KONSPEKT.pdf
(
69 KB
)
Pobierz
„WITAJCIE W KRAINIE KSIĄŻEK”
SCENARIUSZ
PASOWANIE UCZNIÓW KLASY I
NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
Opracowała: Jadwiga Tomczyk
W S TĘP
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do
grona czytelników biblioteki szkolnej. Impreza ta, w naszej książnicy, przebiega
zawsze bardzo uroczyście.
Atmosfera w jakiej dziecko styka się po raz pierwszy z biblioteką może
zaważyć na jego przyszłych losach nie tylko jako czytelnika, ale też jako ucznia
w procesie wychowania i samokształcenia. Maluch przychodzi do biblioteki
najpierw po to, aby wypożyczyć ciekawą książkę lub poczytać ulubione
czasopismo. Później zaczyna korzystać z księgozbioru podręcznego, programów
komputerowych oraz Internetu.
Rolą bibliotekarza jak i wychowawcy klas młodszych jest w jak
największym stopniu zachęcić dziecko do traktowania biblioteki jako miejsca mu
przyjaznego i interesującego, będącego jednocześnie centrum zdobywania
wszelkich informacji.
Nazwisko i imię nauczyciela: Jadwiga Tomczyk
Data: 10.02.2010 r.
Klasa: 1
TEMAT :
„WITAJCIE W KRAINIE KSIĄŻEK” – pasowanie uczniów klasy 1
na czytelników biblioteki szkolnej.
CEL GŁÓWNY
:
Û
poznanie pracy biblioteki szkolnej, pasowanie uczniów na "czytelników".
CELE POŚREDNIE:
Û
zapoznanie
dzieci
z
lokalem
biblioteki
szkolnej
oraz
jej
zbiorami
przeznaczonymi dla uczniów klas młodszych,
Û
zapoznanie dzieci z zasadami korzystania z biblioteki,
Û
przygotowanie do samodzielnego wyboru książki,
Û
wdrażanie do dbałości o czysty i estetyczny wygląd książek.
CELE OPERACYJNE
:
Po zajęciach
·
na poziomie
wiadomości
uczeń powinien:
z a p a m i ę t a ć:
Û
rozkład biblioteki
Û
położenie książek dla najmłodszych czytelników
Û
godziny pracy biblioteki
Û
termin zwrotu wypożyczonych książek
Û
zasady ich poszanowania
r o z u m i e ć:
Û
pojęcia biblioteka, wypożyczalnia, czytelnia, karta książki, karta
czytelnika,
Û
różnicę między biblioteką a księgarnią,
·
na poziomie
umiejętności
uczeń powinien umieć:
Û
stosować na co dzień obowiązki czytelnika,
Û
dokonać wyboru książek do czytania,
Û
wymienić znane tytuły książek,
Û
rozwiązywać zagadki, uczestniczyć we wspólnej zabawie,
Û
rozróżnić książkę z biblioteki szkolnej od innych książek, zwracając
uwagę na oznakowanie,
Û
samodzielnie zredagować życzenia i prośby książki,
ŚRODKI I POMOCE DYDAKTYCZNE
Û
regulamin biblioteki;
Û
wiersz: J. Huszcz „Skarga książki”;
Û
książka: J. Krzyżanek –
„Dobre maniery czyli savoir-vivre dla dzieci”
–
fragm.;
Û
wystawka książek dla dzieci, kilka egzemplarzy książek zniszczonych
przez czytelników;
Û
czasopisma dla dzieci;
Û
zbiory
audiowizualne,
komputer,
dyskietka
CD-ROM,
programy
komputerowe;
Û
prezentacja multimedialna –
„Egzamin na czytelnika”;
Û
komplet kart czytelniczych, karty książek;
Û
kolorowe zakładki do książek dla każdego ucznia;
Û
gazetka
„Wieści Biblioteczne”
- dla każdego ucznia;
Û
plansze z „przyrzeczeniem i z prośbami książek”;
Û
dyplom
„Pasowania na czytelnika”
dla każdej klasy;
Û
kolorowe plakaty (dotyczące książek i biblioteki) ozdabiające czytelnię;
CZAS
: 60 min
METODY:
pogadanka, pokaz, ćwiczenia praktyczne z elementami zabawy,
FORMA PRACY:
indywidualna, zespołowa.
PRZEBIEG LEKCJI:
POWITANIE
Wychowawca przyprowadza uczniów do czytelni. Dzieci siadają w kręgu. Dla
ułatwienia komunikacji każdy przypina sobie do ubrania karteczkę z imieniem.
Serdecznie witam wszystkie dzieci w szkolnej krainie książek. Zaprosiłam Was
tutaj, gdyż dowiedziałam się, że poznaliście już cały alfabet i umiecie czytać.
Możecie zostać pasowani na czytelników naszej szkolnej biblioteki.
WPROWADZENIE DO TEMATU
Dzisiejsze spotkanie zaczniemy od zagadki. Proszę posłuchać.
Dziesięć liter ma to słowo.
A na końcu jest w nim TEKA
Książka tam na ciebie czeka.
Jest to (co?).........................
B i b l i o t e k a
WPROWADZANIE POJĘĆ - Zapoznanie uczniów z pomieszczeniem
biblioteki (nauczyciel pokazuje uczniom wypożyczalnię, czytelnię i dział
opracowań biblioteki szkolnej - omawia zakres księgozbioru znajdującego się w
wypożyczalni i czytelni).
Biblioteka
– to instytucja, która gromadzi, przechowuje i udostępnia
czytelnikom książki, czasopisma i inne zbiory (czyli dokumenty gromadzone
przez bibliotekę). Wyjaśnienie różnicy biblioteka-księgarnia.
Biblioteka posiada wypożyczalnię i czytelnię. Mogą z niej korzystać
wszyscy uczniowie i pracownicy naszej szkoły.
Wypożyczalnia
– jest to pomieszczenie biblioteki, w którym wypożycza
się książki (wyjaśnienie znaczenia karta książki, karta czytelnika, zbiory, regał
biblioteczny, katalog.)
Czytelnia
– to pomieszczenie biblioteki, w którym można czytać
książki i czasopisma oraz korzystać ze zbiorów biblioteki, ale tylko na miejscu.
Księgozbiór podręczny czytelni składa się między innymi z encyklopedii
ogólnych i specjalnych, słowników, leksykonów itp.
REGULAMIN BIBLIOTEKI
Prowadzący zapoznaje uczestników z regulaminem biblioteki.
Û
Omówienie zasad zachowania się w bibliotece – załącznik nr 1
(spontaniczne wypowiedzi dzieci), czytanie fragm. książki
J. Krzyżanek –
„Dobre maniery czyli savoir-vivre dla dzieci”;
Û
Podanie terminu przetrzymywania wypożyczonych książek;
Plik z chomika:
jadziat1
Inne pliki z tego folderu:
ZAŁĄCZNIK 6 Dyplom.pdf
(262 KB)
ZA¥ñCZNIK 5 GAZETKA 2010.pdf
(112 KB)
ZA¥ñCZNIK 4 Przysi⌐ga.pdf
(35 KB)
ZA¥ñCZNIK 3 Proÿby KsiÑ╛ki.pdf
(72 KB)
ZA¥ñCZNIK 2.pdf
(34 KB)
Inne foldery tego chomika:
Zgłoś jeśli
naruszono regulamin