Oczy zwierciadłem duszy, czyli.docx

(20 KB) Pobierz

Konspekt lekcji języka polskiego – klasa III gimnazjum

Temat: Oczy zwierciadłem duszy, czyli miłość w „Syzyfowych pracach”.

 

Cel główny: Refleksja na temat miłości międzyludzkiej wyrażanej na różne sposoby.

 

Cele lekcji:

·         Rozmowa na temat różnych rodzajów miłości występujących w „Syzyfowych pracach”;

·         Nabywanie umiejętności czytania ze zrozumieniem;

·         Kształcenie umiejętności selekcjonowania informacji;

·         Poszerzanie słownictwa dotyczącego uczuć i emocji.

Wykorzystane elementy metody: analizy dokumentacyjnej-praca pod kierunkiem, dyskusji.

 

Środki dydaktyczne: książka „Syzyfowe prace”, kartka z cytatami.

 

Przebieg zajęć:             

1.       Czynności organizacyjno porządkowe.

 

2.       Rozmowa na temat miłości występującej w „Syzyfowych pracach”. Uczniowie pod kierunkiem prowadzącej nazywają i charakteryzują relacje łączące bohaterów powieści.

ü      Miłość rodzicielska (Helena i Walenty Borowiczowie oraz Marcin).

Matka darzy syna miłością bezwarunkową i bezgraniczną, za wszelką cenę chce by syn zdobył wykształcenie, jest w stanie poświęcić temu wszystko co ma.

Ojciec kocha syna, ale nie okazuje tego wprost,  z czasem nie zwraca uwagi na uczucia syna, a jego priorytetem staje się zdobycie pieniędzy na naukę w szkole.

ü      Miłość małżeńska (państwo Stogowscy, rodzice Biruty).

Pani Stogowska z miłości do męża nauczyła się polskiego, poznała historię kraju by stać się zagorzałą Polką. Wyrzekła się rosyjskiego pochodzenia.

Pan Stogowski był lekarzem wojskowym. Ożenił się pod przymusem z córką mężczyzny, u którego wynajmował pokój, bo ta zaszła z nim w ciążę.

ü      Miłość młodzieńcza (Marcin Borowicz i Anna Stogowska-Biruta).

 

3.       Prowadząca rozdaje uczniom różne cytaty dotyczące miłości Marcina i Anny, następnie rysuje na tablicy schemat przedstawiający oczy Marcina i Anny podczas kolejnych spotkań bohaterów. Zadaniem uczniów jest wybranie odpowiednich fragmentów tekstu, które obrazują uczucia bohaterów i umieszczenie ich w odpowiednich miejscach na schemacie.

I spotkanie

 

(…) prowadził ją wzrokiem

(…) wstała ze swego miejsca, i nie  podnosząc oczu, odeszła

 





 

(…) przelotnie rzuciła okiem na sąsiada i zmieszała się spostrzegłszy jego twarz

(…) patrzał w nią jak w tęczę (…). Nienasycone oczy upajały się bez końca i tonęły w swem szczęściu

II spotkanie

 

 

 





 

III spotkanie

(…) wysyłał do niej w spojrzeniu całą swoją duszę

Oczy zwyciężone i bezładne przywitały miłosne wejrzenie

 





W tym uścisku spojrzeń przetrwali nadziemskie chwile

 

 

 

 

 

4.       Uczniowie pod kierunkiem prowadzącej określają relacje jakie łączyły Marcina i Annę próbując jednym słowem nazwać uczucia np.

miłość



Anna: obojętność à zaintrygowanie à zauroczenie

Marcin: zauroczenie à zachwyt à zakochanie

 

5.       Prowadząca podaje uczniom temat lekcji: Oczy zwierciadłem duszy, czyli miłość
w „Syzyfowych pracach”.

 

6.       Uczniowie samodzielnie w formie krótkiej wypowiedzi pisemnej odnoszą się do stwierdzenia zawartego w temacie wykorzystując znajomość lektury, informacje zdobyte na lekcji oraz własne przemyślenia.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin