SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III(1).doc

(34 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III

Małgorzata Etmańska

 

Temat ośrodkowy: Nadchodzi Wielkanoc

 

Temat dnia: Wielkanoc w naszej klasie

 

Zapis w dzienniku: Słuchanie opowiadania nauczyciela inspirowanego tekstem „Wielkanocne zabawy”. Układanie i pisanie życzeń świątecznych. Wielka litera w pisowni niektórych wyrazów ze względów grzecznościowych. iMnożenie i dzielenie liczb przez 10 i 100. Dokonywanie zamiany jednostek długości i masy, rozwiązywanie zadań tekstowych.

 

Cel ogólny: Utrwalenie wiadomości dotyczących zwyczajów i tradycji związanych ze świętami wielkanocnymi.

 

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Ø      rozwiąże krzyżówkę;

Ø      przeczyta tekst ze zrozumieniem;

Ø      odpowie na pytania do tekstu;

Ø      uzupełni karty pracy;

Ø      napisze życzenia wielkanocne;

Ø      wykona prace plastyczną;

Ø      pomnoży i podzieli przez liczbę 10 i 100;

Ø      zamieni jednostki długości i masy;

Ø      rozwiąże zadania tekstowe.

 

Metody:

Ø      podajęca: rozmowa,

Ø      praktycznea: karty pracy, praca plastyczna

Ø      eksponująca: wystawa.

 

Formy:

Ø      indywidualna;

Ø      zbiorowa.

 

Środki dydaktyczne:

Ø      podręczniki i ćwiczenia;

Ø      karty pracy przygotowane przez nauczyciela;

Ø      tekturowe jajka;

Ø      zegar do zabawy „Milczek”;

Ø      wycinanki „Już w szkole”;

Ø      wełna i cerówka.

 

Przebieg zajęć:

    1. Nauczyciel rozdaje uczniom krzyżówki. Zadaniem dzieci jest ich rozwiązanie.

 

    1. Rozmowa z dziećmi na temat haseł, które powstały.

 

    1. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy, na których jest napisany tekst i pod tekstem są pytania do niego. Dzieci odpowiadają na pytania w celu sprawdzenia zrozumienia tekstu.

Przeczytaj poniższy tekst.

Na Ziemi Sanockiej w nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek chłopcy topili Judasza. Wlekli wysoką, nawet na trzy metry, słomianą kukłę ulicami, wokół chałup. Bito ją, szarpano, a wreszcie rzucano do rzeki.

              Lany poniedziałek żartobliwie nazywano „Dniem św. Lejka”. Ten dzień nikomu nie mógł ujść na sucho. Dziewczyna, której nie oblano wiadrem wody albo nie wrzucono do rzeki, stawu czy chociażby koryta do pojenia bydła, czuła się obrażona. Pierwotnie dyngusowanie było wymuszaniem datków, przede wszystkim jajek, pod groźbą przymusowej kąpieli. Śmigus oznaczał uderzanie, smaganie rózgą albo palmą. Z czasem te dwa zwyczaje połączono w jeden. Ciekawym zwyczajem było chodzenie po dyngusie z kurkiem. Miało to zapewnić odwiedzanym rodzinom zdrowie i pomyślność. Niegdyś kurkiem był żywy kogut, nakarmiony ziarnem umoczonym w spirytusie, dzięki czemu był spokojny, ale głośno piał. Z czasem zastąpiono go ptakiem wypchanym, ulepionym z gliny, upieczonym z ciasta albo wyciętym z deski i umocowanym na przyozdobionym i pomalowanym na czerwono wózku dyngusowym. Kogut w wielu kulturach jest symbolem Słońca, sił witalnych, łączono go także z bóstwami urodzaju.

 

Odpowiedz na pytania:

1.      Która z zabaw podoba ci się najbardziej i dlaczego?

2.      Dlaczego każda dziewczyna chciała być oblana?

 

    1. Uzupełnienie ćwiczenia 1 s. 76 na podstawie tekstu z podręcznika (s. 52) i własnych doświadczeń.

 

    1. Układanie i pisanie życzeń wielkanocnych na tekturowych jajkach. Nauczyciel zapisuje na tablicy, według których dzieci układają życzenia. Przed przystąpieniem do pisania nauczyciel opisuje każdy punkt oraz zwraca uwagę na pisownię wielką literą zwrotów grzecznościowych.

 

    1. Wykonanie pracy plastycznej z wycinanek (kurczaczek i zajączek z wełny).

 

    1. Wykonanie wystawy w klasie z gotowych prac.

 

    1. Ewaluacja. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy, a zadaniem dzieci jest ich wypełnienie.

Połącz nazwę święta z czynnością, jaką w ten dzień, według tradycji, wykonujemy.

 

Niedziela Palmowa

Wielki Czwartek

Wielki Piątek

Wielka Sobota

Wielkanoc

Poniedziałek

MALUJEMY JAJKA

ŚWIĘCIMY PALMY

OBLEWAMY SIĘ WODĄ

PIECZEMY BABY I MAZURKI

ŚWIĘCIMY POKARM

DZIELIMY SIĘ JAJKIEM

 

MATEMATYKA

 

    1. Zabawa „Milczek”.

 

    1. Rozwiązywanie kart pracy s. 55-56.

 

    1. Zadanie pracy domowej – Ćwiczenia s. 76, ćw. 2.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin