BŁĘDY WYCHOWAWCZE.doc

(24 KB) Pobierz

Błędy wychowawcze:

 

1.      Muszę być dobry we wszystkim – bardzo subtelna jest granica między motywowaniem dzieci do tego, by starały się robić jak najlepiej to, czego się podejmują, a zaszczepieniem błędnego przekonania, że muszą być we wszystkim najlepsze. Poparcie dla wysiłków dziecka, a nie dla jego stopnia jego osiągnięć, zwiększy samoocenę i motywację do podejmowania wysiłków w przyszłości.

2.      Znaczę tyle, co moje osiągnięcia – Dzieci, które są otaczane przez rodziców bezwarunkową miłości, bezpieczniej się czują i ich samoocena jest wyższa. Stają się bardziej i pewne własnej wartości i częściej zaczynają polegać na swoich wewnętrznych możliwościach. Charakteryzują się większą pewnością siebie, beztroską i dużą odpornością na stres. Są one bardziej otwarte, spokojne, poukładane wewnętrznie i chętniej podejmują nowe wyzwania. Dzieci, które czują, że miłość rodzicielska uwarunkowana jest konkretnym zachowaniem, są niepewne i uzależnione od aprobaty zewnętrznej. Poleganie na zewnętrznych źródłach własnej wartości powoduje, że dzieci stają się wrażliwsze na krytykę otoczenia. W dorosłym życiu poszukują obsesyjnie aprobaty poprzez rozwój kariery zawodowej lub częste zmiany w relacjach z innymi. Wydaje im się, że nigdy nie są wystarczająco dobrzy.

3.      Negatywne uczucia są złe – Naszym celem powinno być uzmysłowienie dzieciom, że mają prawo do swoich uczuć, a silne emocje są zupełnie normalne. Może być wiele odpowiednich i nieodpowiednich sposobów wyrażania tych emocji, ale samo doświadczanie ich jest naturalne i zdrowe. Im bardziej nasz dzieci żyją w zgodzie ze swoimi uczuciami, tym bardziej są otwarte i szczodre w przyszłych związkach z innymi ludźmi.

4.      Wszyscy muszą mnie lubić Nie da się uniknąć konfliktów oraz, że chociaż należy wysłuchać odmiennych punktów widzenia, równocześnie trzeba obstawiać przy swoim, jeśli jest się przekonanym o swojej racji.

5.      Popełnianie błędów lub proszenie o pomoc jest złe – Jeśli w domu utrzymuje się wspierającą atmosferę, dzieci najprawdopodobniej wyniosą z niego pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa. Błędne przekonania to przekazywane dzieciom szkodliwe komunikaty, które mogą okazać się negatywne i destrukcyjne w dorosłym życiu. 

6.      Wszystkie dzieci chcą skupiać na sobie uwagę. – Dzieci nie lubią być ignorowane, dlatego często zwracają uwagę innych poprzez złe zachowanie. Wszystkie dzieci wymagają uwagi, ale zauważaj przede wszystkim dobre, a nie złe zachowania. Chwal konkretne zachowania, które możesz nagradzać, zamiast stosować ogólnych pochwał Chwal każdy mały kroczek dziecka ku pożądanemu zachowaniu. Czasami trzeba nagradzać brak złego zachowania.

7.       

Zgłoś jeśli naruszono regulamin