Nowy Dokument tekstowy.txt

(2 KB) Pobierz
Wstęp:

Najprostszy sygnalizator alarmu można wykonać stosujšc zwykłego LEDa migajšcego. Powinno to odstraszyć włamywacza amatora, ale nie profesjonalistę. Łatwo jest rozpoznać podrobiony alarm. Dioda miga ze stałš częstotliwociš 1Hz oraz jej wiatło nie ganie nawet po włšczeniu silnika. To natomiast znacznie przeszkadza kierowcy podczas jazdy. Przedstawiany układ pozwala na wysterowanie jednej z dwóch LEDów, lecz częstotliwoć i inne parametry sš dobierane przez użytkownika.

Zasada działania:

Gdy na wejcie A podane jest napięcie po włšczeniu stacyjki wtedy stan wysoki podany przez diody D1 i D2 na wejcie bramek U1A i U1F wymusza stan niski na ich wyjciach. W momencie podanie na wejcie A masy układu lub odłšczenia go od plusa zasilania, to po czasie opónienia wynikłego z rozładowania C1, generator U1A rozpocznie pracę. 

Istniejš dwie wersje układu:

-     najprostsza zawiera jednš diodę, którš dołšcza się do punktu D po wmontowaniu R7. W tym wypadku bramki U1B-U1E nie sš wykorzystywane i nie trzeba montować elementów z nimi współpracujšcymi. Zamiast D3 i D4 wykonujemy zwory;

-    ciekawy efekt można uzyskać z dwoma LEDami, które dołšcza się do wyjć B i C, ale w tym przypadku wyjcie D nie jest wykorzystywane. 

Dzięki temu, że w układzie występujš trzy generatory poprzez zmianę ich pracy można uzyskiwać niesamowite, niepowtarzalne efekty. Elementy R6, D5 zmieniajš współczynnik wypełnienia przebiegu  generatora U1A. Rezystory R4, R5 zmieniajš jasnoć wiecenia. W sumie można każdy element zmienić, aby uzyskać niepowtarzalnš sekwencję błysków (nie zmieniamy tylko R1). 

Montaż:

Najpierw montujemy zworę pod układem scalonym. W samochodzie występujš znaczne drgania, więc wszystkie czynnoci montażowe powinny prowadzić do zmniejszenia ich wpływu na pracę układu. Pod układ scalony najlepiej jest nie montować podstawki. Minimalizujemy długoci końcówek, a kondensatory kładziemy na płytce  pozwoli to na umieszczenie układu w pudełku po cukierkach Tic-Tac. Diody wiecšce muszš być tradycyjne (nie soczewkowe). Ciekawy efekt uzyska się po zastosowaniu podwójnego LEDa ze wspólnš katodš. 

Strojenie:

Zasilanie 12V dołšczamy na razie tylko do punktów P, O. Teraz można zmieniać elementy, ustawiać  potencjometry, aby uzyskać upodobanš sekwencję błysków. Następnie możemy umiecić układ w obudowie.

Wymiary płytki: 30x53mm

Wykaz elementów:

R1  1k
R2, R3  100k
R4, R5, R7  330R
R6  10-100k
PR1, PR2, PR3  100k
C1, C5  10-100uF/16V
C2  22-100uF/16V
C3, C4  10-22uF/16V
D1-D5  1N4148
D6, D7  LED 5mm 
U1  CMOS 4010 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin