Zabawyruchowe.doc

(29 KB) Pobierz
Zabawy

Zabawy

1.      Jeżyk

 

Dzieci siedzą w kole; w środku koła znajduje się jedno dziecko, które jest „Jeżykiem”. Wszystkie dzieci mówią wierszyk:

„ W naszym kole siedzi jeż , co on robi to my też.”

W tym momencie dziecko siedzące w kole wykonuje jakiś ruch (np. podskoki, pajacyk) wszyscy pozostali naśladują ten sam ruch. Po czym wszyscy uczestnicy mówią ciąg dalszy wierszyka:

„Kogo Jeż zawoła ten wejdzie do koła, czy dziewczynkę czy chłopaka, czy małego przedszkolaka”.

Dziecko będące Jeżykiem wybiera osobę, która najlepiej naśladowała jego ruchy.

 

2.      Kamyk

 

Dzieci siedzą w kole; w środku koła znajduje się jedno dziecko, które jest „Kamykiem” ( siedzi skulone z głową przy ziemi, zasłania buzię rękami ). Wszystkie dzieci mówią wierszyk:

„ Leży sobie kamyk na środku podwórka, a w kamyku dziurka, a co w tej dziurce? „

W tym momencie dziecko siedzące w kole naśladuje głos znanego mu zwierzątka ( kotka, pieska itd.) , które dziecko pierwsze odgadnie, jakie zwierzątko naśladuje „ KAMYK”, wchodzi do środka koła i zamienia się w kamyka. Zabawa rozpoczyna się od początku.

 

 

 

3.      Ludzie do ludzi

 

Dzieci łączą się w pary, stojąc w luźnej gromadzie. Prowadzący wymienia: witają się nasze dłonie, witają się nasze stopy, witają się nasze uszy…, a dzieci dotykają siebie wymienianymi częściami ciała. Na hasło „ludzie do ludzi” następuje zmiana partnerów w parach.

 

4.      Kwiaty i motyle

 

Prowadzący rozkłada na podłodze kolorowe obręcze - są to „kwiaty”. Dzieci – motyle „fruwają” między kwiatami. Na hasło prowadzącego każdy motyl siada na najbliższym kwiatku (obręczy). Ponowne hasło – to powrót do zabawy. Prowadzący zabiera po jednej obręczy. Motylek, który nie ma swojego kwiatka odchodzi z zabawy. Zabawa się kończy w momencie, gdy zostaje jeden motyl.

 

5.      Szewczyk ( zabawa na spostrzegawczość ).

 

Dzieci siedzą w kole, jedna osoba jest szewczykiem, wstaje i odwraca się tyłem do dzieci ( np. staje przy ścianie, koło drzwi). Pozostałe dzieci ściągają buty, jeden but dają na środek koła , drugi chowają pod pupę ( siedzą na nim po turecku ) . Gdy wszystkie dzieci dadzą już but na środek. Wtedy mówią: Prosimy szewczyka, żeby nam podkuł bucika? Dziecko, które stoi przy ścianie, wchodził  do  środka koła i rozdaje dzieciom buty. Gdy wszystkie buty zostaną rozdane, następuje zamiana szewczyka.

 

6.      "Cichy kotek"

 

Jedno dziecko wychodzi z sali, dzieci siedzą w kole, prowadzący wyznacza po cichu, kto będzie "cichym kotkiem". Przywołane zza drzwi dziecko staje na środku koła , pani mówi : "Cichy kotek miauczy", kotek miauczy, a dziecko ze środka musi odgadnąć, kto jest kotkiem.

 

7.      Dotknij czegoś

Dzieci biegają w trakcie, gdy gra muzyka na ciszę w muzyce prowadzący mówi np. dotknij czegoś, co jest: okrągłe, czerwone. Dzieci odnajdują i dotykają przedmiot o wskazanych cechach.(Podczas zabawy z dziećmi starszymi możemy podawać jednorazowo większą ilość cech).

 

8.      Gąski

Jedno dziecko jest wilkiem, jedno mamą lub tatą gąską, pozostałe dzieci są Gąskami.

Mama gąska stoi z jednej strony Sali, dzieci gąski z drugiej strony, na środku stoi wilk.


Mama gąska woła: GĄSKI GĄSKI DO DOMU.
Dziecie odpowiadają: BOIMY SIĘ.
Mama gąska: CZEGO?
Dzieci: WILKA ZŁEGO.
Mama gąska: A CO ON ROBI?
Dzieci: OSTRZY PAZURY.
Mama gąska: NA KOGO?
Dzieci: NA NAS.

Mama gąska: GĄSKI, GĄSKI DO DOMU.

Wtedy dzieci biegną w stronę mamy, a wilk je łapie. Bawimy się tak długo, aż wilk złapie wszystkie gąski.

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin