soisk.doc

(25 KB) Pobierz
Wzmacniaki jest to proste dwuportowe urządzenie działające w warstwie fizycznej

Wzmacniaki jest to proste dwuportowe urządzenie działające w warstwie fizycznej. Konieczne są przy przesyłaniu sygnałów na duże odległości, aby zrekompensować straty sygnału powstające na długich nośnikach. Wzmacniak jednokierunkowy wzmacnia sygnały tylko w jednym kierunku ich przesyłania, wzmacniak obukierunkowy służy do wzmacniania sygnałów w obu kierunkach. Wzmacniak dwutorowy włączany jest do dwóch torów, z których każdy przesyła sygnał w jednym kierunku. Pierwotnym zastosowaniem wzmacniaków była telekomunikacja, później radiofonia przewodowa. W końcu XX wieku znalazły także zastosowanie w technice cyfrowej, między innymi w sieciach LAN.

Funkcje wzmacniaka, może pełnić koncentrator (hub) lub przełącznik (switch) które są wieloportowymi wzmacniakami.

Odbiera przesyłane sygnały, wzmacnia je i wysyła z powrotem do sieci. W sieciach LAN wzmacniak - częściej zwany koncentratorem. Funkcja ta jest dla dzisiejszych sieci LAN o tyle istotna, że często zapomina się o pierwotnym zadaniu koncentratorów - regenerowaniu sygnałów.A zdolności koncentratorów do regenerowania sygnałów decydują o pomyślnym działaniu sieci LAN w równym stopniu, co ich funkcje tworzenia punktów dostępu do sieci. Okrutna rzeczywistość nieubłaganie dostarcza nam dowodów na wpływ nośników na przesyłane sygnały. Sygnały elektroniczne umieszczone w sieci ulegają bowiem zakłóceniom, które mogą przyjąć jedną z dwóch form: tłumienia lub zniekształcenia.

Tłumienie sygnału to osłabienie jego siły. Zniekształcenie natomiast to niepożądana zmiana jego kształtu. Każda ze wspomnianych form zakłóceń musi być traktowana z osobna i z osobna rozwiązywana. Tłumienie można eliminować zmniejszając długości kabli na tyle, by moc sygnału umożliwiała mu dotarcie do wszystkich części okablowania. Jeśli jednak kabel musi być długi to, aby uniknąć tłumienia, można na kablu zamontować wzmacniak.

Zniekształcenie stanowi poważniejszy problem związany z przesyłaniem sygnałów. Zniekształcenie sygnałów powoduje uszkodzenie wszelkich części danych, które są przy ich użyciu przesyłane. Wzmacniaki nie potrafią rozróżnić sygnałów prawidłowych od zniekształconych, wzmacniają wiec wszystkie sygnały. Istnieje na szczęście kilka sposobów eliminowania zniekształceń.
o Przede wszystkim należy stosować się do wszelkich zaleceń dotyczących znośnika.
o W razie wystąpienia zniekształcenia należy określić jego źródło, a następnie przeprowadzić okablowanie jak najdalej od niego. Często zniekształceń uniknąć można, stosując nowoczesne technologie transmisji, które są odporne na zakłócenia, takie jak na przykład kable światłowodowe.
o Korzystać można z protokołów sieciowych umożliwiających rozpoznawanie i automatyczną korektę wszelkich ewentualnych błędów transmisji.

 

·         Bezprzewodowy punkt dostępowy

·         Bezprzewodowe urządzenie klienkie dla punktu dostępowego

·         Bezprzewodowy brydż "point-to-point bridge" (LAN-to-LAN)

·         Bezprzewodowy brydż "point-to-multipoint bridge"(LAN-to-Multi-LAN)

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin