biolkom ex odp.doc

(83 KB) Pobierz

Gr I

 

Białko RB („wrota cyklu komórkowego”) działa w fazie G1 cyklu komórkowego. Jego fosforylacja INAKTYWUJE białko i pozwala wejść komórce do cyklu . Białko RB zwiększa kondensacje chromatyny i przez to hamuje transkrypcję.

 

Kanalik zbiorczy i dalszy- organelle –ktoś zrobił  w opracowaniu wyładów

 

Mikrotubul brak w śr. cz. wrzeciona - W zależności od występowania bądź braku centriol wyróżnia się wrzeciona podziałowe: astralne - organizujące się z udziałem centriol, oraz bezastralne (anastralne) - pozbawione centriol.

 

Sekrecja endosomowo-lizosomalna – nie wiem L

 

Transport wsteczny: AG-RER bierze w nim udział płaszcz koatomerowy (durna nazwa) COPI

 

Kiedy wydzielany jest płytkowy czynnik wzrostu (PDGF) – uszkodzenie tkanek.

 

Polisom – za dużo chromosomów oj chyba nie. Wiki - Zespół rybosomów związanych z jedną cząsteczką mRNA i prowadzących jej translację, czyli syntezę białek.  Polisomy mogą występować w postaci pojedynczych ziarenek w cytoplazmie, bądź systemu rybosomów przyczepionych do błon siateczki śródplazmatycznej szorstkiej (ER-g).

 

Endosomy, Lizosomy – pompy wodorowe

 

Mapa topograficzna

 

GrII

 

Egzocytoza - proces uwalniania metabolitów powstających wewnątrz komórki (np. hormonów, neurotransmiterów, enzymów), ale także i produktów ubocznych metabolizmu i wydalin do przestrzeni pozakomórkowej. Proces ten zachodzi na drodze fuzji pęcherzyków transportujących metabolity z błoną komórkową od wewnątrz, co skutkuje wyrzuceniem ich zawartości do środowiska pozakomórkowego. Za przebieg tego procesu oraz za wyznaczanie miejsc egzocytozy odpowiedzialne są kompleksy egzocystu – tyle wiki

 

Białko p53 – jest czynnikiem transkrypcji, które zostaje aktywowane po wpływem czynników stresujących jak np. uszkodzenie DNA. Aktywowane – hamuje komórki w fazie G1, pozwalając na naprawę DNA,a gdy jest to niemożliwe rozpoczyna w nich apoptozę.

 

MITOCHONDRIA

 

Mitochondria Nitkowate – blaszkowate grzebienie i ciemna matrix mitochondrialna- miocyty serca, w mozgu,kom. nerwowe i niektóre kom. tk. glejowej (kom. Schwana i oligodendrocyty), kom. : nabłonkowe. Taka budowa świadczy o wysokim poziomie fosforylacji oksydacujnej.  

 

Konfiguracja ortodoksyjna – stan spoczynkowy tych organelli. Kom. starzejące się i niezróżnicowane, niektóre nowotworowe. Niewielka liczba grzebieni i niska gęstość matrix.

 

W plemnikach – wydłużone, zakrzywione liczne grzebienie, które są ciasno upakowane w obrębie matrix. Łączą się ze sobą końcami i okręcają się wokół osi witki plemnika tworząc spiralę mitochondrialną.

 

w hepatocytach – ziarniste. Nie wiem, ale ziarnistości w mit. Mogą występować przy ich hipertrofii np.. w martwicy wątroby u alkoholików – Kawiak.

 

tubularne (cewkowate) - kora nadnerczy, Leydiga, pęcherzyka jajnikowego, ciałka żółtego

 

Białko cAMP -  organiczny związek chemiczny z grupy nukleotydów, cykliczna pochodna adenozyno-5'-monofosforanu (cykliczny diester kwasu fosforowego). Bierze udział w wielu reakcjach biochemicznych jako element transdukcji sygnału.

Cząsteczka ta jest wykorzystywana przez komórki jako jeden z tzw. 'drugich przekaźników' (second messengers). Pobudzenie niektórych receptorów błonowych komórek prowadzi do uruchomienia enzymu zwanego cyklazą adenylową, który wytwarza cząsteczki cAMP z ATP. Cząsteczki cAMP łączą się z różnymi białkami komórki i wpływają na wiele różnych procesów życiowych oraz na aktywność różnych genów. wiki

 

Cechy wewnętrznej blony jądra - Otoczka jądrowa składa się z dwóch błon, zewnętrznej i wewnętrznej, oddzielonych od siebie zwykle o 20 – 40 nm, niekiedy jednak stykających się ze sobą[5]. Otacza ona jądro i oddziela materiał genetyczny komórki od cytoplazmy[5], pełniąc rolę bariery, chroniącej wnętrze jądra przed swobodnym przedostawaniem się makromolekuł między nukleoplazmą a cytoplazmą[6]. Zewnętrzna warstwa otoczki łączy się z błoną siateczki śródplazmatycznej szorstkiej i jest podobnie jak ona pokryta rybosomami. Przestrzeń pomiędzy błonami jest nazywana przestrzenią okołojądrową i łączy się z kanałem szorstkiej siateczki śródplazmatycznej. Pory jądrowe to miejsca, w których błony otoczki jądrowej łączą się ze sobą, tworząc kanały. . Nie wiem. Chyba nie do końca o to chodziło.

 

 

Rodzaj kinaz: Tyrozynowa, AMP, MAPERK, serynowo- treoninowe, zależne od cyklin, zależne od kinin.

 

 

Wydłużone mitochondria w bliższym kanaliku nerkowym

 

Na czym zaczepione są proteasomy -  na centrioli

 

co to jest glikokaliks  węglowodanowa warstwa pokrywająca powierzchnię komórek zwierzęcych, tzw. słodka łupina, wchodząca w skład błon komórkowych. 

 

Pytanie o siateczkę szorstka: - zasadochłonna – dna - wklęsła – wypukła

 

Otwarte: 5 funkcji błony komórkowej:

 

§                      chronią komórki przed działaniem czynników fizycznych i chemicznych, a także przed wnikaniem obcych organizmów, w szczególności chorobotwórczych,

§                      regulują transport wybranych substancji z i do komórki,

§                      reagują na bodźce chemiczne, termiczne i mechaniczne,

§                      pełnią także funkcje enzymatyczne, katalizując różne reakcje metaboliczne,

§                      utrzymują równowagę między ciśnieniem osmotycznym wewnątrz i na zewnątrz komórki.

 

 

GrIII

 

Kinetochor w centrosomie. Kinetochor  białkowa struktura na centromerze chromosomu, do której przyczepiają się włókna wrzeciona kariokinetycznego w trakcie podziału komórki.

 

 

Kalmodulina – wapń

 

Co reguluje informację mitochondrialną. Chodzi chyba o DNA mitochondrialne,ale ja nie mam pojęcia co to reguluje L

 

 

co uruchamia cAMPpodjednostka α białka G pobudza wydzielanie cAMP

 

płytki desmosomalne(?) budują desmosom od strony cytoplazmy

 

co warunkuje grupy krwi w erytrocytach (glikoproteiny)

 

co znajduje się pod cytoplazmą w jakiejś tam komórce (nic)

 

białko G – wikipedia łądnie napisała

 

dotyczylo funkcji AG i cos z jaderkami.

 
MAPERK – kinazy,które są aktywowane przez białka RAS i in. Np. białko G. Pobudzają syntezę nukleotydów, aktywują czynniki transkrypcyjne, rozpoczynając transkrypcję,rozluźniają strukturę chromatyny, pobudzają translacje.

 

o uwalnianie wapnia z siateczki śródplazmatycznej - ee?

 

jakim typem połączenia jest połączenie zwierające. Łączą ze sobą komórki błoną podstawną. Obwódki lub pasma zwieraące, desmosomy i półdesmosomy i przyczepy ogniskowe.


 

geny supresorowe - gen działający hamująco na procesy proliferacji komórkowej (geny bramkowe), bądź stabilizująco na procesy utrzymujące stabilność genetyczną komórki (geny opiekuńcze).  Klasycznymi supresorami nowotworowymi są RB1 (białko retinoblastomy) oraz P53.

jaki transport

egzogenny ciągły 


Co trawi białka antygenowe (???) i jakieś tam jeszcze. a) hydrolazy, b)lizosomy c) peroksysomy, d) (?) 
to nie był cAMP tylko cGMP (1 pytanie), pytanie o cAMP dotyczyło czegoś innego, ale za cholerę nie pamiętam czego. 
o aktywację, a odpowiedź brzmiała: kinaza A, na 100% poprawna. 

gdzie występuje siateczka sarkoplazmatyczna – ER komórek mięśniowych 
coś w odp. o różnych rodzajach kinaz 
oczywiście o kanaliku bliższym nefronu, rozłożenie organelli

 

mikrokosmki co je buduje - filamenty aktynowe z ABP (actin binding proteins), biegnące do podpowierzchniowej cytoplazmy komórki, gdzie się kończą w siateczce granicznej. Kompleksy aktyny i miozyny umożliwiają niewielkie ruchy mikrokosmków, usprawniające proces trawienia i wchłaniania pokarmu. Filamenty aktynowe połączone są białkami łączącymi takimi jak wilina i fimbryna. W skład wnętrza mikrokosmka wchodzi również białko kalmodulina oraz miozyna I, która uczestniczy w bardzo nieznacznych ruchach mikrokosmków.

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin