Gry i zabawy ruchowe kształtujące sprawność fizyczną.doc

(37 KB) Pobierz
Konspekt lekcji gier i zabaw ruchowych nr 3

 

 

Konspekt lekcji  gier i zabaw ruchowych   nr 1

 

 

1.      Data: 10 III 2003r.

Klasa: V chłopcy

2.      Temat: Gry i zabawy ruchowe kształtujące sprawność fizyczną.

3.      Cele główne lekcji w zakresie:                                                                                                                                                              a. motoryczności:

kształtowanie skoczności, szybkości, reagowania na sygnał                                                                                                                                   b. umiejętności:

rzutu, podań, chwytu, trafiania do celu, oceniania odległości                                                                            c. wiadomości:

postawa Adama Małysza na Mistrzostwach Świata

d. działania wychowawcze:

    nauczanie współpracy w grupie

      e. zdrowia:

    higiena osobista związana z uczestnictwem na zajęciach wychowania fizycznego

4.      Miejsce lekcji:  zastępcza sala gimnastyczna

5.      Przybory / przyrządy:  piłeczki palantowe, woreczki, lina, skakanki, szarfy

6.      Czas lekcji:  45 minut

7.      Liczba  ćwiczących:  18

8.      Metody realizacji zadań ruchowych:  zabawowo-klasyczna, zabawowo-naśladowcza

9.      Formy prowadzenia zajęć:  indywidualna, zajęć w zespołach

 

 

 

Tok lekcji

Zadania szczegółowe lekcji

Czas  , dozowanie

Uwagi

Ćwiczenia organizacyjno-porządkowe

1). Zbiórka, powitanie klasy, sprawdzenie obecności, stanu zdrowia, podanie tematu, celu i zadań lekcji.

2). Motywacja do aktywnego uczestnictwa w lekcji - osoby najlepiej wykonujące ćwiczenia otrzymają bardzo dobre oceny.

4 – 5 min.

Ustawienie w półkolu.

Zabawa ze śpiewem

,,Julianka’’ – dzieci tworzą koło i poruszają się w prawo lub lewo w takt muzyki, Julianka staje w środku wykonuje ruchy odpowiadające słowom piosenki.

4 – 5 min.

Przygotowanie słów piosenki na kartce.

Zabawa orientacyjno-porządkowa

,, Łapki’’ – bawiący stają w dwu szeregach twarzami do siebie w odstępie pół kroku, dłonie na wysokości pasa stykają się, na znak jedni starają się trafić rękami po rękach drugich, uderzani mogą cofać ręce, w razie nietrafienia następuje zmiana.

5  min.

Zwracamy uwagę aby dzieci nie uderzały się mocno po rękach.

Zabawa                                 z mocowaniem

,,Przeciąganie w parach’’ – dwie osoby chwytają się za ręce, stając bokiem do siebie, przeciągają się.

4 – 5  min.

Można przeciągać się prawą i lewą ręką.

Zabawa bieżna

,,Berek zwykły’’ – berek oznaczony szarfą stara się schwytać kogoś z uciekających, złapany staje się berkiem.

5 min.

Zwracamy uwagę czy dzieci nie dają się złapać specjalnie.

Zabawa rzutna

,,Zbijany’’ – jeden gracz ustawia się tyłem do pozostałych, reszta rzuca piłką starając się go trafić, kto nie trafi przechodzi na miejsce trafianego.

4 – 5 min.

Osoba trafiana schyla głowę.

Zabawa skoczna

,,Skoki konika’’ – luźna gromadka, dzieci naśladują konika, skaczą z miejsca na miejsce, na sygnał ustawiają się w szeregu.

4 – 5 min.

Poprawne skoki.

Zabawa ze śpiewem

Powtarzamy zabawę ,, Julianka’’.

4 min.

 

Ćwiczenia organizacyjno- porządkowe końcowe

Uporządkowanie sali, zbiórka, podsumowanie zajęć, pogadanka na temat bezpieczeństwa na lekcjach wychowania fizycznego, nagrodzenie osób które najlepiej  ćwiczyły, zachęcenie dzieci do samodzielnego ćwiczenia po lekcjach, pożegnanie.

4 – 5 min.

Ustawienie w siadzie skrzyżnym w szeregu.

 

 

 

Marcin Kasperski

 

                                                                                          

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin