiego, kocanki czy lawendy. Świetnie koi skórę, działa przeciwzapalnie i regeneruje.
* Inny sposób to nawilżanie sokiem z aloesu po prostu ułam liść i wsmaruj w skórę płyn, który z niego wycieknie (zadziała kojąco i pomoże skórze się zregenerować).
* Możesz też nakładać na skórę na mniej więcej 10 minut zimny kefir (ewentualnie jogurt naturalny), chłodne plasterki ogórka czy starty surowy ziemniak. Spłucz maseczkę chłodną wodą. Przemywaj skórę pomiędzy nakładaniem różnych kompresów. Szczególnie jeśli jest gorąco nie chcesz mieć na ciele zepsutego kefiru

Kiedy minie zaczerwienienie, regeneruj skórę. Do tego celu dobrze nadają się oleje roślinne i olejki eteryczne.
* Oparzenia słoneczne łagodzą: olejek herbaciany, lawendowy, geranium, rumianku rzymskiego. Zmieszaj z olejem bazowym (20 kropli na 100 ml, czyli około 23 krople olejku na łyżkę oleju). Smaruj skórę 23 razy dziennie. Jako oleju bazowego użyj tłuszczu roślinnego tłoczonego na zimno, najlepszy będzie olej arganowy, który ma właściwości wspomagające skórę po opalaniu.
* Pij dużo płynów, jedz owoce i warzywa. Zwłaszcza te zawierające dużo witaminy A, C, E. Witamina C pomoże w regeneracji skóry, więc szklanka soku z pomarańczy to po opalaniu dobry pomysł.
Jeśli skóra pęka, krwawi, występują pękające pęcherze wypełnione płynem, skonsultuj się z lekarzem. Zrób to samo, jeśli wystąpią dreszcze, przyspieszone tętno, zawroty głowy, wymioty, gorączka, silne pragnienie, brak moczu.

Małgorzata Kacperek
Radziła: Ewa Sroka,
propagatorka ekologicznego stylu życia,
www.skinphilosophy.pl

http://gwiazdy.com.pl/component/content/article/6849-gdy-dopiecze-soce 

Pierwsza pomoc przy oparzeniach słonecznych

Gdy już dojdzie do oparzenia musisz szybko działać! Aby złagodzić nieprzyjemne objawy, rozgrzaną skórę najlepiej schłodzić, dlatego weź chłodny prysznic i zastosuj zimny kompres. Możesz także na zmienione chorobowo miejsca nanieść preparat łagodząco-kojący, który dzięki zawartości panthenolu zmniejszy ból i pieczenie. Używanie tłustych kremów czy oliwek jest bezwzględnie zakazane, ponieważ zatrzymują ciepło i zamiast pomóc przynoszą odwrotny skutek. Alternatywę dla gotowych preparatów 
dostępnych w aptekach stanowi kwaśne mleko lub jogurt naturalny. Schłodzony i naniesiony na skórę przyniesie prawdziwą ulgę.

Domowe sposoby na silne oparzenia słoneczne czasem mogą okazać się nieskuteczne. Przy dotkliwym poparzeniu mogą wystąpić nudności, a nawet wymioty, podwyższona temperatura i drgawki. Jeśli takie objawy zauważysz u siebie, nie czekaj tylko bezzwłocznie skonsultuj się z lekarzem! 

OPARZENIA SŁONECZNE -Zmieszać 2 łyżeczki soku pomidorowego z 4 łyżkami
maślanki , przecierać miejsca co godzinę . 


ZWICHNIĘCIA , SKRĘCENIA


Kostka w opałach

Wystarczy jeden nieostrożny krok, aby doszło do urazu stawu skokowego. Warto wiedzieć, jak postępować, by noga szybko wróciła do formy.

Gdy przytrafi ci się bolesna kontuzja kostki, usztywnij ją bandażem elastycznym i jak najszybciej zgłoś się do chirurga. Tylko lekarz może sprawdzić, czy została lekko skręcona, czy też nastąpiło poważne zwichnięcie. W zależności od rodzaju urazu dobierze najlepszy sposób leczenia.
Zimne okłady i bandaż

Gdy uraz jest niewielki, np. ogranicza się do lekkiego skręcenia, lekarz z pewnością zaleci zimne okłady, dzięki którym zmniejszy się ból, a opuchlizna szybciej zniknie. Najpierw na 10-15 minut możesz przyłożyć lód zawinięty w folię i ręcznik, a potem kompresy z zimnej wody i altacetu - zmieniaj je kilkakrotnie w ciągu dnia, a staw usztywnij elastycznym bandażem.
Zimne okłady i bandażowanie trzeba powtarzać przez 10-14 dni. Unikaj w tym czasie dłuższych spacerów, jazdy na rowerze i intensywnej gimnastyki. Jeśli noga bardzo ci dokucza, możesz zażyć tabletki przeciwbólowe (np. Paracetamol, Apap) i przeciwobrzękowe (np. Reparil). Nigdy nie staraj się na siłę rozchodzić bolącego stawu.
Orteza albo gips

Kiedy w skręconej kostce zostały naderwane lub zerwane więzadła, chirurg może unieruchomić nogę na 3-4 tygodnie opatrunkiem gipsowym lub specjalnym usztywniaczem - ortezą (jest lżejszy od gipsu i można go zdejmować, np. przed kąpielą). Dzięki usztywnieniu stawu tkanki szybciej się zregenerują.

W wypadku zwichnięcia przed założeniem opatrunku gipsowego konieczne może się okazać ustawienie kości we właściwym miejscu (w znieczuleniu). Gips trzeba nosić przez 3-4 tygodnie. Po jego zdjęciu trzeba nogę oszczędzać: nie można biegać, skakać. Przez minimum dwa miesiące nie wolno chodzić na wysokich obcasach. W ramach rehabilitacji lekarz może zalecić masaże lub pływanie.
Skręcenie czy zwichnięcie

Skręcenie

Co się stało: Zostało naderwane bądź nawet zerwane więzadło, a torebka stawowa uszkodzona.
Objawy: Pojawia się opuchlizna, zasinienie, miejsce urazu staje się gorące, chodzenie sprawia ból.

Zwichnięcie

Co się stało: Sąsiadujące ze sobą kości utraciły łączność. W efekcie torebka stawowa została rozerwana, a więzadła zerwane.
Objawy: Staw jest zniekształcony, opuchnięty, bardzo boli, poruszanie nim jest niemożliwe.

http://www.kobieta.pl/zdrowie/medycyna/zobacz/artykul/kostka-w-opalach/ 


Większość drobnych urazów nie wymaga wizyty u lekarza

Pechowo upaść można i na narciarskim stoku, i na oblodzonym miejskim chodniku. Warto więc wiedzieć, jak należy wtedy postępować, by złagodzić skutki urazu.

Chociaż czasem może to wyglądać naprawdę groźnie, najczęściej upadek kończy się tylko bolesnym stłuczeniem lub skręceniem stawu. Takie kontuzje zazwyczaj nie wymagają pomocy lekarza - możesz leczyć je sama.
Stłuczenie

Następstwem tego urazu jest przede wszystkim krwiak, czyli podskórny wylew z uszkodzonych naczyń krwionośnych. Jak możesz sobie pomóc? Jak najszybciej przyłóż zimny okład - w ten sposób zmniejszysz wylew. Kostki lodu włóż np. do torebki foliowej (możesz użyć także opakowania z mrożonką, np. fasolką), owiń ściereczką i przyłóż na 10-15 minut do stłuczonego miejsca. Potem zrób tyle samo minut przerwy (to konieczne, by nie doszło do odmrożenia) i znów przyłóż lód. Skuteczny będzie też zimny 
kompres (zamocz ręcznik w wodzie, odciśnij). Wygodny w użyciu jest chłodzący spray, którym można szybko spryskać skórę. Jeśli stłuczone miejsce bardzo boli, weź środek uśmierzający. Wybierz taki, który nie zawiera kwasu acetylosalicylowego (aspiryny), bo zmniejsza on krzepliwość krwi. Po upływie doby od urazu zacznij robić ciepłe okłady, dzięki czemu krew będzie szybciej się wchłaniać. Na noc smaruj zasinione miejsce preparatem o działaniu przeciwzapalnym i zmniejszającym obrzęk.
Skręcenie

Najczęściej zdarza się w stawie skokowym (kostce). Towarzyszy temu silny ból, nasilający się przy ruchu; pojawia się też opuchlizna. Jak możesz sobie pomóc? Dolegliwości zmniejszy robienie zimnych okładów, np. z Altacetu. Rozpuść 2 tabletki leku w 1/2 szklanki ciepłej wody. Następnie schłodź w lodówce. Namocz gazę w roztworze, lekko odciśnij, owiń nią staw i obandażuj. Oprzyj nogę, np. na krześle. Po godzinie zdejmij kompres, pozwól skórze trochę odpocząć i połóż świeży. Powtórz to kilka razy. 
Potem przez 2-3 tygodnie chroń staw bandażem elastycznym. Rano i wieczorem możesz jeszcze smarować okolice stawu preparatem przyspieszającym leczenie kontuzji.

UWAGA! Czasem uraz tylko pozornie jest niegroźny. Powinnaś zgłosić się do lekarza, gdy:
- nie możesz poruszyć stawem lub masz wrażenie, że coś w nim chrupie - być może nastąpiło pęknięcie albo złamanie kości
- staw jest zdeformowany - to znaczy, że doszło do zwichnięcia
- silny ból nie pozwala ci stanąć na nodze, w której skręciłaś kostkę - mogły zostać naderwane więzadła lub doszło do pęknięcia torebki stawowej.

1. Nurofen żel - działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, chłodzi ciało
2. Magic Therm - kompres spełniający podwójną funkcję. Można nim rozgrzać ciało albo po włożeniu kompresu do lodówki ochłodzić je
3. Altix - krem zmniejszający pourazowy stan zapalny, obrzęk i ból
4. Altacet Ice - spray chłodzący miejsce kontuzji, zapobiega powstawaniu krwiaków, obrzęków

http://www.kobieta.pl/zdrowie/medycyna/zobacz/artykul/wiekszosc-drobnych-urazow-nie-wymaga-wizyty-u-lekarza/ 

Jak leczyć stłuczenie?

Czasami uderzenie jest tak niewielkie, że po chwili o nim zapominasz. Innym razem sprawia duży ból, a miejsce urazu puchnie i sinieje. Podpowiadamy, co masz zrobić, żeby dolegliwości były jak najmniejsze.

g1 Jak najszybciej schłodź miejsce uderzenia. Zimno zmniejsza ból, obkurcza naczynia krwionośne, ograniczając wyciek krwi i zapobiega obrzękowi tkanek. Na bolące miejsce połóż okład z lodu. Nie przykładaj go bezpośrednio do skóry, aby uniknąć odmrożenia. Włóż kostki lodu do torebki foliowej i owiń ręcznikiem.
2 Zimny okład powtórz w ciągu pierwszej doby od urazu jeszcze kilka razy. Pamiętaj, żeby za każdym razem nie trzymać go dłużej niż 10 minut.
3 Niegdyś łagodzono skutki stłuczenia okładami z liści kapusty lub roztworu sody oczyszczonej. Dziś lepiej sięgnąć po skuteczniejsze od nich maści lub żele, które zmniejszają ból, obrzęk, siniaki, a czasami także chłodzą skórę. Smaruj nimi miejsce urazu 34 razy dziennie. Nie używaj maści rozgrzewających. Nie stosuje się ich przy świeżych urazach.
4 Ogranicz poruszanie się, dużo wypoczywaj. Stłuczoną rękę lub nogę obwiąż bandażem elastycznym. Przyspieszysz gojenie się tkanek. Jeśli ból nie ustępuje, opuchlizna narasta, zgłoś się do lekarza. Mogło dojść do poważniejszego urazu, np. do zwichnięcia stawu lub złamania kości.

http://www.kobieta.pl/zdrowie/medycyna/zobacz/artykul/jak-leczyc-stluczenie/ 


Skręcenie stawu skokowego


Niestabilność mechaniczna powstaje, gdy jedno lub dwa więzadła (w przypadku kostki bocznej) są uszkodzone i niewydolne. Biomechaniczne czynniki, takie jak: szpotawe golenie, szpotawe tyłostopie lub koślawe przodostopie - wpływają na niestabilność mechaniczną. Funkcjonalna niestabilność opisywana jako nawracające skręcenia stawu skokowego i/lub uczucie "uciekania" stawu wynika z uszkodzenia mechanoreceptorów w więzadłach lub mięśniach kontrolujących zwartość stawu odpowiedzialnych za 
upośledzenie aferentnej (wstępującej) drogi odruchu proprioceptywnego.

Pierwszy stopień: Niewielkie naciągnięcie lub naderwanie więzadeł, brak objawów niestabilności lub nieznacznie wyczuwalne, niewielki ból, obrzęk i ograniczenie ruchomości stawu.

Drugi stopień: Częściowe zerwanie włókien więzadłowych. Niewielka niestabilność. Dodatni objaw szuflady przedniej. Bolesność znacznego stopnia. Wyraźny obrzęk i ograniczenie ruchów.

Trzeci stopień: Całkowite zerwanie włókien więzadłowych. Wyraźnie wyczuwalny objaw szuflady przedniej i objaw podwichania kości skokowej w widełkach piszczelowo-strzałkowych. Bardzo znaczny obrzęk i bolesność.

http://www.wasmed.bielsko.pl/skrecenie-stawu-skokowego,d64,1,pl.html 


Zwichnięcie stawu żuchwowego

Zwichnięcie stawu żuchwowego może być jedno lub dwustronne. Występuje na skutek zbyt szerokiego otwarcia ust, np. podczas jedzenia lub ziewania. Na szczęście zwichnięcie można łatwo nastawić, nie należy go jednak bagatelizować, gdyż może się skończyć leczeniem operacyjnym. 



HERBAMEDICUS Maść balsam z wyciągiem z arniki, skóra naczyniowa, żylaki

Substancje czynne zawarte w arnice pomagają zwalczać obrzęki i krwiaki po urazach i stłuczeniach.
Przyspieszają wchłanianie, zmniejszają ból i wzmacniają ściany naczyń.
Idealna przy żylakach, szczególnie nóg. Zmniejsza obrzęki i opuchliznę przy zmęczonych nogach . Balsam , pięknie pachnie 


Żel z arniką i bursztynem, na potłuczenia, 200 ml, (Gorvita)

SkładAqua, Propylene Glycol, Glycerin, Polysorbate 20, Polyglyceryl-3 Methylglucose Distearate, Octyl stearate, Paraffinum Liquidum, Dimethicone, Carbomer, Stearyl Alkohol, Triethanoloamine, Arnica Motana Flower Exstrakt, Amber Extract, DMDM Hydantoin, Allantoin, DPanthenol, Parfum.

Działanie Działa kojąco i antyseptycznie oraz rozgrzewająco i przeciwobrzękowo, przynosząc ulgę w dolegliwościach reumatycznych, bólach stawowych, mięśniowych, nerwobólach, migrenach, kontuzjach, obrzękach i krwiakach. Stosowany regularnie zapobiega sińcom i opuchnięciom. Łagodzi podrażnienia po ukąszeniach owadów. Żel dobrze się wchłania jednocześnie nawilżając i uelastyczniając skórę ( D'Panthenol i Alantoina).

Wskazania; Żel przeznaczony jest do pielęgnacji skóry. Polecany po wysiłku i kontuzjach przez cały rok.

DawkowanieStosować zewnętrznie kilka razy dziennie lub w zależności od potrzeb, wmasowując żel w skórę aż do wchłonięcia.

http://www.doz.pl/apteka/p9846-Zel_z_arnika_i_bursztynem_na_potluczenia_200_ml_Gorvita


Zgłoś jeśli naruszono regulamin