Metodyka T 9.doc

(119 KB) Pobierz
……………………

Wrocław, dnia 06.09.2012r.

 

          ZATWIERDZAM

                       SZEF 

SEKCJI METODYKI NAUCZANIA

 

mjr Franciszek BANASZEWSKI

 

 

 

 

PLAN – KONSPEKT

 

do przeprowadzenia zajęć z metodyki szkolenia wojskowego

z słuchaczami szkolenia ogólnego kandydatów

na podoficerów gr. nr 3 w dniu 11.09.2012r.

 

 

 

 

I. TEMAT: 9. PRZYGOTOWANIE I PROWADZENIA ZAJĘĆ TEORETYCZNYCH I PRAKTYCZNYCH W ROLI INSTRUKTORA SZKOLENIA.

 

 

II. CELE ZAJĘĆ:             

·         uczyć praktycznie występowania w roli dowódcy drużyny/instruktora na podpunkcie nauczania,

·         uczyć określonych czynności metodycznych wpływających na osiąganie zamierzonych celów szkoleniowych,

·         sprawdzić umiejętności szkolonych z zakresu sporządzania dokumentacji szkoleniowo – metodycznej ( planów pracy instruktora na punkcie nauczania),

·         doskonalić i usystematyzować nabytą wiedzę teoretyczną i umiejętności metodyczne podczas praktycznego szkolenia.

 

 

III. FORMA:                            Zajęcia instruktorsko - metodyczne

 

IV. CZAS:                            8 x 45 min.

 

V. MIEJSCE:              Plac A/rejon pawilonu strzeleckiego, plac musztry.

 

VI. ZAGADNIENIA:

1.     Prowadzenie zajęć w punkcie nauczania na zadany temat zgodnie z opracowanym planem (kartą) pracy (wszyscy słuchacze występują w roli dowódców drużyn –instruktorów).

2.     Podsumowanie zajęć.

 

 

 

 

VII. WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE:

a)     W zakresie przygotowania i organizacji zajęć:

·         Dokonanie analizy celi i treści tematu wynikających z programu szkolenia;

·         Studiowanie literatury, materiałów z zakresu treści tematu;

·         Przygotowanie dokumentacji szkoleniowej do zajęć;

·         Przedłożenie do zatwierdzenia planu – konspektu do zajęć Szefowi Sekcji Metodyki Szkolenia;

·         Przygotowanie bazy szkoleniowej;

·         Przeprowadzenie instruktażu ze starszymi grup odnośnie właściwego przygotowania się do zajęć pod względem merytorycznym, metodycznym i logistycznym;

·         Udzielanie konsultacji szkolonym przed zajęciami  celem wyjaśnienia niezrozumiałych kwestii;

·         Przygotowanie przez szkolonych dokumentacji szkoleniowo – metodycznej do zajęć;

·         Sprawdzenie w dniu poprzedzającym zajęcia przygotowanie grup szkoleniowych do zajęć.

 

b)     W zakresie prowadzenia zajęć:

·         Zajęcia prowadzić jako instruktorsko – metodyczne;

·         Celem nadrzędnym zajęć jest wystąpienie wszystkich szkolonych w roli dowódcy drużyny/instruktora w praktycznym szkoleniu drużyny;

·         Udzielać praktycznych wskazówek metodycznych, co do sposobów przygotowania się i prowadzenia pracy na punkcie nauczania;

·         Bezwzględnie egzekwować znajomość przez szkolonych podstawowego i problemowego modelu nauczania;

·         Szkolenie prowadzone przez szkolonych będzie odbywało się wg podstawowego modelu instruowania;

·         Podczas realizacji zagadnień ze szkolenia ogniowego i taktyki bezwzględnie stosować warunki bezpieczeństwa oraz reagować natychmiast na ich naruszanie;

·         Po przeprowadzeniu szkolenia przez wyznaczonych instruktorów dokonać analizy ich przebiegu stosując metodę problemową – dyskusję okrągłego stołu celem wypracowania określonych rozwiązań w zakresie szkolenia danego zagadnienia;

·         Zajęcia przeprowadzić w oparciu o plac A/rejon pawilonu strzeleckiego ( zagadnienia ze szkolenia ogniowego i taktyki) oraz plac musztry ( zagadnienia z musztry)

·         Do każdego zagadnienia zostało wyznaczonych po 3- 4 szkolonych, którzy będą prowadzić szkolenie podstawowym modelem instruowania.

·         Drużyna szkoląca się będzie składać się z 8 żołnierzy, w tym wszyscy odpowiedzialni za realizację danego zagadnienia.

·         Pozostała część grupy szkoleniowej będzie ustawiona w odstępie równolegle do prawego skrzydła drużyny ćwiczącej w taki sposób aby nie przeszkadzać oraz swobodnie obserwować dowódcę/instruktora podczas szkolenia i ćwiczącą drużynę.

·         Prowadzący szkolenie będą wymieniani tak, aby każdy z nich wykazał się swoimi umiejętnościami organizacyjnymi, metodycznymi, dowódczymi i merytoryką.

·         Po przeprowadzeniu szkolenia z danego zagadnienia zostanie ono przeanalizowane z wykorzystaniem całej grupy szkoleniowej.

·         Wnioski zebrane z podczas dyskusji pozwolą kolejnym szkolonym unikać błędów popełnionych przez ich poprzedników.

·         Każdy żołnierz zostanie oceniony z przygotowanego wcześniej Planu Pracy Instruktora oraz za umiejętności prowadzenia szkolenia Podstawowym Modelem Instruowania.

·         Po zrealizowaniu wszystkich zagadnień dokonana zostanie analiza jakości szkolenia dokonana w trzech grupach tematycznych.

·         Przedyskutowane zostaną trudności jakie może napotkać prowadzący zajęcia oraz sposoby ich unikania lub zapobiegania.

·         Na koniec zostaną udzielone odpowiedzi na pytania, postawienie zadań oraz wytycznych i wskazówek organizacyjno – metodycznych dotyczących poprawy prowadzenia nauczania na punkcie nauczania

 

VIII. LITERATURA:

              Podstawowa:

1.     Instrukcja o działalności szkoleniowo – metodycznej. sygn. Szkol. 816/2009;

2.     Metodyka szkolenia ogniowego pododdziałów piechoty. sygn.. Szkol. 722/88

3.     Nauczanie regulaminu ogólnego i musztry. sygn.. Szkol. 784/96

4.     Poradnik dowódcy plutonu. sygn.. DWLąd. Wew. 185/2011

 

Dodatkowa:

1.     System działalności szkoleniowo-metodycznej Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych – Tymczasowy poradnik metodyczny – Wrocław 2012;

2.     Czesław Kupisiewicz. Dydaktyka ogólna. Warszawa 2000r.

 

 

IX. ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWO-TECHNICZNE:

 

              Wyposażenie szkolonych (na stan szkolonych):

 

        mundur polowy;

        broń etatowa;

        hełm;

        ISOPS

 

Wyposażenie dodatkowe:

 

        lornetka pryzmatyczna LP 7X45 Z              - 2 szt.

        atrapy granatów ręcznych                                          - 2 szt.

        trójkąt jednolitego celowania                            - 1 zestaw

 

 

X. ORGANIZACJA ZAJĘĆ:

 

 

CZĘŚĆ WSTĘPNA

 

prowadzę osobiście

 

 

 

 



 

 

 

CZĘŚĆ GŁOWNA

 

prowadzą wyznaczeni instruktorzy pod moim nadzorem

 

 

 

 

 

 



 

 

 

CZĘŚĆ KOŃCOWA

 

prowadzę osobiście

 

 

 

 

 

 

XI. WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA:

              Kategorycznie zabraniam strzelać z :

        z niesprawnej broni;

        niesprawną amunicją lub amunicją, której używanie jest zabronione w rozkazach i instrukcjach sprzętu bojowego dotyczących danej broni i tabelach strzelniczych;

        poza granice strzelnicy;

        do schronów ( niezależnie czy znajdują się w nich ludzie czy też nie) a także do innych urządzeń strzelnicy;

        jeżeli podniesiona jest biała chorągiew lup zapalona biała latania na stanowisku dowodzenia kierownika strzelania;

        w przypadku utraty łączności lub kontaktu z kierownikiem strzelania.

Strzelanie przerywa się na komendę kierownika strzelania lub samodzielnie w razie:

        pojawienia się przed strzelającymi ludzi, zwierząt, sprzętu;

        padania pocisków poza granice strzelnicy;

        powstania pożaru;

        podniesienia białej chorągwi lub zapalnie białej latarni na stanowisku dowodzenia kierownika strzelania;

        otrzymania meldunku z posterunku ubezpieczenia o naruszeniu bezpieczeństwa.

·         Broń kierować zawsze w kierunku tarczy. Zabraniam przenoszenia niezabezpieczonej broni, jeżeli sytuacja lub zadanie nie wymagają jej odbezpieczenia. Zabraniam oddalania się z miejsca prowadzenia zajęć.

·         Podczas poruszania się w terenie zwracać uwagę na nierówności terenowe.

·         W czasie pokonywania terenu biegiem, skokami, czołganiem itp. broń mieć zabezpieczoną, odbezpieczyć ją tylko do prowadzenia ognia.

·         Podczas przyjmowania postaw strzeleckich zwracać uwagę na wystające pręty stalowe, fragmenty drutu kolczastego, szkło kamienie, oblodzone fragmenty umocnień fortyfikacyjnych,

·         Podczas rzucania granatami ręcznymi na odległość zwrócić uwagę na odległości od skrajów stanowisk strzeleckich (możliwość otarcia dłoni)

·         Nie rzucać granatami ręcznymi jeżeli na przedpolu znajdują się szkoleni, sprzęt lub zwierzęta;

·         Podczas rzutu granatem wszystkie czynności wykonujemy na komendę instruktora;

·         Podczas ćwiczenia na trenażerze wykonywać tylko czynności nakazane przez instruktora.

 

XII. INNE (DODATKOWE):

-          nie dotyczy;

 

 

XIII. WPROWADZENIE W SYTUACJĘ TAKTYCZNĄ:

-          nie dotyczy;

 

 

XIV. PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

CZĘŚĆ WSTĘPNA (30 min)

 

1.     Pobranie broni i zabezpieczenia materiałowego;

2.     Omówienie warunków bezpieczeństwa podczas przemarszu do rejonu zajęć postawienie rozkazu na marsz do rejonu zajęć;

3.     W miejscu prowadzenia zajęć:

        przyjęcie meldunku;

        przejrzenie broni

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin