Analiza Swot i Tows.doc

(63 KB) Pobierz

Praca pochodzi z serwisu www.e-sciagi.pl

Analiza TOWS/SWOT

 

Analiza TOWS/SWOT jest kolejną po analizie SWOT metodą oceniania pozycji organizacji w otoczeniu konkurencyjnym.  Jest ona rozwinięciem analizy SWOT, która w sposób bardzo ogólny pomaga menedżerom w ustaleniu słabych i silnych stron organizacji oraz szans i zagrożeń  występujących w jej otoczeniu oraz w sformułowaniu ogólnych strategii.

Analiza TOWS/SWOT łączy dwa podejścia do ustalania strategii organizacji : „od wewnątrz do zewnątrz”(SWOT)  i „z zewnątrz do wewnątrz”(TOWS), bada zależności między czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi oraz oferuje cztery normatywne strategie działania:

 

 

OTOCZENIE

SZANSE (max)

ZAGROŻENIA(min)

 

Mocne strony(max)

 

Strategia agresywna

 

Strategia konserwatywna

 

Słabe strony (min)

 

Strategia konkurencyjna

 

Strategia defensywna

              K. Obłój, ,,Strategia organizacji”, PWE Warszawa 1999

 

Analiza TOWS kładzie nacisk na rozpatrywanie strategii działania poprzez identyfikację szans i zagrożeń oraz dopasowanie do nich słabych i mocnych stron organizacji. W analizie SWOT jest odwrotnie.

Działanie według poszczególnych strategii wyraża się nastepująco:

 

Dla strategii agresywnej (maxi-maxi) proponuje się maksymalne wykorzystanie zależności pomiędzy silnymi stronami organizacji i szansami jakie daje otoczenie, czyli wykorzystanie szansy poprzez silne strony. Jest to strategia silnej ekspansji i zdywersyfikowanego rozwoju. Przedsiębiorstwo działające według tej strategii powinno aktywnie wykorzystywać pojawiające się szanse, wzmacniać swoją pozycję na rynku, przejmować inne organizacje o tym samym profilu i wreszcie koncentrować zasoby na konkurencyjnych produktach.

              Strategia konserwatywna (maxi-mini) polega na wykorzystywaniu potencjału i silnych stron organizacji do zminimalizowania zagrożeń płynących z otoczenia. Działaniami takimi mogą być np.: selekcja produktów, segmentacja rynku, redukcja kosztów, ulepszanie produktów konkurencyjnych, rozwój rynków i produktów, zdobywanie nowych rynków.

              Istotą strategii konkurencyjnej (mini-maxi) jest eliminowanie słabych stron organizacji oraz budowanie jej konkurencyjnej siły poprzez maksymalne wykorzystanie nadarzających się szans. Działania składające się na tą strategię to między innymi : powiększanie zasobów finansowych, powiększanie zasobów handlowych, ulepszanie linii produktów, zwiększanie produktywności, redukcja kosztów, wprowadzanie usprawnień do organizacji, inwestowanie  w utrzymanie przewagi konkurencyjnej, powiększanie już istniejącej lub stworzenie nowej, potrzebnej do dorównania konkurentom.

              Ostatnia strategia, defensywna (mini-mini) polega głównie na zapewnieniu firmie przetrwania i zminimalizowania zagrożeń i występujących wewnątrz firmy słabości. Strategia ta powinna doprowadzić w skrajnych przypadkach do wyciągnięcia maksymalnych korzyści przed likwidacją firmy. Działania związane z tą strategią to między innymi : redukcja kosztów, zmniejszanie zdolności produkcyjnych, zatrzymanie procesu inwestowania czy zwolnienia pracowników.

 

              Metoda analizy TOWS/SWOT składa się z następujących czynności:

1)   Zdefiniowanie listy szans, zagrożeń, silnych i słabych stron organizacji.

2)   Przypisanie poszczególnym szansom, zagrożeniom, silnym i słabym stronom wag określających ich istotność i wpływ na możliwości rozwoju organizacji. Wagi te mogą być określone poprzez różne metody heurystyczne, takie jak np. burza mózgów, przeprowadzone na stopniu kierowniczym.

3)   Równoległe, czyli „z zewnątrz do wewnątrz” i „od wewnątrz na zewnątrz” badanie relacji zachodzących między silnymi i słabymi stronami a szansami i zagrożeniami, przy czym:

·         w analizie TOWS (“z zewnątrz do wewnątrz”) posługujemy się następującym zbiorem pytań : Czy dane zagrożenia osłabią kolejne siły? Czy dane szanse spotęgują zidentyfikowane siły? Czy dane zagrożenia spotęgują występujące słabości? Czy dane szanse pozwolą przezwyciężyć istniejące słabości?

·         w analizie SWOT (“od wewnątrz do zewnątrz”) posługujemy się następującym zbiorem pytań:  Czy zidentyfikowane siły pozwolą wykorzytać nadażające się okazje ? Czy zidentyfikowane słabości nie pozwolą na “złapanie” nadarzających się szans? Czy zidentyfikowane siły pozwolą na przezwyciężenie mogących wystąpić zagrożeń? Czy zidentyfikowane słabości wzmocnią siłę oddziaływania mogących wystąpić zagrożeń ?

Dla każdego z tych ośmiu pytań budujemy odpowiedną tablicę, za pomocą której badamy relacje zachodzące odpowiednio między -  dla analizy TOWS – poszczególnymi zagrożeniami i siłami, szansami i siłami, zagrożeniami i słabościami, szansami i słabościami, - dla analizy SWOT – poszczególnymi siłami i szansami, słabościami i szansami, siłami i zagrożeniami, słabościami i zagrożeniami.

              Jeżeli stwierdzimy występowanie relacji między rozpatrywaną parą zdefiniowanych w etapie pierwszym elementów  (odpowiedź twierdząca na postawione pytanie) to w tabeli na przecięciu wiersza i kolumny wstawiamy cyfrę “1”. W przypadku braku powiązań między rozpatrywaną parą elementów wstawiamy cyfrę “0”.

Po zdefiniowaniu relacji zachodzących między poszczególnymi elementami sumujemy w kolumnach i wierszach liczbę interakcji, a następnie otrzymany wynik mnożymy przez wagę określającą istotność każdego z czynników. Dodatkowo na podstawie uzyskanych iloczynów możemy każdemu z czynników przypisać rangę mówiącą nam o tym, które z czynników wpływających będą miały relatywnie największą siłę oddziaływania (kolejność rang wpisywanych w kolumnach) oraz które z czynników będą najbardziej podatne na ich ewentualny wpływ (kolejność rang wpisywanych w wierszach).

 

Słabości\Zagrożenia

Możliwość wejścia konkurencji

Niestabilny system podatkowy

Waga

Liczba interakcji

Iloczyn wag i interakcji

Niski udział w rynku

1

1

0,7

2

1,4

Duże koszty stałe

0

1

0,3

1

0,3

Waga

0,8

0,2

 

 

 

Liczba interakcji

1

2

 

 

 

Iloczyn wag i interakcji

0,8

0,4

 

 

 

                                                                                                  Źródło własne

Suma interakcji = 6

Suma iloczynów = 2,9

 

Na zakończenie tego etapu dokonujemy zsumowania wszystkich stwierdzonych interakcji oraz iloczynów liczby interakcji i wag. Uzyskane wyniki są następnie wpisywane do zestawienia zbiorczego, które może wyglądać tak :

 

 
Rozpatrywana

Kombinacja

wyniki z analizy

TOWS

wyniki z analizy

SWOT

zestawienie zbiorcze TOWS/SWOT

suma interakcji

suma iloczynów

suma interakcji

suma iloczynów

suma interakcji

suma iloczynów

Szanse/Słabości

 

 

 

 

 

 

Zagrożenia/słabości

6

2,9

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin