Pielęgnacja oraz szczepienie drzew i krzewów.rtf

(3494 KB) Pobierz

Pielęgnacja oraz szczepienie drzew i krzewów

Okulizacja
Szczepienie drzew i krzewów zwane okulizacją to jeden ze sposobów rozmnażania wegetatywnego, polegający na przeniesieniu odciętego z odmiany szlachetnej odcinka pędu z kilkoma pączkami (tzw. zrazu) na odpowiednio przycięty pęd innej, zakorzenionej rośliny. Po ich zrośnięciu powstaje nowa roślina, której podkładka daje odporność na choroby, szkodniki, mróz, a zarazem przekazuje cenne cechy użytkowe – jest to cel okulizacji.

Termin okulizacji

Okulizację wykonujemy przy odpowiedniej pogodzie: nie powinien to być okres deszczowy, ponieważ duża wilgotność zwiększa podatność na choroby. Natomiast zbyt suche i gorące powietrze powoduje zasychanie ran, co utrudnia połączenie i zrastanie się gałązek. Najczęściej szczepienie przeprowadza się wiosną (marzec, kwiecień) zrazami wyciętymi po opadnięciu liści.

Świeżo zaszczepione drzewa nie powinny być narażone na długotrwałe mrozy. Latem można szczepić oczkami wyciętymi z pędów odmian szlachetnych w pełnym wzroście. Termin okulizacji jest zależny od dojrzałości podkładek oraz dobrego wykształcenia pąków liściowych na tegorocznych przyrostach drzew, z których pobieramy zrazy do zdejmowania oczek.

Wykonanie
 

 

Grubość zraza i podkładki powinny być takie same lub zbliżone. Szczepienie takie wykonujemy w kwietniu. Istnieje odmiana tego rodzaju szczepienia, stosowanie z nacięciem, zwiększająca powierzchnię przylegania obu części.
 

Szczepienie na przystawkę – stosowane do szczepienia na podkładkach znacznie grubszych od zraza. Po obcięciu pnia podkładki pod niewielkim kątem, ścinamy lekko korę wraz z niewielką ilością drewna na powierzchni zbliżonej wymiarami do powierzchni ściętego ukośnie zrazka.
 

 

Składamy obie powierzchnie razem, obwiązujemy i smarujemy maścią. Tutaj też stosujemy szczepienie z nacięciem zwiększającym po- wierzchnię przylegania obu części.

Klinowanie (szczepienie w sarnią nóżkę) – podobne do szczepienia na przystawkę. Polega na nieco innym wykonaniu nacięć zrazka i podkładki. W podkładce wycinamy trójkątny kawałek drewna. Zrazek natomiast ścinamy z dwóch stron, tworząc klin pasujący do wycięcia w podkładce. Sposób ten zapewnia dość mocne połączenie obu elementów przy stosunkowo niewielkiej ranie.
 

 

Oczkowanie – polega na wszczepieniu pod korę podkładki odpowiednio przyciętego oczka, wyciętego ze zrazka lub gałązki drzewka szlachetnego. Zabieg przeprowadzamy latem, w pełni wzrostu.
 

Ablaktacja (zbliżenie) – polega na nacięciu kory i miazgi na drzewku szlachetnym oraz na drzewku uszlachetnianym. Następnie złożeniu obu gałązek ranami, obwiązaniu ich i zabezpieczeniu maścią ogrodniczą.
 

 

Kiedy gałązki się zrosną, możemy obciąć nieszlachetną część nad miejscem połączenia, a szlachetną część pod miejscem zrośnięcia. Ten typ szczepienia jest bardzo rzadko stosowany: jest możliwy do wykonania na bardzo blisko siebie rosnących drzewkach.


Materiały i narzędzia
Aby prace przebiegały sprawnie, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i materiały. Wykaz niezbędnych narzędzi i materiałów:

·         okulizak (bardzo ostry nóż)

·         sekator

·         mała piłka ogrodnicza

·         sznurek lub folia ogrodnicza

·         maść ogrodnicza

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin