Który słodzik wybrać.doc

(55 KB) Pobierz
Który słodzik wybrać

http://www.domzdrowia.pl/czytelnia/page/394,ktory-slodzik-wybrac

 



Który słodzik wybrać?  

Białe kryształki o słodkim smaku, które mamy w swojej kuchni, nazywane popularnie cukrem - to sacharoza. Sacharoza zbudowana jest z dwóch cukrów: glukozy i fruktozy. To właśnie glukoza dostarcza nam energii, odżywia mózg, wchodzi w skład innych związków. Dzienna, bezpieczna dawka glukozy to ok. 100 g. Jednakże, mimo licznych kampanii prozdrowotnych i ostrzeżeń, wiele osób nadal spożywa o wiele więcej glukozy (nawet do 800 g dziennie). Nadmierne spożycie cukru może stać się przyczyną rozwoju cukrzycy, nadwagi, i innych groźnych problemów zdrowotnych.

 

Dbając o zdrowie - eliminujmy nadmiar cukru z pożywienia

Wiele osób powinno ograniczać dziennie spożycie cukru. Jedni nadmiernie spożywający, aby uchronić się przed nadwagą czy rozwojem cukrzycy. Osoby już cierpiące na te problemy - by nie pogłębić swoich problemów zdrowotnych.

Niekiedy jednak trudno zrezygnować z przyjemnego, słodkiego smaku zjadanych czy wypijanych pyszności. Co zrobić jeśli naprawdę nie mamy ochotę na gorzką kawę czy herbatę? Użyjmy słodzika lub niskokalorycznego cukru!

Słodzik - zastępca cukru

Mianem słodzika określane są wszystkie substancje (zarówno pochodzenia naturalnego jak i sztuczne), stosowane jako dodatek do żywności, nadający jej słodki smak. Słodziki zastępują cukier.

Słodziki zapewniają słodki smak napojów lub potraw, ale nie dostarczają równocześnie kalorii - co jest ważne dla osób z nadwagą. Nie podnoszą też poziomu glukozy we krwi - co jest bardzo ważne dla diabetyków.

Co słodzi w słodzikach?

Substancje dające słodki smak słodzikom mogą być pochodzenia naturalnego lub sztucznego. Wszystkie dopuszczone są do obrotu i znajdują się w wykazie zaakceptowanych przez Unię Europejską dodatków do żywności (Lista E). Dla każdej substancji ustalone jest tzw. ADI (ang. Acceptable Daily Intake), czyli maksymalna ilość substancji, która może być spożywana przez całe życie, bez uszczerbku dla zdrowia danej osoby.

Jako słodziki mogą być wykorzystywane m.in. następujące substancje:

 

Aspartam jest ok. 200 razy słodszy od sacharozy. Stosowany w małych ilościach jako substancja słodząca ma praktycznie zerową kaloryczność.

Ważna informacja: aspartam rozkłada się w wyższej temperaturze - dlatego nie może być stosowany do wypieków czy też słodzenia wrzątku. Jeżeli chcemy słodzić gorące napoje aspartamem np. herbatę, powinniśmy odczekać chwilę, by napój dostatecznie ostygł.

Słodziki zawierające aspartam to: SUSSINA GOLD, SWEET TOP, DIASPAM.

Stosowanie aspartamu budzi sporo kontrowersji. Badania wskazują, że ten bardzo rozpowszechniony dodatek do żywności, szczególnie do napojów, czy też stosowany jako słodzik, spożywany może powodować:

·         bóle i zawroty głowy, napady padaczki, nudności, drętwienia i skurcze mięśni, przybieranie na wadze, wysypki, depresje, częstoskurcz serca, bezsenność, problemy z widzeniem, utratę słuchu, trudności z oddychaniem, niewyraźną wymowę, utratę smaku, utratę pamięci, ból stawów.

Ustalone przez Światową Organizację Zdrowia maksymalna ilość aspartamu, którą człowiek może spożywać bez uszczerbku dla zdrowia (ang. ADI-Acceptable Daily Intake) wynosi 0-40 mg/kg masy ciała/na dzień.

Cyklaminiany (E-952)

Cyklaminiany są ok 50 razy słodsze od sacharozy. Ich wadą jest pozostawianie nieprzyjemnego słodkiego smaku w ustach przy dużych stężeniach. Są odporne na wysokie temperatury, stąd mogą być wykorzystywane do gotowania i pieczenia.

Słodziki zawierające cyklaminiany to: CLIO, HUXOL.

ADI dla cyklaminianów wynosi 11 mg/kg masy ciała.

Sacharyna i jej sole (E-954)

Sacharyna jest ok. 550 razy słodsza od cukru. Jej wadą jest zostawiany niekiedy metaliczny, gorzkawy posmak w ustach.
Słodziki zawierające sacharynę i jej sole to: SUSSINA GOLD, CLIO, HUXOL.

Jak podają niektóre źródła sacharyna oraz jej sole mogą mieć działanie rakotwórcze.

ADI dla sacharyny wynosi 5 mg/kg masy ciała/dzień.

Sukraloza (E-955)

Sukralozę otrzymuje się z cukru, ale jest ona od niego ok. 600 razy słodsza. Sukraloza nie dostarcza kalorii. Jest odporna na wysokie temperatury, dlatego można ją stosować np. do wypieków.

Słodziki zawierające sukralozę to: SUKRA ROSE.

ADI dla sukralozy wynosi 0-15 mg/kg masy ciała/dzień.

Czy słodziki mogą być stosowane przez kobiety w ciąży i małe dzieci?

Nie. Kobiety w ciąży nie powinny stosować słodzików. Dotyczy to też osób starszych, małych dzieci, oraz chorych na fenyloketonurię.

Niskokaloryczny cukier - erytritol

W sprzedaży dostępny jest również tzw. "niskokaloryczny cukier". Jest nim erytritol - naturalna substancja występująca powszechnie w warzywach, owocach, grzybach i w winie. Smak erytritolu jest zbliżony do smaku naturalnego cukru, i co ważne nie pozostawia w ustach metalicznego posmaku, tak jak niektóre słodziki. Nie dostarcza również kalorii. Erytritol po spożyciu jest szybko eliminowany z organizmu w niezmienionej postaci.

Erytritol spożyty nawet w dużych ilościach nie ma działania przeczyszczającego. Nie powoduje próchnicy.
Indeks glikemiczny erytritolu jest równy zero. Jest to ważna informacja dla diabetyków.
Dostępne w sprzedaży niskokaloryczne cukry to EXTRA LINE i DIABEX.

Czy niskokaloryczny cukier jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?

Jak potwierdziły badania - erytritol nie ma działania toksycznego. Może być stosowany przez kobiety karmiące piersią oraz w ciąży.

Czy niskokaloryczny cukier można stosować do potraw przygotowywanych w wysokich temperaturach?

Erytritol może być stosowany do słodzenia napojów, jak również do wypieków i potraw gotowanych.

 

mgr farm. Aleksandra Uruszczak

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin