Hodowla8 - planowanie.doc

(34 KB) Pobierz

Projekt czynności hodowlano-leśnych

 

Nadleśnictwo Suchedniów położone jest w VI Krainie przyrodniczo-leśnej (Kraina Małopolska) w Dzielnicy Gór Świętokrzyskich. Na tym obszarze występują praktycznie wszystkie siedliska nizinne – brak Lł, BMb i LMb a także gro siedlisk wyżynnych i górskich. Pod względem klimatycznym Nadleśnictwo Suchedniów położone jest Makroregionie ekoklimatycznym gór niskich – Gór Świętokrzyskich.

 

Obiekt 1

Oddz. 388f – 6,79 ha

Na siedlisku LMwyż rośnie drzewostan złożony z gatunków liściastych. Drzewostan ten znajduje się w I strefie zagrożenia. Drzewostan ten jest słabej jakości i o zadrzewieniu przerywanym. Wziąwszy to wszystko pod uwagę zaleca się prowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych ograniczając je do usuwania drzew zamierających. Należy również wprowadzać drugie piętro, które w tym przypadku powinno być złożone z Jd i Bk (aby wyprowadzić z niego przyszły drzewostan główny zgodny z siedliskiem). Bk sadzimy wykorzystując lokalne luki, Jd możemy posadzić pod osłoną drzewostanu. Zalecane jest również wprowadzenie gatunków pielęgnujących siedlisko: Lp i Jw. Przygotowanie gleby będzie polegało na ręcznym wykonaniu talerzy. Więźba sadzenia 2 x 2 m , co daje 2500 sadzonek na ha. Gatunki te należy wysadzić w formie kępowej.

 

Obiekt 2

176k – 10,64 ha

Na siedlisku LMwyż rośnie drzewostan w którego składzie dominuje So. Jest to więc skład niedopasowany do siedliska i aby nie doprowadzić do degradacji siedliska należy wzbogacić skład gatunkowy o gatunki liściaste. Drzewostan w wieku 34 lat jest już po przynajmniej 2 nawrotach trzebieży, dlatego po wykonaniu tej planowanej na rok przyszły zaplanowano wprowadzenie II piętra. Potencjalna produkcyjność siedliska jak i wiek drzewostanu I piętra pozwala przypuszczać, że osiągniemy tutaj dobry efekt produkcyjny. Wykonanie trzebieży będzie wiązało się z wyznaczeniem drzew dorodnych, których powinno być ok. 300 sztuk na hektar. Przygotowanie gleby powinno być przeprowadzone jesienią tak aby wiosną można by było wprowadzić II piętro. Podobnie jak w poprzednim obiekcie należy zwrócić uwagę na potrzebę przebudowy drzewostanu, a także pielęgnowanie siedliska. Wprowadzając Jd (potencjalny gatunek główny) a także gatunki takie jak Lp, Jw, powinniśmy spełnić te założenia.

 

Obiekt 3

303i – 6,13 ha

Aby uproduktywnić tę powierzchnię leśną najpierw należy uregulować stosunki wodne na tym terenie, a więc odprowadzić nadmierną ilość wody. Zaplanowano tutaj wykonanie rabatowałków, które pozwolą na obniżenie poziomu wody gruntowej. Rabatowałki wykonane zostaną latem, pługiem z ciągnikiem. Wyorane bruzdy będą przebiegały równolegle co 2.5 m. Głębokość bruzdy 0.5 m co pozwoli na uformowanie po obu stronach rowka wałków na których zostaną wysadzone sadzonki. Planowany skład gat. uprawy to So 80, Brz, Św i inne 20. Sadzenie będzie przeprowadzone wiosną następnego roku.

Pielęgnowanie takiej uprawy będzie polegało  głównie na regulowaniu składu gatunkowego.

 

 

 

Obiekt 4

430h –1,62 ha

Mamy tutaj do czynienia z drzewostanem, który doszedł do wieku rębności. Typ siedliskowy lasu i analiza składu gatunkowego istniejącego drzewostanu pozwala nam na odnowienie naturalne. Zaleca się zastosować rębnię IIId , która pozwoli na zainicjowanie i wyprowadzenie odnowienia Jd z jednoczesnym zwiększeniem jej udziału. Dla Jd należy zastosować cięcia stopniowe, a zwiększenie udziału będzie się odbywało przez sztuczne podsadzenie Jd pod Jś. Natomiast dla Jś i Bk zastosowane zostaną cięcia częściowe. Jeżeli nie udałoby się wyprowadzić naturalnego odnowienia Jś, trzeba będzie wprowadzić go sztucznie. Planowany okres odnowienia dla całego drzewostanu wynosi 40 lat, a docelowy skład gatunkowy to 6Jd 2Bk 2Js. Prace odnowieniowe powinny rozpocząć się w roku przyszłym stworzeniem ośrodków odnowienia Jd. Następne wkroczenie z pracami do drzewostanu planowane jest za 5-6 lat i w zależności od stanu odnowienia należy poszerzać „ośrodki odnowieniowe” lub/i tworzyć nowe.

 

Obiekt 5

133h – 5,82 ha

W tym przypadku  na siedlisku LMw nie powinna występować Brz ale ze względu na jej dobrą jakość jak i na warunki siedliskowe zdecydowano się prowadzić ją dalej. Zalecany zabieg do wykonania to czyszczenia późne o małej intensywności. Następny zabieg z którym tutaj wejdziemy będzie miał już charakter selekcji pozytywnej i będą to już trzebieże.

 

Obiekt 6

261g – 10,30 ha

Drzewostan w wieku 63 lat prowadzony do tej pory prawidłowo- zaleca się wykonanie tutaj TP. Należy wprowadzić dolną warstwę w celu pielęgnacji siedliska. Wprowadzenie podszytu odbędzie się wiosną w rok po wykonaniu trzebieży. Podszyt będzie wprowadzany grupowo z pozostawieniem wolnych pasów szerokości 10 m, więźba sadzenia 2 x 2 m co daje 2500 sadzonek na ha. – skład gatunkowy leszcz., trzmielina, kruszyna, jrz.

Pożądane wydaje się też ograniczenie ilości Św w podroście i zastąpienie go Jd, można tego dokonać w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych – popieranie „stożków” wzrostu jodły. 

 

Obiekt 7

46i – 10,33 ha

Uprawa w wieku 5lat o niewłaściwym składzie gatunkowym. Proponowane tutaj zabiegi to wykonanie czyszczeń wczesnych w kępach Jw, natomiast w Os i Brz przeprowadzone zostaną cięcia polegające na wycięciu placówek w więźbie 1.5 x 1 m, ręczne przygotowanie gleby przez wykonanie talerzy ,a wiosną wysadzenie tam sadzonek Db o symbolu prod. 1/2. Zapotrzebowanie na sadzonki jest oceniane na 45000 sadzonek zdrowych i dobrze wyrośniętych. Dalsze pielęgnowanie polegało będzie na odpowiednim regulowaniu dostępu światła do Db.

 

Obiekt 8

345b – 10,96 ha

Występujący tutaj drzewostan Md jest niedopasowany do warunków siedliskowych i nie może w sposób należyty pielęgnować siedliska . Dlatego po przeprowadzeniu trzebieży o słabej intensywności ponieważ i tak już zwarcie nie jest pełne, należy wprowadzić II piętro. Powinno się ono składać z gatunków które dobrze pielęgnują siedlisko takich jak Lp, Jw w więźbie 2 x 1 m. Przygotowanie gleby w bruzdy pługiem jednoodkładnicowym. W skład II piętra powinny także wejść gatunki takie jak Jd i Bk, które powinny w przyszłości stworzyć drzewostan główny. Należy wprowadzać je w formie kępowej i drobnokępowej, wykorzystując lokalne zróżnicowanie, tzn. głównie warunki świetlne.

 

 

Obiekt 9

218c – 6,47 ha

Drzewostan o składzie niedopasowanym do siedliska. Dlatego prowadząc trzebieże należy popierać nalot Bk który się pojawił na dole na 70 % powierzchni. Przy każdorazowym wchodzeniu z zabiegiem należy zwracać właśnie uwagę na nalot i go popierać. W miejsce wydzielającej się osiki wprowadzamy Md i Lp. Zalecane jest też wprowadzenie Jd.

 

Obiekt 10

91d – 10,99

Drzewostan niezgodny z siedliskiem. Duży udział Św na wilgotnym siedlisku i przy tak dużym zwarciu nie wróży nic dobrego – mała stabilność w momencie wydzielenia się Brz. Dlatego też w nadchodzącej trzebieży należy świerka dość mocno „przeciąć” – około 20% masy. Istniejący  skład gatunkowy wpływa niekorzystnie na siedlisko, dlatego też po wykonaniu zabiegu należy wprowadzić podszyt. Przygotowanie gleby ręcznie w talerze, sadzimy: krusz., jrz, wierzby krzewiaste. 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin