B.doc

(191 KB) Pobierz
BABA LUKSUSOWA

BABA LUKROWANA

-               12 dag kaszy manny

-               12 dag mąki ziemniaczanej

-               25 dag mąki pszennej

-               15 dag cukru

-               15 dag cukru na lukier

-               dag masła

-               1 jajko

-               2 łyżeczki proszku do pieczenia

-               2 zapachy cytrynowe

-               ¼ szklanki wody

-               ½ szklanki mleka

-               ½ łyżeczki octu 6%

Ciasto: jajko utrzeć z cukrem, wymieszać z utartym do białości masłem. Stopniowo ciągle mieszając, dodawać pozostałe składniki w kolejności: mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną, kaszę mannę, proszek do pieczenia, mleko, 1 buteleczkę zapachu cytrynowego. Wszystko razem utrzeć na pulchną, jednolitą masę. Do masy wsypać przygotowane, drobno posiekane bakalie. Formę na babę wysmarować tłuszczem, obsypać bułką tartą. Przełożyć do formy ciasto, wyrównać powierzchnię. Wstawić do piekarnika nagrzanego do temp 170 i piec 50 minut. Gotową babę studzić w formie, następnie wyjąć, ustawić na kartce kuchennej. Lukier: cukier zalać wodą i zagotować. Dodać ocet i gotować na dużym ogniu pod przykryciem. Po 2 min gotowania przeprowadzić próbę: kropla syropu spuszczona z łyżki powinna zostawić za sobą „nitkę". Gorący syrop przelać do miski, skroplić zimną wodą, schłodzić do temp ok. 60 stopni. Ucierać aż zbieleje, na koniec dodać zapach. Gotowym lukrem posmarować babę.

 

BABA LUKSUSOWA

-               4 szklanki mąki,

-               1,5 szklanki mleka,

-               6 dag drożdży,

-               2 jaja,

-               13 żółtek,

-               25 dag cukru pudru,

-               szklanka sklarowanego masła,

-               tabliczka gorzkiej czekolady,

-               garść rodzynków,

-               wanilia,

-               kieliszek rumu,

-               ćwierć łyżeczki soli

Mąkę starannie przesiać i ogrzać. Przygotować rozczyn z drożdży, ćwierci szklanki letniego mleka, łyżeczki cukru, łyżki mąki i odstawić do czasu, aż podwoi objętość. Do szklanki mąki powoli wlać wrzące mleko, mieszając energicznie łyżką, aby nie powstały grudki. Po przestudzeniu dodać rozczyn, resztę mąki oraz mleka i odstawić ciasto na pół godziny w ciepłe miejsce. W tym czasie ubić żółtka i całe jaja z cukrem i solą, wlać je do ciasta. Gdy ciasto wyraźnie się podniesie, wyrabiać je ręcznie pół godziny lub 10 min mikserem. Podczas wyrabiania dodać rum i wanilię. Następnie wlać sklarowane masło i dalej wyrabiać, aż tłuszcz całkowicie się wchłonie. Pod koniec dodać rodzynki i pokruszoną czekoladę. Przykryć ciasto i poczekać, aż podwoi objętość, lecz nie dłużej, aby nie opadło. Formę wysmarowaną masłem i obsypaną tartą bułką wypełnić do połowy ciastem. Wstawić do zimnego piekarnika, nastawić termostat na 150°C i po godzinie ostrożnie wyjąć z piekarnika gotową babę. Jeśli kuchenka nie ma termostatu, trzeba zaczekać, aż ciasto wyrośnie w formie, po czym około 40 min piec je w gorącym piekarniku. Baba dłużej zachowa świeżość, jeśli po wyjęciu z formy posmaruje się ją sklarowanym masłem i obsypie cukrem pudrem, po czym włoży z powrotem do formy lub zawinie w folię.

 

BABA MAJONEZOWA

-               1/2 szklanki mąki pszennej

-               1/2 szklanki mąki ziemniaczanej

-               1 szklanka cukru

-               4 jajka

-               1/3 szklanki majonezu

-               2 łyżeczki proszku do pieczenia

Wrzucamy do garnka wszystkie składniki i miksujemy ok. 3-5 min (tak by cukier się rozpuścił - a właściwie to do końca nie musi być rozpuszczony), wylewamy do natłuszczonej foremki (ja zazwyczaj używam tortownicy z kominkiem lub keksowej) i pieczemy 50 min w 175 st C. Można ją modyfikować na kilka sposobów:

1. Można dodać do ciasta 1/3 szkl maku lub płatków migdałowych lub wiórków kokosowych.

2. Jeżeli dodatkowo doda się 1/4 szklanki mąki pszennej, to na wierzchu można ułożyć np. jabłka i wtedy wylewamy ciasto na płaską blaszkę i mamy pyszności z owocami.

3. Można też do części ciasta dać kakao lub kawę i tą częścią polać po wierzchu - przy pieczeniu zrobią się fantazyjne wzory z ciemnego ciasta.

4. Zamiast 1/3 szkl majonezu można dać tylko 1 łyżkę + 2 łyżki oleju.

5. Można do całości ciasta, zamiast części mąki, dać kakao i będzie baba czekoladowa.

 

BABA RODZYNKOWA

-               po 25 dag mąki, margaryny i cukru,

-               4 jaja,

-               10 dag rodzynek,

-               po 3 łyżki sherry i rumu,

-               łyżeczka proszku do pieczenia,

-               pół łyżeczki cynamonu,

-               pół łyżeczki zmielonej gałki muszkatołowej,

-               szczypta soli

Utrzeć margarynę z cukrem, nie przerywając ucierania dodać jaja i mąkę z proszkiem do pieczenia. Połączyć z resztą składników, wymieszać, dodać opłukane i odsączone rodzynki, dobrze wyrobić. Piec około 90 min w temperaturze 175°C. Po upieczeniu posypać cukrem pudrem.

 

BABA SMACZNA

-               2 szklanki mąki pszennej,

-               3 łyżki mąki ziemniaczanej,

-               3/4 szklanki kwaśnej śmietany,

-               szklanka cukru,

-               5 jaj,

-               ćwierć kostki margaryny,

-               2 łyżki smalcu,

-               2 czubate łyżeczki proszku do pieczenia,

-               sok z cytryny,

-               olejek migdałowy lub arakowy

Żółtka utrzeć z cukrem, dodać tłuszcze, mąkę ziemniaczaną i proszek do pieczenia. Po dokładnym utarciu połączyć ze śmietaną. Na końcu dodawać pianę z białek na przemian z mąką pszenną (2 łyżki mąki na 2 łyżki piany), sok z cytryny oraz olejek. Wlać ciasto do formy i upiec w średnio nagrzanym piekarniku. Gotową babę polać dowolną polewą.

 

BABECZKI KAWOWE

Ciasto:

-               szklanka mąki,

-               2 łyżki cukru pudru,

-               jajo, żółtko,

-               pół kostki (12 dag) margaryny,

-               łyżeczka proszku do pieczenia.

Masa:

-               4 żółtka,

-               6 łyżek cukru,

-               2 łyżki kawy rozpuszczalnej,

-               dżem morelowy

Składniki ciasta posiekać nożem, szybko zagnieść i wstawić na 30 min do lodówki. Foremki wysmarować tłuszczem, posypać bułką tartą i wylepić ciastem. Wstawić do dobrze nagrzanego piekarnika i upiec na złoto. W czasie gdy babeczki będą się piekły, przygotować krem. Kawę rozpuścić w szklance gorącej wody i lekko przestudzić. W rondelku utrzeć żółtka z cukrem na gęstą białą masę i rozprowadzić ciepłą kawą. Ustawić rondelek na płytce i podgrzewać na bardzo małym ogniu, cały czas ubijając masę trzepaczką. Gdy zgęstnieje do konsystencji budyniu, zestawić z ognia. Upieczone babeczki ostrożnie wyjąć z foremek, ostudzić, wypełnić nadzieniem kawowym i odstawić. Każdą udekorować dżemem morelowym. (100 g - 280 kcal).

 

BABECZKI Z BUDYNIEM I OWOCAMI

Ciasto:

-               2 szklanki mąki krupczatki,

-               15-20 dag margaryny,

-               2 żółtka,

-               2/3 szklanki cukru pudru.

Nadzienie:

-               opakowanie budyniu waniliowego,

-               pół litra mleka,

-               25 dag sezonowych owoców,

-               opakowanie galaretki owocowej

Posiekać nożem wszystkie składniki ciasta, a następnie szybko zagnieść ręką, zawinąć w folię i wstawić na 30 min do lodówki. Schłodzone ciasto podzielić na pół, z każdej części uformować wałek o średnicy około 3 cm. Podzielić każdy na plasterki równej grubości i wylepić nimi foremki babeczek. Ułożyć foremki na blasze i wstawić do gorącego piekarnika (ok. 220°C) na 15-20 min. Upieczone na złoty kolor babeczki wyjąć z piekarnika, ułożyć foremki do góry dnem na stolnicy, a gdy przestygną, lekko uderzać trzonkiem noża w dno, by babeczki można było wyjąć. Przyrządzić budyń według przepisu na opakowaniu i lekko ostudzić. Owoce umyć i osączyć. Wystudzone babeczki na pół godziny przed podaniem napełnić budyniem, na wierzchu ułożyć owoce i polać tężejącą galaretką (przygotowaną z 2/3 wody podanej w przepisie na opakowaniu), wstawić na 20 min do lodówki.

 

BABECZKI Z BUDYNIEM I OWOCAMI II

Deser lubiany, ale pracochłonny. Może, dlatego tak rzadko robimy go w domu. Niedługo zaczną się długie jesienne wieczory. Może starczy nam czasu i cierpliwości.

Kruche ciasto:

-               15 dkg masła,

-               25 dkg mąki,

-               10 dkg cukru pudru,

-               1 jajko,

-               1 szczypta soli,

-               opcjonalnie: odrobina wanili,

-               2-3 dkg mielonych migdałów.
Budyń:

-               2 jajka,

-               2 żółtka,

-               15 dkg cukru,

-               3 łyżki mąki ziemniaczanej,

-               1 cukier waniliowy (są w sprzedaży z prawdziwą wanilią),

-               1/2 litra mleka,

-               1 łyżka masła.
Do dekoracji:

-               2-3 łyżki dobrego dżemu - najlepiej własnej roboty,

-               owoce sezonowe.

Masło utrzeć drewnianą pałką w misce. Dodajemy stopniowo cukier puder, sól, jajko, migdały, mąkę. Każdy następny składnik dodajemy po połączeniu uprzednio dodanego. Dobrze połączone ciasto wyjmujemy z miski i lepimy z niego kulę. Wkładamy na 1 godz. do lodówki.

Pieczenie babeczek:

Foremki do babeczek należy dobrze wysmarować masłem wewnątrz i osypać mąką (dokładnie). Wylepić rozwałkowanym na grubość najwyżej 0,5 cm ciastem. Pieczemy w gorącym piekarniku ok. 20 min. Babeczki muszą się ładnie złocić. Jeszcze lekko ciepłe wyjmujemy delikatnie z foremek i odkładamy do ostygnięcia w bezpieczne miejsce, gdzie wygodnie będzie nam kontynuować pracę z nimi.

Budyń:

Wszystkie składniki oprócz mleka wkładamy do garnka i ucieramy do momentu uzyskania jednolitej masy. Gotujemy mleko. Zagotowane mleko wlewamy do masy małym strumieniem, mieszając w trakcie wlewania. Jeśli mieszanina przygotowana wcześniej opadła, trzeba ją jeszcze raz przed wlaniem mleka rozmieszać. Garnek stawiamy na mały ogień. Zawartość mieszamy cały czas dużą drewnianą łyżką. Do momentu, gdy zgęstnieje do pożądanej przez nas konsystencji. Czyli nie za gęstej, nie za rzadkiej - jak to budyń. Dodajemy łyżkę masła i łączymy z całością. Odstawiamy do ostygnięcia.

Ostateczne przygotowanie:

Na dno babeczek nakładamy odrobinę dżemu. Następnie kopiasto budyń. Na koniec dekorujemy owocami - najlepiej sezonowymi. Delikatnie układamy na dużym talerzu. Powinny tak poleżeć 2-3 godz. Wtedy ciasto nieco zmięknie i będą się same rozpływać w ustach.

Uwagi: Jeśli mamy do dyspozycji tylko duże owoce, kroimy je na mniejsze cząstki. Pierwsze wykonanie może sprawiać pewne trudności - zwłaszcza wyjmowanie z foremek tak, by się nie połamały dość kruche i delikatne babeczki. Dlatego podkreślam, że należy to robić, gdy są jeszcze lekko ciepłe. Spokojnie i delikatnie. Jeśli nie mamy żadnych świeżych owoców, możemy je udekorować migdałami, orzechami lub czymkolwiek innym, co uznamy za równie smaczne.

 

BABECZKI CZEKOLADOWE

-               2 szklanki mąki,

-               2 jajka,

-               3/4 szklanki mleka, szczypta cynamonu,

-               1/4 szklanki cukru, proszek do pieczenia,

-               1 łyżka kakao, odrobina masła.

Wsypać mąkę do miski, dolać mleko, jajka, kakao, cynamon, cukier i proszek do pieczenia. Wszystko wymieszać dokładnie. Masę wlać do foremek. Wstawić do rozgrzanego piekarnika. Piec przez pół godziny w 180 stopniach.
Uwagi: Można przed upieczeniem posypać wiórkami kokosowymi.

 

BABECZKI Z OWOCAMI

-               20 dag mąki,

-               10 dag masła,

-               3 łyżki cukru pudru,

-               łyżka soku z cytryny,

-               żółtko,

-               ćwierć łyżeczki skórki otartej z cytryny,

-               3 szklanki malin, poziomek lub innych owoców do wypełnienia babeczek,

-               szklanka bitej śmietany do dekoracji

Z podanych składników zagnieść kruche ciasto, rozwałkować je i wylepić nim foremki. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200°C. Upiec na jasnozłoty kolor. Wyłożyć babeczki z foremek, ostudzić. Napełnić owocami, posypać cukrem, udekorować bitą śmietaną.

 

BABECZKI Z JAGODAMI

-               25 dag mąki pszennej

-               125 g masła (z lodówki)

-               5-6 łyżek cukru

-               1 jajko

-               masło (do wysmarowania foremek)

-...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin