Psychologia-wprowadzenie, notatki.doc

(49 KB) Pobierz

PSYCHOLOGIA jako nauka, definicja, przedmiot:

l                     TO NAUKOWE BADANIE ZACHOWANIA JEDNOSTEK I ICH PROCESÓW PSYCHICZNYCH

 

l                     ZACHOWANIE TO SPOSÓB PRZYSTOSOWANIA SIĘ ORGANIZMÓW DO ŚRODOWISKA. Zachowanie jest działaniem.
 

l                     Psychologia potoczna

              to mniej lub bardziej społecznie powszechne i nie weryfikowane w drodze badań przekonania dotyczące ludzkiej natury i mechanizmów zachowań.

 


DZIEDZINY PSYCHOLOGII:
 

l                     Psychologię możemy podzielić na teoretyczną i praktyczną, stosowaną

 

l                     Podstawowy dział psychologii teoretycznej to psychologia ogólna. Gromadzona w jej obrębie wiedza przynosi poznanie zasadniczych prawidłowości życia psychicznego i dlatego stanowi podstawę dla każdej z dziedzin psychologii.

 

l                     Ważnym działem psychologii teoretycznej jest psychologia społeczna. Zajmuje się badaniem procesów społecznych i zachowania ludzi znajdujących się w sytuacjach społecznych, rozumieniem i wyjaśnianiem w jaki sposób aktualna, wyobrażona lub symboliczna obecność innych ludzi wpływa na myśli, uczucia i zachowanie danej jednostki. Problematyka psychologii społecznej koncentruje się na zagadnieniach postaw, funkcjonowania małych grup i teorii zachowania społecznego jednostki.

l                     Poznaniem bardziej specyficznych zagadnień w psychologii teoretycznej zajmuje się poza tym psychologia rozwojowa i psychologia  różnic indywidualnych.

l                     Psychologia rozwojowa zgłębia przemiany psychiczne człowieka zachodzące we wszystkich okresach jego życia, a więc zarówno w niemowlęctwie, dzieciństwie, w wieku dojrzałym i w starości.

l                     Psychologia różnic indywidualnych zajmuje się różnicami i przyczynami ich występowania, jakie zachodzą pomiędzy poszczególnymi jednostkami pod względem ich procesów poznawczych, motywów działania, potrzeb, funkcji, osobowości itp.

 

l                     Do psychologii stosowanej zalicza się m.in. medyczną, kliniczną, wychowawczą, psychologię pracy, organizacji, psychologię polityczną, ekologiczną, wojskową, twórczości, sportu i wiele innych. Psychologia kliniczna -zajmuje się przyczynami zaburzeń przystosowania (w aspekcie psychologicznym), a w zakresie działalności praktycznej- ich diagnozą psychologiczną, profilaktyką i postępowaniem psychokorekcyjnym zmierzającym do złagodzenia lub usunięcia zaburzeń w przystosowaniu.

 

 

 

 

Cele psychologii (jako dziedziny naukowej):

 

l                     Opisywanie (fakty behawioralne, obiektywność, unikanie wniosków i interpretacji)

 

l                     Wyjaśnianie (zależy od punktu widzenia danego badacza i dostępnego materiału dowodowego, ale dana propozycja wyjaśnienia musi zostać uzasadniona przez systematycznie zebrane dane)

 

l                     Przewidywanie tego się zdarzy- w jakich warunkach dane zachowanie pojawi się lub zmieni. W psychologii trzeba uwzględniać fakt, że na większość zachowań wpływa kombinacja wielu różnych czynników. Wchodzą one w skład: zmiennych dyspozycyjnych (wewnętrzne determinanty, takie jak genetyka, motywacja, inteligencja), zmiennych środowiskowych/sytuacyjnych (zewnętrzne wpływy na zachowanie)

 

l                     Kierowanie tym, co się dzieje-spowodowanie wystąpienia lub nie wystąpienia danego zachowania.

 

l                     Polepszanie jakości życia- ostatecznym celem psychologii jest zastosowanie jej w rozwiązywaniu ludzkich problemów, polepszaniu jakości życia, pomocy społeczeństwu w bardziej efektywnym funkcjonowaniu.

 

 

 

PODSTAWOWE METODY BADAWCZE W PSYCHOLOGII:

l                   obserwacja,

l                   rozmowa i wywiad,

l                   testy inteligencji i zdolności,

l                   kwestionariusze osobowości,

l                   testy projekcyjne

l                   eksperyment

 

Prekursorzy psychologii zdrowia

l                     Medycyna psychosomatyczna- oparta na koncepcji psychoanalitycznej.

              Zajmowała się głównie rolą konfliktów psychodynamicznych w etiologii określonych chorób i dysfunkcji-jak np. w nadciśnieniu tętniczym -„osobowość nadiśnieniowca”, zawale serca -„osobowość zawałowca”, astmie, chorobie wrzodowej itp. Aktualnie przyjmuje się wieloczynnikową koncepcję choroby-w etiologii uczestniczą czynniki biologiczne, psychiczne i społeczne. Człowiek jako jedność bio-psycho-społeczna.

 

l                     Medycyna behawioralna- oparta na behawioryzmie. W niej objawy somatyczne ujmowane są jako jedna z form zachowania-wadliwego, utrudniającego adaptację. Do ich leczenia („oduczenia”) stosuje się terapię behawioralną, np. biofeedback. Aktualnie podejście to wymaga ujęcia interdyscyplinarnego- nie można bowiem ignorować bio-psycho-społecznych mechanizmów pośredniczących (zespoły leczące).

 

l                     Psychologia medyczna- rozwinięta na styku psychologii z medycyną. Obejmuje takie zagadnienia, jak:

-zależności psychosomatyczne oraz somatopsychiczne

-psychologiczna charakterystyka sytuacji człowieka chorego

-zachowanie się wobec własnej choroby, obraz choroby

-problematyka kontaktu lekarz-pacjent

 

              Aktualnie całokształt dorobku psychologii medycznej włączyła w swój zakres „kliniczna psychologia zdrowia”, natomiast termin „psychologia medyczna” odnosi się teraz do zakresu psychologii wykorzystywanego w nauczaniu lekarzy i w praktyce medycznej.

 

Psychologia zdrowia-dziedzina psychologii stosowanej

l                     Zajmuje się zastosowaniem wiedzy psychologicznej do obszaru choroby i zdrowia

l                     Składa się z dwóch działów:

                            1) Kliniczna psychologia zdrowia zajmuje się w praktyce psychologicznymi aspektami chorób (człowiekiem chorym).

              Dział ten opiera się przede wszystkim na teorii stresu i radzenia sobie.

              Główne zadanie- pomoc psychologiczna w chorobach somatycznych.

                            2) Psychologiczne uwarunkowania i korelaty zdrowia

              - ten dział opiera się głównie na paradygmacie salutogenetycznym. Jego istota polega na poszukiwaniu czynników sprzyjających rozwojowi zdrowia i chroniących je w okolicznościach szkodliwych. Stanowi on niezbędne uzupełnienie klasycznego paradygmatu patogenetycznego, ukierunkowanego na poszukiwanie przyczyn chorób.

              Tu działaniem praktycznym jest przede wszystkim promocja zdrowia adresowana do ludzi zdrowych.

 

W problematyce zdrowia i choroby aktualnie wykorzystywany jest dorobek wszystkich głównych koncepcji/paradygmatów psychologicznych:

GŁÓWNE KONCEPCJE PSYCHOLOGICZNE CZŁOWIEKA:

l                  BEHAWIORYSTYCZNA

l                  PSYCHODYNAMICZNA

l                  POZNAWCZA

l                  HUMANISTYCZNA

 

KONCEPCJA BEHAWIORYSTYCZNA
-CZŁOWIEK ZEWNĄTRZSTEROWNY

l                     zadaniem psychologii jest badanie relacji między bodźcem a reakcją

l                     środowisko to mozaika bodźców

l                     struktura zachowania jest w dużym stopniu kopią struktury środowiska

l                     zachowanie jest instrumentalne, sprawcze- zawsze jest instrumentem do osiągania pewnych konsekwencji i skutków

l                     te ważne konsekwencje sterujące zachowaniem to wzmocnienia

l                     behawioryści podkreślają rolę sterowania pozytywnego

l                                   Główne zasługi behawioryzmu: poznanie jak środowisko fizyczne i społeczne oddziałuje na człowieka, opisanie skutecznych procedur i metod podawania wzmocnień pozytywnych, podważenie skuteczności kary.

l                                   Główne wady, braki koncepcji: wizerunek człowieka bez świadomej aktywności, bez spontanicznej twórczości, portret człowieka zewnątrzsterownego, reaktywnego, jednowymiarowego.

l                                   Główni przedstawiciele: Watson, Thorndike, Skiner, Pawłow

 

KONCEPCJA PSYCHODYNAMICZNA
CZŁOWIEK NIEDOSKONAŁY

l                     Determinizm- zachowanie ludzkie jest przesądzone przez biologicznie ukształtowane popędy- wg Z. Freuda głównie przez popęd seksualny- panseksualizm

l                     Przyjmuje się istnienie nieświadomych motywów działania, między którymi  często zachodzi konflikt

l                     Osobowość jest konstelacją złożoną z id, ego i superego, cechuje ją stałe napięcie. Sprzeczność motywów popędowych i wymagań jakie stawia superego rodzi konflikty, lęki, poczucie winy. Popędy mają też znaczenie aktywizujące do działania

l                     Osobowość jest ukształtowana głównie we wczesnym dzieciństwie

l                     Pesymistyczny obraz człowieka niedoskonałego, ale i nie bezbronnego

l                     System obrony „ja” tworzą mechanizmy obronne, takie jak np. represja, projekcja, racjonalizacja, substytucja. Są to nieświadome, nawykowe metody radzenia sobie z konfliktami i obrony ego, ukształtowane w wyniku socjalizacji.

l                                   Główne osiągnięcia- zwrócenie uwagi na motywację nieświadomą, rolę popędów i mechanizmów obronnych, poznanie procesu socjalizacji, pokazanie jego wpływu na rozwój osobowości, podkreślenie szczególnego znaczenia sytuacji rodzinnej i pierwszych doświadczeń dziecka, apel o humanizację świata.

l                                   Braki, słabe strony- obraz zbyt kliniczny, człowiek jako istota słaba, działająca irracjonalnie, przecenianie roli czynników motywacyjno-emocjonalnych i podświadomości, a nie docenianie roli czynników poznawczych i mechanizmów rozwoju, słabość metodologiczna.

l                                   Główni przedstawiciele: psychologia głębi- Z. Freud, psychologia indywidualna- Adler, psychologia analityczna- C. Jung, neopsychoanaliza- E. Fromm, K. Horney, H. Sullivan

l                      

KONCEPCJA POZNAWCZA
CZŁOWIEK SAMODZIELNY

l                     Człowiek jest samodzielnym podmiotem, który decyduje o swoim losie i który na ogół działa świadomie i celowo

l                     Sprawuje sprawczą kontrolę, może też generować informacje i wiedzę, Dzięki temu przekracza granice swojego środowiska- działa transgresyjnie i rozwija kulturę, która jest najważniejszym dokonaniem człowieka

l                     Kultura z kolei rozwija człowieka

l                     Głównym składnikiem osobowości są struktury poznawcze- system informacji wewnętrznych utrwalonych w pamięć

l                     Emocje, uczucia, motywacja są pochodne względem informacji

l                     Człowiek nie tylko opisuje, ale też wartościuje świat

l                     Działa po to, by osiągać wartości

l                     Psychoterapia poznawcza zmierza do stworzenia bardziej adekwatnego systemu konstruktów osobistych,

l                     Punktem wyjścia samorozwoju jest samowiedza

l                                   Słabe strony koncepcji- jest ona mało dynamiczna, tworzy portret człowieka kontemplacyjnego

l                                   Główni przedstawiciele- Bruner, Simon, Beck,Kelly, Tomaszewski, Reykowski

 

 

 

PSYCHOLOGIA HUMANISTYCZNA
-POSZUKIWANIE NOWEJ KONCEPCJI CZŁOWIEKA

l                     Psychologia „ja” powstała w latach 60-tych jako protest przeciwko behawioryzmowi i psychoanalizie. Dąży do odkrywania mocnych stron człowieka.

l                     Człowiek jest całością, działa w świecie zewnętrznym mającym również charakter całościowy i integralny

l                     W naturalnych warunkach jednostka i świat społeczny tworzą jednolity system

l                     Zaburzenia powstają wtedy, gdy człowiek przestaje być całością, gdy działa wbrew naturze, gdy rzeczywistość blokuje jego rozwój

l                     Ludzkie zachowania są uwarunkowane przez teraźniejszość, to co dzieje się „tu i teraz”

l                     Człowiek jest z natury dobry, jego działania są konstruktywne

l                     Celem wychowania i terapii jest osoba dojrzała, która umie aktualizować swoje potencjalne szanse

l                                   Słabe strony koncepcji- człowiek nie jest ani dobry ani zły. To jaki jest, zależy od jego środowiska społecznego, wpływu kultury, wychowania. Koncepcja słaba metodologicznie, zamiast rzetelnie badać zachowania, opisywać i wyjaśniać- wartościuje, idealizuje.

l                                   Główni przedstawiciele-...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin