4.10.2012.docx

(19 KB) Pobierz

4.10.2012 Edukacja polonistyczna z metodyką

CHARAKTERYSTYKA PROGRAMU EDUKACJI POLONISTYCZNEJ

Istotą edukacji polonistycznej jest proces poznawania znaków języka mówionego i pisanego w kontekście kontaktów dziecka ze światem zewnętrznym czy otoczeniem społeczno- przyrodniczym.

Język polski ukształtował się jako przedmiot wielofunkcyjny, którego materiał programowy jest skoncentrowany wokół tendencji zmierzającej do należytego opanowania przez uczniów języka ojczystego oraz sprawnego posługiwania się nim, co jest ważne nie ze względu na osiągane wyniki w nauce języka polskiego, ale sprzyja również efektywniejszemu uczeniu się w zakresie innych przedmiotów.

Wyraźnie są wiec eksponowanie instrumentalne funkcje języka ojczystego, wynikające z istoty języka jako zjawiska społecznego- czyli języka jako narzędzia myślenia i środka komunikacji interpersonalnej.

W związku z tym odpowiednio dobrane treści zmierzają do:

·         Wzbogacania i precyzowania słownictwa uczniów

·         Stosowania różnorodnych form wypowiedzi w języku mówionym i pisanym

·         Poprawnego i swobodnego wypowiadania się na tematy związane z przeżyciami i doświadczeniami życiowymi dziecka, a także lekturą.

W procesie nauczania języka polskiego mają zdobyć rozliczone wiadomości, umiejętności, nawyki, wymagające różnorodnych skomplikowanych i dobrze zorganizowanych oraz dobrze przeprowadzonych zabiegów i oddziaływań dydaktycznych, w procesie nauczania jezyka polskiego maja tez kształtować swoje postawy, umożliwiające aktywne uczestnictwo wżyciu rodziny, środowiska i narodu.

Podstawa programowa pierwszego etapu edukacji w szkole podstawowej  w zakresie edukacji  polonistycznej wyznacza w szkole następujące zadanie: rozpoznanie poziomy sprawności warunkującego opanowanie przez uczniów podstawowych umiejętności: czytania, pisania i odpowiednio do tego prowadzenie ćwiczeń usprawniających.

W podstawie programowej – zakłada się:

·         wspomaganie rozwoju umysłowego w zakresie wypowiadania się .

·         Dbałość o kulture jezyka,

·         początkowa nauka czytania i pisania,

·         kształtowanie umiejętności małych form teotralnych

w szczególnym ujęci program edukacji polonistycznej na tym etapie winien obejmować następujące treści i działania edukacyjne:  (jest ich 15)

·         Rozmowy

·         Swobodne i spontaniczne wypowiedzi uczniów

·         Opowiadanie i opisywanie

·         Recytowanie wierszy i prozy

·         Zabawy i gry dramowe, teatralne

·         Uważne słuchanie wypowiedzi innych

·         Odbiór programów radiowych i telewizyjnych

·         Słuchanie baśni, opowiadań i legend, w tym z własnego regionu, jako inspiracji do słownego i pozasłownego wyrażania uczuć i przeżyć

·         Czytanie  głośne sylab, wyrazów, zdań i tekstów

·         Czytanie cicho ze zrozumieniem

·         Sięganie do różnych źródeł informacji i technologii informacji, w tym korzystanie z czytelni i biblioteki szkolnej

·         Pisanie liter, łączenie liter w sylaby, pisanie wyrazów, zdan

·         Przepisywanie  wyrazów, zdań, tekstów powiązane z uzupełnieniem i przekształceniem

·         Pisanie swobodnych tekstów, życzeń, zaproszeń, listów, opowiadań, opisów

·         Pisanie z wykorzystaniem elementarnych zasad pisowni.

Podstawa programowa w zakresie wymienionych treści i działań edukujących stanowi bazę dla twórców programów nauczania. Obecnie dostępnych około 8-10 różnych programów nauczania zintegrowanego. Język polski jako jeden z elementów tych programów nazywany jest w zależności od programu : edukacja polonistyczna, kształceniem polonistycznych, aktywnością polonistyczna..

Program nauczania prezentują ten zakres edukacji najczęściej w następujących działach:

·         Cele kształcenia

·         Treści nauczania/ kształcenia

·         Tematyka/ kręgi tematyczne

·         Lektury

·         Opis założonych osiągnięć ucznia po I etapie edukacyjnym

Niezależnie jednak od tego z jakim programem mamy do czynienia, należy pamiętać, ze program nauczania traktuje  się jako zbiór instrukcji określających całkowicie i jednoznacznie ciąg czynności, które należy wykonać, aby założony proces przebiegał w sposób zaplanowany. Jest on jedynie ramowa propozycją rozwijania wielokierunkowej  aktywności dzieci.

Nauczyciel nie realizuje programu, ale odpowiednio go interpretuje w interesie rozwijającego się dziecka

 

18.10.12

POCZĄTKOWA NAUKA CZYTANIA.PODSTAWY EFEKTYWNEGO CZYTANIA

Umiejętność czytania to jeden z podstawowych elementów edukacji polonistycznej w klasach początkowych. Jest ona warunkiem skutecznej pracy dydaktyczno wychowawczej z tekstem literackim.

Występujące w literaturze definicje można podzielić na dwie grupy:

·         Grupa pierwsza obejmuje te określenia, które można zaliczyć jako typowe dla podejścia „lingwistycznego

Istota czytania wg. Lingwistów polega na transportowaniu grafemów danego na formy oraz słów zapisanych na słowa mówione.

Konsekwencją takiego stwierdzenia jest dobieranie do nauki czytania  tekstów charakteryzujących się pewnymi właściwościami np. może być definicja D.B. Elkonina „czytanie to tworzenie dźwiękowej formy słowa na podstawie jego obrazu graficznego”

Dzwiękowa forma słowna to : organizacja dźwięków w określonym następstwie czasowym

·         Druga grupa definicji

Zgłoś jeśli naruszono regulamin