Or_Pielęgniarka.doc

(166 KB) Pobierz
OCENA RYZYKA ZAWODOWEGO

1

 

OCENA RYZYKA ZAWODOWEGO NA STANOWISKU

PIELĘGNIARKA

 

 

CHARAKTERYSTYKA STANOWISKA PRACY

 

Miejsce pracy: Różne oddziały w szpitalach i przychodniach publicznych, prywatnych, resortowych, gabinety prywatne.

Opis zawodu: Pielęgniarka jest to osoba, której wykształcenie, prawo i praktyka umożliwiają pracę w charakterze wykwalifikowanej pomocy lekarza zgodnie z wymogami zawartymi w Prawie o Zawodzie Pielęgniarki. Wykonuje ona działania wymagające zdecydowanego i konkretnego osądu stanu chorego i umiejętności obserwacji, współuczestniczy na zlecenie i pod nadzorem lekarza w działaniach diagnostycznych i leczniczych, sprawuje opiekę i pielęgnuje chorych, rannych i niedołężnych pacjentów w zakładach służby zdrowia i w domu chorego, jak również uczestniczy w promocji zdrowia i zapobieganiu chorobom.

Podstawowe czynności na stanowisku pracy: Administrowanie, bandażowanie, czyszczenie, dezynfekowanie, kontrolowanie, monitorowanie, opatrywanie ran, pielęgnowanie chorych, podawanie leków, podawanie narzędzi, pomaganie, przesyłanie próbek, przygotowywanie, regulowanie, robienie iniekcji, sprawozdawanie, sterylizowanie, włączanie i wyłączanie sprzętu medycznego, znieczulanie.

Sprzęt stosowany na stanowisku pracy w tym sprzęt ochronny: Różny sprzęt, narzędzia i materiały zależnie od specyfiki pracy m.in. stetoskop, aparat do pomiaru ciśnienia krwi, termometry, zegarek, sprzęt do czyszczenia, dezynfekcji, sterylizacji, tace, strzykawki, igły, bandaże, rękawice, maski, osłony twarzy, okulary, fartuchy, narzędzia chirurgiczne, monitory czynności serca i ciśnienia.

Wykaz zagrożeń na stanowisku pracy

·      Pielęgniarki narażone są na zwiększone ryzyko zachorowania na choroby zakaźne w związku z bezpośrednim kontaktem z pacjentami oraz materiałem zakaźnym pochodzącym od chorych.

·      Pielęgniarki stosują środki czyszczące, dezynfekcyjne i sterylizujące, zawierające substancje szkodliwe, które mogą uszkadzać skórę, błony śluzowe oraz układ oddechowy.

·      Pielęgniarki mogą być narażone na działanie gazów anestetycznych, leków cytostatycznych, uczulających oraz różnego typu promieniowania.

·      Pielęgniarki są narażone na urazy powodowane ostrymi narzędziami, igłami itp.

·      Pielęgniarki mogą ulec poparzeniom skóry w wyniku kontaktu z gorącymi powierzchniami, uszkodzonym sprzętem elektrycznym itp.

·      Pielęgniarki mogą odczuwać dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego spowodowane dźwiganiem pacjentów. Praca wykonywana w pozycji stojącej z elementami chodzenia może być również przyczyną zmęczenia oraz bólów nóg.

·      Pielęgniarki narażone są na stres i wystąpienie zespołu “wypalenia zawodowego" w wyniku pracy zmianowej, nocnej, dużej odpowiedzialności zawodowej oraz innych psychologicznych i organizacyjnych czynników..

 

 

Wymagania prawne na ocenianym stanowisku pracy

·      Rozporządzenie MPiPS z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. (t.j. Dz. U. 2003 nr 169 poz. 1650).

·      Rozporządzenie. MZiOS z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy. (Dz. U. nr 69, poz. 332).

·      Rozporządzenie RM z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz. U. 1996 nr 114 poz. 545) ze zm. (Dz. U. 2002 nr 127 poz. 1092).

·      Rozporządzenie MPiPS z 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych (Dz. U. nr 26, poz. 313), wraz z późniejszymi zmianami. (Dz. U. nr 82, poz. 930 - obowiązuje od 1 stycznia 2002 r.).

·      Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 8 grudnia 2004 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz.U. 2004 nr 265 poz. 2644)

 

Metoda oceny ryzyka zawodowego.

Wstępna Analiza Zagrożeń PHA jest metodą matrycową, po­zwalającą na jakościowe oszacowanie ryzyka. Oszacowanie ryzyka polega na określeniu możliwych strat poprzez stopień szkód S i prawdopodobieństwo szkód zdarzenia P, z jakim szkody mogą wystąpić.

Wartościowanie ryzyka jest wyrażone poprzez wskaźnik ryzyka, który określa zależność

 

W= S * P

Szacowanie stopnia szkód S i prawdopodobieństwa szkód P odbywa się według skali na sześciu poziomach dla każdego zidentyfikowanego zagrożenia. Charakterystykę poszczególnych poziomów przedstawiono poniżej.

 

Szacowanie stopnia szkód S

Poziom

Charakterystyka

1

znikome urazy lekkie szkody

2

lekkie obrażenia wymierne szkody

3

ciężkie obrażenia znaczne szkody

4

pojedyncze wypadki śmiertelne ciężkie szkody

5

zbiorowe wypadki śmiertelne szkody na bardzo dużą skalę na terenie zakładu

6

zbiorowe wypadki śmiertelne szkody na dużą skalę poza terenem zakładu

 

 

Szacowanie prawdopodobieństwa szkód zdarzenia P

Poziom

Charakterystyka

1

bardzo nieprawdopodobne

2

mało prawdopodobne zdarzające się raz na 10 lat

3

doraźne wydarzenia zdarzające się raz w roku

4

dosyć częste wydarzenia zdarzające się raz w miesiącu

5

częste regularne wydarzenia zdarzające się raz w tygodniu

6

duże prawdopodobieństwo wydarzenia

 

Wartościowanie ryzyka metodą PHA - W= S * P

1 – 3 ryzyko małe

4 – 9 ryzyko średnie

10 – 30 ryzyko duże

Przy stopniu szkód 6, a prawdopodobieństwie 1 – 6 ryzyko bardzo duże

 

 



 

 

 

 

 

 

 


Ocena ryzyka zawodowego

Czynnik

Zagrożenie / skutki

Profil.

Prawdopod.

Stopień szkód

Ocena

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czynniki mogące powodować wypadki

Śliskie nawierzchnie - możliwość urazów w wyniku poślizgnięcia, potknięcia i upadku zwłaszcza w sytuacji udzielenia pomocy w nagłych przypadkach

1

2

2

Ś

Igły, ostre narzędzia i krawędzie, stłuczone szkło – możliwość urazów w wyniku ukłucia, przecięcia, przekłucia

2

4

2

Ś

Gorące urządzenia sterylizacyjne, gorące gazy i ciecze - możliwość poparzeń

 

1

2

M

Prąd elektryczny - możliwość porażenia w przypadku wadliwie działającego sprzętu elektrycznego

3

1

3

M

Źle umocowany sprzęt i aparatura medyczna – możliwość urazów nóg, stóp przez spadające przedmioty

 

1

2

M

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin