wyklad 3.12.12r.doc

(28 KB) Pobierz

3.12.12r.

Temat: Diagnozowanie środowiska rodzinnego.

 

Rodzina – traktowana jako podstawowy obszar wpływów zamierzonych i niezamierzonych.

Kategoria rodziny jako grupy społecznej – diagnostyczną analizę znaczących wychowawczo cech:

  • układ ról i pozycji w rodzinie,
  • podział władzy,
  • rozkład względów i autorytetów,
  • więzi i relacje między członkami,
  • rytm i organizacja życia,
  • aktywność ogólna rodziny i indywidualność ich członków,
  • normy i standardy zachowań uznawanych w rodzinie,
  • sposoby kontroli norm i wymagań,
  • wzory porozumiewania się,
  • typ kulturowego stylu życia rodziny,
  • tradycje, obrzędowość, symbolika,
  • warunki materialnej,
  • warunki bytowe i otoczenie,
  • związki rodziny z innymi strukturami społecznymi.

 

Stanisław Kawula wymienia trzy grupy czynników analizujących poziom wychowania w rodzinie:

1.      czynniki ekonomiczno-społeczne – wielkość rodziny, struktura, źródła utrzymania, sprawowanie opieki materialnej nad dziećmi, podział pracy i ról w rodzinie,

2.      czynniki kulturowe – wykształcenie rodziców, dokształcanie rodziców, kultura języka rodziny, majątek kulturowy rodziny, sposoby spędzania czasu wolnego, stosunek rodziny do nauki, stosunek rodziny do tradycji i nowości,

  1. czynniki psycho-społeczne – rodzaj i siłę więzi społecznych i emocjonalnych, uznane i realizowane wzorce życia rodzinnego, podstawy wychowania, charakter kontroli nad członkami rodziny, ogólna atmosfera panująca w domu, więzi między członkami rodziny, opinie o rodzinnym miejscu zamieszkania.

 

Aktualne tendencje w poznawaniu rodziny rozpatrują odejście od rodziny jako zbioru i wkładu cech zależności, czyli odejście od systemu przyczynowo-skutkowego na spojrzenie systemowe, w którym rodzina traktowana jest jako system charakteryzujący się specyficznymi relacjami, strukturą, posiada określoną dynamikę, wypracowuje system kontroli i władzy. W takim rozumieniu  rodziny dużą rolę odgrywa historia i mity.

              Perspektywa systemu proponuje wykorzystać specyficzny program opisowy i narzędzi pozwalających na ich identyfikację.

 

              Kilka zasad poznania rodziny jako środowiska wychowawczego:

1.      zasada wartościującego charakteru diagnozowania rodziny – ocenie poddajemy kiedy chcemy ustalić jej wpływ i związek z jakimś stanem rzeczy, np. problemy szkolne.

2.      Zasada diagnozy pozytywnej rodziny – odkrycie sił jednostki i jej najbliższego środowiska, na którym można oprzeć postępowanie wychowawcze. Diagnoza polega na zebraniu odpowiednich informacji by wskazać te elementy jak: jej najbliższe środowisko, które może mieć znaczenie dla poprawnego jej funkcjonowania.

3.      Zasada uwzględniania kontekstu społecznego rodziny – obraz i funkcjonowanie rodziny a także efekty wychowania powinny być opisane na tle celu społecznego i kulturowego, na których charakteryzuje się otoczenie rodziny. Otoczenie tworzy ekosystem warunkujący funkcjonowanie i kierunki wymagań i oczekiwań od rodziny. Zasada ta opiera się na założeniu, iż system rodziny powiązany jest w określony sposób z innymi systemami zewnętrznymi. Rodzina może partycypować, funkcjonować poprzez adaptacje, inercje (wierność) albo opozycje (odrzucenie, konflikt).

4.      Zasada relatywności wpływu warunków środowiska rodzinnego – konieczność uwzględnienia rodziny, jej obiektywnego i subiektywnego wymiaru. Zgodnie z zasadą rodzinę opisujemy w perspektywie zewnętrznej i wewnętrznej.

5.      Zasada holizmu poznawczego – rodzina jako środowisko wychowania stanowi jakąś całość, jest układem różnych cech i warunków, a nie prostą ich sumą. Podstawowe płaszczyzny funkcjonowania rodziny to:opiekuńcza, wychowawcza, organizacyjna, strukturalna, ekonomiczna, emocjonalna, wzajemnie się one przenikają. Diagnozując rodzinę możemy powiedzieć, że jest to układ wzajemnie powiązanych czynników.

6.      Zasada uwzględniania dynamizmu rodziny – rozwija się i zmienia w czasie, przechodzi przez etapy, pojawiają się specyficzne problemy i zadania, formowane są odmienne wzorce i modele zachowań.

Zasada ta określa 8 faz funkcjonowania rodziny. Są to:

         para małżeńska bez dzieci,

         para z małym dzieckiem,

         rodzina z dzieckiem w okresie przedszkolnym,

         rodzina z dzieckiem w okresie szkolnym,

         rodziny z nastolatkami (13-21 r. życia pierwszego dziecka),

         rodziny z dziećmi opuszczającymi dom (od pierwszego do ostatniego dziecka),

         „puste gniazdo” - rodzice w wieku średnim, przejście na emeryturę,

         starzenie się rodziców.

  1. zasada autodiagnozy rodziny i ich członków – rodzina sama musi się poznać, określanie swoich walorów i mankamentów.

Diagnoza rodzinna funkcjonuje w 2 rodzajach diagnozowania:

a)      diagnozowanie całościowe – dąży do przedstawienia ogólnej charakterystyki środowiska wychowania rodziny i wyrażania ogólnej oceny jej funkcjonowania. W takiej diagnozie uwzględnione jest stosunkowo duża liczba jakościowa cech oraz analizowane są związki między nimi. W tym rozumieniu spotykamy się z takimi typami rodzin jak:

- wzorcowe środowisko rodzinne,

- środowisko przeciętne – prezentuje zbiór dominujących cech w danej zbiorowości o niejednoznacznych wartościach pedagogicznych wszystkich kryteriów,

- środowisko rodzinne niekorzystne wychowawczo (cechy negatywne),

- środowisko dysharmonijne – wzorce współwystępują z czynnikami negatywnymi,

Inny typ podaje Kawula:

·         rodziny wzorcowe (stanowią najlepsze warunki wychowania w stosunku do innych kategorii rodzin w danym środowisku),

·         normalne (najczęściej spotykane cechy w tym środowisku to wielkość rodziny),

·         rodziny jeszcze wydolne wychowawczo, w których te działania wychowawcze rodziny nie są jednoznaczne, czasem występuje prawidłowe zachowanie,,

·         niewydolne wychowawczo – częste zaburzenia rodzin, brak więzi, kolizje z prawem,

  • rodziny patologiczne – skumulowane czynniki patologiczne.

 

b) diagnozowanie wybiórcze – tak diagnozowana rodzina koncentruje się na niektórych wybranych cechach. Najczęściej przedmiotem zainteresowań diagnozą stają się działania wychowawcze rodziców, style wychowania, atmosfera, interakcje. Możemy to spojrzenie przyrównać do diagnozowania w psychologii.

c) diagnozowanie przyczynowo-skutkowe – dąży do ustalenia liniowego związku między stanem rzeczy, a warunkami życia rodzinnego. Skutek: zaburzenie zachowania.

d) systemowy model – rodzina – układ wzajemnych zależności, szukamy objawów. Diagnozowanie przyczyn i skutków opiera się na kwestionowaniu, wywiadach, pozwala odpowiedzieć na pytanie: dlaczego taki stan występuje?

e) model systemów odchodzi od badań na rzecz wykorzystania informacji na rzecz wzajemnych działań rodziny, np. wywiad u strukturalizowany.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin