instalacje.doc

(200 KB) Pobierz

Scenariusz lekcji

Instalacje domowe

Scenariusz z wykorzystaniem burzy mózgów i analizy SWOT

2 × 45 min

 

Cele lekcji:

Uczeń:

wymienia nazwy zawodów związanych z budową domu,

rozróżnia rodzaje instalacji domowych i krótko opisuje każdą z nich,

przedstawia drogę, jaką dociera do odbiorców woda, ciepło, gaz i prąd,

podaje przykłady zastosowania wody w domu,

wylicza elementy wchodzące w skład poszczególnych instalacji,

wyjaśnia, jakie zagrożenia wiążą się z funkcjonowaniem instalacji gazowej w mieszkaniu,

określa sposoby zapobiegania zagrożeniom wynikającym z użytkowania instalacji gazowej,

charakteryzuje rodzaje obwodów elektrycznych, omawia ich budowę oraz zastosowanie,

opisuje konstrukcję i zasadę działania latarki,

gromadzi informacje z różnych źródeł,

– z zaangażowaniem uczestniczy w pracy zespołowej,

– wskazuje mocne i słabe strony danego zjawiska.

 

Metody:

– metody aktywizujące – burza mózgów, analiza SWOT,

rozmowa kierowana,

praca z tekstem,

praca z materiałem ilustracyjnym,

działania plastyczne.

 

Formy pracy:

indywidualna, grupowa, zbiorowa.

 

Środki dydaktyczne:

podręcznik z ćwiczeniami do zajęć technicznych dla klas 4–6 „Jak to działa?” (s. 122128),

– karta pracy „Instalacje w domu”,

słownik języka polskiego,

arkusze papieru, flamastry,

latarki.

 

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca

1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.

2. Uczniowie wymieniają nazwy zawodów związanych z budową domu i obszary działań przedstawicieli poszczególnych profesji.

3. Nauczyciel rozdaje karty pracy i poleca wykonać zadanie 1. Uczniowie wpisują w odpowiednie miejsca diagramu podane nazwy zawodów, a z pól oznaczonych cyframi odczytują hasło i wyjaśniają jego znaczenie. W razie konieczności korzystają ze słownika języka polskiego.

 

Faza realizacyjna

1. Nauczyciel prowadzi z uczniami rozmowę na temat instalacji, bez których trudno się obejść w domu. W dalszej kolejności uczniowie wykonują ćwiczenie 1. ze s. 122 podręcznika.

2. Wskazana osoba odczytuje informacje zawarte w tekście „Skąd się bierze woda w kranie?” ze s. 123. Następnie uczniowie pod kierunkiem nauczyciela uzupełniają schemat blokowy przedstawiający drogę wody od ujęcia do odbiorcy (zadanie 2. w karcie pracy).

3. Nauczyciel inicjuje burzę mózgów na temat: Jakie zastosowania ma woda w domu?. Zgromadzone pomysły zostają wykorzystane do uzupełnienia schematu zamieszczonego
w ćwiczeniu 2. na s. 123 podręcznika.

4. Uczniowie wymieniają nazwy urządzeń składających się na sieć wodociągowo-kanalizacyjną w domu. Określają, jak usterka każdego z nich wpływa na działanie instalacji.

5. Nauczyciel pyta uczniów, w jaki sposób są ogrzewane mieszkania i budynki. Po wysłuchaniu odpowiedzi osób chętnych poleca zapoznać się z tekstem dotyczącym ciepła
w mieszkaniu, znajdującym się na s. 214 podręcznika. Następnie dzieli klasę na grupy i wręcza każdej z nich arkusz papieru oraz flamastry. Uczniowie wykonują ilustracje ukazujące drogę, jaką przebywa ciepło z ciepłowni do mieszkania. Po upływie wyznaczonego czasu prace zostają umieszczone w widocznym miejscu. Nauczyciel ocenia zgodność rysunków
z informacjami zawartymi w tekście.

6. Uczniowie realizują ćwiczenie 4. ze s. 124 podręcznika rozwiązują rebus. Następnie odpowiadają na pytanie, co w mieszkaniu może być źródłem ciepła (np. grzejniki, kaloryfery, rury ciepłownicze, kominek, żarówka, piecyk elektryczny).

7. Nauczyciel poleca wykonać ćwiczenie 6. ze s. 124 podręcznika. Następnie wraz z uczniami omawia elementy wchodzące w skład instalacji gazowej, przedstawione na rysunku
w ćwiczeniu 7. na s. 125 podręcznika. Zwraca uwagę na niebezpieczeństwa wynikające
ze stosowania gazu w domu (np. nieszczelność instalacji, zatrucie gazem). Tłumaczy także objawy zatrucia gazem i sposoby pomocy poszkodowanym. Uczniowie podają sposoby uniknięcia zagrożeń i uzupełniają tabelę znajdującą się w zadaniu 3. w karcie pracy.

8. Wszystkie osoby zapoznają się z wiadomościami dotyczącymi wytwarzania energii elektrycznej, zamieszczonymi w tekście „Zanim rozbłyśnie światło...” na s. 125 podręcznika. Omawiają etapy przepływu energii elektrycznej z elektrowni do mieszkań oraz wymieniają urządzenia związane z przesyłem energii. Następnie wykonują zadanie 4. w karcie pracy ustalają kolejność przesyłu energii elektrycznej, wpisując w kratki właściwe cyfry.

9. Nauczyciel objaśnia, jak mogą być zbudowane przewody elektryczne tworzące instalację. Na podstawie uzyskanych informacji uczniowie wykonują ćwiczenie 12. ze s. 127 podręcznika.

10. Uczniowie zapoznają się z budową latarki. Oglądają przyniesione przez siebie urządzenia. Następnie wykonują ćwiczenie 13. ze s. 128 podręcznika, dotyczące obwodu elektrycznego
w latarce.

 

Faza podsumowująca

1. Wskazany uczeń odczytuje „Ekowiadomości” znajdujące się na s. 124 i 126 podręcznika. Nauczyciel przedstawia zagadnienie do opracowania metodą analizy SWOT: Alternatywne źródła energii. Następnie dzieli klasę na grupy i wyznacza ich liderów. Każda drużyna otrzymuje duży arkusz papieru z narysowaną tabelą do uzupełnienia oraz flamastry. Uczniowie w zespołach rozpatrują określony problem, wypracowując w trakcie dyskusji swoje stanowisko na dany temat. Zapisują w tabeli mocne oraz słabe strony omawianej kwestii, a także potencjalne szanse, korzyści i zagrożenia. Przedstawiciele wszystkich grup kolejno prezentują efekty pracy swoich drużyn, odczytując na forum klasy propozycje zawarte w tabeli. Pozostałe osoby mogą ustosunkować się do zgromadzonych rozwiązań. Wypełnione arkusze papieru zostają rozwieszone w klasie. Uczniowie porównują zebrane pomysły, a osoba chętna podkreśla podobne argumenty i wpisuje je do jednej wspólnej tabeli narysowanej na tablicy. Na zakończenie uczniowie formułują wnioski i dzielą się spostrzeżeniami na temat wykonanego zadania. Nauczyciel podsumowuje pracę drużyn oraz ocenia ich zaangażowanie w wykonane zadanie. Krótki opis metody oraz przykładowy schemat analizy SWOT znajdują się w Materiałach dla nauczyciela.

Zadanie domowe:

Wykonaj ćwiczenie 8. ze s. 125 podręcznika odszukaj informacje na temat różnych rodzajów elektrowni. Odpowiedz, z jakich źródeł jest pozyskiwana energia w każdym z wymienionych przez Ciebie zakładów przemysłowych.

 

Materiały dla nauczyciela

 

Krótki opis metody analizy SWOT

Analiza SWOT to metoda polegająca na zbiorowym rozpatrywaniu określonego zagadnienia. Jej nazwa powstała od pierwszych liter czterech angielskich słów: Strengths (mocne strony), Weaknesses (słabe strony) oraz Opportunities (szanse) i Threats (zagrożenia). Uczniowie pracują w grupach nad rozwiązaniem danego problemu. Wymaga to od nich ustosunkowania się do omawianej kwestii i zgromadzenia odpowiednich argumentów, odwołujących się często do doświadczeń z życia codziennego lub do innych źródeł. W tym celu uzupełniają specjalnie przygotowaną tabelę. Dzięki tej metodzie mogą przeanalizować mocne i słabe stro­ny podejmowanych decyzji oraz ustalić ich możliwe skutki zarówno pozytywne, jak
i negatywne.

 

Przykładowy schemat analizy SWOT do zagadnienia „Alternatywne źródła energii”



 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin