KEL 4.docx

(21 KB) Pobierz

 

CZĘŚĆ OGÓLNA

 

Art. 1.

1. Zasady etyki lekarskiej wynikają z ogólnych norm etycznych.

2. Zobowiązują one lekarza do przestrzegania praw człowieka i dbania o godność zawodu lekar­skiego.

3. Naruszeniem godności zawodu jest każde po­stępowanie lekarza, które podważa zaufanie do zawodu.

 

Art. 2.

1. Powołaniem lekarza jest ochrona życia i zdrowia ludzkiego, zapobieganie chorobom, leczenie chorych oraz niesienie ulgi w cierpieniu; lekarz nie może po­sługiwać się wiedzą i umiejętnością lekarską w dzia­łaniach sprzecznych z tym powołaniem.

2. Największym nakazem etycznym dla lekarza jest dobro chorego – salus aegroti suprema lex esto. Mechanizmy rynkowe, naciski społeczne i wyma­gania administracyjne nie zwalniają lekarza z prze­strzegania tej zasady.

 

Art. 3.

Lekarz powinien zawsze wypełniać swoje obo­wiązki z poszanowaniem człowieka bez względu na wiek, płeć, rasę, wyposażenie genetyczne, naro­dowość, wyznanie, przynależność społeczną, sytu­ację materialną, poglądy polityczne lub inne uwa­runkowania.

 

Art. 4.

Dla wypełnienia swoich zadań lekarz powinien zachować swobodę działań zawodowych, zgodnie ze swoim sumieniem i współczesną wiedzą me­dyczną.

 

Art. 5.

Izba lekarska jest obowiązana do czuwania nad przestrzeganiem zasad etyki i deontologii lekarskiej oraz zachowaniem godności zawodu przez wszyst­kich członków samorządu lekarskiego a także do starań, aby przepisy prawa nie naruszały zasad ety­ki lekarskiej.

 

 

CZĘŚĆ SZCZEGÓŁOWA

 

Rozdział I

Postępowanie lekarza wobec pacjenta

 

Art. 6.

              Lekarz ma swobodę wyboru w zakresie metod postępowania, które uzna za najskuteczniejsze. Po-winien jednak ograniczyć czynności medyczne do rzeczywiście potrzebnych choremu zgodnie z aktu­alnym stanem wiedzy.

6              Kodeks Etyki Lekarskiej[Wpisz tekst]                                                        Kodeks Etyki Lekarskiej              7

Zgłoś jeśli naruszono regulamin