PLANTACJE J.doc

(34 KB) Pobierz

JAN ŚWITAŁA gr. 8

Temat VII/63 : PROJEKT ZAŁOŻENIA UPRAWY PLANTACYJNEJ

                     LUB  PLANTACJI.

 

 

1.      Określenie celu produkcji , nawiązujące do lokalnych uwarunkowań przyrodniczych i gospodarczych .

 

Obecnie istnieje konieczność szukania możliwości szybkiego zwiększania produkcji surowca drzewnego i dlatego oprócz normalnych zespołów leśnych należy przewidzieć odpowiednią liczbę upraw plantacyjnych lub plantacji drzew szybko rosnących . Wynika to ze zwiększającego się zapotrzebowania na surowiec drzewny przy jednoczesnym procesie wyłączania coraz większej liczby drzewostanów zagospodarowanych z produkcji drewna. Za tworzeniem upraw i plantacji przemawia również fakt , że Polska jest krajem o małych zasobach drzewnych . Plantacyjna uprawa leśnych gatunk6w drzew szybko rosnących zapewnia intensywną produkcję drewna w skróconym (20-60 lat) cyklu produkcyjnym, dostosowanym do gatunku i warunków siedliskowych.

Podstawową funkcją upraw plantacyjnych jest dostarczanie znacznych ilości drobno- i średniowymiarowego surowca drzewnego dla przemysłu opartego na fizyko-chemicznym przerobie drewna, a także dla przemysłu tartacznego i łuszczarskiego. Poza tym plantacje mogą pełnić również funkcję regeneracji zdegradowanych i zniekształconych gleb na terenach takich jak: powierzchnie nieleśne przeznaczone do zalesienia (w tym również grunty porolne), grunty porośnięte drzewostanami negatywnymi, powierzchnie leśne trudne do odnowienia - halizny, płazowiny,  przepadłe  uprawy. Dla każdej plantacji powinna być przeprowadzona dokumentacja obejmująca nazwę odmiany pochodzenia , rodzaj materiału sadzeniowego , sposób założenia plantacji , wszystkie zabiegi ochronne i agrotechniczne , nawożenie , terminy formowania i podkrzesywania drzew , cięć rozluźniających i użytkowania rębnego z rejestrowaniem masy pozyskanego drewna .

Znajdujący się na powierzchni 25 ha grunt nieleśny w n-ctwie Grójec na LMśw daje możliwość wykorzystania go pod plantację topolową w celu uzyskania dodatkowej bazy surowcowej dla znajdującego się w pobliżu zakładu celulozowo-papierniczego.

Tp w odróżnieniu od innych gatunków pozwala na uzyskanie produktu oczekiwanego przez człowieka w bardzo krótkim czasie .

Na uwagę zasługuje fakt , że uprawa Tp-owa nie wymaga przekwalifikowania gruntu nieleśnego na grunt leśny .

 

2.      Wybór gatunków , wieku rębności i więźby sadzenia , właściwego dla przyjętego celu produkcji .

 

Teren pod plantację znajduje się w I rejonie uprawy Topoli co pozwala na wprowadzenie topól euramerykańskich oraz balsamicznych .

W tym przypadku będzie zastosowana topola balsamiczna HYBRIDA 275 , daje ona największy przyrost masy .

Produkcyjność plantacji topolowych w warunkach przyrodniczo-gospodarczych Polski  wynika, że uzyskiwanie w 20-letnich  plantacjach topolowych przeciętnego rocznego przyrostu drewna w wysokości od 15 do 25 m3/ha jest u nas całkowicie realne. Spośród znajdujących się w  doborze odmian euroamerykańskich  najlepsze wyniki / ponad 17 m3 / ha

na badanych plantacjach dała topola ”I –214”, której jednak ze względów klimatycznych nie można uprawiać w płn. - wsch.  Polsce natomiast spośród odmian balsamicznych - 'Hybrida-275 (niekiedy nawet powyżej 25 m3 /ha ).

HYBRIDA 275 zostanie wprowadzona w więźbie kwadratowej 5 x 5 m /400 drzew / ha / umożliwiającej uzyskanie grubych  sortymentów i eliminującej cięcia rozluźniające przed 15 rokiem .

 

3.      Wskazówki odnośnie przysposobienia terenu , przygotowania gleby , wyznaczenia miejsc sadzenia , cech materiału sadzeniowego , terminu i techniki sadzenia .

 

Przygotowanie powierzchni pod plantację wymaga wykonania prac wstępnych co najmniej rok przed sadzeniem .

Prace wstępne polegają na uregulowaniu lokalnych stosunków wodnych oraz przysposobieniu terenu który zależny jest od dotychczasowego użytkowania gleby .Teren pod plantację powinien być równy , poziomy o nachyleniu nie przekraczającym 5 %.

Przy przygotowaniu gleby pod plantację dąży się do tego , by była ona biologicznie czynna o dobrej przpuszczalności wodnej , przewiewna , zasobna w tlen i podstawowe pierwiastki (Ca , K ,N ,F ) o odczynie gleby 5,5-7,5 .

Zabiegiem polepszającym warunki glebowe jest wapnowanie . Wykonuje się je przed orką pełną stosując nawozy wapniowe w dawkach określonych na podstawie wyników chemicznej analizy gleby . Wskazane jest używanie nawozów wapniowo-magnezowych  .

Na wapnowanej powierzchni wykonuje się orkę głęboką jednoodkładnicowym pługiem ciągnikowym z przedpłużkiem na głębokość 50-60 cm .Po orce jesiennej pozostawia się glebę w ostrej skibie . Na wiosnę przeprowadza się pełną uprawę gleby : kultywatorowanie , bronowanie .

Po zakończeniu uprawy w czerwcu stosuje się nawożenie zielone w postaci mieszanek roślin motylkowych z niemotylkowymi : łubin biały , wyka , peluszka , facelia .

Pod koniec października mieszankę się przeoruje .

Tp jest gatunkiem bardzo wrażliwym na żyzność gleby , nawet na żyznych siedliskach plantację topoli należy nawozić .

Nawożenie zielone dostarcza dużej ilości próchnicy , azotu i innych składników mineralnych oraz poprawia strukturę gleby, jej właściwości chemiczne i fizyczne. Powoduje również uruchomienie i udostępnienie sadzonkom trudno przyswajalnych składników mineralnych jak potas i fosfor.

Materiał sadzeniowy do zakładania upraw plantacyjnych musi spełniać dwa zasadnicze warunki  mieć odpowiednią wartość genetyczną oraz odznaczać się jakością gwarantującą (przy poprawnym sadzeniu) wysoką, nawet pełną przeżywalnością oraz równomiernym i szybkim wzrostem po posadzeniu.

Do zakładania plantacji drzew leśnych należy używać wyłącznie wyrośniętych kilkuletnich sadzonek z reguły w formie naturalnej, o dobrej zdrowotności i żywotności oraz pierwszorzędnej jakości (I klasa według norm na materiał sadzeniowy), charakteryzujących się właściwą proporcją między częściami nadziemnymi a systemem korzeniowym.

Sadzenie wyrośniętego materiału powinno byt wykonane bardzo starannie w jamki odpowiadające wielkością systemowi korzeniowemu. Sadzonki sadzi się zwykle w dobrze spulchnioną glebę. Najodpowiedniejszym terminem dla sadzenia sadzonek Tp jest wiosna.

 

4.      Zalecane dla danego siedliska , gatunku i celu produkcji zabiegi agromelioracyjne oraz pielęgnacja drzewek (z harmonogramem czynności dla pierwszego 5-lecia) .

 

Pielęgnowanie gleby na plantacjach obejmuje kompleks zabiegów agrotechnicznych, których celem jest regulowanie i poprawa właściwości fizycznych, chemicznych oraz biologicznych gleb, niszczenie chwastów, a przez to lepsze zaopatrzenie drzew w składniki pokarmowe oraz wodę.

Harmonogram czynności na pierwsze 5-lecie:

Zasadą jest prowadzenie przez kilka pierwszych lat pielęgnacji gleby w międzyrzędach.

Można zastosować następujący sposób uprawy gleby : czarny ugór .Polega na obróbce gleby od wiosny (orka płytka) do końca lipca w celu niedopuszczenia do rozwoju chwastów i zaskorupienia się jej .

Zabiegi pielęgnacyjne wykonuje się przy użyciu : brony , kultywatora ,glebogryzarki ,brony talerzowej .Dla Tp balsamicznych stosuje się 2-3 letni okres czarnego ugoru .

Pielęgnowanie drzew rozpoczyna się po wysadzeniu ich w plantacji .

W pierwszym roku przeprowadza się kontrolę stanu wysadzonych drzewek , przy której usuwa się uszkodzone pędy i smaruje środkami zabezpieczającymi je. Podobnie postępujemy w następnych latach .

W drugim roku formuje się przewodnik usuwając dwójki , pędy konkurencyjne i inne nieprawidłowości wzrostu .

Po 4 roku podkrzesuje się do wysokości 1 m. Od 5-10 roku zaleca się podkrzesywanie co 2 lata .

2

Zgłoś jeśli naruszono regulamin