Presostat ten zabezpiecza przed nadmiernym wzrostem ciśnienia na tłoczeniu sprężarki. Przyczyny możemy sklasyfikować :a)niedrożność w przepływie czynnika pomiędzy tłoczeniem sprężarki, a dolotem do skraplacza(może to wynikać z zamknięcia lub zdławienia zaworów odcinających b)pogorszone warunki wymiany ciepła w skraplaczu (może to być wywołane niedostatecznym masowym natężeniem przepływu wody chłodzącej skraplacz, jej podwyższoną temperaturą lub też skraplacz może być zapowietrzony). c)zmniejszenie czynnej powierzchni wymiany ciepła poprzez zalanie skraplacza ciekłym czynnikiem wywołane przepłukaniem układu przy uzupełnianiu czynnika lub też utrudnieniem jego spływu do zbiornika przy zamkniętym lub zdławionym zaworze odcinającym na przewodzie spływu ciekłego czynnika bądz też na przewodzie wyrównania ciśnienia. d) zwiększenia obciążenia cieplnego układu wymagające zwiększonego odbioru ciepła w skraplaczu.
Presostat ten zabezpiecza przed pracą przy niedostatecznym ciśnieniu w obiegu wymuszonego smarowania sprężarki. Przyczyny zadziałania możemy podzielić na dwie grupy: a)występujące w obrębie agregatu sprężarkowego: - brak lub niedostateczna ilość oleju w karterze, -nieszczelności w pompie olejowej i zwiększone luzy na łożyskach ślizgowych układu korbowego, - niewłaściwie wyregulowany zawór przelewowy pompy olejowej który ustala ciśnienie tłoczenia oleju, - uszkodzony układ pływakowy odolejacza lub nieprawidłowa praca zaworu elektromagn. regulujący spływ oleju z odolejacza do karteru b)występujące poza obszarem agregatu sprężarkowego: - niestabilny powrót oleju z układu chłodzenia do karteru sprężarki( powodem może być niewłaściwy dobór średnic rurociągów ssawnych, nieprawidłowe ustawienie zaworów rozprężnych, - niewłaściwy dobór oleju do czynnika i temperatur parowania występujących w układzie.
Presostat ten zabezpiecza przed nadmiernym spadkiem ciśnienia na ssaniu ale tyczy się to przypadku:a) gdy funkcję sterującą pracy sprężarki pełni termostat który wysyła sygnał o konieczności chłodzenia do sprężarki która załącza się, a niskie ciśnienie na ssaniu może dowodzić braku przepływu czynnika. Zatrzymanie w takim przypadku sprężarki poprzez załączenie się presostatu pozwala na uniknięcie niekorzystnych zjawisk tj. pogorszenie smarowania sprężarki w wyniku pienienia się oleju , obniżenie lepkości oleju w przypadku wzrostu temperatury na tłoczeniu, zapowietrzenia i zawilgocenia układu(gdy ciś. ssania spadnie poniżej ciś. atmosferycznego), rozkład czynnika chłodniczego przy wysokiej temperaturze tłoczenia b) gdy funkcję sterującą pracy sprężarki pełni presostat niskiego ciśnienia który wysyła sygnał że ciśnienie jest niskie sterując w ten sposób pracą sprężarki. Będzie on reagował tak samo na obniżające się ciśnienie ssania spowodowane innymi przyczynami niż malejące obciążenie cieplne tzn. nieprawidłowościami w układzie związanych z brakiem przepływu czynnika( - niedrożność w przepływie czynnika pomiędzy zbiornikiem ciekłego czynnika a ssaniem sprężarki, - układ nie jest napełniony dostateczną ilością czynnika chłodniczego co wynika ze złej eksploatacji układu, - pogorszenie warunków wymiany ciepła w parowniku). Nie posiada on blokady gdyż jest to właśnie warunek pełnionej przez niego funkcji sterującej.
marcin0732