ODDECH(1).doc

(64 KB) Pobierz
ODDECH, wiesz po co oddychasz

ODDECH, wiesz po co oddychasz?


 

ODDECH

 

Oddech ma niezwykłe znaczenie dla naszego życia. 

Wraz z każdym wdechem ciało zostaje zasilane energią.

 Wydechem możemy usuwać blokady i napięcia z ciała fizycznego, jak i ciał energetycznych. 

Przenosząc uwagę na oddech przerywamy terkot myślowy umysłu. 

Wchodzimy w stan ciszy. 

W tym stanie uzyskujemy łączność z całością istoty, jaką jesteśmy.

 Proponuję trzy krótkie ćwiczenia oddechowe, które można wykonać w każdych warunkach. Pomagają one poszerzyć  świadomość, przywracają równowagę energetyczną i energetyzują ciało.

 

I. Połóż się na plecach z prostym kręgosłupem i skup uwagę na oddechu. Weź trzy spokojne, pogłębione oddechy. Przez cały czas ćwiczenia obserwuj wszystko, co się w tobie dzieje. Rozluźnij ciało, w myślach  wydaj  decyzję: moje ciało jest rozluźnione. Przenieś uwagę na ciało i je odczuj. Oddech dociera do każdej części ciała. Powoli, nadal spokojnie oddychając, skup uwagę na czubku głowy i po chwili przenieś ją na całą głowę, za chwilę na szyję, klatkę piersiową, brzuch, biodra (pamiętaj także o rękach) uda, kolana, łydki, stopy, aż dotrzesz do palców u stóp. Chwilę zatrzymaj się na stopach i powoli wracaj wraz ze spokojnym oddechem w górę ciała, przesuwając uwagę aż do czubka głowy.  Powtórz wielokrotnie to przemieszczanie uwagi po ciele, obserwując i odczuwając co się w nim dzieje. Nie zatrzymuj się jednak na żadnym miejscu dłużej, tylko spokojnie oddychaj i przemieszczaj swoją uwagę. Dobrze jest, gdy wykonujesz to ćwiczenie codziennie rano zaraz po obudzeniu i wieczorem tuż przed zaśnięciem przez około 5 – 10 minut. Po około dwóch tygodniach zaczniesz odczuwać znaczną różnicę energetyczną w sobie. Kierowanie uwagi na ciało jest bardzo istotne. Tam gdzie kierujemy naszą świadomość – tam kierujemy również energię. W ten sposób doprowadzamy energię do wszystkich miejsc w ciele. Z czasem zauważymy, że wszystkie kanały energetyczne stają się drożne. To proste ćwiczenie jest bardzo pomocne przy gwałtownych zmianach wibracji, jakim obecnie jesteśmy poddawani. Harmonizuje przepływ energii w ciele i likwiduje blokady mentalne, emocjonalne i fizyczne. Ułatwia ono utrzymanie spokoju i co najważniejsze przenosi uwagę z wyobrażeń tworzonych przez umysł na świat realny.

 

II. Usiądź wygodnie z prostym kręgosłupem. Zamknij oczy. Nie krzyżuj rąk, ani nóg. Zwróć uwagę, by wszystkie mięśnie były rozluźnione. W tym celu skieruj na chwilę uwagę na poszczególne partie mięśni. Zacznij od głowy i kieruj uwagę powoli w dół ciała, aż do stóp. Odczuj jak mięśnie się rozluźniają. Weź kilka pogłębionych oddechów. Wdech i wydech. Obserwuj jak powietrze wpływa i wypływa. Oddychaj tak kilka razy. Po chwili wróć do naturalnego dla ciebie sposobu oddychania i wyrównaj oddech. Zacznij teraz oddychać w rytmie: wdech – zatrzymanie – wydech – zatrzymanie. Wszystkie fazy oddechu są równe. By to uzyskać licz w myślach np. 1,2,3,4 (długość wdechu, zatrzymania i wydechu – należy dostosować do indywidualnych potrzeb, tak byś w czasie oddychania nie odczuwał dyskomfortu). Zbyt krótki, czy zbyt długi czas poszczególnych faz oddechu może doprowadzić do zmęczenia, poirytowania, czy spięcia. Dlatego sprawdź spokojnie, jak najlepiej ci się oddycha. I zacznij oddychać: wdech (liczysz np. do trzech: 1, 2, 3) zatrzymanie (1,2,3) wydech (wydychamy powietrze ustami – 1,2,3) i zatrzymanie (1,2,3). Powtórz wyżej opisany sposób oddychania 12 razy razy i wróć do naturalnego dla ciebie oddechu. Po krótkiej chwili znów wróć do oddechu, w którym wszystkie fazy są równe. Powtarzasz taki cykl kilka razy. Całe ćwiczenie może trwać od pięciu do dziesięciu minut. Dostosuj jednak długość jego trwania do własnych potrzeb. Z czasem możesz poczuć potrzebę wydłużenia ćwiczenia.

Ćwiczenie to dobrze jest wykonywać 2 razy dziennie. Ten sposób oddychania: wdech – zatrzymanie – wydech – zatrzymanie (gdzie wszystkie fazy oddechu są równe) możesz stosować zawsze wtedy, gdy jesteś niespokojny, zmęczony, w chwilach stresu lub gdy chcesz podwyższyć wibrację świadomości zewnętrznej. Stosowanie regularnie tego ćwiczenia przez okres dwóch – trzech tygodni przyniesie wyraźne i odczuwalne zmiany w całym twoim systemie energetycznym. Poprzez zagłębianie się w wewnętrznej ciszy wejdziesz w stan jestem. Dodatkowo zasilasz w energią życiową swoje ciało fizyczne i ciała energetyczne.

 

III. Ćwiczenie wzmacniające twoją energię witalną.

Usiądź lub połóż się wygodnie. Zamknij oczy i skup uwagę na oddechu. Spokojnie oddychaj w sposób naturalny na ciebie. Obserwuj każdy wdech i wydech. Wpływające powietrze wypełnia całe twoje ciało, wydech rozluźnia wszystkie mięśnie. Wraz z wdechem wypełniasz się energią, z wydechem pozbywasz się wszystkich napięć. Odczuj teraz świat wokół ciebie: drzewa, kwiaty, błękit nieba, oceany, lasy, łąki, kosmos, Wszechświat. Odczuj, że cały świat, który postrzegasz wypełnia energia życia. Nastaw się na odbiór tej energii i wchłaniaj ją z każdym wdechem, napełniaj nią ciało. Odczuj jak wpływa do wszystkich narządów wewnętrznych, odczuj płynącą w ciele krew, mięśnie, które są odżywiane wraz z każdym wdechem, skórę na całym ciele, którą wypełnia energia, serce, które bije spokojnie i miarowo, kręgosłup, który wypełnia energia. Oddychaj spokojnie, tak długo jak potrzebujesz. Odczuj radość z połączenia z energią Całości. Na zakończenie ćwiczenia, stwórz obraz, że jesteś jak dzban wypełniony po brzegi rozświetloną energią. Tej energii stale przybywa i dzban jest zawsze pełny.

  W trakcie tych prostych ćwiczeń, tak jak w przypadku innych ćwiczeń oddechowych często uwalniają się blokady mentalne i emocjonalne. Nagle może pojawić się niepokój, lęk, gniew, obraz, wspomnienie itp. Nie skupiaj uwagi na pojawiających się emocjach, czy obrazach. Jesteś obserwatorem wszystkiego, co się w tobie dzieje. Nie zasilając ich swoją uwagę, pozwalasz by się uwolniły.

W każdej chwili, cokolwiek się dzieje, a szczególnie gdy wzrastają w tobie emocje, pojawiają się natrętne myśli, przenieś uwagę na oddech. Obserwuj powietrze, które wypełnia twoje ciało. Wdech i wydech. Spokojny pogłębiony wdech i spokojny wydech. Powtórz w myślach: jestem. W ten sposób przerywasz łączność z natrętnymi myślami, emocjami. Wracasz do siebie.

 

3

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin