Dla zrozumienia.doc

(47 KB) Pobierz

 

 

Dla zrozumienia “nowej gospodarki” bardziej przydatny od dominującego we współczesnej ekonomii “paradygmatu niewidzialnej ręki” (doskonałej konkurencji) jest “paradygmat twórczej destrukcji” J. Schumpetera.

Wynika to stąd, że “paradygmat niewidzialnej ręki” traktuje zarówno korzyści skali, jak i kreatywność (w tym postęp techniczny) jako wielkości egzogeniczne,

 

Jego adekwatność staje się jednak problematyczna w warunkach, gdy tak duża liczba pracowników wykonuje zadania wymagające kreatywności.

 

 

Część ekonomistów sądzi, że nie można wyjaśnić funkcjonowania nowej gospodarki za pomocą ortodoksyjnej (neoklasycznej) ekonomii. Ich zdaniem, w gałęziach opartych na wiedzy bardzo dużą rolę odgrywają rosnące przychody, które przyjmując postać tzw. efektów sieciowych sprzyjają powstawaniu pozycji monopolistycznej. Efekty te oddziałują zarówno na produkcję, jak i na konsumpcję. Wspólną cechą nowych technik jest to, że ich wartość dla każdego użytkownika wzrasta proporcjonalnie do kwadratu liczby wszystkich użytkowników. Jeśli więc dany produkt usadowi się na rynku, to popyt na podobne produkty załamie się; może się okazać, że konsumenci zostaną zmuszeni do korzystania z gorszego produktu, co należy uznać za rodzaj niesprawności rynku.

 

2. Zdaniem innych ekonomistów, aczkolwiek efekty sieci i związane z nimi niesprawności rzeczywiście występują, to ich wyjaśnienie nie wymaga wyjścia poza ekonomię neoklasyczną. Ich zdaniem, niesprawność rynku pojawia się tylko wtedy, gdy gorszy produkt utrzyma się na rynku, mimo że korzyści z przerzucenia się na inny, lepszy produkt są większe od kosztów. Jeśli natomiast gorszy produkt utrzymuje swą pozycję, ponieważ koszty przerzucenia się na inny produkt są wysokie, to jest to sytuacja zgodna z postulatami tradycyjnej ekonomii: przerzucenie się byłoby działaniem nieefektywnym. Tak więc uwzględnienie kosztów “przerzucenia się” bardzo istotnie zawęża zakres niesprawności rynku. Co więcej, zarówno konsumenci, jak i producenci, którzy ponoszą straty w wyniku tej niesprawności rynku będą poszukiwać sposobu wyjścia z “pułapki gorszego produktu”.

 

Rodzaje sieci komputerowych

LAN (Local Area Network) - lokalna sieć komputerowa. Jest to sieć zawierająca od 2 do około 100 komputerów połączonych ze sobą na małym obszarze geograficznym np. w jednym budynku lub pokoju (przykład: sieć lokalna w pracowni szkolnej).

WAN (Wide Area Network) - rozległa sieć komputerowa. Jest to sieć łącząca różne sieci LAN na większym obszarze geograficznym np. miasta (przykład: Trójmiejska Akademicka Sieć Komputerowa) lub całego świata np. Internet.

 

Komutacja pakietów
W nagłówku zatem, w zależności od organizacji sieci, znajdują się następujące informacje: adresy źródłowy i docelowy, numer pakietu, wskaźnik ostatniego pakietu a także identyfikator zawartej w pakiecie informacji.

 

 

· NetBEUI (NetBIOS Extended User Interface)- opracowany w 1985 r. przez IBM dla małych sieci LAN, obecnie używany w sieciowych systemach operacyjnych Windows NT, Windows 95/98.

· TCP/IP (Transmission Control Protocol / Internet Protocol) - opracowany w latach 70-tych przez agencję DARPA na zlecenie Departamentu Obrony USA, w celu połączenia wszystkich komputerów jedną ogólnoświatową sieć - na jego bazie powstał dzisiejszy Internet.

· IPX/SPX (Internet Packet Exchange / Sequential Packet Exchange) - używany w sieciowym systemie operacyjnym Novell Netware. Powoli zostaje wypierany przez protokół TCP/IP.

 

W modelu OSI kolejne warstwy dołączają (bądź usuwają, w zależności w którą stronę przesuwają się dane na stosie protokołów) własne nagłówki. Taki proces nazywa się enkapsulacją danych.

Topologia magistrali - do łączenia stacji roboczych stosuje się kabel koncentryczny. Można ją przyrównać do lampek na choinkę gdzie światełka reprezentują hosty a przewód kabel sieciowy

Topologia gwiazdy jest stosowana przy łączeniu komputerów za pomocą kabla dwużyłowego skręcanego. Hosty (komputery) podłączane są najczęściej do koncentratora

Topologia pierścieniowa jest stosowana przy łączeniu komputerów ze sobą za pomocą kabla światłowodowego.

 

Centralne systemy informatyczne to nie tylko technika. To również zmiana sposobu funkcjonowania banku.

 

 

zarządzanie przesuwane jest na niski poziom – idea działania Internetu

mniejszają się rozmiary węzłów ale rosną ilości połączeń

· procesowi temu sprzyja rozwój technologii (jelly bean – dropsy)

 

 

wartość sieci zwiększa się proporcjonalnie do kwadratu liczby elementów

 

technika stwarza nowe możliwości popytu a następnie zaspokaja je

· im dobra i usługi stają się bardziej wartościowe, tym są powszechniejsze, tym są tańsze. Oznacza to, że najbardziej wartościowe będą rzeczy darmowe – bo dostępne wszędzie.

 

 

głównym imperatywem ekonomicznym gospodarki sieciowej jest wzmacnianie relacji

· łatwość dostępu do informacji sprzyja idei równości

1 Kevin Kelly, Nowe reguły nowej gospodarki, WIG-Press, Warszawa 2001, s.89

zatracają się granice pomiędzy klientem o producentem (sprzedawcą) – „prosument” (Alvin Toffler – Szok

 

 

Przyszłości – 1970)

 

· Jednym z wyrazów „prosumption” jest po prostu dążenie do coraz bardziej prywatnej relacji z klientem realizowanej poprzez:

· tworzenie tego co klient pragnie

· pamiętanie o pragnieniach klienta

· antycypowanie tych pragnieeń

· zmienianie ich

 

 

Możliwość jest ważniejsza od wydajności.

 

technologia nie likwiduje zła i patologii – jednak mnoży szanse i możliwości

produkując nowe możliwości zyskamy więcej, niż optymalizując możliwości istniejące

 

Elektroniczna sprzedaż detaliczna (e-tailing)
zawierania transakcji między firmami (e-rynki, e-procurement)

Koncentracja na jednym rynku i dostarczanie produktów "szytych na miarę" (build to order).

Koniec lat dziewięćdziesiątych bywa przez niektórych nazywany epoką "śmierci sprzedawcy". Umiejętność korzystania z nowo powstałych rynków elektronicznych stanie się jedną z kluczowych zasad rządzących ekonomią zarówno po stronie sprzedawców - dotarcie do nowych rynków zbytu, jak i kupujących - obniżenie kosztów i skrócenie czasu potrzebnego na zaopatrzenie.

 

Dzięki sieci rola pośredników:

pojawi się ponadto zapotrzebowanie na nowy typ pośrednictwa (np. filtrowanie wiadomości przychodzących czy wspomaganie w wyszukiwaniu informacji)

· sieć wprowadza nowy sens wielkości – nowe organizacje, wspólnoty

 

 

gospodarka sieciowa daje technologię umożliwiającą myślenie W SKALI ŚRODKA wspierając ją na wiele sposobów:

i. małe koszty przesyłania informacji, łatwość odnalezienia się i połączenia dwóch chcących tego osób

ii. informacja staje się multimedialna a tym samym atrakcyjna

iii. obecność pieniądza sieciowego może z każdej sieciowej wspólnoty uczynić lokalną gospodarkę

iv. zacierają się granice umożliwiając tworzenie dowolnych wspólnot

 

 

masowy przekaz (radio, telewizja) nie znikną; mają zaletę która jest bezpośredni dostęp do odbiorców; sieć działając poprzez niezliczone węzły pośrednie może być źródłem choćby zafałszowania

 

 

średni czas życia przedsiębiorstw ulega skróceniu, ale jednocześnie szybko powstają nowe miejsca pracy i płace są wysokie

· długoterminową stabilność można podtrzymać tylko utrzymując stan wrzenia

 

nie jest możliwe całkowite zdemontowanie tkanki przemysłu; możliwe jest jednak oplecenie jej siecią bardziej zwinnych i powiązanych ze sobą organizacji

 

Możliwość jest ważniejsza od wydajności. Wprawdzie zarabia się fortuny, ucząc maszyny coraz bardziej wydajnej pracy, można jednak zdobyć znacznie więcej, porzucając nieefektywny wy-nalazek i stwarzając szansę na pojawienie się nowych możliwości.

 

produkując nowe możliwości zyskamy więcej, niż optymalizując możliwości istniejące

 

 

Wszechobecność sieci staje się fundamentem nowych zasad gospodarowania. Należą do niech przede wszystkim:

o stały dostęp i informacja zwrotna

o możliwość dostosowania produktów i usług do potrzeb klienta

o jednoczesna obecność w wielu miejscach

 

 

Powszechnym w sferze hurtowej jest stosowanie technologii EDI (ang.: Electronic Data Interchange)
i komunikatów finansowych. Przykładem tego typu infrastruktury jest system rozliczeniowy stworzony na bazie zarządzanego przez NBP systemu rozrachunków brutto w czasie rzeczywistym - SORBNET.

 

W rozumieniu cybernetyki, informacja jest to: każdy czynnik, dzięki któremu obiekt otaczający go (człowiek, organizm żywy, organizacja, urządzenie automatyczne) może polepszyć swoja znajomość otoczenia i bardziej sprawnie przeprowadzać celowe działanie.

 

Najbardziej precyzyjna definicja, pochodząca z teorii informacji podchodzi do informacji jako do miary niepewności zajścia pewnego zdarzenia (otrzymania określonego wyniku pomiaru, wyemitowania określonej wiadomości przez źródło) spośród skończonego zbioru zdarzeń możliwych.

TEORIA INFORMACJI - Dział matematyki na pograniczu statystyki i informatyki dotyczący informacji oraz jej transmisji, kompresji, kryptografii itd. Za ojca teorii informacji uważa się Claude E. Shannona, który w latach 1948-1949 ogłosił fundamentalne prace z tej dziedziny.

Podstawowe założenia ilościowej teorii informacji polega na tym, że komunikat

 

podejście uwzględniające zależności statystyczne - operuje pojęciem entropii jako miary nieokreśloności, uwzględniającej prawdopodobieństwo pojawienia się tych lub innych zdarzeń.

 

Ostatecznie, dostosowując formalną definicję entropii do potrzeb teorii ryzyka stwierdzić można, że jest ona miarą ilości informacji którą decydent musi pozyskać, aby całkowicie wyeliminować ryzyko związane z osiągnięciem celu opisanego przez pewną zmienną losową.

 

Mając na względzie aspekt kosztowy pozyskiwania informacji, decydent musi w praktyce określić na jaki stopień redukcji ryzyka może sobie pozwolić. W wysoce zinformatyzowanym środowisku informacji koszt jej pozyskania często wyrażany jest właśnie w bitach, (określających przykładowo wielkość pakietu informacji, szerokość dostępnego łącza, szybkość łącza itd.).

 

W zależności od przyjętej konwencji, można stosować kody o stałej lub zmiennej długości

Jeżeli do kodowania użyte zostaną dwa różne symbole (kodowanie binarne), to minimalna, średnia długość słowa kodowego komunikatu określona jest entropią danego komunikatu (L(X)=H(X)).

Kanał informacyjny staje się bowiem źródłem szumu informacyjnego, który dodatkowo powiększa lukę informacyjną związaną z ryzykiem rzeczywistym. W efekcie obserwator narażony jest na ryzyko łączne, będące sumą ryzyka właściwego i szumu informacyjnego

nadrzędnego sterującego i podporządkowanego mu układu sterowanego

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin