PP_IPR.DOC

(27 KB) Pobierz
PLAN PRACY

PLAN PRACY

 

 

TEMAT:  Indywidualny Pakiet Radioochronny.

 

CZAS:                            

METODA:               Praktyczna z pokazem

MIEJSCE:               PTO

ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWE:

IPR                                           - 2 szt.

 

   WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE:

-                                            w czasie zajęć utrzymać wysoką dyscyplinę,

-                                            szczególną uwagę zwrócić na żołnierzy odstających w szkoleniu,

-                                            natychmiast reagować na błędy popełniane przez szkolonych.

 

  LITERATURA:

„Podręcznik żołnierza wojsk zmechanizowanych - Szkol. 591/78"

 

PRZEBIEG ZAGADNIENIA

 

 

Lp.

Czynności instruktora

Czynności ćwiczących

1.

2.

3.

1.

 

 

 

2.

 

 

 

3.

Drużyna baczność: Uczył was będę przeznaczenia Indywidualnego Pakietu Radioochronnego

Spocznij.

 

Ma to na celu nauczyć was prawidłowego użycia i przeznaczenia Indywidualnego Pakietu Radioochronnego

 

Indywidualny pakiet radioochronny ( IPR) przeznaczony jest do udzielania pomocy w przypad­kach zatruć środkami fosforoorganicznymi ( typu sarin), a także do zapobiegania i przeciwdzia­łania skutkom napromieniowania w przypadku użycia przez przeciwnika broni jądrowej. Za­warty w IPR środek przeciwbólowy oraz antybiotyk umożliwia stosowanie pakietu również w innych przypadkach. IPR żołnierz może użyć dopiero na polecenie swego dowódcy, natomiast w sytuacjach szczególnych - według własnej decyzji. W skład IPR wchodzą:

·         Tabletki nr l - w opakowaniu czerwonym - zawierające środek radioochronny. Przed spo­dziewanym napromieniowaniem zażywa się 2 tabletki, w razie dłuższego przebywania w strefie skażonej przyjmuje się po około 6 godzinach ponownie 2 tabletki

·         Tabletki nr 2 - w opakowaniu żółtym - zawierają także środek radioochronny. Przyjmuje się je podobnie jak tabletki nr l - najlepiej przed wkroczeniem w strefę skażoną lub na sygnał o skażeniu promieniotwórczym terenu.

·         Tabletki nr 3 — w opakowaniu białym - zawierające środek o działaniu przeciwwymiotnym. Środek ten zwykle jest stosowany w przypadkach choroby lokomocyjnej, może służyć do le­czenia objawowego choroby popromiennej. Jednorazowo przyjmuje się 1-2 tabletki.

·         Tabletki nr 4 - w opakowaniu czarnym - zawierają środek uspokajający i przeciwwymiotny. Stosowane są łącznie (2szt) z tabletkami nr 3 (1 szt.) 3-4 razy dziennie w razie napromienio­wania dawką przewyższającą dopuszczalne normy.

·         Tabletki nr 5 - w opakowaniu zielonym - zawierające także środek uspokajający. Przyjmuje sieje (1-2 tabletki) w stanach nadmiernego pobudzenia nerwowego.

·         Tabletki nr 6 — w opakowaniu niebieskim - zawierające antybiotyk. W przypadku napadu chemicznego, podejrzenia użycia broni biologicznej oraz w razie zranienia lub oparzenia przyjmuje się zwykle 2 tabletki i następnie po 6 godzinach następne 2.

·         Strzykawka indywidualna (7) - zawierająca odtrutkę na fosforoorganiczne środki trujące typu sarin. Zawartość strzykawki po zdjęciu ochraniacza z igły wstrzykuje się domięśniowo, zwykle w górną część uda. Należy przy tym pamiętać, aby nie dotykać igły palcami i nie za­brudzić jej.

- Strzykawka indywidualna (8) - zawierająca środek przeciwbólowy, który w razie silnego bólu stosuje się domięśniowo. Po podaniu domięśniowym działanie leku rozpoczyna się po kilku minutach, a w przypadku wstrząsu urazowego, z powodu upośledzenia krążenia krwi, po dłuższym czasie.

Wykonują komendę.

 

 

 

Słuchają.

 

 

Słuchają i obserwują

 

 

 

 

 

 

 

Słuchają

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Słuchają

 

 

 

 

 

 

 

OPRACOWAŁ:

Zgłoś jeśli naruszono regulamin