Opis tech - szalunek strop.docx

(5419 KB) Pobierz

1.       OPIS TECHNICZNY

1.1. Dane do projektu

·         Przeznaczenie: kondygnacja biurowa

·         L1=34m

·         L2=5,2m

·         L3=10m

·         α=12

·         B=22,5m

·         R=11,25m

·         Czas użytkowania:  90lat

·         Grubość stropu: 0,14m

·         Wysokość wylewania stropu: 3,20m

 

1.2. System szalunkowy Harsco Topec

1.2.1.        Informacje ogólne

W projekcie zastosowano system szalunków TOPEC. Jest to ramowe deskowanie stropowe firmy HARSCO. System tworzą dwa podstawowe elementy: płyty i podpory. Płyty o ramach aluminiowych są lekkie i poręczne. Całość powlekana jest proszkowo, co utrudnia osadzanie się betonu i ułatwia czyszczenie. Poszycie tworzy wysokogatunkowa sklejka o grubości 10 mm lub sklejka PCV Ecoply o grubości 11 mm, z zabezpieczonymi krawędziami, umożliwiająca wielokrotne użycie. W systemie TOPEC można używać wszystkie oferowane obecnie podpory stalowe Europlus oraz wcześniejsze podpory stalowe HARSCO, jak również podpory Alu 500 DC. TOPEC zapewnia czyste efekty nie tylko na gotowych stropach, lecz również na używanych płytach szalunkowych. Płyty TOPEC są tak szczelnie ze sobą połączone, że powstają jedynie niewielkie spoiny. Dzięki temu na płytach pozostają tylko drobne resztki betonu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.2.2.        Elementy systemu szalunkowego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.2.3.        Instrukcja montażu

Planowanie rozmieszczenia

Jeśli to możliwe, należy wykorzystać płytę 180/180. Głowicę Topec umieszcza się pod stykiem płyt

stropowych. Przy dopasowaniu do ściany płyty deskowania, układa się w całości na głowicach Topec.

Strop należy deskować za pomocą płyt z wyposażenia podstawowego. Uzupełnienia o rozmiarach między 55, a 90 cm należy zamykać płytą wyrównującą 90/180. W przypadku mniejszych uzupełnień należy użyć dźwigarów wyrównujących, ewentualnie kantówki.

 

Montaż:

Montaż szalunków do wysokości 3,50 m licząc od podłoża odbywa się w trzech ruchach:

 

 

Do podnoszenia oraz tymczasowego podparcie płyt TOPEC służy aluminiowy pręt montażowy. Po podniesieniu dwóch przylegających płyt ustawia się pomiędzy nimi podporę stalową. Podczas ustawiania stalowych podpór należy zwracać uwagę, żeby wewnętrzna rura opierała się na całej średnicy trzpienia szybkiego rozformowania, a nie na dwóch rowkach. Tylko w ten sposób można zagwarantować sprawne działanie mechanizmu szybkiego rozformowania przy późniejszym demontażu.

 

 

 

 

Demontaż:

Szalunki stropów o wysokości pomieszczenia do 3,50 m demontuje się z poziomu podłoża bez pomocy rusztowań. Demontaż odbywa się praktycznie w trzech ruchach: opuszczenie podpory, opuszczenie płyty,  zdjęcie płyty.

Szybkie rozformowanie:



Opuszczenie podpór:                                                                                     Opuszczenie i zdjęcie płyty:





 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WYKONANIE UZUPEŁNIEŃ:

Płyty szalunkowe TOPEC o różnych szerokościach w module co 15 cm umożliwiają wykonywanie szalunków stropów o dowolnych wymiarach. Pozostałą niezaszalowaną płytami przestrzeń uzupełnia się w łatwy sposób korzystając ze sklejki o grubości 21mm. Są dwie możliwości wykonania uzupełnień szalunków z płyt TOPEC:

1. Wykorzystując nakładkę na głowicę TOPEC do podparcia kantówki o wysokości 8 cm i sklejki uzupełnienia.

2. Wykorzystując aluminiowy dźwigar wyrównujący TOPEC z wbudowaną listwą drewnianą, który zastępuje nakładkę głowicy z kantówką. Dźwigar umieszcza się na głowicy TOPEC. Położenie zamontowanych już płyt TOPEC (tj. wzdłużne lub poprzeczne) nie ma znaczenia. W tym przypadku także można wykorzystać albo dźwigar wyrównujący TOPEC lub nakładkę głowicy TOPEC z kantówką wykonaną na miejscu budowy.



 

 

 

 

 

Maksymalna szerokość uzupełnienia za pomocą sklejki o grubości 21 mm zgodnie z DIN 68792:





 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

Płyty wyrównujące TOPEC 90/180 i 90/90

Teleskopowe płyty wyrównujące TOPEC umożliwiają szybkie, sprawne dostosowanie szerokości szalunku do szerokości uzupełnienia. Zakres szerokości standardowej płyty wyrównującej wynosi od 55 cm do 90 cm. Na teleskopowe dźwigary (z drewnianymi listwami) przybija się odpowiednio docięty pasek sklejki.

 

 

 

 

 



W jednym zakresie regulacji jedna płyta wyrównująca może zastąpić następujące elementy:

1 Płyty TOPEC

2 Dźwigary wyrównujące

2 Podpory

 

 

 

 

 

 

Montaż i demontaż płyt wyrównujących TOPEC 90/180 odbywa się w taki sam sposób jak standardowych płyt TOPEC systemu szalunków stropowych:

Dźwigary poprzeczne TOPEC

Dźwigar poprzeczny TOPEC służy do wykonywania uzupełnień w module 90 cm. Przypadek takiego uzupełnienia zachodzi na przykład przy szalowaniu stropu wokół istniejącego słupa betonowego.

Zamiast brakującej płyty TOPEC montuje się wówczas dwa dźwigary wyrównujące z odpowiednią ilością dźwigarów poprzecznych.

 

Zarówno dźwigary poprzeczne TOPEC jak i dźwigary wyrównujące TOPEC posiadają drewniane listwy, do których w prosty sposób można przybić dociętą na odpowiedni wymiar sklejkę o grubości

21 mm

 

Płyty narożne

Pozostałe do zaszalowania obszary skomplikowanego rzutu stropu można w znaczny sposób zredukować stosując płyty narożne TOPEC 90x90 i/lub ramy narożne TOPEC 180x90 z poszyciem narożnym TOPEC 180/90 cm. Płyta narożna TOPEC 90x90 składa się z ramy aluminiowej i poszycia ze sklejki. Do ram narożnych TOPEC 180x90 należy zamawiać osobno potrzebne poszycie narożne. Poszycia narożne można zamocować do ramy narożnej TOPEC z każdej strony, co umożliwia zastosowanie trójkątnej płyty w konfiguracji lewo- lub prawostronnej.

Ramy narożne TOPEC jak i płyty narożne TOPEC układa się na głowicy TOPEC w taki sam sposób jak standardowe płyty TOPEC. Nie jest wymagane dodatkowe podparcie. Przekątne krawędzie płyt i ram narożnych TOPEC posiadają drewniane listwy do podparcia i przymocowania pozostałych elementów

uzupełnienia ze sklejki. Podpory oddzielnie zamontowanych płyt narożnych należy zabezpieczyć przed przemieszczeniem za pomocą stojaków trójnożnych.

1.3. Elementy zastosowane w projekcie

Biorąc pod uwagę wymiary projektowanego stropu propozycję rozmieszczenia elementów potrzebnych do wykonania szalunku stropu przedstawiono w części rysunkowej.

Wysokość projektowanego pomieszczenia wynosi 3,2m. Rodzaj podpór stalowych dobrano wg poniższej tabeli podanej przez producenta:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maksymalna powierzchnia na podporę wynosi: A = 1,62 m²

 

Maksymalna powierzchnia na podporę wynosi: A= 3,24 m²

 

 

 

 

2.       OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁOŚCIOWE PROJEKTOWANYCH UKŁADÓW SZALUNKOWYCH

W projekcie użyto szalunki wielkoformatowe HARSCO TOPEC. Szalunki te są nośne dla stropów o grubości do 50cm. Projektowany strop ma 14cm tak więc dla tej grubości stropu  szalunek spełnia warunek nośności i nie trzeba wykonywać obliczeń statyczno wytrzymałościowych projektowanego układu szalunkowego.

 

 

3.       SPECYFIKACJA  POMPY  DO BETONU

 

 

DANE TECHNICZNE:

Wydajność, ciśnienie pompowania betonu: ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin