http://www.naturalnydom.com/default.htm
Model domu z cegieł z gliny lekkiej, powierzchnia użytkowa 43,5 m2
Marzysz cały rok o wakacjach nad morzem, w lesie czy w górach, o czasie spędzonym na łonie natury. Nie musisz już czekać wakacji. Głęboki, zdrowy sen w Naturalnym Domu zregeneruje Ci siły na każdy następny dzien. W Naturalnym Domu, domu zbudowanym w dobrym miejscu, w harmonii z otoczeniem, wyłącznie z naturalnych, zdrowych materiałów budowlanych - z gliny, słomy, drewna i kamienia polnego, cały czas przebywasz na łonie NATURY. Swobodnie owiewany przez życiodajne promienie z ziemi i kosmosu żyjesz w Naturze. Zasadność przestrzegania różnorodnych reguł w budowie domów mieszkalnych m.in. stosowania naturalnych, zdrowych materiałów budowlanych, potwierdzają najnowsze badania naukowe. Badania naukowe udowadniają także, iż:
Nasze zdrowie w 60 – 70% zależy od miejsca pobytu. Nic nie zastąpi zdrowego, głębokiego Snu na łonie NATURY.
Nie trzeba natomiast udowadniać, że NEW TECHNOLOGIE nie jest w stanie zastąpić człowiekowi NATURY
OFERTA
PROPONUJEMY PROSTY I TANI SYSTEM BUDOWY NATURALNYCH DOMÓW.
SYSTEM SŁUŻY DO BUDOWANIA NIE PODPIWNICZONYCH DOMÓW PARTEROWYCH Z PODDASZEM UŻYTKOWYM LUB PARTEROWYCH BEZ PODDASZA, PRZEWIDZIANY DO ROZBUDOWY.
BUDUJEMY DOMY INDYWIDUALNE, BLIŹNIACZE LUB TZW. SZEREGOWCE Z DOWOLNĄ ILOŚCIĄ m2 POWIERZCHNI UŻYTKOWEJ MIESZKAŃ.
WYKONUJEMY:
1. PROJEKTOWANIE DOMÓW I OSIEDLI.
2. KOMPLETNE WYKONAWSTWO „ POD KLUCZ”.
3. DOSTAWĘ I MONTAŻ DREWNIANEGO SZKIELETU DOMU.
4. FABRYKACJĘ I DOSTAWĘ INNYCH PODZESPOŁÓW WG ŻYCZENIA KLIENTA.
5. NADZÓR AUTORSKI I INWESTORSKI.
6. POMOC W WYBORZE ZDROWEJ LOKALIZACJI.
OFERTĘ KIERUJEMY DO:
1. OSÓB, KTÓRE DBAJĄ O SWOJE ZDROWIE I ROZUMIEJĄ WPŁYW NATURY NA ZDROWIE ORAZ KOCHAJĄ NATURĘ, CHCĄ JĄ CHRONIĆ POPRZEZ BUDOWĘ NATURALNYCH DOMÓW.
2. OSÓB, KTÓRE POSIADAJĄ OGRANICZONE ZASOBY FINANSOWE A DYSPONUJĄ WOLNYM CZASEM, KTÓRY MOGĄ POŚWIĘCIĆ NA BUDOWĘ ZDROWEGO, TANIEGO DOMU. DLA TYCH OSÓB ORGANIZUJEMY WARSZTATY – NAUKĘ BUDOWANIA DOMÓW Z GLINY
2.
Salonik
Pddasze
Salonik w domu modelowym
Zdrowie mieszkańców w ich domu jest dla nas bezwzględnym priorytetem. Zdrowiu podporządkowane są bez względu na koszty, wszystkie przyjęte rozwiązania materiałowe i projektowe.
Czas snu jest szczególnie ważny dla naszego zdrowia. Czas snu jest czasem regeneracji naszych komórek (Uchida. Japonia). W czasie snu kontakt z Natura. jest nam prawdziwie niezbędny. Kontakt taki nie istnieje gdy jesteśmy odizolowani od natury i zamknięci w syntetycznych klatkach, współcześnie budowanych domów (z betonu, żelbetu, stali, szkła, styropianu czy innego plastyku). Te sztuczne przegrody zatrzymują do 85 % niezastąpionych dla zdrowia promieni Natury (Edros, Lotz. Niemcy).
Stwierdzono (Minke, Niemcy), ze glina ma właściwości lecznicze, anty-alergiczne, anty-bakteryjne, zwiększa odporność' skóry na mikroorganizmy, zapobiega wysychaniu śluzówki dróg oddechowych, sprzyja pozytywnej jonizacji powietrza, etc. W Naturalnym Domu wzmacniasz własną aurę przebywając wśród materiałów żywych (Kirilian, Rosja).
Płytki i niespokojny sen, zmęczenie i ociężałość po przebudzeniu, opuchnięcia są typowymi objawami Syndromu Geopatycznego. Innymi objawami przebywania w miejscach Zadrażnień Geopatycznych jest wzmożona nerwowość, ataki astmy, kłucia w okolicy serca, bóle i zawroty głowy, wędrujące bóle, budzenie się i leki nocne dzieci.
Krytyczne punkty anomalii geopatycznych literatura zagraniczna nazywa PC - Points Cancer - Punkty Raka (Hartman. Szwajcaria).
Staranny wybór miejsca pod budowę domu, warunek życia w domu w zdrowiu, jest kolejnym dla nas priorytetem.
W miejscach szkodliwych anomalii geopatycznych stwierdzono ich synergię z innymi polami elekromagnetycznymi (Maschi, Francja). Natomiast i bez efektów synergistycznych, średni poziom natężenia pola elektromagnetycznego w kraju jest alarmujący, rzędu miliona razy wyższy od poziomu tła naturalnego (Kłoszewski, Polska). Cegły z gliny i słomy, nie wchodząc w rezonans z żadną długością fal, redukują poziom szkodliwej dla zdrowia naturalnej i sztucznej radiacji otoczenia.
Amerykanie stwierdzili gnicie i skażenie pleśniowe w 60-90 % budynkach docieplanych styropianem w systemie EIPS (Graham, Locke. USA). Zjawisko takie występuje w powszechnie w kraju, specjaliści (Janińska, Polska) ten stan skażeń pleśniowych nazwali mikologiczną katastrofą ekologiczną. Grzyby pleśniowe są wymieniane przez WHO jako podstawowe źródło alergii i astmy oskrzelowej. Niektóre gatunki są rakotwórcze (Zyska, Polska).
W naszym domu grube mury ścian i sklepienie poddasza z cegieł z gliny zmieszanej ze słomą
zapewniają doskonałą izolację termiczną i akustyczną
dzięki dużej bezwładności cieplnej dom jest "chłodny" latem i "ciepły " zimą ściany promieniują przyjemnym ciepłem
przegrody z gliny ze słomą; "oddychają;", wchłaniając nadmiar wilgoci stwarzają wyjątkowy komfort wnętrza domu.
Grube mury ścian i sklepienia poddasza zapewniające zdrowie i komfort mieszkańcom
W Europie eksperci tak skomplikowali wiedze o budowaniu prostego domu, ze sami ledwo się orientują w tym gąszczu zasad i przepisów. Z tej góry prawd i łgarstw nieźle żyją. Aby się o tym przekonać wystarczy sięgnąć do czasopism budowlanych.
Kiedy mieszkaniec Afryki potrzebuje domu, bierze łopatę, maczetę i idzie budować, często bardzo piękny dom.
Czy ten schemat można zastosować u nas?
Nasz wysiłek był i jest nadal skierowany do osiągnięcia takiego scenariusza, pragniemy zdecydowanie uprościć budowę domów.
STAN SUROWY ZAMKNIĘTY
Proponujemy dom nie podpiwniczony, parterowy z poddaszem użytkowym, przewidziany do rozbudowy.
Konstrukcja domu składa się z dwóch zasadniczych części:
1. monolitycznej osłony izolacyjnej domu z cegieł z gliny ze słomą mieszanej, w kształcie igloo (mury i sklepienie poddasza).
2. lekkiego drewnianego szkieletu.
Cegły wykonujemy sami, lub powierzamy ich wykonanie pracownikom niewykwalifikowanym. Mieszamy rozpuszczoną w wodzie glinę z słomą, macerujemy, następnie formułujemy z masy cegły, które suszymy na słońcu i wietrze
W międzyczasie, na wcześniej przygotowanych fundamentach, montujemy lekki szkielet drewniany wraz z deskami podsufitki na poddaszu. Innowacyjny szkielet drewniany jest kluczowym elementem technologii */. Szkielet przenosi wszystkie obciążenia i zapewnia bezpieczeństwo budowli.
Następnie murujemy sami grube mury i sklepienie poddasza. Cegły sklepienia układamy na deskach podsufitki służącej teraz jako szalunek. Murujemy na zaprawie z gliny i sieczki. Murowanie jest proste i przyjemne.
Przybijamy do wiązarów dachowych łaty i pokrycie dachu z dranic osikowych. Wykonanie pokrycia dachu jest równie proste jak murowanie.
Po umocowaniu stolarki okiennej i drzwiowej, montażu drewnianych schodów stan surowy budynku mamy zakończony.
Na etapie prac stanu surowego domu, specjalistycznej wiedzy wymaga jedynie wykonanie konstrukcji drewnianego szkieletu. Wykonanie szkieletu jak również stolarki i schodów proponujemy zlecić naszej stolarni, na życzenie zamówione podzespoły dostarczamy na plac budowy.
Przed rozpoczęciem budowy warto zapoznać się dokładniej z specyfiką prac. Dlatego organizujemy Warsztaty - przygotowujące w ciągu kilku dni chętnych do samodzielnej pracy przy budowie domu z gliny.
*/ Koncepcja konstrukcji i technologia wykonania jest zastrzeżona w Urzędzie Patentowym RP Nr 328297/1998. Konsultacja konstrukcji prof. dr. hab.Stanislaw Umiński (Politechnika Gdanska)
DOKUMENTACJA BUDOWLANA
Wykonanie domu jest niezwykle proste, jednakże, aby sprostać wymogom Prawa Budowlanego, trzeba wykonać kompletną dokumentację budowlaną i uzyskać niezbędne uzgodnienia.
Polska jest jedynym krajem w Europie, który posiada normy budowlane w zakresie budownictwa z gliny lekkiej, w związku z czym nie ma problemów z uzgodnieniami i zatwierdzeniem dokumentacji budowlanej.
Ściana Boczna
Widok wnętrza w stanie surowym
Przygotowanie masy
używa miejscowe materiały budowlane występujące w obfitości w naturze (glina, piach, kamień) lub łatwo odnawialne (np. drewno topoli, osiki)
oszczędza energię - na budowę naturalnego domu zużywa się 15% energii w porównaniu z innymi współczesnymi technologiami
nie zanieczyszcza atmosfery, dzięki brakowi procesów wypalania
nie pozostawia żadnych odpadów
po zużyciu technicznym następuje recykling całego domu
Forma 14 cegieł
Trwałość domów z gliny i słomy potwierdzają używane do dzisiaj m.in. w Polsce, Niemczech, Anglii kilkusetletnie domy. Glina po wyschnięciu kamienieje, mieszkasz w domu z naturalnego, ciepłego kamienia. „Ostrzegam żeby nie młotkiem łupać, ale piłką rozrzynać cegłę należy, gdyż 3 calowa sieczka z paździorami w glinie zmieszana jak wyschnie, to do wielkiej zakamieniałości przychodzi”- tak pisał Piotr Aigner w poradniku z 1791 r. „Budownictwo wieyskie z cegły glino-suszonej”.
Suszenie cegieł na słońcu i wietrze
Fundamenty z kamienia polnego
Montowanie ścian szczytowych
Monolityczna osłona izolacyjna domu z cegieł z gliny ze słomą
Koszty budowy 1 m2 powierzchni użytkowej standardowego domu z gliny, nie podpiwniczonego, z poddaszem użytkowym, z kompletem instalacji elektrycznych, sanitarnych i grzewczych wynoszą w 2012 roku:
A. zleconego firmie do kompleksowego wykonania ( tzw. „klucz do ręki”) - ok. 3.200 zł netto / 1 m2 powierzchni użytkowej;
B. zleconego firmie stanu surowego zamkniętego co oznacza ze stolarką okienną i drzwiową zewnętrzną - ok. 2.100 zł netto / 1 m2 powierzchni użytkowej
Te ceny dotyczą budowania w przypadku zlecenia budowy firmie budowlanej. Z uwagi na znaczne koszty własne prowadzenia firmy, szczególnie duże koszty pracy, te ceny czynią domy naturalne trudniej dostępnymi niż zakładał autor koncepcji.
Jest to tendencja światowa, dlatego na świecie to najczęściej milionerzy mieszkają w naturalnych, zdrowych domach. Ich finanse i rozeznanie w temacie pozwalają kupić sobie dobry sen i zdrowie.
Jednakże w Polsce mamy także szanse mieszkać zdrowo. Wykorzystajmy więc kilka naszych bezspornych atutów:
w naszej strefie klimatycznej lekkie cegły z gliny i słomy są bez wątpienia najlepszym materiałem budowlanym na ciepłe mury i sklepienia ;
krajowe naturalne zasoby gliny są ogromne. Glina występuje we wszystkich rejonach kraju. Polska „leży” na glinie ;
słoma jest jeszcze powszechnie dostępna ;
„Naturalny Dom” starannie opracował niezwykle prostą technologię i konstrukcję budowy zdrowego domu ;
opracowana technologia oferuje unikalne możliwości budowy taniego domu we własnym zakresie.
Zachęcamy do budowy domu – samemu, przy pomocy rodziny i przyjaciół. Niektóre prace można zlecić rzemieślnikom wiejskim. Budując we własnym zakresie znacznie obniżymy koszty budowy, nawet do 65 %. Przyjmujemy na siebie niemałe obowiązki i odpowiedzialność, ale inkasujemy za tę pracę znaczne pieniądze. Ponadto część odpowiedzialności możemy scedować na uprawnione osoby zlecając im nadzór budowy na podstawie umowy o dzieło.
Dom modelowy - stan surowy zamknięty
Dla przykładu podajemy porównanie kosztów domu o powierzchni użytkowej 100 m2 zleconego do kompleksowego wykonania firmie budowlanej z kosztami domu realizowanego w własnym zakresie, w obu wersjach - zlecając wszystkie prace rzemieślnikom lub wykonując wszystkie prace siłami własnymi
A. Zlecony firmie - „klucz do ręki”
320 tys. PLN
3,200 PLN
B. Zlecony rzemieślnikom
145 tys. PLN
1,450 PLN
C. Własna praca
90 tys. PLN
900 PLN
Lobo969