Scenariusz i regulamin.doc

(43 KB) Pobierz
Autor:truskawka napisał "W scenariuszu przedstawiono cele, zadania i przebieg międzyklasowego turnieju wiedzy przyrodniczo - e

TURNIEJ WIEDZY PRZYRODNICZO – EKOLOGICZNEJ

 

Scenariusz turnieju wiedzy przyrodniczo – ekologicznej pt. „Żyj z przyrodą w zgodzie”
 


Cel ogólny:

Utrwalenie i pogłębienie wiedzy w zakresie wiadomości związanych z ochroną środowiska naturalnego i jego mieszkańców. Twórczy wysiłek umysłowy.

 

Cele szczegółowe:

·         Uczeń posługuje się posiadaną wiedzą z zakresu ochrony środowiska naturalnego.

·         Uczeń odróżnia pozytywne zachowania od negatywnych dotyczących środowiska naturalnego.

·         Uczeń odbiera rywalizację jako bodziec motywujący do pełniejszego wykorzystania posiadanej wiedzy.

·         Uczeń jest odpowiedzialny za zadania wykonane w grupie.

Pomoce dydaktyczne:

·         Zagadki przyrodnicze

·         Zestaw pytań do testu wyboru

·         Kartoniki z literami A, B, C dla każdej drużyny

·         Ilustracje zwierząt chronionych

·         Czyste kartki i pisaki

·         Minutnik

Regulamin konkursu:

1.     W konkursie biorą udział 4 – osobowe drużyny z klas III – VI.

2.     Konkurs prowadzony będzie w 7 rundach:

o        I runda – zagadki przyrodnicze

o        II runda – piosenka

o        III runda – zestaw pytań

o        IV runda – przysłowia i powiedzenia

o        V runda – rozpoznawanie zwierząt na ilustracjach

o        VI runda – pantomima

o        VII runda – słowotwórstwo

3.     Konkurs wygrywa ta drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów.

 

Przebieg turnieju:

Drużyny z poszczególnych klas zajmują miejsca przy oddzielnych stolikach. Prowadzący przedstawia poszczególne zadania, na których wykonanie grupy mają określony czas. Po upływie tego czasu, jury, czuwające nad przebiegiem turnieju, ocenia poprawność wykonania zadania i przyznaje punkty. Punkty zapisywane są w tabeli punktacji.

Runda I – zagadki:

Każda drużyna odpowiada na 2 wylosowane wcześniej zagadki. Zagadki czytane są głośno przez przedstawicieli poszczególnych drużyn. Za poprawną odpowiedź drużyna otrzymuje 1 punkt. Łącznie w pierwszej rundzie można uzyskać 2 punkty.

Teksty zagadek:

1.     Żyje w stadach zwanych watahami. (wilk, dzik)

2.     To kociak tylko wielki. Na uszach ma pędzelki. (ryś)

3.     Kitę ma lepszą niż ogon koński, wybiera zawsze najlepsze kąski. (lis)

4.     Nie zwierz, a wyje też. (wiatr)

5.     Czy można znaleźć gniazdo nietoperza? (nie, jest to ssak)

6.     Czyje pisklęta nie znają nigdy swojej matki? (kukułki)

7.     Ile bizonów żyje w Puszczy Białowieskiej? (żaden, bizony żyją w Ameryce Północnej)

8.     Co oznacza skrót LOP? (Liga Ochrony Przyrody)

9.     Kiedy obchodzony jest Dzień Ziemi? (22 kwietnia)

10. Rośnie w lesie, lecz jajek nie niesie. (kurka)

11. Kolczasty zwierzaczek z igieł ma kubraczek.
Latem dreptał po borze, teraz śpi w leśnej norze (jeż)

12. Smacznie śpi w gawrze w czasie białej zimy.
My go nie zbudzimy, bo się go boimy. (niedźwiedź)

13. Mieszka wśród lasu, orzeszki zjada, w dziupli na zimę
zapasy składa. (wiewiórka)

14. Ma w swej koronie, chyba dla igraszki,
przedziwne nasiona, skrzydlate jak ptaszki (klon)

15. Kiedy kolczasta łupinka pęknie,
W brązowej skórce jest mu najpiękniej (kasztan)

16. Wiemy doskonale co to za korale. Lecą do nich
wróble, szpaki na obiad nie byle jaki. (jarzębina)

17. Lubi jagody i żołędzie, więc sadełko sobie przędzie
W czasie zimowej pory chowa się do swej nory.
Jego czarno-biała głowa w lesie dobrze się chowa. (borsuk)

18. Co za zwierz po lesie chodzi i rudą kitą liście zamiata?
Gdy noc ciemna zapada cichutko do kurników się skrada. (lis)

19. Gdzie spokojne są strumyki ścinam drzewa i patyki
Robię tamy, wodę zbieram, w piękne futro się ubieram. (bóbr)

20. Jestem zgrabna i płochliwa. Jadam trawkę, liście zrywam.
Sierść mam płową, łatkę białą, a poroże raczej małe.
Jestem zwinna jak panienka. Kto ja jestem? (sarenka)

21. Ryję ziemię mymi kłami - nazywają je szablami.
Dzieci mam w prześliczne paski. Bardzo kocham te bobaski. (dzik)

22. Jestem zawsze bardzo głodny, mam wilczy apetyt.
Złą sławą wśród ludzi cieszę się niestety.
Smutno mi, że nawet w bajkach nie lubi mnie nikt
A ja jestem przodkiem pieska. Nazywam się .... (wilk)

23. Idę sobie leśną drogą
Czasem gniewnie tupnę nogą
Kolce mam i wzdłuż i wszerz
Kto ja jestem? Właśnie ..... (jeż)

  1. Z drzewa na drzewo bez kłopotu skaczę
    Zbieram orzeszki , kiedy je zobaczę
    Jestem dumna z kity, co ją rudą noszę (wiewiórka)
     

 

Runda II:

Każda drużyna ma za zadanie zaśpiewać fragment piosenki mówiącej o przyrodzie. W tej rundzie drużyny mogą uzyskać od 0 do 3 punktów.

Runda III:

Wszystkie drużyny słuchają głośno czytanych pytań i 3 proponowanych odpowiedzi. Zadaniem uczniów jest wybór właściwej odpowiedzi i podniesienie kartonika z literą A, B lub C. Za każdą prawidłową odpowiedź drużyna otrzymuje 1 punkt. Łącznie w tej rundzie można uzyskać 10 punktów.

Zestaw pytań:

1. Ekologia to nauka o :
A) zjawiskach występujących w kosmosie
B) budowie ciała ludzkiego
C) zwierzętach i roślinach, oraz zależnościach występujących między nimi
2. Co to jest smog?
A) zwierzę ziejące ogniem
B) unosząca się nad miastem ciemna chmura dymu i spalin
C) miła maskotka
3. Co zrobisz, gdy podczas wycieczki w góry znajdziesz zerwaną roślinę chronioną, np. szarotkę?
A) obejrzysz ją i wyrzucisz
B) zaniesiesz do zbiorów kółka przyrodniczego w szkole
C) przejdziesz obojętnie
4. Spotykasz na terenie parku narodowego turystę zrywającego kwiaty. Co robisz?
A) grzecznie prosisz, żeby tego nie robił
B) robisz awanturę i wyrzucasz go z lasu
C) pomagasz mu zrywać, aby nikt nie widział
5. Kolega chce zajrzeć do budki ptasiej:
A) pożyczasz mu drabinę
B) pozwalasz na krótkie zaglądnięcie
C) tłumaczysz, że nie wolno, bo może wypłoszyć ptaki
6. Z wycieczki przyniesiesz następujące pamiątki przyrodnicze:
A) żywe okazy, rzadko spotykane rośliny, jaja ptasie
B) pióra ptaków, puste skorupki ślimaków, opadłe liście
C) nic nie przyniesiesz
7. Na wycieczce zobaczyłeś pięknie kwitnące, rzadko spotykane rośliny, których nie znasz. Co z nimi zrobisz?
A) zerwiesz je wszystkie na bukiet dla mamy
B) zerwiesz kilka roślin do zielnika
C) dobrze je obejrzysz i sprawdzisz w atlasie jaka to roślina
8. Na trawniki spadł śnieg. Stwierdziłeś, że:
A) można po nich chodzić, bo śnieg je chroni
B) chodzisz tylko czasami, gdy się spieszysz
C) chodzisz zawsze wyznaczonymi ścieżkami
9. Wybrałeś się na grzybobranie. W lesie spotkałeś dużo niejadalnych grzybów:
A) oglądałeś je, nie niszcząc i nie dotykając
B) zebrałeś je do kosza razem z jadalnymi
C) wszystkie zniszczyłeś, bo są trujące
10. Znalazłeś gniazdo ptaka, a w nim jaja. Jak postąpisz?
A) obejrzysz jaja i położysz je z powrotem
B) przeniesiesz całe gniazdo w bezpieczne miejsce
C) nie zaglądasz do niego i nie będziesz opowiadał o nim innym, by go nie zniszczyli

 

 

Runda IV:

Każda drużyna w ciągu 2 minut wypisuje na kartkach znane przysłowia i powiedzenia w których występują zwierzęta. Za każde powiedzenie zespół otrzymuje po 1 punkcie. Maksymalna ilość punktów uzależniona jest od liczby wypisanych powiedzeń.

Runda V:

Wszystkie drużyny rozpoznają prezentowane na ilustracjach zwierzęta chronione (np. wiewiórka, zimorodek, salamandra, świstak, zaskroniec), ponumerowane w kolejności od 1 do 5. Ich zadaniem jest przypisanie danemu numerowi nazwy zwierzęcia i zapisanie jej na kartce. Za każde rozpoznane zwierzę drużyna otrzymuje 1 punkt. Łącznie w tej rundzie można zdobyć 5 punktów.

Runda VI:

Każda z drużyn typuje osobę zadaniem której będzie przedstawienie (dla swojego zespołu) wylosowanej sytuacji przy pomocy gestów. Drużyna otrzymuje punkt po odgadnięciu zaprezentowanej, w czasie maksymalnie 1 minuty, sytuacji.

Proponowane sytuacje:

·         łowienie ryb

·         moknięcie na deszczu

·         zaśmiecanie otoczenia

·         łamanie gałęzi

·         oszczędzanie wody

·         segregacja śmieci

·         zabijanie ptaków

·         sadzenie drzewa

Runda VII:

Każda drużyna z liter występujących w słowie UZDATNIANIE, w czasie 2 minut, układa jak najwięcej nowych wyrazów (litery mogą się powtarzać). Każdy nowy wyraz to 1 punkt dla drużyny.

Podsumowanie turnieju, ogłoszenie wyników, wręczenie nagród drużynie zwycięskiej.


Opracowanie:
MB@
nauczycielka przyrody
w SP w Sierakowie
 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin