zwierzęta Polski.doc

(77 KB) Pobierz

Wilk

·                      Środowisko życia - kompleksy leśne, góry, niziny. Występuje głównie na południu i wschodzie Polski.

·                      Sposób odżywiania - wszystkożerne: żywią się ssakami różnej wielkości, żabami, jaszczurkami, padliną, ślimakami, owadami i owocami.

·                      Chronotyp - latem są aktywne głównie w nocy i nad ranem, a zimą przez cały dzień.

·                      Aktywność roczna - aktywne cały rok.

·                      Ochrona - gatunek objęty ochroną.

Pokrywa włosowa składa się z dwóch rodzajów włosów: długich i sztywnych włosów prowadzących, zapewniających odprowadzenie wody oraz podszerstka zapewniającego izolację termiczną. Pasmo długich włosów, osiągające nawet 17 cm, przebiegające od karku po barki, tworzy tzw. "grzywę", którą stroszy w czasie złości lub pobudzenia. Ubarwienie różne od prawie czarnego poprzez szare i brązowe.

Lis

·                      Środowisko życia - lasy, tereny uprawne, łąki.

·                      Sposób odżywiania - roślino i mięsożerne: pokarm to głównie małe gryzonie, ptaki, owady, owoce leśne.

·                      Chronotyp - prowadzą nocny tryb życia.

·                      Aktywność roczna - aktywne cały rok, wiosną i latem prowadzi osiadły tryb życia, jesienią i zimą koczowniczy.

Zwierzęta te mają wydłużone ciało, wąski pysk, spiczaste uszy i charakterystyczny długi, bardzo puszysty ogon zwany kitą. Kończyny krótkie, ale wytrzymałe. Sierść na wierzchu ciała jest ruda, spód biały, uszy i dolna część kończyn czarne.

Jeż

·                      Środowisko życia - obrzeża lasów liściastych i mieszanych o bujnym podszyciu, parki, ogrody.

·                      Sposób odżywiania - podstawowy pokarm to owady, małe kręgowce, ślimaki, dżdżownice, małe owoce.

·                      Chronotyp - prowadzą nocny tryb życia.

·                      Aktywność roczna - jesienią po spadku temp. Poniżej 8oC zapadają w sen zimowy. Hibernacja trwa 5 miesięcy. Zasypia pod konarami drzew, w jamkach ziemnych lub pod zeschłymi liśćmi wcześniej gniazda wyścielają trawą, mchem i liśćmi.

·                      Ochrona - gatunek pod ochroną.

Są samotnikami. Małe zwierzęta są pokryte miękkimi białymi i brunatno szarymi kolcami, które stopniowo wypadają i zostają zastąpione przez twarde i ostre kolce właściwe osiągające długość 2 cm. W wieku 6 tygodni jeże są już całkowicie samodzielne i opuszczają gniazdo. Długość ich ciała to ok. 35 cm, ważą do 1,5 kg.

Wiewiórka

·                      Środowisko życia – lasy liściaste i iglaste, parki, ogrody. Zajmuje stare gniazda wron lub srok lub buduje kuliste gniazda w koronach drzew.

·                      Sposób odżywiania – żywi się nasionami drzew liściastych i iglastych, orzechami, jagodami, owadami, jajami ptaków i młodymi pisklętami.

·                      Chronotyp - aktywna tylko w dzień, w nocy śpi w gniazdach lub dziuplach pokrytych liśćmi i mchem. Aktywność roczna – są aktywne przez cały rok. By przetrwać zimę gromadzi jesienią pokarm głównie żołędzie i orzechy, które zakopuje w ziemi i zwykle o nich zapomina nieświadomie przyczyniając się do siania nowych drzew i krzewów.

·                      Ochrona – gatunek chroniony.

Żyją samotnie lub w parach. Barwa futra czerwonobrunatna, ruda, szara lub czarna, uszy zakończone pędzelkami, ogon bardzo puszysty. Osiągają długość ciała 19-23 cm, ogona 15–20 cm, ważą 250–340 gramów.

Jeleń

·                      Środowisko życia – duże kompleksy leśne.

·                      Sposób odżywiania – roślinożerne, zjadają pędy, liście, korę i owoce drzew i krzewów, trawy, zboża, zioła, ziemniaki, buraki, zimą zeschnięte trawy, mchy, porosty, pączki i młode pędy drzew iglastych.

·                      Chronotyp - całodobowy, śpią tylko 60 – 100 minut na dobę.

·                      Aktywność roczna – aktywny cały rok.

·                      Ochrona – zwierzyna łowna z okresem ochronnym.

Młode zwierzę ma żółtawobiałe plamki na bokach i grzbiecie, które zanikają jesienią, pozostaje przy matce do trzeciego roku życia kiedy to osiąga dojrzałość płciową. Co roku w czasie zimy między lutym a kwietniem jelenie zrzucają poroże, które odrasta im do sierpnia. Sierść w zimie jest szarobrązowa, a w lecie rdzawobrunatna, wierzch głowy, szyja, podbrzusze i nogi są barwy ciemniejszej od reszty ciała. Może osiągać 2,5 m długości i do 1,5 m. wysokość w kłębie waga granicach 150-160 kg.

Gacek

·                      Środowisko życia – lasy, obszary zabudowane, strychy, dziuple, szczeliny skał.

·                      Sposób odżywiania – owadożerny: żywi się ćmami, muchówkami, gąsienicami, pajęczakami.

·                      Chronotyp - prowadzi nocny tryb życia.

·                      Aktywność roczna – hibernuje: półroczna hibernacja trwa od października do marca, odbywa się w piwnicach, jaskiniach, których temperatura stale utrzymuje się w normie kilku stopni powyżej 0oC.

·                      Ochrona – gatunek chroniony.

Uszy stanowią 3/4 długości ciała, osiągają 4,3 cm. Długość ciała wynosi do 5,3 cm, ważą do 11g, a rozpiętość skrzydeł do 27 cm. Posiada szarobrązowe futerko, ma szerokie skrzydła i cienką błonę lotnią, która rozpina się między wydłużonymi palcami kończyny przedniej a bokami ciała, tylnymi odnóżami i ogonem. Posiada szósty zmysł wykorzystywany w czasie lotu przez emitowanie krótkich, ale bardzo wysokich sygnałów dźwiękowych. Ultradźwięki wydawane są przez otwór gębowy, stają się silniejsze i częstsze w momencie zbliżania się gacka do przeszkody, ofiary lub wroga.

Ryś

·                      Środowisko życia – duże kompleksy leśne, zwłaszcza starodrzew z gęstym podszyciem, miejsca odludne z dużą ilością kryjówek. Populacja nizinna występuje w północno-wschodniej Polsce (Puszcze Augustowska, Knyszyńska, Białowieska i Borecka), a populacja karpacka we Wschodnich i Zachodnich Karpatach oraz na Pogórzu Karpackim.

·                      Sposób odżywiania – mięsożerne: w zimie żywi się głównie zwierzyną płową ( jelenie, sarny, łosie) w pozostałe miesiące królikami, gryzoniami, ptakami.

·                      Chronotyp - aktywny głównie o zmierzchu i w nocy z wyjątkiem okresu godowego, samice i młode mogą polować również w ciągu dnia.

·                      Aktywność roczna – aktywny cały rok.

·                      Ochrona – gatunek objęty ścisłą ochroną.

Wymiary: długość ciała bez ogona 70 - 130 cm, dł. ogona 15 - 30 cm, masa ciała 16 - 38 kg.  Ma okrągłą głowę, krępe ciało osadzone na długich, silnych łapach. Umaszczenie żółto-rudawe z brunatnymi plamkami , brzuch i bokobrody białe. Uszy są zakończone pędzelkiem sztywnych, czarnych włosów, ogon krótki, ciemniejszy na czubku. Ma dobrze rozwinięte zmysły wzroku i słuchu. Sprawnie wspina się po drzewach i dobrze skacze.

 

Zając

·                      Środowisko życia – żyje w górach w piętrze kosodrzewiny i na skraju górnego regla, na wysokości 1300-1400m n.p.m. Zimą schodzi niżej do 800m n.p.m.

·                      Sposób odżywiania – roślinożerny: żywi się zielonymi roślinami, trawami, pączkami roślin, korą drzew, owocami.

·                      Chronotyp - prowadzi przede wszystkim nocny tryb życia, w dzień głównie czuwa ukryty w zaroślach. Żeruje rano i o zmroku.

·                      Aktywność roczna – aktywny cały rok.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin