Nalewki zdrowotne--Ania komp.doc

(51 KB) Pobierz
Nalewki zdrowotne

Nalewki zdrowotne

 

Nalewka z aloesu.
Przed zerwaniem liści należy roślinę wynieść do ciemnego pomieszczenia na 3 dni. Rozgniecione i starannie wyciśnięte liście utrwalamy spirytusem w proporcji 1:1.Przechowujemy w ciemnych butelkach najlepiej w lodówce. Roztwór stosujemy jako rozcieńczony kilka kropel na pół szklanki wody. Jest to panaceum na wszelakie choroby od czubka głowy po stopy, szczególnie działa na układ trawienny.

Nalewka z anyżu.
Jedną torebkę 20g. anyżu wsypujemy do butelki zawierającej 0,25 litra spirytusu i odstawiamy na 2 tygodnie w ciemne miejsce. Po tym okresie płyn zlewamy i dodajemy do wyługowanych ziaren 0,25 czystej wódki odstawiając butelkę na kolejne 2 tygodnie. Obydwie nalewki łączymy razem i dosładzamy miodem. Zażywamy 3 dziennie p o15-20 kropli w łyżeczce płynu lub cukru przy silnym męczącym kaszlu, w bólach brzucha i dla pobudzenia apetytu, trawienia.

Nalewka z Arcydzięgla.
100g. rozdrobnionego korzenia zalewamy 100g.spirytusu i odstawiamy na 2 tygodnie. Zażywamy 20-30 kropli na cukier lub wodę 2-3 dziennie po jedzeniu przy zaburzeniach trawienia, a także dla złagodzenia zatruć nikotynowych i alkoholowych. Należy jednak pamiętać że nalewka ma niezwykłą moc.

Nalewka z Brzozy.
Sok brzozowy uzyskiwany na wiosnę z pni brzozy utrwala się spirytusem w proporcji 1:1.Otrzymany wyciąg można pić 3-4 dziennie po 40-50 kropli na szklankę wody. Z soku można też zrobić wino przez normalny proces fermentacyjny.[drożdże]Można też w prosty sposób uzyskać takie winko: sok brzozowy utrwalamy białym winem w proporcji 1:1.Otrzymany napój można pić 2-3 dziennie rozcieńczony wodą. Stosuje się w kamicy pęcherzowej oraz jako lek ogólnie wzmacniający.

Nalewka z czarnej porzeczki.
Nalewkę z czarnej porzeczki przyrządza się że świeżych owoców w proporcji na 1 część owoców bierze się 10 części wódki. Proporcje można zmienić zwiększając ilość owoców wówczas otrzymamy wyciąg mniejszym stężeniu. Otrzymany specyfik poprawia krążenie i przeciwdziała przeziębieniom.

Nalewka chrzanowa.
Około 100g.tartego chrzanu zalewamy szklanką czystej wódki, odstawiamy na tydzień w zakręconej butelce, odcedzamy przez gęste sitko, wyciskamy pozostałość. Powstałą nalewką smarujemy chore miejsca w bólach korzonkowych, rwie kulszowej ,reumatyzmie.

Nalewka z czarnego bzu.
Z czarnego bzu możemy robić dwie lecznicze nalewki. Pierwszą przygotowujemy wiosną, kiedy na krzakach rozwijają się kwiaty-białe baldachy. Wówczas 5 dużych baldachów zalewamy 1 litrem białego wina. Nalewka może stać 2-3 tygodni. Po tym okresie zlewamy ją i wyciskamy przez gazę. Przechowujemy w ciemnych butelkach. W końcu lata dojrzałe jagody czarnego bzu oczyszczamy z zielonych części ,zalewamy wódką lub spirytusem pamiętając o zachowaniu proporcji:0,5 kg.jagód-1 szklanka wódki. Po tygodniu wyciskamy przez płótno. Przechowujemy w ciemnych butelkach .Pijemy obie w okresie przeziębienia 30-40 kropli 3 dziennie z wodą lub herbatą.

Nalewka czosnkowa.
Około 15dag.świeżego czosnku ucieramy na tarce, zalewamy 0,5 litra czystej wódki 40% i pozostawiamy w zamkniętej butelce przez 5 dni, często wstrząsając. Po odcedzeniu na gęstym sicie i przesączeniu przez gazę, nalewkę przechowujemy w lodówce, jeśli zamierzamy przechowywać w temperaturze pokojowej należy zalać spirytusem. Zażywamy 5-20 kropli w 1/4 szklanki mleka lub kefiru 2-3 dziennie na wzmocnienie, przeciw miażdżycy żył, dla poprawy trawienia. Po miesięcznej kuracji należy zrobić przerwę 2-3 tygodni.

Nalewka z cykorii.
4 łyżki suszonego korzenia cykorii zalewamy szklanką wódki. Po tygodniu roztwór należy odcedzić i wycisnąć. Przechowujemy w zamkniętych butelkach. Stosujemy 20-30 kropli 3 dziennie w 1/2 szklanki wody, w zaburzeniach w wydzielaniu żółci. W dolegliwościach wątrobowych stosować wg wskazań lekarskich.

Nalewka z dzikiej róży.
50dag.owoców dzikiej róży i 5dag.cukru zalewamy 1 litrem mocnego wina lub wódki i stawiamy w ciepłym miejscu. Po tygodniu można zlać i przecedzić. Pić raz lub dwa razy dziennie po kieliszku jako środek ogólnie wzmacniający, zawiera dużą ilość wit. C.

Nalewka z dziurawca.
10dag.kwiatów,pąków,liści dziurawca zalewamy 0,5 litra spirytusu. Po tygodniu można przecedzić i wycisną przez gazę. Pić 2 dziennie po łyżeczce nalewki na 1/2 szklanki wody. Stosuje się przy chorobach przewodu pokarmowego ,wątroby, dróg żółciowych, a także przy nacieraniu bolących miejsc w przypadków bólów stawowych i korzonkowych. UWAGA.W CZASIE KURACJI NIE WYCHODZIĆ NA SŁOŃCE,MOŻE POWODOWAĆ UCZULENIE.

Nalewka z głogu.
Nalewka spirytusowa z głogu rozszerza naczynia krwionośne i chroni przed atakami dusznicy bolesnej. Stosować ją należy wyłącznie pod kontrolą lekarza. Przygotowuje się zalewając 0,5 kg owoców głogu starannie oczyszczonych 1 szklanką spirytusu, lub szklanką wódki jeśli chcemy słabszą nalewkę. Po tygodniu wyciskamy starannie przez płótno, zlewamy do butelek i przechowujemy w chłodnym miejscu.

Nalewka z kwiatów dziewanny wielokwiatowej.
100g.świeżych kwiatów zalewamy 0,5 litra spirytusu, mocno wstrząsamy i odstawiamy butelkę na 14 dni .Pijemy 2 dziennie po 15-20 kropli w kieliszku wody w przeziębieniach, nalewkę można też zastosować w bólach stawów i kości.
 

 

Nalewka z jałowca.
Ma działanie moczopędne i żółciopędne, pomaga w zaburzeniach procesu trawienia.Przygotowanie:10dag.owoców-jagód zalewamy szklanką wódki. Po tygodniu zlewamy i wyciskamy starannie sok. Przechowujemy w ciemnych butelkach. Pijemy 2-3 dziennie po 20-30 kropli na pół szklanki wody. Nalewkę można sporządzić ze spirytusu ale wtedy należy podwoić ilość jagód. Otrzymany wyciąg jest mocniejszy i należy go bardziej rozcieńczyć.

Nalewka z jemioły.
40dag.świeżych liści jemioły zalewamy 1 litrem białego słodkiego wina. Po 10 dniach można pić 1/2 szklanki 2 dziennie przed jedzeniem. Kuracja winna trwać 15 dni. Stosujemy ją przy nadciśnieniu, miażdżycy i zbyt obfitym miesiączkowaniu.

Nalewka z jeżyny.
Nalewkę z jeżyny przyrządza się w następujący sposób:1 część świeżych owoców bierzemy 10 części wódki. Nalewkę trzymamy przez kilka tygodni w ciemnym pomieszczeniu. Stosujemy jako środek napotny pijąc 2-3 kieliszki dziennie w okresie przeziębienia.

Nalewka z kozłka lekarskiego.
2 płaskie łyżki korzenia ścieramy na proszek i zalewamy 0,25 litra spirytusu. Odstawiamy butelkę na tydzień, codziennie wstrząsamy zawartością. Pijemy 2-4 ,10-30 kropli w ciągu dnia z wodą lub cukrem. Działa uspokajająco i łagodnie obniża ciśnienie krwi.

Nalewka z mięty pieprzowej.
100g.suszonych liści zalewamy 0,5 litrem 70% spirytusu i odstawiamy co najmniej na 7 dni. pijemy 10-20 kropli 3 dziennie w zaburzeniach trawienia. UWAGA NALEWKI NIE MOŻNA PRZEDAWKOWAĆ.

 

Nalewka na orzechach.
30 zielonych młodych orzechów kroimy każdy na 8 części zalewamy 1 litrem wódki i odstawiamy na 4 tygodnie. Pijemy 2 dziennie po 30 kropli w kieliszku wody przed jedzeniem w przewlekłym nieżycie żołądka, jelit lub w niestrawności.

Nalewka piołunowa.
5 łyżek rozdrobnionego ziela zalewamy 1/4 spirytusu i odstawiamy na tydzień. Dobrze jest butelkę raz dziennie mocno wstrząsnąć. Pijemy 10-20 kropli w kieliszku wody na 1 godzinę przed posiłkiem,3 dziennie w celu pobudzenia soków trawiennych.

Nalewka rumiankowa.
4 łyżki kwiatów zalewamy 0.5 litra spirytusu, szczelnie zakręcamy butelkę i odstawiamy w ciemne miejsce[raz dziennie trzeba wstrząsnąć]na 14 dni. Po odsączeniu używamy 2 łyżeczki na szklankę wody do płukania gardła i okładów. Możemy też pić 2-4 dziennie 20-30 kropli w kieliszku wody w zaburzeniach trawiennych.

Nalewka z korzenia pokrzywy.
2 czubate łyżki suszonego i rozdrobnionego korzenia zalewamy 0,5l wódki i pozostawiamy na 7 dni. Nalewką nacieramy te części ciała, które są zaatakowane przez reumatyzm. UWAGA PRZY REUMATYZMIE DOBRZE JEST OKŁADAĆ BOLĄCE MIEJSCA ŚWIEŻĄ POKRZYWĄ.

Nalewka z kwiatów słonecznika.
5 łyżek świeżych kwiatów słonecznika zalać 125g.spirytusu.Odstawić w ciemne i chłodne miejsce na 2 tygodnie, następnie odcedzić i wycisnąć. Pić 3 dziennie 30 kropli w chłodnej wodzie. Skuteczna jako lek przeciwgorączkowy i pobudzający apetyt.

Nalewka ze skrzypu.
50g.suszonego i rozdrobnionego ziela zalewamy 1/4 litra spirytusu. Po tygodniu pijemy 1-2 dziennie 20-30 kropli w kieliszku wody w różnego rodzaju krwawieniach[wrzody trawienne, z nosa, z płuc. UWAGA PONIEWAŻ SKRZYP ZAWIERA ANTYWITAMINĘ B1 PRZY DŁUŻSZYM STOSOWANIU NALEŻY 1-2X DZIENNIE PRZYJMOWAĆ PO 1 TABLETCE WIT.B1.

 

Nalewka sosnowa.
100g świeżo zebranych pąków lub młodych pędów zalewamy 1 litrem białego wina. pić 3 dziennie po kieliszku, po jedzeniu. Stosuje się w wiosennych zaburzeniach przemiany materii. Nalewkę można uzupełnić miodem. Wówczas napój może być rozcieńczony przegotowaną wodą. Porcję poranną należy wypić na czczo-1 kieliszek na 1/2 szklanki wody. Działa korzystnie na trawienie.

Syrop sosnowy
60g.zmiażdżonych pączków lub igieł sosny zalewamy 50g,wódki na 1 godzinę. Po godzinie roztwór zalewa się ponownie 1 litrem gorącej wody. Po 6 godzinach sypiemy cukier, przecedzamy i gotujemy w podwójnym naczyniu aż do otrzymania syropu. Można pić 4-5 łyżek dziennie.

Nalewka na kilku owocach.
Czarną porzeczkę, dziką różę, głóg, jeżynę -łącznie około 1kg.owoców-zalewamy spirytusem. Nalewka może stać kilka tygodni. Po tym okresie zlewamy do butelek-resztę wyciskamy by nie marnować soku. Otrzymany roztwór możemy doprawić miodem lub cukrem. Pomaga przy przeziębieniu, poprawia trawienie, działa ogólnie wzmacniająco. Lek ten może być dodawany do herbaty.

Likier orzechowy.
Pięć świeżych zielonych orzechów włoskich zalać 1/2 litra 40% alkoholu i macerować wstrząsając w zamkniętym naczyniu przez 6 tygodni. Przecedzić. osobno rozpuścić 200g.cukru w 500g.wody,zagotować,ostudzić,zmieszać z wyciągiem z orzechów i znów odstawić na 2 tygodnie. pić po małym kieliszku w przypadku dolegliwości żołądkowych.

Wino aloesowe.
Liście aloesowe[roślina przynajmniej 3 letnia]przechowuje się w lodówce 7-10 dni, następnie starannie zgniata lub miele w maszynce,50dag.tej masy zalewa się 1/2 litra czerwonego wina gronowego i w zamkniętym naczyniu trzyma 3-5 dni w ciemnym miejscu. Wino przecedzone przez gęste sito ,rozlewa się do butelek i przechowuje w lodówce. Pije się w pierwszym tygodniu 3 dziennie po łyżce stołowej, następnie znów przez 3 tygodnie po łyżeczce do herbaty. Po dwutygodniowej przerwie można rozpocząć kolejny cykl. Pomaga w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy a także owrzodzenia jelita grubego.

Wino z bzu czarnego.
Do 7 litrów wody dodajemy 2-2,5 kg cukru, zagotowujemy, studzimy, wsypujemy 3 litry owoców bzu czarnego ,podgrzewamy nie dopuszczając do wrzenia, po czym studzimy pod przykryciem, dodajemy 2dag.drożdży,dokładnie mieszamy i przelewamy do gąsiora, postępując dalej jak z każdym domowym winem. Wino z owoców bzu[im starsze tym lepsze]reguluje trawienie, poprawia apetyt, usuwa zbędne złogi, a podgrzane można podawać także w przeziębieniu.

 

Wino cebulowe.
Około 300g.cebuli zmielonej w maszynce do mięsa mieszamy ze 100g.miodu i butelką białego wytrawnego wina. Macerujemy przez 4-5 dni codziennie starannie mieszając. Przecedzamy i pijemy 1-3 dziennie po małym kieliszku jako środek ogólnie wzmacniający, zapobiegający szkorbutowi i miażdżycy naczyń.

Wino chrzanowe
100G.utartego chrzanu zalewamy butelką wina. Po 24 godzinach przecedzamy przez gęste płótno. Pijemy 3 dziennie po łyżeczce przy awitaminozie i fizycznym wyczerpaniu.

Wino z czosnku.
Około 20 średnich ,rozgniecionych ząbków czosnku zalewamy sokiem z 4 cytryn i litrem przegotowanej wody. Mieszaninę przetrzymujemy przez całą dobę w cieple w przykrytym naczyniu. Następnie starannie odcedzamy i przechowujemy w szafce w zakorkowanej butelce. Pijemy winko rano i wieczorem po małym kieliszku w celu uodpornienia organizmu i zapobieganiu miażdżycy.

Wino jałowcowe.
Około 60g.rozdrobnionych owoców jałowca zalewamy litrem wytrawnego wina, podgrzewamy do wrzenia na wolnym ogniu, odstawiamy dla zmacerowania pod przykryciem na 3 dni, odcedzamy i zlewamy do butelki. Pijemy codziennie rano na czczo kieliszek jako środek moczopędny, a na 30 minut przed posiłkiem dla pobudzenia apetytu.

Wino kminkowe.
3 czubate łyżki zmielonych owoców kminku zalewamy butelką białego wytrawnego wina i macerujemy przez 14 dni wstrząsając. Przecedzamy i pijemy 2-3 dziennie mały kieliszek po jedzeniu przy wzdęciach i różnego rodzaju zaburzeniach trawienia

Wino koprowe.
2 łyżki zmielonych owoców zalewamy 1/2 szklanki wrzątku, gotujemy na małym ogniu przez 2-3 minut i odstawiamy pod przykryciem na 30 minut. Po przecedzeniu stężony napar wlewamy do butelki białego wina wytrawnego i odstawiamy na kilka dni. Kieliszek takiego wina pijemy przy obfitych posiłkach w celu pobudzenia trawienia.

 

Wino lawendowe.
10g.kwiatów lawendy,5g.owoców kolendry,2g.owoców anyżu macerować[często wstrząsając]przez 2 tygodnie, zalane 1/2 litra czerwonego wina. Przecedzić, zlać do butelki. Pić ma pół godziny przed jedzenie 3 dziennie po małym kieliszku przy złym trawieniu i braku apetytu, lub po jedzeniu jako środek żółciopędny, moczopędny, rozkurczający, przeciwdziałający wzdęciom.

Wino melisowe.
około 50g.świeżych rozdrobnionych liści zalewamy 1 butelką białego półwytrawnego wina i pozostawiamy w ciemnym miejscu na 3 doby. Po przecedzeniu pijemy 3 dziennie po 2-3 łyżki maceratu przed jedzeniem dla pobudzenia trawienia, a także jako środek łagodnie uspakajający.

Wino orzechowe.
Do butelki wytrawnego czerwonego wina gronowego dodajemy 50g.rozdrobnionych liści, wstrząsamy i odstawiamy na 10 dni, następnie dosypujemy 100g.cukru i odstawiamy na dalsze 5 dni. Pijemy po małym kieliszku 2-3 dziennie w niestrawności przy przewlekłym nieżycie żołądka i jelit.

Wino piołunowe.
5 łyżek rozdrobnionego ziela zalewamy 150g.wódki czystej. pozostawiamy w butelce przez dobę, dolewamy butelkę białego wytrawnego wina, odstawiamy na następne 24 godziny i przesączamy .Pijemy po 2 łyżce od herbaty 3 dziennie przed posiłkiem dla pobudzenia apetytu.

Wino walerianowe.
Do butelki wina gronowego wlać 15g.nalewki z korzenia waleriany, dosypać łyżeczkę liści melisy i łyżeczkę ziela dziurawca, pozostawić na 14 dni, od czasu do czasu wstrząsając .Przecedzić, zlać do butelek. Pić po łyżce stołowej 1-2 dziennie najlepiej na godzinę przed snem, jako środek ogólnie uspokajający.

 

Nalewka na przeziębienie.
8 łyżek suszonych kwiatów lipy
1 łyżeczkę cynamonu
wrzucić do słoika zalać 2 szklankami koniaku, postawić na 10 dni. Pozostały kwiat lipy zalać butelką białego wytrawnego wina gronowego na 10 dni. Codziennie wstrząsać. Przecedzić. Obie nalewki połączyć, wymieszać. Dodać 1 szklankę soku malinowego(najlepiej swojej produkcji).
Zażywać
1kieliszek rozcieńczonego wodą przed snem .

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin