salatka.doc

(75 KB) Pobierz
Konspekt pracy z dziećmi z dnia 4

 

 

Temat zajęć: ”Jesienna sałatka zdrowia doda”- sporządzenie sałatki
z owoców i warzyw-praca w grupach

 

 

Prowadzenie i opracowanie: mgr Beata Siwicka

Grupa: 4, 5-latki

 

Cele ogólne:

 

·  Rozróżnianie i nazywanie popularnych warzyw i owoców.

·  Uświadamianie dzieciom znaczenia spożywania owoców i warzyw,

·  Zachęcanie do ich częstego konsumowania.

·  Wyrabianie zmysłu węchu, smaku i dotyku.

·  Nauka bezpiecznego posługiwania się małym lub zaokrąglonym nożykiem.

·  Kształtowanie wrażliwości estetycznej (dekoracja sałatki według własnego pomysłu).

·  Wyrabianie umiejętności pracy w grupie.

·  Kształtowanie postawy prozdrowotnej.

·  Zaangażowanie rodziców na rzecz przedszkola: odzew ze strony rodziców na propozycje przyniesienia przez dzieci owoców i warzyw potrzebnych do sporządzenia sałatki oraz pomoc przy zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa w czasie krojenia produktów.

 

Cele operacyjne:
 

Dziecko:

            -wie co i dlaczego należy jeść aby być zdrowym

            -rozpoznaje i nazywa warzywa i owoce krajowe i egzotyczne:

             ziemniak, papryka, pomidor, marchewka, sałata, groszek zielony, kukurydza ,jabłko,
             śliwka, ananas, pomarańcza, mandarynka, banan,

            -wie, jak wygląda zapis słowa :sałatka, warzywa, owoce,

            -zna właściwości dotykowe, zapachowe, smakowe i kolorystyczne wybranych warzyw 
              i owoców,

            -pamięta o czynnościach higienicznych (mycie rąk i nałożenie chusteczki na włosy)
             przed przystąpieniem do pracy,

            -uczy się bezpiecznego posługiwania nożem - kroi warzywa i owoce,

            -nabywa umiejętności współpracy w grupie,

            -rozwija pomysłowość w czasie dekorowania sałatki według własnego pomysłu,

            -wie, że należy uporządkować swoje miejsce pracy po zakończeniu przygotowywania
             sałatki,

            -potrafi zaprezentować rodzicom efekty własnej pracy,

            -reaguje  na przerwę w muzyce,

            -okazuje emocje,

 

 

Metody:

 

·  słowna: rozmowa

·  oglądowa: obserwacji i pokazu

·  czynna: zadań stawianych dziecku i samodzielnych doświadczeń,

 

 


Pomoce:

 

·  owoce i warzywa

·  nożyki z zaokrąglonymi końcami

·  widelczyki (do degustacji)

·  łyżki do mieszania i nakładania sałatki

·  miseczki, talerzyki, deseczki, podkładki

·  naczynia jednorazowe

·  serwetki, ściereczki, chusteczki na głowę, fartuszki

·  emblematy na szyje z napisami (5latki) lub  obrazkami (4latki)

·  napisy rozmieszczone w sali

·  płyta CD z piosenkami o warzywach i owocach

 

 

Przebieg zajęć:

 

1.Przywitanie dzieci  wierszykiem Joanny Papuzińskiej „Sałatka”; nalepienie każdemu dziecku owocu lub warzywa wyciętego z papieru samoprzylepnego - z napisem: sałatka, owoce lub warzywa.

 


Już się jesień rozminęła z latem.

Przyszła pora na kolacje pstrokate.

Synowie i córki!

Siekajcie ogórki,

selery i pory, marchew, pomidory

w drobniusieńką kratkę.

Zrobimy sałatkę!

 

2.”Zaczarowany woreczek Pani Jesieni”- zagadki, dziecko po dotyku, zapachu lub smaku,
z zawiązanymi oczami stara się odgadnąć nazwę warzywa lub owocu, które wyciągnęło
z woreczka.

 

3.Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa z elementem tańca ”Urodziny marchewki”.

 

Dzieci tańczą w sposób dowolny solo lub w parach do piosenki „Urodziny marchewki” i na wcześniej ustalony sygnał - przerwę w muzyce, mają za zadanie stanąć przy rozmieszczonym gdzieś w sali takim samym napisie lub obrazku owocu lub warzywa, które mają nalepione na ubranie.

 

4.Nałożenie chusteczek, fartuszków, umycie rąk.

 

5.Zademonstrowanie przez nauczycielkę sposobu posługiwania się nożykiem i sposobu krojenia warzyw i owoców.

 

6.Krojenie warzyw i owoców przez dzieci ,wrzucanie do miseczek, komponowanie składników w grupach według własnego uznania.

 

7.Dekorowanie sałatek według pomysłów własnych dzieci.

 

8.Uporządkowanie swoich miejsc pracy i mycie rąk.

 

7.Nakładanie sałatek na talerzyki. Konsumpcja.

 

8.”Jesienna dyskoteka” - tańce swobodne przy muzyce i piosenkach o tematyce jesiennej.

 

9.Przygotowanie porcji sałatek dla rodziców, udekorowanie stolika.

 

10.Częstowanie rodziców przychodzących po dzieci do przedszkola.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin