Witryna Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie.docx

(15 KB) Pobierz

Towarzysz Bartosz

Witryna Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie.

Forma

Strona nie zachwyca swym obliczem. Prezentuje niezbyt spójną kolorystykę. Nagłówek jest bardzo prosty i niewyszukany – banalny fotomontaż i najzwyklejszy font. Ramki są krzywe, podobnie jak i układ poszczególnych elementów strony. Panuje tu również znaczna niekonsekwencja. Całość wygląda nieprofesjonalnie.

Treść

Serwis internetowy biblioteki jest, pomimo wątpliwej urody, ma przejrzysty układ a nawigacja po poszczególnych podstronach nie sprawia trudności. Zaczynając od górnego menu, w pierwszej zakładce znajdziemy katalogi on-line biblioteki. Działają w oparciu o system MAK. Mamy dostęp do katalogu książek, czasopism, kartoteki zagadnieniowej (rejestruje książki w wyborze, fragmenty książek oraz artykuły z czasopism od 2000 roku.), katalogu zbiorów audiowizualnych oraz bibliografii oświaty i szkolnictwa Lubelszczyzny za lata 1999-2010. Należy zaznaczyć, że poszczególne katalogi dotyczą nie tylko biblioteki głównej ale i jej filii: w Bełżycach, Bychawie, Janowie Lubelskim, Kraśniku, Lubartowie, Opolu Lubelskim, Puławach i Rykach. Do każdego katalogu dołączony jest opis jego zawartości.

Kolejna pozycja to informacja o godzinach otwarcia poszczególnych oddziałów biblioteki.

Występuje także opcja zaproponowania książki. W formularzu należy podać autora, tytuł, wydawnictwo i rok wydania a nasz dezyderat zostanie wzięty przez bibliotekarzy pod uwagę podczas nabywania zbiorów.

Na stronie znajduje się też obszerna informacja o nowościach, z podziałem rzeczowym, a w obrębie jego chronologicznym. W kolejnej zakładce są regulaminy: udostępniania zbiorów i Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej.

Drugie menu zaczyna się od zakładki pt. „O bibliotece” Kryje ona takie oto pozycje: Lokalizacja (z użyciem mapy google), Kalendarium (od 1927 roku), Wydziały (czytelnia, wypożyczalnia, wydział zbiorów audiowizualnych, wydział informacyjno-bibliograficzny, wydział gromadzenia i wydział opracowania), System Zarządzania Jakością, Prezentacja multimedialna.

Zakładka niżej to „Filie” a znajdują się tam linki do oddzielnych stron wszystkich 8 filii biblioteki. Co ciekawe, te „mniejsze” strony są zdecydowanie ładniejsze od strony biblioteki głównej.

Klikając niżej trafimy na informacje o zbiorach. Jest tu wykres prezentujący strukturę księgozbioru oraz tabela z której można się dowiedzieć jak zasobna w konkretny rodzaj zbiorów jest biblioteka i jej poszczególne filie.

W PBW w Lublinie funkcjonuje Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej i to

właśnie jemu poświęcona jest kolejna podstrona witryny. Podobnie jest w przypadku Medioteki Języka Niemieckiego prowadzonej w Wydziale Zbiorów Audiowizualnych.

Biblioteka następnie prezentuje swe usługi edukacyjne. Są to: konsultacje dla bibliotekarzy, warsztaty metodyczne dla nauczycieli bibliotekarzy - 2012/2013, lekcje biblioteczne, realizacja zamówień na zestawienia biblioteczne, przysposobienie biblioteczne dla studentów.

Ważnym punktem na mapie strony oraz elementem pracy biblioteki, są zestawienia bibliograficzne. W połowie kwietnia 2013 jest ich aż 167. Dotyczą najrozmaitszych zagadnień, nie tylko pedagogicznych. Są tu między innymi także materiały repertuarowe na uroczystości szkolne.

Jeśli chodzi o zestawienia bibliograficzne, strona zapewnia dostęp do elektronicznej bazy „Bibliografia oświaty i szkolnictwa Lubelszczyzny”. W bazie odnaleźć można informacje dotyczące historii poszczególnych placówek oświatowych, imprez kulturalnych odbywających się w szkołach, biografii nauczycieli i wiele innych ciekawych informacji dotyczących szkolnictwa i oświaty na Lubelszczyźnie. Baza tworzona jest w oparciu o lubelskie dzienniki ("Dziennik Wschodni"; "Kurier Lubelski" i "Gazetę Wyborczą", dodatek lubelski), czasopisma krajowe (np.: "Ad rem", "Przegląd Historyczno-Oświatowy") oraz książki, fragmenty książek i artykuły w pracach zbiorowych.

Równie bogaty jest serwis dla maturzystów. Z myślą o nich biblioteka zgromadziła pokaźny zbiór książek i czasopism przydatnych w przygotowaniach do egzaminu maturalnego. Znaleźć można pozycje, na podstawie których łatwiej będzie wyszukać i zgromadzić literaturę do tematu prezentacji z języka polskiego oraz sporządzić bibliografię podmiotu i przedmiotu. Na stronie internetowej znajdują się zestawienia bibliograficzne dotyczące przedmiotów z których można zdawać maturę.

„Nasze publikacje” – oto zestawienie bibliograficzne dzieł napisanych przez pracowników PBW w Lublinie.

Ciekawostką jest tzw. „Forum dla nauczycieli” – platforma dla wszystkich, którzy chcą się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem. Zamieszczane są scenariusze, programów autrorskich, artykuły czy prezentacje multimedialne nadsyłane przez użytkowników.

W dziale „Wydarzenia” widnieją aktualności z życia biblioteki. Z wydarzeniami powiązana jest galeria zdjęć dokumentujących imprezy.

Ostatnim elementem witryny na który warto zwrócić uwagęlinki do m.in. instytucji związanych z edukacją i oświatą, innych bibliotek i katalogów centralnych.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin