Nagrody i wyróżnienia kampanie dla Krakowa.docx

(10827 KB) Pobierz

Promocja Krakowa

 

Herb Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa

Kraków jest położony w południowej Polsce, w środkowo-północnej części województwa małopolskiego. Miasto leży nad Wisłą i na jego terenie znajdują się ujścia dopływów rzeki Wisły: Białuchy (dolny bieg Prądnika), Rudawy, Dłubni, Drwiny Długiej i Wilgi. Kraków znajduje się w miejscu zbiegu kilku krain geograficznych: Bramy Krakowskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Kotliny Sandomierskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Jest jednym z najstarszych miast Polski o ponadtysiącletniej historii, z wieloma wartościowymi obiektami architektonicznymi. Działa w nim również wiele instytucji i placówek kulturalnych gromadzących bezcenne zabytki. W przeszłości miasto należało do Ligi Hanzeatyckiej zrzeszającej najważniejsze ośrodki handlowe w Europie. Do 1795 r. Kraków był formalnie stolicą Polski, a do 1611 r. siedzibą władców państwa polskiego. W latach 1596–1795, czyli do III rozbioru Polski, jako stolica Rzeczypospolitej funkcje stołeczne dzielił z Warszawą, która stała się miastem rezydencjalnym króla. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.

 

Obecnie jest stolicą województwa małopolskiego, a także centralnym ośrodkiem metropolitalnym aglomeracji krakowskiej. W zapisach historycznych jest uznawany za główne miasto historycznej Małopolski. Do historycznej funkcji Krakowa odnosi się jego pełna nazwa– Stołeczne Królewskie Miasto Kraków usankcjonowana prawnie przez Radę Ministrów, jak i wcześniej przez naczelne władze państwowe II Rzeczypospolitej, które używały tej nazwy w swoich aktach prawnych. Również nazwy skróconej, tj.: st. król. miasto Kraków, st.kr. miasto Kraków albo stół. król. miasto Kraków. Niektóre z tych aktów prawnych obowiązują do dzisiaj. Na arenie międzynarodowej Kraków postrzegany jest jako „duchowe i naukowe serce Polski”.

 

W Krakowie znajdują się główne siedziby m.in.: Polskiej Akademii Umiejętności, Narodowego Centrum Nauki, Polskiego Towarzystwa Promieniowania Synchrotronowego, Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, dowództwa Wojsk Specjalnych RP, Polskiego Związku Narciarskiego. Miasto posiada również wiele placówek kulturalnych o znaczeniu i statusie narodowym m.in. Narodowy Stary Teatr, Muzeum Narodowe, Panteon Narodowy, Archiwum Narodowe, Biblioteka Jagiellońska, Instytut Książki

 

Miasto pełni funkcję centrum administracyjnego, kulturalnego, edukacyjnego, naukowego, gospodarczego, usługowego i turystycznego. Kraków jest drugim, po Warszawie, największym w kraju rynkiem nowoczesnej powierzchni biurowej, a także jednym z kluczowych węzłów drogowych i kolejowych w Polsce. W Balicach pod Krakowem znajduje się drugi co do wielkości polski port lotniczy o znaczeniu międzynarodowym. Według raportu inwestycyjnego Konferencji ds. Handlu i Rozwoju ONZ (UNCTAD) z 2011 roku Kraków jest najlepszym miejscem na świecie do lokowania centrów usług dla biznesu. W kwietniu 2012 r. Kraków znalazł się w gronie 120 najatrakcyjniejszych miast świata (tzw. lista hot spots dotycząca konkurencyjności biznesowej)

Znani

Ewa Demarczyk – piosenkarka

Danuta Rinn - piosenkarka

Zbigniew Wodecki piosenkarz, muzyk

Andrzej Zaucha piosenkarz, muzyk

Andrzej Sikorowski - piosenkarz – „Grupa Pod Budą

Marek Grechuta muzyk, piosenkarz

Maciej Maleńczuk muzyk, piosenkarz

Grzegorz Turnau piosenkarz, muzyk

Sebastian Karpiel - Bułecka muzyk - Zakopower

Kaja Danczowska skrzypaczka

Marcin Daniec- satyryk, aktor

Czesław Miłosz – pisarz, noblista

Wisława Szymborska – poetka, noblistka

Jerzy Nowosielski – malarz

Roman Polański – aktor, reżyser

Stanisław Lem – pisarz

Robert Korzeniowski – sportowiec

Wincenty Kadłubek – biskup krakowski

Jan Matejko – malarz

Anna Dymna – aktorka

Krzysztof Globisz – aktor

Jerzy Stuhr – aktor

Czesław Dźwigaj – rzeźbiarz

Artur Dziurman – aktor

Alicja Bachleda – Curuś - aktorka

Zabytki Krakowa

C:\Documents and Settings\jubas28\Pulpit\kraków\krakow.jpg

Rynek Główny - miejsce, oznaczonym numerem 1 dla wszystkich, którzy po raz pierwszy przyjeżdżają do Krakowa. Ale nawet jeśli byłeś w Krakowie wielokrotnie, obowiązkowo będziesz chciał przespacerować się po krakowski rynku. Atmosfera na rynku jest wyjątkowa. Znajdziesz tu znane na całą Polskę Sukiennice, kościół Mariacki, wieżę ratuszową, kościół św. Wojciecha i liczne zabytkowe kamienice.

 

Sukiennice - Stojące pośrodku Rynku Głównego Sukiennice są jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Krakowa. Tak jak i w przeszłości budynek ten spełnia przede wszystkim funkcje handlowe, dziś jednak zamiast kupców odwiedzają Sukiennice przede wszystkim turyści.

 

Wieża ratuszowa - to obok wysmukłych wież Bazyliki Mariackiej główna dominanta Rynku. Historia tej gotyckiej, 70-metrowej, strzelistej budowli sięga czasów średniowiecza, kiedy to rada miejska rezydowała na Ryku Głównym, w budynku ratusza. Niestety sam ratusz nie zachował się. Nazywana też krakowską Krzywą Wieżą, jako, że odchyla się od pionu o 55 cm.

 

Kościół Mariacki - Obok katedry na Wawelu Kościół Mariacki stanowi najważniejszą świątynię Krakowa. Przez wieki kościół otoczony był opieką bogatych rodzin mieszczańskich, dzięki czemu dziś budowla ta należy do grona najznakomitszych obiektów architektury sakralnej w Polsce. Kościół Mariacki znajduje się w północno – wschodnim narożniku Rynku Głównego. Prawdziwym skarbem kościoła Mariackiego jest ołtarz autorstwa Wita Stwosza – największy tego typu gotycki obiekt w Europie. Ołtarz składa się z nieruchomej szafy środkowej, która ukazuje zaśnięcie Matki Bożej w otoczeniu apostołów oraz Wniebowzięcie, dwóch ruchomych skrzydeł prezentujących sceny z życia Chrystusa i Marii oraz zwieńczenia, przedstawiającego Koronację Marii przez Trójcę Świętą. Całość wykonana została z drewna dębowego liczącego obecnie ponad 1000 lat, a wszystkie postacie zostały przedstawione w sposób nadzwyczaj realistyczny.

 

 

Mury miejskie i Planty - Średniowieczny Kraków był silnie ufortyfikowany. Otoczone podwójnym murem oraz szeroką na kilka metrów fosą miasto stanowiło miejsce trudne do zdobycia. Z początkiem XIX w. stan techniczny murów, ich nieprzydatność związana ze zmianą sposobu prowadzenia wojny, a przede wszystkim względy sanitarne doprowadziły do ich wyburzenia.

 

Pomnik Adama Mickiewicza - To jeden z najsłynniejszych pomników Krakowa. Położony niemal w centrum Rynku Głównego stanowi punkt orientacyjny i ulubione miejsce spotkań krakowian, którzy popularnie nazywają go „Adasiem”. Sam wieszcz nigdy za życia w Krakowie nie był, znalazł się tutaj dopiero po śmierci, pochowany jest w Krypcie Wieszczów Narodowych w katedrze na Wawelu.

 

Kamienice na Rynku - Zabytki Krakowa to oczywiście także niezliczone kamienice. Spacerując po centrum Krakowa widzimy je praktycznie na każdym kroku. Oprócz niewątpliwej wartości architektonicznej budują one w nas klimat minionych lat i dawnych epok.

 

Mały Rynek - wbrew swojej nazwie – całkiem spory plac pod względem wielkości – drugi największy na Starym Mieście. W średniowieczu pełnił on funkcje placu pomocniczego dla Rynku Głównego, przy którym jest zlokalizowany „po sąsiedzku”. Ponieważ na Rynku Głównym nie wolno było handlować mięsem, to tutaj je sprzedawano, a obszar ten był w posiadaniu potężnego cechu rzeźników. Obecnie na Małym Rynku znajduje się oryginalna fontanna oraz kopia płyty nagrobnej księcia Bolesława Wstydliwego,

 

Katedra na Wawelu - Katedra Wawelska to nie tylko najsłynniejsza w Polsce nekropolia królewska, ale także prawdziwy panteon narodowy. Obok królów we wnętrzu świątyni pochowani zostali biskupi krakowscy i najbardziej zasłużeni dla ojczyzny Polacy. Wiele grobowców znajduje się w kryptach katedry. W Krypcie Wieszczów Narodowych spoczywają Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. W Krypcie św. Leonarda znajdują się sarkofagi króla Jana III Sobieskiego, królowej Marii Kazimiery, króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego, Tadeusza Kościuszki, księcia Józefa Poniatowskiego i gen. Władysława Sikorskiego. W pozostałych kryptach pochowani zostali natomiast m.in. królowie Stefan Batory, Władysław IV Waza, Zygmunt II August, August II Mocny, Zygmunt III Waza czy Jan Kazimierz Waza.

 

Zamek Królewski - Zamek Królewski położony jest na Wzgórzu Wawelskim – wapiennej skale jurajskiej majestatycznie wznoszącej się na lewym brzegu Wisły, w samym sercu Krakowa. Od ok. VII w. n.e. w jego okolicy zaczęli się osiedlać Słowianie, a za panowania pierwszych historycznych władców Polski z dynastii Piastów Wawel stanowił już jedną z głównych rezydencji monarszych. Prawdziwa królewska siedziba powstała tu jednak dopiero z początkiem XIV w., wraz z koronacją i osiedleniem się na Wawelu Władysława Łokietka

 

Smocza Jama - W wapiennej skale, na której stoi Zamek Wawelski, u stóp murów od strony Wisły znajduje się wylot jaskini zwanej Smoczą Jamą. Na pamiątkę legendy stoi przed wejściem do Jamy (od strony Wisły) wielka rzeźba smoka - dzieło krakowskiego rzeźbiarza, Bronisława Chromego

 

Kościół św. Wojciecha - ten niewielki kościółek wybudowany u wylotu ul. Grodzkiej na Rynku, należy niezaprzeczalnie do najstarszych w Krakowie. Pomimo niezbyt okazałego wyglądu zewnętrznego, można w tej świątyni łatwo wyodrębnić kilka kolejnych okresów architektonicznych: przedromańską, romańską, gotycką, renesansową i na końcu barokową.

 

Mury obronne i Barbakan - Krakowski Barbakan stanowi jeden z najwspanialszych obiektów średniowiecznej architektury militarnej w Europie. Do początku XIX w., czyli do czasu wprowadzenia zmian w sztuce oblężniczej, Barbakan był budowlą prawie nie do zdobycia.

 

Krypta Zasłużonych na Skałce - znajduje się w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce. Jest to obecnie jeden z najważniejszych panteonów narodowych w Polsce. Poza Janem Długoszem we wnętrzach Krypty Zasłużonych na Skałce spoczywają: Wincenty Pol, Lucjan Siemieński, Józef Ignacy Kraszewski, Teofil Lenartowicz, Adam Asnyk, Henryk Siemiradzki, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Karol Szymanowski, Ludwik Solski, Tadeusz Banachiewicz i Czesław Miłosz.

 

Brama Floriańska - Szczęśliwie ocalona od wyburzenia Brama Floriańska to główna brama miasta, najbardziej reprezentacyjna i najważniejsza Porta Gloriae. Pierwsze pisane wzmianki o niej pochodzą z roku 1307, jednak należy pamiętać, że już w 1285 Kraków uzyskał od księcia Leszka Czarnego przywilej otoczenia się murami obronnymi.

 

Ulica Floriańska - Podążając od Rynku ulicą Floriańską ku plantom z daleka widzimy Barbakan. Zadaniem tej budowli była obrona wejścia do miasta. Zespoły składające się na tą budowlę stanowią zabytki średniowiecznej techniki obronnej grodu

 

Teatr im. Juliusza Słowackiego - Ten najsłynniejszy teatr Krakowa dominuje swą – jak na krakowskie warunki – monumentalna bryłą w zabudowie Placu św. Ducha. Zbudowano go w stylu eklektycznym, nawiązującym jednak wyraźnie do rodzimej architektury

 

Kopiec Kościuszki - to jeden z czterech kopców znajdujących się na terenie Krakowa, wzniesiony dla uczczenia Tadeusza Kościuszki – wielkiego patrioty i przywódcy insurekcji 1794 r. Dziś kopiec stanowi ulubione miejsce spacerów Krakowian, a z jego wierzchołka rozciąga się przepiękny widok na miasto i okolice

 

Teatr Stary - im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie jest najstarszym, do dziś funkcjonującym budynkiem teatralnym w Polsce. Jego otwarcie nastąpiło 1 stycznia 1799 r.

 

Muzeum Czartoryskich - jest jedną z najstarszych placówek kulturalnych typu patriotyczno – historycznego w Polsce. Jego powstanie zawdzięczamy księżnej Izabeli Czartoryskiej, żonie księcia Adama Jerzego Czartoryskiego, która wiedziona dewizą „Przeszłość – Przyszłości” zaczęła z końcem XVIII w. kolekcjonować cenne zbiory sztuki europejskiej i bliskowschodniej.

 

Collegium Maius - to najstarszy budynek należący do Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dziś w jego wnętrzach można oglądać wspaniałe eksponaty przedstawiające historię krakowskiej uczelni.

 

Sanktuarium w Łagiewnikach - Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach to największy na świecie ośrodek kultu chrystologicznego. W sanktuarium znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego i grób świętej Faustyny, do których pielgrzymują od końca lat 40-tych. XX w. ludzie z całego świata.

Pałac Biskupi - od końca XIV w. Pałac Biskupi stanowi siedzibę biskupów krakowskich. Świat ujrzał ten reprezentacyjny gmach z początkiem kwietnia 2005 r., gdy po śmierci papieża Jana Pawła II pod kurią zaczęły się gromadzić tłumy ludzi. W owym czasie wszystkie najważniejsze stacje telewizyjne transmitowały wydarzenia z Krakowa właśnie z tego miejsca.

Krakowski Kazimierz - jest obok Starego Miasta najważniejszym centrum życia kulturalnego Krakowa. To miejsce, w którym tradycja chrześcijańska przeplata się z tradycją żydowską, gdzie obok zabytkowych synagog i typowych żydowskich restauracji współistnieją nowoczesne kawiarnie i kluby nocne.

Cmentarz Rakowicki - nieraz porównywany jest do paryskiej nekropolii Pere – Lachaise. Skojarzenia te są jak najbardziej zasadne, oba cmentarze powstały bowiem dokładnie w tym samym czasie i są prawdziwą skarbnicą rzeźby i małej architektury.

ISTNIEJĄCE PRODUKTY TURYSTYCZNE KRAKOWA

Prostym produktem jest hejnał mariacki, Lajkonik, pamiątka, usługa przewodnicka, koncert, pomnik i in.

Złożone produkty turystycznego to m. in. szlaki tematyczne, łączące obiekty o podobnym charakterze lub w inny sposób ze sobą powiązane. W Krakowie do tej pory wyznaczono i oznakowano 11 szlaków tematycznych takich jak Droga Królewska, Trasa Uniwersytecka, Trasa Zabytków Żydowskich, Trasa św. Stanisława, Ścieżkami Jana Pawła II, Krakowski Szlak Świętych, Trasa Historii Podgórza, Trasa Nowohucka, Krakowski Szlak Techniki, Po zabytkach Dzielnicy III, Szlak Twierdzy Kraków. Inne szlaki funkcjonują jako nieoznakowane, ale opisane m. in. szlak miejsc związanych z Janem Matejką, Stanisławem Wyspiańskim i in.

Złożony charakter mają także festiwale. O znaczeniu i popularności tych produktów świadczą wydarzenia (koncerty, projekcje, spektakle, wystawy i in.) wchodzące w ich skład. W rezultacie powstawania tego rodzaju produktów pojawia się zazwyczaj propozycja o charakterze nowej atrakcji turystycznej.

 

Budżet wydatki

W 2013 roku nastąpiło zwiększenie wydatków bieżących  w:

·         Wydziale Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz instytucje kultury – kwota 12000000 zł,

·         Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta – kwota 1850000 zł.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lp.

Wyszczególnienie wydatków na rok 2013

Kwota

1.

Zadania w zakresie upowszechniania turystyki

Wydatki bieżące

w tym:

wydatki jednostek budżetowych

z czego:

- wydatki związane z realizacją ich statutowych zadań

72 000

72 000

 

72 000

 

72 000

2.

Działalność informacyjna i kulturalna prowadzona za granicą

Wydatki bieżące

w tym:

wydatki jednostek budżetowych

z czego:

- wynagrodzenia i składki od nich naliczane

- wydatki związane z realizacją ich statutowych zadań

263 500

263 500

 

263 500

 

166 900

96 600

3.

Muzea

Wydatki bieżące

w tym:

dotacje na zadania bieżące

25 542 000

25 542 000

 

25 542 000

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin