DDA.docx

(22 KB) Pobierz

Dorosłe Dzieci Alkoholików - DDA - leczenie, objawy DDA

http://otwarto.pl/zdjecia/dorosle-dzieci-alkoholikow-dda-leczenie-objawy-dda.jpg

Zobacz również artykuły

Domowe wybielanie zębówAngina leczenieKreatyna efekty uboczneLeczenie kanałowe zębaA6w efekty

Termin określający DDA (ang. Adult Children of Alcoholics lub Adult Children Anonymous) czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików to osoby wywodzące się z domów dysfunkcyjnych gdzie bliska osoba nadużywała alkoholu. Dzisiaj ten problem dotyka wielu Polaków ponieważ alkohol jest dosyć silnym środkiem odurzającym, łatwo dostępnym. Osoby, które nadużywają alkoholu często zapominają o bliskich, wyrządzając im krzywdę, trudną do wyleczenia. Krzywdy wyrządzone przez alkoholików są obiektem leczenia. DDA - grupy wsparcia działające na bazie „12 kroków” zapożyczonego z programu Anonimowych alkoholików. Szacuje się, że ponad 40% dorosłej populacji Polaków ma objawy DDA!

Termin określający DDA (ang. Adult Children of Alcoholics lub Adult Children Anonymous) czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików to osoby wywodzące się z domów dysfunkcyjnych gdzie bliska osoba nadużywała alkoholu. Dzisiaj ten problem dotyka wielu Polaków ponieważ alkohol jest dosyć silnym środkiem odurzającym, łatwo dostępnym. Osoby, które nadużywają alkoholu często zapominają o bliskich, wyrządzając im krzywdę, trudną do wyleczenia. Krzywdy wyrządzone przez alkoholików są obiektem leczenia. DDA - grupy wsparcia działające na bazie „12 kroków” zapożyczonego z programu Anonimowych alkoholików. Szacuje się, że ponad 40% dorosłej populacji Polaków ma objawy DDA!

Jednakże główną różnicą między DDA a grupami takimi jak AA jest to, że osoba z tym syndromem przebywając z alkoholikiem nieprawidłowo się rozwija emocjonalnie i prowadzi to do wielu zaburzeń psychicznych i problemów w późniejszym życiu. W Przypadku Dorosłych Dzieci Alkoholików celem nie jest zaprzestanie picia alkoholu tylko wyleczenie nadszarpniętej psychiki wynikłej z obcowania w towarzystwie alkoholika. Ponieważ grupy Al-Anon, Alateen nie wystarczały wielu ludziom na pozbycie się tego problemu (były to grupy raczej skierowane do alkoholików, którzy wspierali Siebie nawzajem) utworzono DDA, które zajmują się tylko tym problemem (specjalizacja).

Jakie cechy ma Dorosłe Dziecko Alkoholika?

Dorosłe Dzieci Alkoholików bardzo często nie zdają sobie sprawy, że ich problemy mają źródło najczęściej w dzieciństwie, kiedy to dorastano w środowisku alkoholika.

Jak sama nazwa wskazuje Dorosłe Dzieci Alkoholików pomimo, że są osobami dorosłymi nie potrafią poradzić sobie w życiu. Z perspektywy osoby trzeciej mogą zachowywać się jak dzieci pomimo, że są to osoby dorosłe stąd dobrze trafiona nazwa tego problemu.

Objawy DDA

·         Niskie poczucie wartości

·         Niezdolność do okazywania emocji oraz uczuć

·         Autodestrukcyjne zachowanie (Osoba z syndromem DDA jest przyzwyczajona do roli ofiary)

·         Strach przed odrzuceniem przez co takie osoby mogą trwać w tzw. Toksycznych związkach lub też unikać kontaktu z płcią przeciwną

·         Próbowanie zapełnienia „pustki” takimi dziedzinami jak praca, mania sukcesu, mania posiadania, nałogami. Próby te kończą się fiaskiem bo osoby dalej nie czują się spełnione

·         Skłonności do popadania w uzależnienia – Pomimo, że osoby te doświadczyły kontaktu z alkoholikiem, mają problem z określeniem swojej tożsamości i paradoksalnie nadużywają środków , które doprowadziły ich do tego stanu

·         Odczucie bezwartościowości, nieatrakcyjności co wiąże się z strachem przed odrzuceniem

·         Osoby z DDA bardzo często nie radzą Sobie ze swoimi dziećmi. Obawiają się, że je skrzywdzą lub wprost przeciwnie – stosują przemoc. Niektórych wprost przeraża myśl o posiadania dzieci

·         FAS - Zespół Alkoholowy Płodu – Nie jest to bezpośrednio objawem ale niektóre matki osób z DDA spożywały alkohol podczas ciąży (dziecko jest narażone już od zapłodnienia czyli w okresie gdy matki nie są świadome noszenia w sobie nowego życia). U niektórych matek świadomość, że noszą w sobie dziecko prowadzi do zaprzestania spożywania alkoholu na okres ciąży. Gdy jednak tak się nie stanie dziecko jest narażone na Zespół Alkoholowy Płodu (FAS)

·         Dorosłe Dzieci Alkoholików nie potrafią odnaleźć się w dorosłym świecie. Problemy sprawiają najprostsze czynności życia codziennego

·         Fobia społeczna, nerwice lękowe – Strach przed ludźmi może wynikać z faktu, że dziecko aby nie oglądać pijanego rodzica i nie narazić się na jego gniew unikało kontaktu. Warto również dodać, że osoba pijana zachowuje się irracjonalnie co potem przekłada się na relacje z ludźmi



 

Diagnoza DDA

Diagnoza jest bardzo trudna ze względu na to, że istnieje wiele rodzajów schorzeń, które mogą powodować podstawowe objawy DDA. Jednakże, gdy pacjent w dzieciństwie miał kontakt z rodzicami nadużywającymi alkoholu należy dokonać dalszych testów aby zdiagnozować DDA.

Objawy DDA, oraz diagnoza DDA dokonuje lekarz z odpowiednimi uprawnieniami. Jednakże pierwszy krok podejmujemy my sami, gdy czujemy , że coś jest nie tak. Lista objawów znajduje się wyżej. Następnie warto udać się do specjalisty ale warto przed odwiedzeniem go sprawdzić czy specjalizuje się w terapii AA oraz ich dzieci. Jeśli NFZ nie ma w swoich kadrach odpowiedniego specjalisty zalecamy wizytę prywatną.

Leczenie DDA

Z perspektywy osób trzecich DDA może się wydawać jako usprawiedliwienie dla własnych porażek a nawet lenistwa. Faktycznie są osoby, które mogą się fałszywie utożsamiać z tym syndromem ale patrząc na ogrom szkód wyrządzonych przez alkohol w Polsce nie należy tak o wszystkich myśleć.

Leczenie DDA to przede wszystkim spotkania z osobami o podobnych problemach (DDA). Również niektórym pomaga zmodyfikowana terapia 12 kroków, która zawiera elementy wiary katolickiej. Faktem jest, że ślady spowodowane na psychice przez rodzica, który nadużywał alkoholu są bardzo trudne do wyleczenia tak aby nie wpływały na życie już dorosłej osoby ale całkowite wyleczenie jest możliwe.

Leczenie standardowe stosowane przez większość specjalistów to terapia indywidualna a z czasem grupowa. W skrajnych przypadkach podawane są leki farmakologiczne osłabiające lęki przed spotkaniami grupowymi, które są niezbędne. Bardzo często przy leczeniu uwidaczniają się inne zaburzenia takie jak osobowość unikająca, depresja itp. Dlatego czasu trwania leczenia nie da się określić dokładnie.

Literatura

·         „Odwaga poddania się” - Tommy Hellsten

·         „Lęk przed bliskością” - Janet G. Woitiz

·         „WSPARCIE DLA DOROSŁYCH DZIECI ALKOHOLIKÓW (HIPOPOTAM W POKOJU STOŁOWYM)” - Tommy Hellsten

·         „DOROSŁE DZIECI ALKOHOLIKÓW” - Janet G. Woititz

·         „TOKSYCZNI RODZICE” - Susan Forward

·         „GRZECH CZY CHOROBA” - W.Osiatyński

„Świat byłby piękny gdyby alkoholicy wyrządzali krzywdę tylko sobie i nie chodzi tutaj wyłącznie o przemoc fizyczną.”

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin